Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 89 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İznik çevresi, Eşkiya yolu, Bilinen 2 Çeşme, Uçurum kayalar

Status
    Lefkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

İznik çevresi, Eşkiya yolu, Bilinen 2 Çeşme, Uçurum kayalar (ipek yolu üstünde)

Önünden çok defa geçtiğim meşhur uçurum kayalıkların olduğu bir yer. Eşkiyaların bu civarda zamanında çok yol kesip soygun yaptığı hikaye edilirdi. Siteyi bir haftadır takip ediyorum. Buraya ve gezdiğim hiçbir yere şimdiye kadar define nazarıyla bakmamıştım. Oysa ki ava gittiğimizde hep işaretler görürdüm (meğer define işaretleriymiş yeni öğreniyorum).

Velhasıl şu an memlekette olmadığım için oranın resimlerini bizzatihi kendim çekmedim fakat internetten bulabildim. Yakında keşif için o taraflara gideceğim. Henüz gitmeden siz değerli üstadların kıymetdar yorumları, yapacağım araştırmalar için bana yön verecektir.

Bu mekanın (resmi çeken adam yerine koyarsanız kendinizi) önü uçurum. Durduğu yer 2 arabanın zor geçtiği bir karayolu. Dikkat etmezseniz arabanız takribi 70 metrelik çok dik bir uçuruma düşer. Resim çekenin sağ tarafı 300 metre ortalama mesafede bir çeşme var. Yine aynı şekilde sol tarafı 500 metre kadar mesafede bir çeşme daha var. Bu yoldan sürekli gidip geldiğim için yol üstündeki çeşmeleri ezberimden biliyorum.

Dediğim gibi önceden define nazarıyla bakmadığım için çeşme başı işaretleri vs hiç bakmamıştım lakin ilk fırsatta inceleyip resim çekip atacağım.

Yorumlarınızı lütfen esirgemeyin ve beni yönlendirin.

Aşağıdaki resimde, uçurumlu kayayı kadraja sığdırmak için 2 resmi photoshop ile sağlı sollu birleştirdim. Birleşim yeri %100 oturmadı, dikkatli bakarsanız belki farkedebilirsiniz ama çok da uçuk olmadı. Yakından inceleyip dikkat etmem gereken yerleri yazarsanız sevinirim.

Not:Kayalıklar tırmanma amaçlı kullanılacak kadar diktir.

Konu Lefkeli tarafından (01.Nisan.2011 Saat 13:42 ) değiştirilmiştir.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    24
    Beğenilmiş
    218
    güzel bir kayalık. çok heybetli. bu kayanın manzaraya baktığı yönü bu yön mü ?
    bikaç şüpeli yer var ama risk yapıbta bakmaya değmez.
    tam ortada kartal kafasını andıran şekil var. kartal kayası deniyomu buraya ?
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel bir kayalık. çok heybetli. bu kayanın manzaraya baktığı yönü bu yön mü ?
    bikaç şüpeli yer var ama risk yapıbta bakmaya değmez.
    tam ortada kartal kafasını andıran şekil var. kartal kayası deniyomu buraya ?
    Öncelikle yorum için teşekkürler. Evet kayanın uçuruma baktığı yön burası. Arkasında yerleşim yeri yok. Dağlar suretinde devam etmekte. Bölgeye kartal kayası denildiğini ben hiç duymadım ama efsanevi bir ismi var. Adının verilişi hakkında detaylı bir araştırma yapıyoyrum.

Şimdi dikkatinizi bu bölgeye çekecek bir detay daha anlatayım.

Rivayete göre iznik bizanslıların elinde iken, islam ordusunun kuşatması esnasında bir veli zat çetin bir surette savaşır. Daha sonra bir ok ile yaralanır. Ve başı kesilir. Ama bu zat kellesini koltuk altına alarak savaşmaya devam eder. Ve sonrasında da (fotoğraf çekilen noktadan) "tam yedi adımla" (nedense) zıplayarak bu kayalığın tepesine kendini defn eder.

Hikayede ilgi çeken noktalar var. Bu kayalıkların tepesinde bir türbe vs yani bina yok. Tepesi gelip geçilecek bir yer değil zaten, kısacası yol yok. Ama ben merak ettim çıkıp, bakıp resimleyeceğim.

Unutmadan, iznik surlarını iznik'e giden bilir. Bu nokta ile iznik arası epey uzak. Yani hikaye hakikat olsa türbe iznik kalelerinin dibinde bir yer olur (Bu zat için şehir içine "temsili" bir türbe yapıldı). Oysa ki bu kayalık yer şehir merkezinden biraz uzak.

Bu tepeyle ya da mezarla uğraşılmaması için üretilmiş bir hikaye zannımca.

