Sayfa 2 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karahasan Köprüsü

Status
    dilo06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

x

resim koydugum anda yer deşifre olur dursun durdugu yerde

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

x

Alıntı sabandemirel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya arkadaşım ispat ispat diyorsun ama daha ortaya görsel bişey koymadın ,asıl ispat görselliktir bir resim koyda wawwww diyelim haydi .
    resim olmaz yer açıga çıkar zaten çok kimse işaretleri kırmış işaret bulamassın ben hangi bölgede ve nereden nereye gittiklerini dereleri yolları buldum bölge haritasını göre hepsi ortaya çıkıyo ve çok eski köy isimleri var gerçek belgesi olanlardada bu köy isimleri mevcuttur ama kimse inanmaz

AMOUN
    AMOUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dilo06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    resim olmaz yer açıga çıkar zaten çok kimse işaretleri kırmış işaret bulamassın ben hangi bölgede ve nereden nereye gittiklerini dereleri yolları buldum bölge haritasını göre hepsi ortaya çıkıyo ve çok eski köy isimleri var gerçek belgesi olanlardada bu köy isimleri mevcuttur ama kimse inanmaz
    eeee bizlerden ne istiyorsun bulmuşsan hayırlı olsun dostum.artı sana oraya giden yolun tabelasını çek koy demedik mekanın bir iki resmini koy yeter dağa taşa bakarak yer tespiti yapabilme becerim var diyen varsa orasını bilemem tabiki.

Status
    maXishow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Bulduysanız şayet çevre fotosunu geçin, köprüde yazan eski türkçe KARAHASANI resipleyip atsanız bile kafi

Status
    light_celal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    14
    Beğenilmiş
    3
    sevgili arkadaşlar eeeeeee burdada kara hasan köprüsü var mış artık yok üstelik dedemin adıda kara hasanmış ben samsunun bi ilçesinden burayla ilgili bi belgesi bilgisi olan var mı ilgilenelim boş duruyorum makina paslanacak da!

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

x

evet geçmiş olsun köprü tarih olmuş tam yerini bulduk ama tamamen yıkılmış eseri bile kalmamış tepenin yanında yamaçtaydı bildigim kadarıyla sadece bir kere geçtim ordan ark göstermişti üç gözlüydü tabi o zamanlar bu işlerle ugraşmıyorduk bir anlam verememiştik o zamanlar ne dere vardı altında ne suyu ne amaçla yapmışlar diyede kimsenin aklına gelmemişti bu konu ama etrafında tepelerde ne var bilemem ark dedigine göre oradaki bütün işaretler yok olmuş üzgünüm bulduk diyede o kadar sevinmiştik

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    23

karahasan köprüsü

evet geçmiş olsun köprü tarih olmuş tam yerini bulduk ama tamamen yıkılmış eseri bile kalmamış tepenin yanında yamaçtaydı bildigim kadarıyla sadece bir kere geçtim ordan ark göstermişti üç gözlüydü tabi o zamanlar bu işlerle ugraşmıyorduk bir anlam verememiştik o zamanlar ne dere vardı altında ne suyu ne amaçla yapmışlar diyede kimsenin aklına gelmemişti bu konu ama etrafında tepelerde ne var bilemem ark dedigine göre oradaki bütün işaretler yok olmuş üzgünüm bulduk diyede o kadar sevinmiştik
    Selam dilo06:Acaba sizin bahsettiginiz köprü hangisidir.Karahasan köprüsü 4 adettir: 1/Çok güzel taş mimari yapıda 2 göz ve kervan geçişi ve insanların kullanımı için yapılmış aksu üzerinde yapılmış bir köprü,Bu köprü taş yapıdır,Üstte korkuluklarda bazı taşları oturmak için yükseltmiş,Bu köprünün orta baglantısına tosun burnu denir çok orjinal bir yapısı olacak ,ve bunun üstünde bir çerçeve içinde Karaca başı olacak,ve onun altında osmanlı yazısından bir kitabe olacak.Bu köprü güney kuzey geçitli dir,Güney başında köprünün yan tarafında bir su kuyusu olacak,Bu kuyunun dogusuna dogru biraz mesafedede fırın yeri olacak,Fırın büyük bir ihtimalle tugla fırınıdır. 2/Ana kayadan yapılma ve altından su geçen bir karahasan köprüsü olacak o civarda başka at araba veya atlı yaya hiçbir geçit olmayacakki bu köprüden zorunlu geçiş olacak. 3/Bir karahasan köprüsü yapdık der bu köprü bir degirmene sutaşıyan bir su arkıdır der,Bu köprüden insan hayvan geçemez yani sıgmaz, darbir köprüdür 3 gözlüdür kemer yapılıdır amacıda sular azaldıgında başka kanaldan gelen suyu degirmene taşır. 4/ Kapı kaya ve eminaga degirmmeni arasında bir karahasan köprüden bahsedilir buda yine tugla ocagına giden yoldadır,Bunun özelliginden bahsetmez.İşde bizi yanıltan bilgiler karma karışık mesela su kemerine karahasan köprüsü dedik der,Aslında köprüdegil.Buna benzer dah çok bilkgilerde mutlaka karşılaşdırmalar yapılmalı ve her yazılan bilgileride okuyup degerlendirmeli diyorum.SAYGILAR

