Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cinler İnsan Şekline Girebilirler Mi?

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  bayatlifirari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30 Eylül 2008
  Mesajlar
  1,018
  Beğenmiş
  53
  Beğenilmiş
  46

  Cinler İnsan Şekline Girebilirler Mi?

  Cinler insan şekline girebilirler mi?


  Ruhani varlıkların temessül edebileceklerine, yani bir kısım insan veya hayvanlar şekline girip insanlara görünebileceklerine dair gerek Kur’an’da gerekse sünnette işaretler vardır. Mesela; Hz. Cebrail’in Hz. Meryem’e düzgün bir insan şeklinde görünmesi buna işaret etmektedir. Ayrıca Cebrail (a.s), hem asli heyetiyle(1), hem de sahabeden Dıhyetü’l-Kelbi(2) şeklinde Peygamberimize görünmüştür. Bunu da yalnız Peygamberimiz (s.a.v) değil yanında bulunan ashabı da görmüştür. Bu hadis tevatür derecesinde sağlam olarak ve “Cibril” hadisi adıyla rivayet edilmiş ve böyle meşhur olmuştur.

  İslam kaynaklarında Azrail ve Cebrail’in ve Allah’ın takdir ettiği diğer bazı meleklerle cinlerin de farklı şekillerde temessül ederek insanlara görünebileceklerine dair görüşler vardır. Bu görüşlerden bazılarını nakletmek istiyoruz:

  “Hem ruhların temessülüne yani misali bedenlere girmelerine ve insanlara görünmelerine işaret eden Hazret-i Süleyman (a.s)’ın ifritleri celp ve teshirine dair âyetler(3), hem “Derken ona Cebrail’i gönderdik; o da aynen bir beşer suretinde ona görünüverdi”(Meryem, 19:17-18) gibi bazı âyetler, ruhanîlerin temessülüne işaret etmekle beraber ruhların celbine dahi işaret ediyorlar. Fakat işaret olunan iyi ruhları celp etmek ise, medenîlerin yaptığı gibi hezeliyat (yani ciddiyetten uzak bazı saçmalıklar) şeklinde bazı oyuncaklara o pek ciddî ve ciddî bir âlemde olan ruhlara hürmetsizlik edip, kendi yerine ve oyuncaklara celp etmek değil, belki ciddî olarak ve ciddî bir maksat için Muhyiddin-i Arabî gibi zâtlar ki, istediği vakit ervah ile görüşen bir kısım velayet ehli gibi onlara bağlı olup münasebet peyda etmek ve onların yerine gidip âlemlerine bir derece yaklaşmakla ruhaniyetlerinden manevî istifade etmektir ki, âyetler ona işaret eder ve işaret içinde bir teşviki ihsas ediyorlar ve bu nevi sanat ve gizli ilimlerin en ileri hududunu çiziyor ve en güzel suretini gösteriyorlar.”(4)

  Ayetlerden ve müşahhas bazı olaylardan anlaşılmaktadır ki, meleklerin, cinlerin ve diğer ruhanilerin de insan suretine girebilecekleri mümkün görünmektedir. Bu ruhani varlıklar, peygamberler dışında başka kimselere de görünebilmektedirler. Nitekim Cebrail’i normal, düzgün bir insan şeklinde gören Hz. Meryem Peygamber değildi. O görebildiğine göre diğer bazı insanlar neden göremesin? Sorusu akla geliyor. Yine Süleyman (a.s)’ın kavminden ve ümmetinden bir kısım kimselerin cinlerden bir ifriti gördükleri ve onların kendi şekilleriyle Hz. Süleyman’ın emrinde bir inşaat işçisi gibi çalıştıkları, denizlerin dibinden define çıkardıkları ve sair işler yaptıkları bilinmektedir. Yine Peygamberimizin ashabından da başta İbn Mes’ud, Ebu Hureyre ve Ebu Eyyub el-Ensari (r.a), gibi bazı sahabeler cinleri değişik şekillerde gördüğünü söylemiş ve Peygamberimiz (s.a.v) bunlardan bazılarını şeytan, bazılarını da cin olarak nitelendirmiştir. Cinlerin kafir olanlarına şeytan denildiğine göre, demek ki temessül eden yine cinlerden biri idi. Nitekim İslam alimlerinden bir kısmı bu konudaki bazı hadisleri esas alarak, melekler gibi, şeytan ve cinlerin de yaratılmış oldukları asıl şekilleriyle görünmenin yanı sıra başka suret ve şekillerde de görünebileceklerini söylemişlerdir. Buna delil olarak da Hz. Peygamberin namazda kendisine saldıran şeytanı mağlup etmesi, boğması ve Mescid-i Nebevinin direklerinden birine bağlamak istemesi ile, Sebe Melikesi Belkıs’ın tahtını Hz. Süleyman’a getirebileceğinden bahseden ayeti(Neml, 27:39) göstermektedirler(5).

