KAYNAK BİLGİ rahmetli ALİ AGA LI GAFUR DEDE anlattıgına göre 1955 yıllarında ali aga şehrinede gafur dede o zaman Balıkçılık yapıyormuş.Bir gün denizde hava patlar iki yunan balıkçısı türk karasularına geçer kendilerini bir adaya atallar. gafur dede ve arkadaşı da kendini adaya atar tesalüf tanışırlar.konu açılır defineden.YUNANLI balıkçı anlatmış. yunan ordusu bozulunca dönüş başlamış. KÜYAHYA BÖLGESİNDEN DÖNÜYORLAR bir yere geliyorlar çoban görmüşler.bu yol nereye gider çoban demiş siz nereye gideceksiniz biz ayvalık izmir re gideriz.çoban şu üç kuyuların yanındaki yol izmire gider şu yol bastepeden manisaya gider bunlar yola devam eder gece olunca konaklamak için bir BEYAZ BÜYÜK KAYALIKLARADA KONAKLARLAR yüzbaşi yanındaki kadın ile bir magarada kalır iki askerde 50 adım ileride kayanın kuytusunda yatar.sabah olur etrafa bakarlar tepenin üstünde bir mezar mezar taşında bir yazı HAS KÖYLÜ DEGİRMENCİ EMİN AGA yunan yüzbaşısı konuya vakıf biriymiş.askerlere der hemen kazma kürek bulun etrafa koşarlar bulurlar başlarlar kazmaya mezar kapagını açılır dolu para ve ceset görürler.yazılı mezar taşını atarlar mezarı örterler . ben bu yeri arıyorum.işarette kılıç gibi kayalar ve taş agıl diye bir yer bilgisi ve duygusu olan arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.. saygılarımla selamlar.