FORUM KURALLARI


1) Forumlarda kişi veya kurumların onurlarını zedeleyecek, eğitim camiasını rencide edici hakaret, küfür vs. içeren mesajları yazmak kesinlikle yasaktır.

2) Forum hizmetinin amacı, kişisel sorulara cevap vermekten ziyade geneli kapsayan bilgi paylaşımı ve yardımlaşma sağlamaktır.

3) Forumdaki bir kullanıcıya bir konuda bilgisi olmadığı ya da az bilgisi olduğu için suçlanıp hakaret edilemez.

4) Aynı yere ait birden fazla konu açmak yasaktır. Yapılması halinde konularınız birleştirilir ya da fazla olan konular kapatılarak uyarıda bulunulur. Bu durumun inatla devamı halinde açılmış tüm konular kapatılabilir.

5) Konu açarken lütfen seçeceğiniz konu başlıklarına dikkat ediniz ve konuyu anlatan başlıklar seçmeye özen gösteriniz. “Ustalar yardım” , “acillll” gibi başlıklar hatalı başlık örneği olup devamlı olması halinde gerekirse konu kapatılabilir.

6) Forumda din, dil, ırk ve siyaset hakkında kavga çıkarma niyetiyle özellikle propaganda yapmak kesinlikle yasaktır, forumu yalnızca siyasi propaganda için kullananların üyelikleri iptal edilip huzursuzluk çıkarması durumunda hesabı kalıcı şekilde kapatılır.

7) Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırma anlamı taşıdığı için kesinlikle büyük harf kullanarak yazmayınız. Aynı şekilde belli ufak bir detay vurgusu harici başta kırmızı olmak üzere renkli yazı fontları kullanarak yazmak yasaktır. Bu özellik yöneticilere ait olsa da görüntü kirliliği olmaması adına onlar da çok gerekmedikçe kullanmamaktadır.

8) Forum bilgi ve fikir paylaşım merkezi olup bir yardımlaşma çatısı olduğundan gereksiz şekilde kişisel tartışmalara atışmalara girmek yasaktır. Bunun için yapılan yorumlara alıntı yapmayıp kişisel bilgi ya da fikri paylaşmak yeterli olacaktır. Yani esneklik gösteriliyor olunsa da aslında temelde negatif amaçla yoruma yorum yapmak yasaktır.

9) Kendinize ya da başkasına ait fark etmeksizin kişisel bilgi yayınlamak yasaktır (telefon numarası email adresi v.b.)

10) Sitemizde sonucu satış ve pazarlamaya varabildiği için türlü cihaz, dedektör marka model paylaşımı yasaktır. Yine de zaman zaman fikir vermesi adına yazılanlara müsamaha gösterilmekte olup ancak bir satıcı mahiyetinde burada belli bir marka model övmek yönlendirmeye çalışılmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

11) Forum yönetici ve görevlileri forumdaki yetkili kişilerdir. Forum görevlilerine hakaret, küfür vs. kesinlikle yasaktır. Sorunlarınızı yöneticilere direkt özel mesaj atarak saygı çerçevesinde tartışıp çözebilirsiniz.

12) Sitemizde reklam yapmak, kendi sitenize yönlendiren link vermek yasak olup yapılması halinde hesabınız kapatılır.

13) Forumlarda üyeler arasında yapılan link ve program paylaşımında, bilgisayarınızda oluşabilecek problemlerden kullanıcılar sorumludur. Bu yolla program indiren kullanıcılar bir virüs tarama programını muhakkak kullanmalılardır. Aksi halde "Defineyolu.Com" yönetimi sorumluluk kabul etmez.

14) Kategorilerde açtığınız konularda, daha sonraki günlerde de ekleme yaparsanız, aynı forumu kullanırsanız, forum kirliliğini önlemiş oluruz. Buna benzer olaylarda bu kurala uyulmaz ise adminler forumu temizleme yetkisine sahiplerdir.

15) Foruma konunuzu yazdıktan sonra, lütfen forumu yukarılarda tutmak için konu ile alakasız yazılarla eklemeler yapmayınız. Bu tip eylemlerde, yazınız uyarı yapılmadan silinecektir. İlk mesajınızı dikkatli yazınız, ekleme yapmak isterseniz "düzenle" ile yazınızı düzeltebilirsiniz. Düzenleme süresi 5 dakikadır.

16) Forumumuza sendika ile ilgili yazı, haber vb. konular açmayınız. Yorum yapmayanız. Bu durumda yazılan mesajlar bilgi verilmeksizin silinecektir.

17) Açılan konulara yorum yaparken vur-kır-parçala-kaz gibi kaçak kazıya teşvik edici mesajlar göndermek yasaktır. Burada temelde yalnızca işaretler üzerine bilgi ve fikir paylaşımı yapılmaktadır. Bu ifadeler görüldüğü takdirde yöneticiler tarafından mesajınız silinebilir/düzenlenebilir ama beraberinde tüm sorumluluk mesaj sahibine aittir. Forumda yazılan her şeyden yazı sahibi sorumlu olup Defineyolu.com bu konuda sorumluluk kabul etmez.

18) Yasal olmayan yollarla bulunmuş eserlerin yayını ve yasal olmayan kazı görüntülerini yayınlamak yasaktır.

