Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yardım

gizemli 16
    gizemli 16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yardım

arkadaşlar slm
    bir şey sorucam
    üç harfliler gerçekten malın yerini degiştirebilirmi .gösteren makina birden kesiyo
    başka yönleri gösteriyo
    sonra gene aynı yer
    nasıl iş bu
    makinalar ne kadar yanılır
    birde hani yunandan kalma veya eski tabirle gavurdan kalma derler bunlar evlerin nerelerine gömerler bu altınları en çok bahçeyemi evin içnemi
    cevaplayan olursa sevinirim

Status
    lynxcrea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    bizde daha once makine ile tespit ettigimiz bir yer mevcuttu söylediginiz gibi cihazda gosterirken guzel bi sekilde birebir kare dıkdortgen seklinde ciziyor fakat sonra degisiyordu sanırım bu tamamen makineyi yanlıs kullanmak ile alakalı bir durum taranan bölgede bircok yer gosterdi makine ve bi resmi kazı yaptırdık ve 200 m2 yeri 10 metre derinlikte kazdırdık fakat makinenin gosterdigi hicbirsey cıkmadı.bu yüzden söyledigim gibi cihazı kullanırken yapılan taramalarda sorun olabilir.

e4a7
    e4a7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    of offf cin bile diyemiyor
    siz bu gidişle çok yer kazarsınız:rolleyes:

Status
    Funkstazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

s.a

Cinler tarafından Yaklaşık 7 mt kadar yeri değişir.
    Bu malın sahipli oldugunu ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirir.
    gİDİLECEK YERE ABDESTLİ VE DUA OKUYORAK GİDİLMELİ.
    Kazı işlemleri esnasında hırslı calışılmamalı ve konuşulmamalıdır.
    Sinyal değişikliliğinin diğer nedenide bölgedeki asittir.Asit cihazın sinyal vermesini sağlar ve kazılan yerden cıkan asit bir başka yerde devreye girer buda cihazı yanıltır.

PHOENiX
    PHOENiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mrb arkadaşım sizin tabirinizle 3 harflilerin yani Cinlerin gömünün yerini değiştirebilmelerine Kur'anda var olduğu için inanıyorum;

"Hz. Süleyman etrafındakilere:
    - Kim bana Sebe kavmi gelmeden Belkısın tahtını en kısa zamanda buraya getirir ? diye sual buyurması üzerine Cin taifesinden biri:
    -Efendim siz daha yerinizden doğrulmadan getirebilirim." (27/Neml, 38-41).

Yine sizin tabirinizle gavurlara ait paraların nerelere gömüldüğüne ait,sadece anlatımına kendi şahit olduğum ve 90 yaşında bir Rum'un anlattığı bir gömü mevzu ile bilgi sahibi olduğum 3 yer biliyorum.

Aranılan yer çok zengin bir Ruma ait ev yada konak diyebiliriz,bölge Trakya gömü hakkında bilgi sahibi olan Rum'un verdiği bilgi;

1-"Konağın çıkış kapısından merdivenlerden iniyorsun,en son merdivenden sonra sol ayağının bastığı yerin takriben 1 metre altında...

2-"İşyerinin güneşin doğduğu yerden içeriye girilen küçük bir kapısı var kapı içeriye doğru açılır,kapıyı açıyorsun ilk adımın bastığı yer,takriben 80 cm de...

3-Rum'a ait bir evde ocağın altındaki mermer taşın altında...

Mübadele dönemi gömüleri ile yakından ilgilendiğim için genellikle forumlardan ve bu işlerle ilgilenen arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler ışığındada şunları söyleyebilirim;

Defineciler arasında bu tür gömülere ait klasik bir söylem vardır.

"Ermeni parasının üzerinde oturur,Rum parasına bakar."

Osmanlı İmparatorluğunun son 200 yılında özellikle eğlence ve ticaret hayatına diğer azınlıklarla (Ermeni ve Yahudiler) büyük ölçüde sahip olan Rumlar Mübadele ile birlikte çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkeyi terketmek zorunda kalmışlardır,ben şahsen bu insanların paralarının çok büyük bir kısmını Yunanistana götüremeyip,Türkiyede bıraktıkları kanaatindeyim.Size yukarıda verdiğim 1. örnekte aranan para 60.000 osmanlı altını,2. örnekte aranan para 30.000 osmanlı altınıdır,3. örnekteki meblağ küçük bir gömüdür.

