Şanlıurfa’da tesadüf eseri bulunan tarihi eserler heyecan uyandırdı. Ancak bulunan eserlerin kaçakçıların eline geçmesinden endişe ediliyor. İkinci Zeugma olabilecek eserler için yetkililer henüz harekete geçmedi.
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi Edebey köyünde bir köylünün evinin altında ve bahçesinde ikinci Zeugma denebilecek değerde tarihi eserler bulundu. Evin sahibi tadilat yaparken tesadüfen bulduğu eserleri daha sonra çevresine söylediği tahmin ediliyor. Ev sahibinin bilgi vermesinin ardından bahçede de kazılar yapıldı. Paha biçilmez eserlere ulaşıldı. Milattan önceki yıllara ait olduğu tahmin edilen eserler, bölgenin kaderini değiştirecek nitelikte. Bulunan tarihi eserlerle ilgili görüntüler bir kişi tarafından AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak’a gönderildi.
TÜM YETKİLİLERE BİLDİRDİ
Tarihi eserlerin kaçakçıların ellerine geçmesinden endişe ediliyor. Bölgede birilerinin kaçakçılarla pazarlık yaptığı, tarihi eserlere 10 milyon dolar değer biçildiği iddia ediliyor. Hatta kaparoların bile verildiği konuşuluyor. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Prof Dr. Mustafa Özbayrak, görüntülerin kendisine bir dostu tarafından gönderildiğini belirterek, gördüklerinin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Zeugma’ya benzeyen görüntüleri görünce hemen başta Kültür Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere tüm yetkililere haber verdiğini anlatan Özbayrak, kaçakçıların harekete geçmesinden endişe ettiği için konuyu ülke gündemine taşıyarak, toplumun dikkatini çekmek istediğini söyledi. Tarihi eserlerin bölgenin kaderini değiştirebileceğine dikkat çeken Özbayrak, bu görüntülerin ardından bölgeye derhal arkeologların gönderilmesi gerektiğini dile getirdi.
26.06.2010 Yeni Şafak