Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ülkemizdeki Zehirli Yılanlar

Status
    okikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Ülkemizdeki Zehirli Yılanlar

Defineciyi bekleyen sinsi tehlikelerden biridir yılanlar.Zehirli olanlarını ayırmak bilgi ve tecrübe gerektirir.Onun içindirki temkinli olmakta herzaman yarar vardır.Her yılan insanı gördüğünde kaçıp uzaklaşmaz(özellikle engerek yılanı) ve engerek yılanının bazı türlerini kayaların üzerinde ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Haziran ayı en tehlikeli dönemleridir(üreme dönemi)bu dönem en hızlı hareket ettikleri ve saldırgan oldukları dönemdir.Özellikle birbirine sipiral gibi dolanmış iki yılan gördüğünüzde oradan uzaklaşın.Ben birkaç örnek resim koydum,konu çok geniş internetten araştırıp bilgi edinmekte fayda var diye düşünüyorum..Saygılar.

Üstte görülen kaya engereği en sık görülen ve bahsettiğim kayalarda zor ayırt edilen türdür.

Akrepler daha çok karanlık yerleri tercih ederler.Kaya altları ,mağaralar vb.Ama
    sudan nefret ederler yani su havzalarında bulunmazlar.

Status
    repibg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    от Кърджали Kırcaliden
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    selam,

işte çok güzel bir konu daha.
    emeğine sağlık. Teşekkürler.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Selam.

Alıntı repibg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam,

işte çok güzel bir konu daha.
    emeğine sağlık. Teşekkürler.
    Konu çok önemli çünki sizinde bildiğiniz üzere her an karşılaşılabilecek bir tehlike.Ben bunları çıplak elle yakalıyabiliyorum ama soktukları zaman tam teşekküllü bir hastanede bile panzehir bulunamıyabiliyor ve doktorlar bazı durumlarda çaresiz kalıyorlar.Bir nevi rus ruleti gibi ,ben yaklaşmanızı bile tavsiye etmem çünkü haraketsiz gibi durduğunu sandığınız yılan çoktan sizi sokmuş ve ikinci darbeye hazırlanıyor olabilir.Gözle takip etmek zor.Doğada gezerken elinizde her zaman ortadan hafif eğik bir dal parçası bulundurun,eğik dalla yılana vurduğunuzda yılanın bulunduğu zemin çukur bile olsa hiç şansı yok,sizin ağlıyacağına onun anası ağlasın.Ben teşekkür ettim.......Saygılar..

sleperd
    sleperd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim harika bi konu açmışsın gerçekten ve ben yılandan cok korkuyorum ama buna ragmen ilk resimdeki gri yılandan her sene öldürüyorum bu sene 2 tane öldürdüm.

Korktugum icin hep bana denk geliyor ya hey Allahım sen cıkarma karşıma...
    Kardeşim emeğine sağlık.saygılar.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Allah denk getirmesin.

Alıntı sleperd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim harika bi konu açmışsın gerçekten ve ben yılandan cok korkuyorum ama buna ragmen ilk resimdeki gri yılandan her sene öldürüyorum bu sene 2 tane öldürdüm.

Korktugum icin hep bana denk geliyor ya hey Allahım sen cıkarma karşıma...
    Kardeşim emeğine sağlık.saygılar.
    O ilk resimdeki taş engereği,genelde kendi rengindeki gri üstüne siyah kireç taşlarının etrafında olur ve yaklaşıldığında öyle bir ses çıkarırki farketmemek imkansız ama taşların altında iken ses çıkarmazlar.Onun için yaz kış arazide çizme
    giymek ve taşları alet vasıtasıyla yerinden oynatmak insanı korur ve kışkırtıldıklarında öyle hızlı saldırırlarki inanamazsın.Benim el baltasıyla kafasını ezmeye çalıştığım bir tanesi ,kendimi hızla geriye atmama rağmen neredeyse kalbime yakın bir yerden sokuyordu.Nedeni ise kafasının altındaki toprak oyukmuş balta boşa gitti.Bir daha da kendi halinde olanları ellemedim ve eğik bir sopayı devamlı yanımda bulundurdum.İnşallah bir daha denk gelmezsin.Genelde
    tehdit hissetmezlerse sakin yapıda hayvanlardır......Saygılar Bizden..

