Sayfa 62 Toplam 63 Sayfadan BirinciBirinci ... 12525960616263 SonuncuSonuncu
Toplam 624 adet sonuctan sayfa basi 611 ile 620 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karadeniz Bölgesini Bana Sorun

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    5

Cevap: Karadeniz Bölgesini Bana Sorun

Alıntı bayram turan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamın aleyküm ustam bende bir yer hakkında bilgi almak istiyorum bulancak sumela köyü hakkında
    ıyıde koyde bırınımı arıyorsun yada sevdığın bırımı nasıl bır yardım ıstıyorsun
    koyden kımseyı taanımıyorum bılgı ver arkaadaşım var araştırrırım senın için
    kendımı bu işe adadım yardım yapmak ıstıyorum.

Status
    pub3414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    7

usta ordu ikizce köyleri hakkında ne biliyorsun

Status
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    5

Alıntı pub3414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta ordu ikizce köyleri hakkında ne biliyorsun
    ıyı akşamlar ne bılmek ısstıyorsun ağlamayan beğe meme vermezler karadenızde
    koylerı bılmıyorum bırınımı arıyorsun.

Status
    birisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    3

Ferik usta kastamonuda bir.bolge varmi elinde seydiler ilçesinde

Status
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    5

merhaba kastamonu varda bahsettığın ılçeden yok belkı ama ısım olarak farkı olabılır.

Status
    raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    209
    Beğenilmiş
    87

Alıntı ferık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba sınop ılı için bır kaç yer bılgısı yazmiştım bılmem okudunmu aha oncekı bölümlere
    bırtanesı resmı leştı dıyerı sıt alanı bırkaçyer var ama aranan yerle soylenen ısımler tutmuyo
    buda kafa karıştırıyor yoremı yalnış bolgemı aramaktayım saygıyla,
    Ustad baktim ama tek tek sayfada aramada yaptim iki sey cikti hatta tum sinoptan banseden arkadaslarin paylastiklarina bile baktim ) kilicli magra danmi bansetmisniz ole bisiy isimle bulmak imkansiz ole denen biryer sadece 1200 rakimlarda yanindan gecsen bilmeden goremiycen bryer girisi 20 _8 falan icinde sagda oda tavanda dahi tunel solda yine ayni soldan asagiya giden uzunca magra devami vs. Sarylik tarafimda kastamnuya yak8n birkac tane erfelek tarafi falan cok da hatta onunde 3 basamak solunda kabartma asker gibi sadece fotorafini gordum bir suru varda ustad bazen insan sasiriyor hangisine gidek bakalim diye ) arti olarak donem soygunu bilincsiz kazilardan dolayi bir cok yeri bulmak cok cok zor birde cevren ve guvenilir diils3n imkansiz kisacasi bu bolgede belgeye veya solentiye gore yer bulmak cok zor benim gibi asiri dolasan yaz aylarinda cevresi olan biri ben bile bazen sasiriyorum bunlar burdami diye. Guzel memleketim vallahi kesfedilecek okadar yer varki .bir arkadasa raki sozum var kismet olur gelirse en manzarali yerde. Muhappetin dibine vurucaz) herkeze tek tek bolsanslar allah kaza bela vermeden hayirlisi neyse o olsun.gorusuruz iyi aksamlar biraz kar ciynemeye gidek biz. Cangal dagina.
    ferık (09.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    409
    Beğenilmiş
    465

Alıntı raslanti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustad baktim ama tek tek sayfada aramada yaptim iki sey cikti hatta tum sinoptan banseden arkadaslarin paylastiklarina bile baktim ) kilicli magra danmi bansetmisniz ole bisiy isimle bulmak imkansiz ole denen biryer sadece 1200 rakimlarda yanindan gecsen bilmeden goremiycen bryer girisi 20 _8 falan icinde sagda oda tavanda dahi tunel solda yine ayni soldan asagiya giden uzunca magra devami vs. Sarylik tarafimda kastamnuya yak8n birkac tane erfelek tarafi falan cok da hatta onunde 3 basamak solunda kabartma asker gibi sadece fotorafini gordum bir suru varda ustad bazen insan sasiriyor hangisine gidek bakalim diye ) arti olarak donem soygunu bilincsiz kazilardan dolayi bir cok yeri bulmak cok cok zor birde cevren ve guvenilir diils3n imkansiz kisacasi bu bolgede belgeye veya solentiye gore yer bulmak cok zor benim gibi asiri dolasan yaz aylarinda cevresi olan biri ben bile bazen sasiriyorum bunlar burdami diye. Guzel memleketim vallahi kesfedilecek okadar yer varki .bir arkadasa raki sozum var kismet olur gelirse en manzarali yerde. Muhappetin dibine vurucaz) herkeze tek tek bolsanslar allah kaza bela vermeden hayirlisi neyse o olsun.gorusuruz iyi aksamlar biraz kar ciynemeye gidek biz. Cangal dagina.
    Uzun süredir aramızda olmayan eski isimlerden değerli sondurak ustamızın da zamanında dediği gibi aynı anda birden fazla tavşana koşan hiç birini yakalayamaz.