Mübadele dönemi gömülerine ait ne yazıkki kapsamlı ve gerçekçi bir bilgi kaynağı çok azdır yada hiç yoktur.Bu dönem yakın dönem tarihi olmasına rağmen ne hikmetse kapsamlı bir çalışmaya ben pek rastlayamadım,mübadele ile birlikte özellikle Trakya topraklarında 1912-13 Bulgar istilası sonrası döneme ait gömülerde vardır,bunlarda çok fazla etüd edilmemiştir,yaptığım araştırmalar neticesinde gerek bu tip gömülerin gerekse mübadele dönemine ait gömülerin gömüldükleri yerlerle ilgili genel kanaatim,bu tür gömülerin genelde,Zamanla kaybolması mümkün olmayan doğal işaretlere (Nehir,Köprü vb.) Tarihi eserlere ibadet yerlerine yakın yerlere ve mümkünse o alanların içine (Cami bahçelerine,mezarlıklarına) konulduğunu, zaman sıkıntısı,telaş ve korku nedenleri ile çokta derin gömülmediklerini biliyorum.(Özellikle trakyada bu derinliklerin 30 cm ile 1 metre arasında olduğunu düşünüyorum.

Bunların haricinde bu kişilerin kendi şahsi mülklerine gömdükleri paralarınında tekrar geriye dönüp alacakları hissiyatı ve düşüncesi ile çok derin zeminlerde gömülü olmadığı düşüncesindeyim.

Bu yerleride;

Ev içerisinde,Yemek pişirdikleri OCAK'lar,BACALAR,GÖMME BANYOLAR,MERDİVENLER,KAPI EŞİKLERİ(İçi ve dışı) varsa MAHSENLER

Ev dışında,yine avlu içerisinde bulunan FIRINLAR,UZUN ÖMÜRLÜ AĞAÇLARIN DİPLERİ,AHIRLAR VE KİLERLER,KUYULAR,ÇEŞMELER,ÇEŞME YALAKLARI
    olarak öngörülebilir

Yinede bu işin genel herkes tarafından bilinen bir mantığı ve sistemi yoktur.Bütün usta definecilerin ifade ettiği gibi "BEN OLSAYDIM NEREYE GÖMERDİM?" sorusunuda bu tür gömüleri araştırırken muhakkak kendimize sormalıyız.Saygılarımla

Noton 6 Osmanlı Padişahına ait paraların (1839-19229 alım ve satımı serbesttir,Mübadele gömülü paraları genelde bu döneme aittir.

blade_1980
    blade_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı PHOENiX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mrb arkadaşım sizin tabirinizle 3 harflilerin yani Cinlerin gömünün yerini değiştirebilmelerine Kur'anda var olduğu için inanıyorum;

"Hz. Süleyman etrafındakilere:
    - Kim bana Sebe kavmi gelmeden Belkısın tahtını en kısa zamanda buraya getirir ? diye sual buyurması üzerine Cin taifesinden biri:
    -Efendim siz daha yerinizden doğrulmadan getirebilirim." (27/Neml, 38-41).

Yine sizin tabirinizle gavurlara ait paraların nerelere gömüldüğüne ait,sadece anlatımına kendi şahit olduğum ve 90 yaşında bir Rum'un anlattığı bir gömü mevzu ile bilgi sahibi olduğum 3 yer biliyorum.

Aranılan yer çok zengin bir Ruma ait ev yada konak diyebiliriz,bölge Trakya gömü hakkında bilgi sahibi olan Rum'un verdiği bilgi;

1-"Konağın çıkış kapısından merdivenlerden iniyorsun,en son merdivenden sonra sol ayağının bastığı yerin takriben 1 metre altında...

2-"İşyerinin güneşin doğduğu yerden içeriye girilen küçük bir kapısı var kapı içeriye doğru açılır,kapıyı açıyorsun ilk adımın bastığı yer,takriben 80 cm de...

