Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Paşalar Kalesi

Status
    bahtiyar41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Paşalar Kalesi

Bunuda paşalar boğazı adı ile konu açan arkadar için yazıyorum. Herkes faydalansın.

Geyvenin 5 saat batısına denk gelir. Paşalar köyünün ( meşur kıç kıça yatan öküzlerin olduğ köy ) 15 dakika kadar kuzey doğu kısmına gelir. Kapısına batıdan girilir. Üzeri 4 dönüm kadar düz alandır. Diğer 3 yönü bozuk arazidir sadece batısından çıkmak için uygun yer vardır. Kale kapısından girdikten sonra 50 adım attığımızda sağ tarafımızda doğal kayaya bir koltuk taşı yapıldığını görürüz bu kayaya 3 basamak merdiven ile çıkılır. Bu üç merdiven şöyle hesaplanır. Her basamağı 10 adım kabul ederiz ( burdan eşkiya gömüleri ile ilgili bir hesap pratiğide öğrenmiş oluyoruz ) toplamda 30 adım atarız. Yönümüz doğudur. Otuzuncu adımın sonunda düzlük alan ortasında hafif bir çökelti görürüz. Buranın altı bir kuyudur. Üzeri bir taşla kapatılmış ve bir boy kadar toprakla örtülmüştür. Bu kapak taşı açtığımızda aşağı doğru kalenin mahsenine inen 12 basamak merdiven görürüz. Bu giriş çok hesaplı yapılmıştır aşağısı iki odadır ve gündüz aydınlıktır. Bizanslılardan kalma gömü bu mahsende sağdaki odanın zemin altında saklıdır.

Burayı talan etmişler en son gördüğümde kale haşattı ama parasının alınıp alınmadığını bilmiyorum.
    Konu bahtiyar41 tarafından (24.Ekim.2010 Saat 21:14 ) değiştirilmiştir.

Status
    baba_sahintepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

selam bahtiyar

Alıntı bahtiyar41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunuda paşalar boğazı adı ile konu açan arkadar için yazıyorum. Herkes faydalansın.

Geyvenin 5 saat batısına denk gelir. Paşalar köyünün ( meşur kıç kıça yatan öküzlerin olduğ köy ) 15 dakika kadar kuzey doğu kısmına gelir. Kapısına batıdan girilir. Üzeri 4 dönüm kadar düz alandır. Diğer 3 yönü bozuk arazidir sadece batısından çıkmak için uygun yer vardır. Kale kapısından girdikten sonra 50 adım attığımızda sağ tarafımızda doğal kayaya bir koltuk taşı yapıldığını görürüz bu kayaya 3 basamak merdiven ile çıkılır. Bu üç merdiven şöyle hesaplanır. Her basamağı 10 adım kabul ederiz ( burdan eşkiya gömüleri ile ilgili bir hesap pratiğide öğrenmiş oluyoruz ) toplamda 30 adım atarız. Yönümüz doğudur. Otuzuncu adımın sonunda düzlük alan ortasında hafif bir çökelti görürüz. Buranın altı bir kuyudur. Üzeri bir taşla kapatılmış ve bir boy kadar toprakla örtülmüştür. Bu kapak taşı açtığımızda aşağı doğru kalenin mahsenine inen 12 basamak merdiven görürüz. Bu giriş çok hesaplı yapılmıştır aşağısı iki odadır ve gündüz aydınlıktır. Bizanslılardan kalma gömü bu mahsende sağdaki odanın zemin altında saklıdır.

Burayı talan etmişler en son gördüğümde kale haşattı ama parasının alınıp alınmadığını bilmiyorum.
    bahtiyar bu paşalar kalesi dedigin yer anladıgım kadar bilgin var ama yanlış yerdemi aradın onu anlayamadım bende de bir bilgi var ama asıl yeri gördüm çözemedim bu konuda istişare yapalım saygılarımla bergamalı...
    Hadi İnşallah Olacak Birşeyler...

Status
    Lefkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Bu yer ile ilgili çalışma yapan veya elinde belge olan varsa bilgi paylaşımı yapalım.

Status
    mzk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı ilkeryasin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yer ile ilgili çalışma yapan veya elinde belge olan varsa bilgi paylaşımı yapalım.
    arkadaşım paşalar boğazı veya kalesi dediğiniz yer vezirhandaki mi acaba ?