Yine bir bilgi olması açısından, rivayette geçen kuşatma olayı VIII yüzyılda olmaktadır... (rivayet tabi...)
    Konu Lefkeli tarafından (01.Nisan.2011 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    24
    Beğenilmiş
    218
    başı kesik savaşan kahramanın hikayesi bizim burdada anlatılıyor. başının kesildiği yere,vicudunun ve kafasının düştüğü yerlere mezar yaplımış. 3 tane.
    halk çok inanıyor.

bu kayanın uçurum tarafları değilde üzerinde araştırma yapabiliyosan bi bakın. tahminimce biçok oyma görcen.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    terascafe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

selamün aleyküm

şüpeli bir kaç yer gördüm bende aslan gördüm ayakta durur vaziyetete giriş yanında, altında surat var, ama tehlikeli bir yer allah korusun, yakından fotolama şansın olursa işaretledigim aslanın orayı bir fotolarsın saygılar...

HAK ŞERLERİ HAYREYLER, ZANNETME Kİ GAYREYLER, ARİF ANI SEYREYLER, MEVLA GÖRELİM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER...

Status
    arcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    O'nun Yanından
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

7 adım

Muhterem zat, 7 adımda geçtiğine göre,
    Mezarıda kayanın üzerine yapıldığına göre...............

Rakamlar yalan söylemez ve efsanelerde de her zaman
    gerçek taraf bulunur fakat süslemeli ve oyalayıcıdır.

7'nin anlamını bulduğunda , işi çözeceğine inanıyorum.

Selametle
    Ustam Öyle söyledi......

Dervişlik olsaydı taç ile hırka
    Biz dahi alırdık otuza kırka

Bu biçareye dua buyrun,lütfen.......

Status
    dekor_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    harika bir yer ama bunu böle uzaktan deyil yakından incelemeli.
    izinsiz kazı yapmayalım yapanları uyaralım.

ASLA VAZ GEÇME

Status
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Ustalar yorumlarınız için minnettarım!

Söylediğiniz gibi yakından inceleme yapmak lazım ve inşallah yapacağım da. Yalnız... Fotoğrafların çekildiği nokta ile kaya mesafesi yaklaşık 100 metre. Kayanın yüksekliği ortalama 70-80 metre var. Fotoğrafta daha küçük görünüyor olabilir. Boyu ise 100 metre rahat vardır. Fotoğrafta kadrajın altında uçurum bi 20 metre kadar daha devam ediyor. Alt kısmı dere misali yani...

İşaretlenilen bölgelerin fotoğrafını daha yakından almak için sanırım iskele kurmak gerekir. Kayanın üstündeki 3-4 metrelik ağaçların boylarına baktığınızda çalılık gibi küçücük göründüğünü farkedeceksiniz, ki bu da size mekânın ne kadar ürpertici olduğu hakkında fikir de verecektir.

Dağcılığa da hevesim vardı. Buraya her türlü tırmanırdım lakin geçirdiğim bir trafik kazasının bende bıraktığı etkilerden dolayı bu pek mümkün olmayacak gibi. Yine de her ihtimali değerlendirmeye çalışacağım. En azından zirvesini rahatlıkla çıkıp araştırma yapabilirim diye düşünüyorum.

İşaretlenen noktalarda bugünün koşullarında insanın desteksiz durması mümkün değil. Fakat o tarz kayaları oyma tekniğine sahip olan insanların orada nasıl duracaklarını da öğrendiklerini mi düşünmem gerekiyor?

Dip not, altta geçen patikaya dikkat etmişsinizdir sanırım.
    Konu Lefkeli tarafından (01.Nisan.2011 Saat 16:46 ) değiştirilmiştir.

Status
    okikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    17

s.a.

Güzel yermiş arkadaş.Ustaların dediği gibi yakından incelenmeli.Foto çektiğin yerden alta doğru mağara olabilir.Buras büyük ihtimalle isminde kurt geçen bir kaya ya da çok yakında öyle bir yer var.Tepe ama ne tepesi sen bilirsin, orayı ihmal etme mezarlar tepede 7 adet olabilir .""kulağına küpe olsun diye kurdun kulağına bak".Saygılar.
    Aldanma hızırın yamalı hırkasına ; bakar kalırsın arkasından boşluğa..

Status
    MaRCuSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    137
    Dediginiz yeri yakından bılen bırı olarak, rıvayette ısmı gecen bayrak dededır.ve turbesı suan sanırım sızın resmı cektıgınız tepede olması lazım.sızın baktıgınız yerın o rıvayette uzaktan yakından alakası yoktur.bolge ıncelenmeye degermı dersen, neden olmasın hakım bır tepe ve kayalık.iznik sit alanı ıcerısındedır ınceleme ve kazı yaparken ızın alınız.bayrak dede turbesının oldugu tepeye cıkarken bır mezar odası goreceksınız kepce yol acarken bulmus.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)