3-Rum'a ait bir evde ocağın altındaki mermer taşın altında...

Mübadele dönemi gömüleri ile yakından ilgilendiğim için genellikle forumlardan ve bu işlerle ilgilenen arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler ışığındada şunları söyleyebilirim;

Defineciler arasında bu tür gömülere ait klasik bir söylem vardır.

"Ermeni parasının üzerinde oturur,Rum parasına bakar."

Osmanlı İmparatorluğunun son 200 yılında özellikle eğlence ve ticaret hayatına diğer azınlıklarla (Ermeni ve Yahudiler) büyük ölçüde sahip olan Rumlar Mübadele ile birlikte çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkeyi terketmek zorunda kalmışlardır,ben şahsen bu insanların paralarının çok büyük bir kısmını Yunanistana götüremeyip,Türkiyede bıraktıkları kanaatindeyim.Size yukarıda verdiğim 1. örnekte aranan para 60.000 osmanlı altını,2. örnekte aranan para 30.000 osmanlı altınıdır,3. örnekteki meblağ küçük bir gömüdür.

Mübadele dönemi gömülerine ait ne yazıkki kapsamlı ve gerçekçi bir bilgi kaynağı çok azdır yada hiç yoktur.Bu dönem yakın dönem tarihi olmasına rağmen ne hikmetse kapsamlı bir çalışmaya ben pek rastlayamadım,mübadele ile birlikte özellikle Trakya topraklarında 1912-13 Bulgar istilası sonrası döneme ait gömülerde vardır,bunlarda çok fazla etüd edilmemiştir,yaptığım araştırmalar neticesinde gerek bu tip gömülerin gerekse mübadele dönemine ait gömülerin gömüldükleri yerlerle ilgili genel kanaatim,bu tür gömülerin genelde,Zamanla kaybolması mümkün olmayan doğal işaretlere (Nehir,Köprü vb.) Tarihi eserlere ibadet yerlerine yakın yerlere ve mümkünse o alanların içine (Cami bahçelerine,mezarlıklarına) konulduğunu, zaman sıkıntısı,telaş ve korku nedenleri ile çokta derin gömülmediklerini biliyorum.(Özellikle trakyada bu derinliklerin 30 cm ile 1 metre arasında olduğunu düşünüyorum.

Bunların haricinde bu kişilerin kendi şahsi mülklerine gömdükleri paralarınında tekrar geriye dönüp alacakları hissiyatı ve düşüncesi ile çok derin zeminlerde gömülü olmadığı düşüncesindeyim.

Bu yerleride;

Ev içerisinde,Yemek pişirdikleri OCAK'lar,BACALAR,GÖMME BANYOLAR,MERDİVENLER,KAPI EŞİKLERİ(İçi ve dışı) varsa MAHSENLER

Ev dışında,yine avlu içerisinde bulunan FIRINLAR,UZUN ÖMÜRLÜ AĞAÇLARIN DİPLERİ,AHIRLAR VE KİLERLER,KUYULAR,ÇEŞMELER,ÇEŞME YALAKLARI
    olarak öngörülebilir

Yinede bu işin genel herkes tarafından bilinen bir mantığı ve sistemi yoktur.Bütün usta definecilerin ifade ettiği gibi "BEN OLSAYDIM NEREYE GÖMERDİM?" sorusunuda bu tür gömüleri araştırırken muhakkak kendimize sormalıyız.Saygılarımla

Noton 6 Osmanlı Padişahına ait paraların (1839-19229 alım ve satımı serbesttir,Mübadele gömülü paraları genelde bu döneme aittir.
    süper bir acıklama ellerine sağlık yenice/demirköy ve tabtik havsa tarafında oldugu söylenen birkaç yer var ama bakmak nasip olmadı :D

Status
    repibg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    от Кърджали Kırcaliden
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    arkadaşlar, konuyu gereken bölüme taşıyorum.Bilginize.

tokatlı600
    tokatlı600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşım eski ermeni eviyse orada ocak vardır oraya bak sen başka yere bakmana gerek yok kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)