Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tek Direkli Mağara

omr2010
    omr2010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mrb

ben hataylıyım direkli mağara burada değil ama yakınlarda ben oraya gittim öncede dediğim gibi 3yada 4 yıl olmuştur .ama siz tek direkli mağara diyosunuz benim dediğim yer direkli mağara diye geçiyo

Status
    bilent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

nekadar çok direkli mağara

iki direkli mağarada b.. muhutte va rbiri dere için de biri hakim yerde hakim yerdeki nin ortasın da girişin debir direk va r iki girişi va r3m çapın da ilk alanı va rikin ci alanı biraz eğilerek giriliyor yani holdan odaya giriliyor bur da bir değir men yeri var imiş suriyeden bir sahıs 40 sene önceleri sürekli gelir bir kayanın üstün de oturur gider miş bur da ikitane kulak resmi bir i derenin bir tarafın da biri de diğer tarafın da bir araya bakıyor onlar duruyor derenin çatak yaptığu yer dedeeski taş köprü fakat yık burası büyük bir dereiçin de (teke ) deresin de adamın oturduğu yer de bir değir men den bahsediliyor saygıla rustala r.

kabartmacı
    kabartmacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

selamlar

arkadaş bu coğrafyada herhalde yüzlerce direkli mağara vardır anlatılanlara bakılırsa, ben ik tane direkli mağara gördüm biri magaranın içine girince tam karşıda tavanla bitişik bu mağarada 6 adet kayadan kesme mezar var yatak şeklinde yastıklıdırlar ve direk karşıda 2 yatağın arasında üst noktasında bir tava sapı aşağıya doğru bu mağara 1400 yıl önce terk edilen bir kalenin eşiğinde mezopotamya bölgesi, ikincisi 30 metre kare büyüklüğünde mağaranın ortasında tavana bitişik görünüyor bu mağarada sütunun arkası duble yatak şeklinde kayadan kesme tabandan biraz yüksek, bu mağaraya köstebekler 13 adet 2.ci viktorianın 7.36 santimlik paralarını getirip bıraktı arkadaşım magaradaki köstebek deliğini kurcalayınca köstebekler adres değiştirdi paraların 2 adedini bizzat cebimde çok taşıdım arkadaşımla bir adedini kapalı çarşıya göndermiştim fiyatı ne eder diye ermeni kuyumcu parayı görünce fiyat vereceğine orda 5000 adet saklı diye arkadaşıma söylemişti ben orda 35 kilo civarında saklı olduğunu bir belgeden biliyordum 5000 adeti 7.36 cm ile çarpınca 36 kğ 600 gram ettiğini hesapladım demekki adamlar hangi para nerede ne kadar saklı biliyorlar. saygılar

Status
    bahtiyar41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Madem konuyu eşkiya belgeleri bölümüne açtın bende sana eşkiya belgelerindeki direkli mağara bilgisini yazayım. ( Torpillisiniz kimse para yerlerini yazmamış tüm sitelere baktım )

Bursa - Hüdavendigar bölgesi Karlı dağda ki mağaranın adı direkli mağaradır. Mağara içinde ortada tek direk mevcuttur. İki yanından geçilir. Bu mağara içine girilip bir küfe ile saman yakılır. İki gözcüden bir tanesi mağara ağzında Diğeri mağaranın üstünde durup dumanı takip eder. Duman mağara içinde birikip dışarda mağara havalandırmasında ilerleyip bir noktadan toprak içinden dışarı sızar. ( Direkli mağaranın içi zifir gibi istir her seferinde böle buluyorlarsa )

Bu duman çıkan yer 1.5 metre kadar kazıldığında bir tüttün havanı bulunur. Bu havan altı iki katlı bir mahsendir. Buradan girilir. İki odadan sol odada gümüş sağ odada ise altın paralar saçılmış haldedir. Bunlara dokunmadan geçtiğimizde 7 basamaklı bir merdiven karşımızdadır. Bundan ineriz. Burası KARABORAN ağzıdır. ( ne demek bilmiyorum )

Burada sırtüstü yatıp ayaklarımızı sarkıtarak içeri gireriz. Tek oda içerisinde duvarda bir çivide bir şimşir baston ve bir kese içinde değerli paralar asılıdır. Duvarda iki haç iki öküz kabartmadır. Bir adam ayakta ve birde köpek resmi vardır. (Roma dönemi bir mezar odası rölyefi olabilir. ) Burada köpek kabartmasının arkasında bir miktar para ile bölgenin krokisi konulmuştur. Kroki merdivenin son basamağının altından girilen 31 çete başına ait odaların krokisidir.

İş mağarayı bulmakta sonrası kendi içinde saklı zaten. Arayanlara bol şans.
    coderturks (15.Mayıs.2019) Bunu beğendi.

memolii
    memolii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hey allahim ya:D