Geçen sene ilk baharda size verdiğim yerlerden birini seçin başlayın işte... Hani sorduğunuz kişinin "evet saydıklarının hepsi var" dediği ve onun da teyit ettiği yerler. O zaman da dediğim gibi hayır oraya geçen sene gelmedim. O yalnızca belgelerin sağlamlığından...

Uzun zaman olacak bir daha hatırlatayım.

Erfelek ayancık taraflarından yardımcı olurum.

- Böğürme Değirmeni olacak adını gürültüsünden alır eskilere sorun bilirler. Alanı da daraltalım, Güz mahallesi muhitinde ve çalışırken çok ses çıkardığı için bu isim verilmiş. Adı değiştiyse bile eskilerden duyan bilen kesinlikle vardır.

- Kurtlu Yayla dan bir yer var gene, gene erfelekte şelalenin aşağısında aralıklı 2 değirmen olmalı orada da iş var.

Ayancık tarafı daha uygun derseniz o tarafa geçelim.

- Apturgapir köyü... kır çeşmesi ya da durak çeşmesi vardır Ayancık yolunda... Bu çeşmenin yanında 2 tonluk bir taş vardır. Bu çeşme tarihi orman içindedir... köyün adı bugün abdülkadir bile olsa şaşırmam.

- Terziyerinde bir yer var ama onun işi sıkıntılı o zaman da söylediğim gibi...

- Gene Erfelek'te Karabaşı meydan köyünde var. Bu köyde arazi içinde bir yol, bayır yukarı düz bir tepeye çıkar. Burası biliniyorsa bakılabilir. Oradakiler zaten biliyordur da tanıdık var mı orada ?

- Tuzsuz köyünde var. Artiroz tarlası olacak orada... Yine buna komşu Maysar tarlası... Eskiler mutlaka bilir soruşturun.

- Domuz dağı çevresinde kulluk ya da küllük tepesi o tarafta da işler var. Bu tepenin doğu eteklerinde birbirine mesafeli 3 mezar olacak. Gerisine sonra bakılacak...

- Yine Domuz Dağı'nda Ayina kayası var. Orada da var iş...

- Ayancık Kastamonu yolunda eski kervansaray veya kervana giden yolda büyük bir vadi (aslında bildiğiniz dere) bu derede "garip baba" mezarı var. Yine bunu da soruşturup evet varmış demiştiniz diye hatırlıyorum.

- Kınile ve meydan köyü arasında 2 höyük, biri büyük biri daha ufak...

Bir yerden başlayın...Hepsine birden koşulmaz yorar. Tek yere odaklanın sonuna kadar gidin. Velev ki alınmıştır o noktaya geldiğimizde emin olunur ya da alınamayacak bir noktadır artık da üzeri çizilir yenisine geçilir.

Çok değerli bir ustamın sponsorluğunda ricam üzerine size kıyağıdır bu belgeler. Devamları elbette var. Şifreleri de var ama kilitleri açarız o kısmı çok zor değil... Size tamamını verdiğim tek belgede ise yazdığı gibi değil... o belge de kriptolu tabi ki... Okuduğunuz gibi bulsanız da yazdığı yerden bir şey çıkmaz. Çünkü dediği şeyler başkadır. Olması gereken budur zaten belgelerde... ama muhitler ve yazanlar gerçektir.

Sağ olun davet de etmiştiniz ama gelemiyorum uzaktasınız, yoksa doğadaki o mangal partilerine hayır demek kolay değil hele sizin oralarda tadına doyum olmaz eminim... Sizlere afiyet olsun benim yerime de gezin doğanın, manzaraların tadını çıkarın.