Status
    cihangir28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    güzel konu açmışşın kardeş ikinci resimdeki yılandan bizim cevrede çok var ama zehirli olduklarını bilmiyordum. zehirlerinin öldürücü olduğunu tahmin etmiyorum. ben yazları sonbaharda bile nacak denilen uzun saplı küçük baltaile geziyorum. iki hafta öbce evimizi ilerisinde bir tane öldürdüm. işin ilginç tarafı adamı görünce duraklıyor

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

slm

Alıntı cihangir28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel konu açmışşın kardeş ikinci resimdeki yılandan bizim cevrede çok var ama zehirli olduklarını bilmiyordum. zehirlerinin öldürücü olduğunu tahmin etmiyorum. ben yazları sonbaharda bile nacak denilen uzun saplı küçük baltaile geziyorum. iki hafta öbce evimizi ilerisinde bir tane öldürdüm. işin ilginç tarafı adamı görünce duraklıyor
    İkinci resimdeki yılan "boynuzlu yılan" engerek türlerinden biridir.Zehri ilk anda öldürücü değildir.Tabi nerden soktuğuyla alakalı ayak ucundan yüz hizasına kadar
    zehrin etkileme oranıda artar.İlk planda sokulan yerde yanma arkasından ağrı meydana gelir.Yılan zehirleri birçok etki gösterir(yılanın türüne göre) biri sinir sistemi üzerinde etkilidir,diğeri ise dolaşım sistemi sokulan bölgede hızlı bir pıhtılaşma başlar ve kan damarlarda donup tıkanmaya sebep olur,bu yüzden ısırılan yer önemlidir eğer kalbe yakın veya boyun,yüz bölgesinden zehri alırsanız
    bahsettiğim her bir zehir(sinir sistemi,dolaşım,solunum) insanı öldürebilir.Özellikle çocuklar.Tedavisi mümkündür yeterki elimizi çabuk tutalım. Bazı yılan türleri insanı gördüğü zaman uzaklaşmaz en iyisi eğer zarar vermeyecek bölgedeyse uzak durmaktır.Allah uzak eylesin......................Saygılar.

HUTAME
    HUTAME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    guzel bilgi emegıne saglık...ben kendım efsunluyum ısırsa bıle zehırını veremıyor..inanır ınanmassınız..saygılar

Status
    lazoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    misir ve karalahana diyarindan
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

dayi

Alıntı HUTAME Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    guzel bilgi emegıne saglık...ben kendım efsunluyum ısırsa bıle zehırını veremıyor..inanır ınanmassınız..saygılar
    vay dayi sende serbetlisin demek ,yilan akrep kopek isirigi bilmessin , sebebini hic dusundunmu neden,ben cok dusundum biraz yakinlastim kan ve ter olayi birde tuz tuketimi,hele taze fasulye ile sarmisagi yedimmi benden yuz metre geriden geliyor surungenler .kardesler sarmisak yilanin en sevmedigi kokudur hayatta yaklasmaz cunku bunlarin koku duyulari ses ve gormeden kuvvetlidir uyuz olur sarmisaga akrep te tuzdan yani asiri tuz tuketen kisilere sokulmaz hatta biz arkerdim doguda oarada cok var bizlere orda topluca akrep ve yilan icin efsun yapildi bu kibris harbinde denenmizs bir olay ve doguda bilhassa guney doguda bilen subaylar boluklere topluca yaptirirlar nasil yapildigini ileride yazicam.

Status
    ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    konuya bilgi veren arkadaşlara teşekkürler özellikle okikurt arkadaşa çok önemli bilgiler bunlar.
    kurt ulusundan gördügünü işler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)