Kahramanmaraş Direkli Mağarası'ndaki Kazı 12 Bin 740 Yıl Öncesine Işık Tutacak Kahramanmaraş'ın Merkeze Bağlı Döngel Köyü'nde Bulunan ve Geçen Sene Ana Tanrıça Figürünün Bulunduğu Direkli Mağarası'nda Yapılan Arkeolojik Çalışmalar Tekrar Başlıyor.
    Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Döngel Köyü'nde bulunan ve geçen sene ana tanrıça figürünün bulunduğu Direkli Mağarası'nda yapılan arkeolojik çalışmalar tekrar başlıyor. Mağara dönemi yerleşimlerinden, köysel yerleşimlere geçiş dönemine ışık tutan ve Türkiye'nin şuandaki tek mağara kazısı olma özelliği taşıyan çalışmayla 12 bin 740 yıldan öncesine ait bulgulara ulaşılabilecek.
    Kahramanmaraş'a 72 kilometre uzaklıkta bulunan Döngel Köyü'ndeki Direkli Mağarası'nda çalışmalara 1959 yılında yaptığı araştırmayla ilk ışık tutan isim Prof. Dr. Kılıç Kökten oldu. Kökten'in yazdığı bir makaleden yola çıkılarak yürütülen çalışmalar doğrultusunda, bölgede önemli aşamalar kaydedildi. Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Cevdet Merih Erek'in başkanlığında yürütülen çalışmalar kapsamında, geçtiğimiz sene bulunan ana tanrıça figürü, dünyanın birçok ülkesinde meraklıları tarafından da ilgi ile karşılandı. Mağara dönemi yerleşimlerinden, köysel yerleşime geçiş sürecine ışık tutan ve yapılan yaşlandırma yöntemiyle M.Ö 10730 yıllara tekâmül eden mağarada, yapılan çalışmalar doğrultusunda, daha da eski dönemlere ulaşılabilmesi düşünülüyor.
    Epipaolitik denilen döneme ait olan mağaradaki araştırmalara Temmuz ayında tekrar başlanacak. Bu bağlamda, Kazı Başkanı Erek, beraberinde, çalışmalara lojistik destek sağlayacak olan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile birlikte bölgede inceleme gezisi gerçekleştirdi. SİT alanı ilan edilen ve tahrip olmaması için tel örgülerle kaplanan alanı inceleyen Erek, çalışmalar hakkında da basın mensuplarına bilgi verdi. Özellikle geçen sene yapılan çalışmalarda, mağaranın iç kuzey profili yakınlarında bulunan ana tanrıça figürünün büyük yankı uyandırdığını anlatan Erek, ABD'de düzenlenen bir sempozyumda da, elde edilen buluntularla ilgili bilgiler verdiklerini ifade etti. Avrupa'nın da birçok ülkesinden bilgi almak isteyen insanların çıktığını belirten Erek, bunun kendilerine gurur verdiğini belirtti. Mağaranın, mağara dönemi yerleşimlerinin sona ermesiyle, köysel yerleşim yerlerinin kurulması arasında kalan geçiş süreciyle ilgili olduğunu dile getiren Erek, "Bu Epipaolitik dediğimiz bir dönem. Yapılan yaşlandırma yöntemleriyle de mağaranın 7'inci arkeolojik seviyesinin M.Ö 10730 olduğunu öğrendik. Hayvan kemikleriyle ilgili yapılan analizlerde bölgenin şuan yabancısı olmayan ama birçoğu da tür olarak yok olmuş hayvanların besin anlamında tüketildiğini öğrendik. Dünyada çok az uzmanı olduğu için henüz bitki tohum analizleri yapılmadı. Bunlara bir şey yaptırabilmeniz için de sıraya girmeniz gerekiyor. Ama şuana kadar elde ettiğimiz bütün veriler çerçevesinde, bu dönemle ilgili yapılan tek kazı bu mağarada yapılıyor." dedi. Bölgenin kazı olanakları ve coğrafi bakımdan araştırılması zor bir merkez olduğuna dikkat çeken Erek, "Çok büyük özveri istiyor. Burada, bütün ekip arkadaşlarım, öğrencilerim, burada benimle birlikte gönül veren insanların emeği çok fazladır. Tabi sonuçta güzel olması da bütün harcanan emeklerin değdiğini gösteriyor. Bundan dolayı da mutluluk duyuyoruz." diye konuştu. Çalışmaların, 22 yıl sürmesinin planlandığını kaydeden Erek, Temmuz ayı içerisinde yaklaşık 20 kişilik ekiple gerçekleştirecekleri çalışmaları şöyle anlattı: "Bu seneki planlamalarımızda, güney plan programı olarak başladığımız ama şuanda naylonun altında kalan yerde, kazılara devam edeceğiz. Bir de kuzey profilinde genişlemeyi planlıyoruz. Olabildiğince, zamanımız ve bütçemiz el verdiği sürece de aşağıya doğru geniş alanda bütün plan karelerini çalışarak, inmeye devam edeceğiz. İndiğimiz her santimetre bizim için daha eskiye, yani 10730'lardan daha eskilere gitmek demek. Bu da Kahramanmaraş'ın en eski iskân alanlarından biri olan Direkli Mağarası'nın daha eski kültürel safhalarını görmemizi sağlayacak. Olabildiğince bunları çıkarmak yetmiyor. Bunları duyurmak, insanlara anlatmak, öncelikle Kahramanmaraş insanına bunun faydalarının neler olacağını anlatmak, bununla birlikte de bölgenin diğer değerleriyle birlikte adının duyulması, insanların buraya gelerek, bunlardan zevk alarak, iç içe yaşamasını sağlamayı hedefliyoruz."

Status
    honaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Tek Direkli Mağara

denizlidede var bu in

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    118
    Beğenilmiş
    124

Çözümleri farklılıklar gösterebiliyor, değişik bölgelerde olabilir!
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    coderturks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    0

Alıntı indiana_jons06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aradığım yerin tek bildiğim özelliği mağarada tek bir direk olduğu ve bu direğin tavana 1 karış kala durduğudur böyle bir mağaramı acaba bahsettiğiniz yer saygılarımla
    Usta merhaba.Dediğin tarife uyan Bursa bölgesinde bir tane mağaranın bilgisi bende var, eğer sanada uyuyorsa konuşabiliriz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)