Şu çeşmenin yanında 2 tonluk taş vardır ama para onda değil işte o kadar kolay değil... devamları gelecek... Siz hele bir yerden yakalayıp inceleyin ve o zaman da dediğiniz gibi fotoğraflayın arkasını getiririz Allah'ın izniyle... Ben daha ne yapayım...

Saygı ve selamlar
    raslanti (14.Şubat.2020), şahin88 (14.Şubat.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    raslanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    209
    Beğenilmiş
    87

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun süredir aramızda olmayan eski isimlerden değerli sondurak ustamızın da zamanında dediği gibi aynı anda birden fazla tavşana koşan hiç birini yakalayamaz.

Geçen sene ilk baharda size verdiğim yerlerden birini seçin başlayın işte... Hani sorduğunuz kişinin "evet saydıklarının hepsi var" dediği ve onun da teyit ettiği yerler. O zaman da dediğim gibi hayır oraya geçen sene gelmedim. O yalnızca belgelerin sağlamlığından...

Uzun zaman olacak bir daha hatırlatayım.

Erfelek ayancık taraflarından yardımcı olurum.

- Böğürme Değirmeni olacak adını gürültüsünden alır eskilere sorun bilirler. Alanı da daraltalım, Güz mahallesi muhitinde ve çalışırken çok ses çıkardığı için bu isim verilmiş. Adı değiştiyse bile eskilerden duyan bilen kesinlikle vardır.

- Kurtlu Yayla dan bir yer var gene, gene erfelekte şelalenin aşağısında aralıklı 2 değirmen olmalı orada da iş var.

Ayancık tarafı daha uygun derseniz o tarafa geçelim.

- Apturgapir köyü... kır çeşmesi ya da durak çeşmesi vardır Ayancık yolunda... Bu çeşmenin yanında 2 tonluk bir taş vardır. Bu çeşme tarihi orman içindedir... köyün adı bugün abdülkadir bile olsa şaşırmam.

- Gene Erfelek'te Karabaşı meydan köyünde var. Bu köyde arazi içinde bir yol, bayır yukarı düz bir tepeye çıkar. Burası biliniyorsa bakılabilir. Oradakiler zaten biliyordur da tanıdık var mı orada ?

- Tuzsuz köyünde var. Artiroz tarlası olacak orada... Yine buna komşu Maysar tarlası... Eskiler mutlaka bilir soruşturun.

- Domuz dağı çevresinde kulluk ya da küllük tepesi o tarafta da işler var. Bu tepenin doğu eteklerinde birbirine mesafeli 3 mezar olacak. Gerisine sonra bakılacak...

- Ayancık Kastamonu yolunda eski kervansaray veya kervana giden yolda büyük bir vadi (aslında bildiğiniz dere) bu derede "garip baba" mezarı var. Yine bunu da soruşturup evet varmış demiştiniz diye hatırlıyorum.

- Kınile ve meydan köyü arasında 2 höyük, biri büyük biri daha ufak...

Bir yerden başlayın...Hepsine birden koşulmaz yorar. Tek yere odaklanın sonuna kadar gidin. Velev ki alınmıştır o noktaya geldiğimizde emin olunur ya da alınamayacak bir noktadır artık da üzeri çizilir yenisine geçilir.

Çok değerli bir ustamın sponsorluğunda ricam üzerine size kıyağıdır bu belgeler. Devamları elbette var. Şifreleri de var ama kilitleri açarız o kısmı çok zor değil... Size tamamını verdiğim tek belgede ise yazdığı gibi değil... o belge de kriptolu tabi ki... Okuduğunuz gibi bulsanız da yazdığı yerden bir şey çıkmaz. Çünkü dediği şeyler başkadır. Olması gereken budur zaten belgelerde... ama muhitler ve yazanlar gerçektir.

Sağ olun davet de etmiştiniz ama gelemiyorum uzaktasınız, yoksa doğadaki o mangal partilerine hayır demek kolay değil hele sizin oralarda tadına doyum olmaz eminim... Sizlere afiyet olsun benim yerime de gezin doğanın, manzaraların tadını çıkarın.

Şu çeşmenin yanında 2 tonluk taş vardır ama para onda değil işte o kadar kolay değil... devamları gelecek... Siz hele bir yerden yakalayıp inceleyin ve o zaman da dediğiniz gibi fotoğraflayın arkasını getiririz Allah'ın izniyle... Ben daha ne yapayım...