19) Bu sözleşme ile bizi (burada ya da başka bir yerde belirtilmiş olsun ya da olmasın) tarafınızdan gönderilen uygunsuz veya gayri yasal verilerin tarafımızdan silinmesi ya da değiştirilmesi konusunda yetkili kılmaktasınız. Site içinde mevzuata aykırı iletilerden sorumlu olmadığımız halde, uygunsuz görülen ileti ve bilgileri sileceğimiz gibi, üyeliğin askıya alınması yoluna gidebileceğimizi kabul etmektesiniz.

20) Üyelik iptali ve hesap silme talepleri kabul edilmemektedir. Forumu kullanmak istemeyenlerin hesaplarından çıkış yapması yeterlidir.

21) Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Bu materyalleri izinsiz kopyalayarak kullanan web siteleri hakkında yasal yollara başvurulacaktır. Aynı şekilde farklı bir yerden buraya taşınan bir yazı hakkında da yazı ya da paylaşım sahibinin ulaşması durumunda kaynak gösterilmemiş o yazı ya da içerikler derhal kaldırılacaktır.

22) Forumda müstehcen yazılar yazmak müstehcen resimler eklemek ya da yönlendirici link vermek kesinlikle yasaktır. Bunu yapanların hesabı uyarılmaksızın kapatılır.

23) Yöneticiler her yazılan mesajı göremeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir mesajla ya da içerikle karşılaştığınızda o mesaj alt kısmından şikayet bildirimi yapabilirsiniz.

24) Foruma paylaşılacak konuları açmadan önce doğru bölümü ve bölüm altını seçtiğinizden lütfen emin olunuz. Sürekli aynı yere gelişigüzel konu açanların konuları kapatılabilir. Doğru bölümlere konu açmak hem yöneticilerin iş yükünü azaltmakta hem de siteyi çok daha kullanışlı bir hale getirmektedir.

25) Başlıklarda başta olmak üzere yazılarımızda Türkçe karakterlere ve dilimize lütfen dikkat edelim. Büyük font seçip yazmak yasaktır. Beraberinde “bold” kalın renk yazma seçeneği yalnızca yöneticilere ait olup kendi inisiyatiflerine bağlı kullanım hakkına sahiptirler.

26) Üye olurken seçilen isimlerin ahlak kuralları çerçevesini aşması, imzalara siyasi ve propaganda amaçlı yazılar yazmak, reklam yapmak yasaktır. Resim olarak kesinlikle erotik ya da politika ilgili bir seçim olmamalı ve yine kesinlikle bir partinin simgesi olan logolar kullanılmamalıdır. Aksi halde üyeliğiniz silinebilir.

27) Foruma bir yıldan fazla süre boyunca giriş bile yapmayan kişilerin hesapları kapatılabilir ya da askıya alınabilinir. Bu durum yönetimin vereceği karara bağlıdır.

28) Yöneticiler, yazılan yazının ya da paylaşılan konunun ilgili olmayan bir bölümde paylaşıldığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme taşıyabilirler. Türlü sebeple uygun bulunmayan konular açıklama yapılmadan kaldırılabilir.

29) Birden fazla hesap açmak yasaktır. Fark edilmesi durumunda ana hesabınız da dahil tüm hesaplarınız kapatılabilir. Aynı anda birden fazla hesapla kendi konusuna cevap yazılması durumunda ise sorgusuz sualsiz tüm hesaplar kapatılacaktır. Şifre unutmak başta olmak üzere giriş yapamayanlar için “şifre yenileme” özelliği mevcut olup 2. Seçenek olarak da yöneticilere ulaşıp durum izah edilirse gereken yardım gösterilecektir. Haber vermeden yeni hesap açarak birden fazla hesabın aktif kullanılması durumunda tüm hesaplar kapatılır.

30) Bu forum gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla fikir alışverişinde bulunulması, dostluk, kardeşlik, görsel paylaşım, bilgi paylaşımı yapılabilecek bir platform olması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılması kesinlikle yasaktır.

31) Forumun işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek yöneticilerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

32) Forum Kuralları her zaman değiştirebilir ya da türlü ekleme ya da düzeltme yapılabilir. Kurallar güncellendiği anda geçerliliği başlar. Foruma üye olan her üye, Forum Kuralları’nı okumuş ve kabul etmiş sayılacağından, sonradan bilmiyordum ya da görmedim, "o zaman öyle bir kural yoktu" diye itiraz edilemez.

33) Üyeleri özel mesaj yoluyla aynı konular üzerine olan başka define sitelerine davet edenler tespit edildiğinde hesapları direkt kapatılır.


34) Profil imzanızda çok büyük yazı fontları ve renkler seçmek site görselliği adına olumsuz ve göz yorucu olduğu için kullanımı yasaktır. Lütfen dikkat ediniz, görüldüğünde uyarı mesajı alırsınız. Düzeltmediğiniz takdirde, imzanıza uyarı mesajı yazılır.

35) Üyeler sitede kendi yazdığı yazılardan ve paylaşımlardan sorumludur. İleride oluşabilecek yasal süreçten dolayı siteyi sorumlu tutamaz.

36) Defineyolu.com ' a girdiğiniz an bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Hepinize İyi Forumlar.