Status
    enerji54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Paşalar kalesi

Alıntı mzk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar...Paşalar kalesi Sakarya-Pamukova ilçesini bilecik istikametine 3-5 km. geçince sağ tarafta ana yoldan gözüküyor ve sit alanı.

Status
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Pamukovanın Paşalar köyünde. Bununla ilgili belge var ama gerçeklik payı nedir bilmiyorum. Araştıran varsa istişare edebiliriz.

Status
    mzk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    farklı paşalar boğazından bahsediyoruz sanırım

Status
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    farklı paşalar boğazından bahsediyoruz sanırım
    Senin söylediğini biliyorum. Orası paşalar boğazı. Burası paşalar kalesi...

Status
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Marmara Bölgesi’nde, Sakarya İline bağlı bir ilçe olan Pamukova, doğusunda geyve, kuzeyinde Sapanca ve Kocaeli, batısında İznik güneyinde Osmaneli ile çevrilidir. Samanlı Dağlarının güney eteklerinde, kendi adı ile anılan ovanın kuzeyinde yer almaktadır. İlçe topraklarının kuzey ve güneyi yüksek tepelerle çevrili olup, engebeli bir arazi yapısına sahiptir.

Pamukova Ovası, gemlik Körfezinden doğuya doğru uzanan tektonik kökenli bir alandır. Deniz seviyesinden 80 ile 100 m. yüksekliğinde olup, 170 km2 genişliğindedir. Ovanın yer aldığı çöküntü alanı kırık fay hattı üzerindedir. Bu fay hattının çökmesi sonucunda jeolojik dönemlerde molozlarla dolmuştur. Ova alüvyal topraklar nedeniyle verimli bir tarım alanıdır. Eskiden Akhisar veya Geyve Akhisarı isimleri ile anılmaktadır.

İlçe topraklarını Sakarya nehri sulamaktadır. İl merkezine 45 km. uzaklıktaki ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 100 m.dir. Yüzölçümü 293 km2 , toplam nüfusu 16.373’tür.

Pamukova İlçesi, ova etrafının dağlarla çevrili olması nedeniyle mikro klima iklim özelliği taşımaktadır. İlçe Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin kesiştiği bir noktadadır. Bu nedenle her iki iklim özelliklerine de sahiptir. Ovada Akdeniz iklimi, Yaylalarda ise Karadeniz iklimi daha hakimdir. Kışlar bol yağışlı ve az soğuk, yazlar ise sıcak geçer. Bitki örtüsü de maki özelliğini taşımaktadır.

Pamukova çevresinde tarih öncesi çağlara ait höyükler bulunmaktadır. Bunlar yörenin Neolitik ve Kalkolitik Çağlardan itibaren yerleşim gördüğüne işaret etmektedir. MÖ.IV.yüzyılda Bithynia yönetiminde ve burasının Tataion (Totaion) ismi ile tanınmıştır. Bizanslıların Optimation Theması’nın sınırları içerisindeki Sakarya bölgesi zaman zaman Arap istilalarına uğramıştır. XI.yüzyılın sonlarında Selçuklulardan Artuk Bey’in buradaki Bizanslıları yenmesi ile yöre Selçukluların eline geçmişse de 1072’de yeniden Bizanslılar yöreye hakim olmuşlardır. Bunun ardından 1097’de Haçlıların, Danişmendlilerin, Anadolu Selçuklularının ve İznik’te merkezi kurulan Nicaia İmparatorluğunun yönetimine girmiştir. Osman Gazi zamanında 1312’te Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Osmanlı döneminde, Akhisar ismiyle tanınan Pamukova Kocaeli’ne bağlı ilçe iken 1874’te Geyve ilçesine bağlı bir bucak haline getirilmiştir. 1946 yılında belediye teşkilatı kurulmuş, 1987 yılında da Sakarya’ya bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında; Bizans dönemine ait Paşalar Kalesi, Akçakaya Köyü’ndeki kalıntılar, Kemaliye’deki Su Sarnıçları, Kemaliye Köyü Camisi bulunmaktadır.

Status
    Atakan8254 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya pamukova
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Paşalar Kalesi

Lekeli bende pamukova yım bi görüşelim seninle.face adresim Erkan Kaynar ordan ulaş bana

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)