Saygı ve selamlar
    inanın bende su yazdıklarınızın sohpetıni yaptık gecen hafta tek tek cvp vereyim.

bu mahhelle bana hic yabancı gelmiyor ama bilemiyorum bildigimdede yanılmamak için teyid etmem lazım.

burda 2 diil 3 deyirmen oldunu teyid ettim bilenlerden fakat gitmedim. kurtlu yaylada dogrudur ismi bole olmasada yakın.

bu cesmeyi buldum suan yerinde cesme goruntusu olmasada bunla neden urasmadim birinci sebebi biraz ortalık yerde fakat sorun diil. ikinci yer sahibi akrabam tam oldugu yerde iş yapacaktı onu bekliyorum halen 3 cu ise 2 adet daha cesmenin oldugu bilgisi geldi ama onlara bakmadan hangisi oldunu netleştiremedim. [ eski adı konsa cepni yerleşim bolgesi uzun makale. ]

burayla ilgilide birkaç duyum aldim bir iki gun koyde bulundum. ksinleştiremedim fakat bir arkadasimin burda calişmaları olmus ve yakalanmıslar.
    [ Lt1601 Sakora
    Y150 📖 Sekora / Sykora
    ■ 20. yy başında Kafkas göçmeni yerleşimi.
    ■ Sakara burada doğan ırmağın ve bölgenin adıdır. Ptolemaios Coğrafya'sında Secora, 1601 tarihli Abraham Ortelius haritasında Saccora olarak anılan yer olmalıdır] genel adı

ustam burasi beni 15 yıl oncede zamanimdan 2 haftami almıstı km releri sayamıyorum bile ozamanlar fakat cok guzel bilgiler var.

burayla ilgili hiç bişiy yok ya bana cok yakın aradıgın sey hep gozunun onundedir misali. bilemiyorum

- Domuz dağı çevresinde kulluk ya da küllük tepesi o tarafta da işler var. Bu tepenin doğu eteklerinde birbirine mesafeli 3 mezar olacak. Gerisine sonra bakılacak..

burayla ilgili bir kaç sey varda oraya gidemedim gitmem lazım birinci agızdan duymam lazım giecektik misafirlige ama ben msafir olugum için hadi gidek diyemiyor insan heryeri ellemişler.

bu kaya yerli yerinde ismi deyişmis sanırım ilk soledinize sorusturmustum.

evet aynen ole eksik cok bilgi kirliligi var zaman istiyor netleştirmek için.

Kınile ve meydan köyü arasında 2 höyük, biri büyük biri daha ufak...

) burda yakalandılar aynen vardır.

deyerli ustam aslında hiçte gecistirmedim ozaman konusduklarmızı hani varmi acaba merakıyla bile gittim bir cok bilgide aldım topladım koy koy sozu gecen saglam kişiler bile ayarladım. ama hayat suprizlerle dolu amma maddi amma manevi biyerden vurunca insan herseyi bosveriyor.

burada yazan biryerde bulunacam su kar kıs biraz hafiflediginde hemen hemen tam nokta. hani benim huyum gidip gormem lazım kendimce burası demem lazımki bilgi paylasımlarını yapayım. cok fazla solenti ve cok fazla gelen var. ah su samsun kastamonu ekipleri bircok yerden cıkıyorlar.
    hani cok sey varda bi goreyim once sonrasında.

Çok değerli bir ustamın sponsorluğunda ricam üzerine size kıyağıdır bu belgeler.
    hersey için tesekurler size ve ustamıza gorusuruz yine.
    DOIDYE (14.Şubat.2020), şahin88 (14.Şubat.2020) Bunu beğendi.

Status
    şahin88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    3

Doidye ustam bilgileri döktürmüşsün yine.Peki durağan ve köyleri ile ilgili bilginiz var mı.özellikle yüksek kesimdeki köyler.Yel değirmeni,ambar kaya,şeytan kayasi vs vs .selamlar.teşekkürler

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    409
    Beğenilmiş
    465

@şahin88 Yeniköy muhitinde var ama yine Erfelek'te, Durağan Yeniköy değil... Onu hiç vermedim bile hem tehlikeli bir nokta hem de alınmış olabilir o... . Sizin orada da maşallah yakın yakına 5 tane Yeniköy saydım. Başka da yok o taraftan ama ferik usta daha fazla yardımcı olabilir belki Durağan ve dediğiniz diğer yerler için, selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (1 kayıtlı ve 3 misafir)

1. mydejavu