PHOENiX
    PHOENiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Wolcan'da benim hadi aksini ispat edinde göreyim.

Status
    bahtiyar41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Ne köprüymüş arkadaş ya şafak demiş comolokko şu uğraştığımız işlere bak

Söyleyim yerinide herkez kurtulsun. Aşağıdaki satırları dikkatli bir şekilde okuyup yorumlayanlar bir şekilde bulmaya yaklaşabilirler. İlla benim dediğim yerde olacak diyenler için diyecek bişey yok.

Olay şu şekilde.

Değirmen suyunu bir hamamın sıcak suyundan ve dere kenarındaki bir kaynaktan eş zamanlı alır. Değirmen hiç dönmemiştir taşı içindedir ve metal çarklı dişli ile durur. Bu değirmenin 45 dakika kadar kuzey dağ yamacında bir köy vardır bu Bu köye Harman köy denir. Bu köye geldiğimizde batı yönümüz Meryem Koca dağıdır.

Burada eşkiyanın kesintisiz hüküm sürdüğü yerler karahasan köprüsüne karşı karşıya yerler şöyledir. Sultanhisar-Barliyon-Porsuk Kurt alanı - At yaylağı Emiralem Dağı - Sarayönü Yılanlı Beylik Çayırı- Selçuk Karapınar Karyesi - Kelepiden karyesi ( 7 dereye karşı dediği olay bu ) arasından inen Karahasan Köprüsüne 3 değirmeni görüp geçeriz.

Bu köprü devletin pusu kurup 1040 eşkiyayı öldürdüğü yerdir. Bu gurup içinden kurtulan 135 kişi buradan 7 gün 7 gecede Murat Dağına kaçmıştır.

Burada şahinkaya- horatepe -keçi kalesi -kurt kalesi sırası ile gidilip kazanlık deresine ineriz. Burası zengin değirmenin olduğu yerdir. Saruhanlı posta soygunu hikayesinin olduğu yer burası yani o para buradaki değirmene saklandı.

Bu derenin önü harami deresidir. 1.5 saat batısı şahinkaya karyesi - 2 saat doğusu selçuk köyü - 5 saat yıldız kuzeyi gediz kasabasıdır.

Kimseyi üzmek istemem ama bu köprüyü trakyada marmarada karadenizde arayan arkadaşlar birkez daha düşünsünler.
    Konu bahtiyar41 tarafından (21.Eylül.2010 Saat 20:55 ) değiştirilmiştir.

Status
    arcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    O'nun Yanından
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ark ben gerçek belgeyle buluyorum yok olan köyler dereler yollar hepsi bende mevcut nerden çıkmış nerelere gitmişler hepsi var 1900 sene sinde çizilmiş volçan bölge haritası volçan öyle akıllı biriymişki inanamazsın gerçekten iki tane sazara var orjinalını bul bakam iki tane souzak deresi var hadi daha neler işte bu yerlerin bulunamamasının tek nedeni her bölgeye aynısını yapmış
    Bu sazaralar hangisi ?
    Ustam Öyle söyledi......

Dervişlik olsaydı taç ile hırka
    Biz dahi alırdık otuza kırka

Bu biçareye dua buyrun,lütfen.......

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)