  İslam alimlerinden diğer bazıları ise, melek, cin ve şeytanların kendi irade ve istekleriyle yaratılışlarını değiştirmeye, asli şekillerinden başka suretlere girmeye güçlerinin bulunmadığına ve bunun mahzurlarına inanıp dikkat çekmişlerdir. Mesela, er-Razi; cinlerin başka şekillere veya insanların suretlerine girebildiklerinin kabul edilmesi halinde, dünya da insanlara güvenin kalmayacağını, bir kişinin arkadaşının, dostunun, anasının, babasının, karısının ve çocuğunun cin değil de kendileri olduğunun bilinemeyeceğini kaydetmektedir.(6) Yine er-Razi, onların peygamberlerin suretlerine giremeyeceklerini, aksi halde Din ve Şeriattan hiçbir şeye güven kalmayacağını, alim ve zahitlerin suretine de giremeyeceklerini, aksi halde onları öldürmenin, memleketlerini harap etmenin, eserlerini parçalamanın insanlara vacip olması gerektiğini söylemektedir.(7) Ebu Ya’la el-Ferra ise, Allah’ın irade ve kudretiyle yapması müstesna, cin, şeytan ve meleklerin asli şekillerini değiştiremeyeceklerini, onların kendiliklerinden başka kılık ve şekillere girmelerinin mümkün olmadığını söylemiştir.(8)

  (1) Necm, 52/6-14; Karş. Yazır, Hak Dini, I,
  (2) Buhari, Fedailü’l-Kur’an, 1;
  (3) Karş. Sâd, 38/38; Enbiya, 21/82; Neml, 27/40.
  (4) Sözler, (20), 235.
  (5) Aynî, Umdetü’l-Kari, VII, 102.
  (6) Razi, Mefatihu’l-Gayb, XIV, 54.
  (7) Razi, A.g.e., XXVI, 208.
  (8) el-Ferra, el-Mutemed fi Usüli’d-Din, s. 174-175;
  VERİLEN TÜM BİLGİLER ÖN ARAŞTIRMAYA YÖNELİKTİR.
  KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM,TARİHİMİZİ KORUYALIM VE SAHİP ÇIKALIM.

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  tek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Aralık 2011
  Mesajlar
  49
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0

  Cevap: Cinler insan şekline girebilirler mi?

  kimse yorum yapmamis

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  Kristof34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Banlanmış Üye
  Üyelik tarihi
  01 Şubat 2016
  Mesajlar
  73
  Beğenmiş
  0
  {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 6

  Cevap: Cinler insan şekline girebilirler mi?

  Cinler insan suretine büründügünde %100 tüm uzuvları ile dönüsemezler insanların ayakları ters dedikleri durum budur. Mutlak suretli bir uzuv farklı olur is hayvan suretine gelince ki bu en cok yılan tılsımında karsımıza cıkar. Yılanın cin oldugunu anlamak icin iki yol vardır ya kafa bedenden bariz bir sekilde buyuk olur yada yılanın sırt kısmında gizleyemedikleri kanat cıkıntıları olur. Dikkatli bakıldıgında sırttaki kemiksi cıkıntı göze carpar. Kedi köpek vs hayvan suretinde tüm uzuvlar düzgündür olayı gözler ele verir. Gözler kırmızıdır.

 4. #4
  Status
  Çevrimdışı
  amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30 Aralık 2011
  Mesajlar
  2,542
  Beğenmiş
  1,138
  Beğenilmiş
  231

  Cevap: Cinler insan şekline girebilirler mi?

  her melek bir cindir her cin melek degildir

  insan görüntüsünde define bekçileri olduguna dair yaşanmış hikayeler mevcuttur
  Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
  Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •