Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cinler Gaybı Bilmezler

atus
    atus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cinler Gaybı Bilmezler

Cinler Hz. Süleyman için köle gibi çalıştılar, çalışmayana ceza verildi. Cinler gaybı bilmez.
    34/12 Gündüz estiğinde bir aylık mesafeye gidip, akşam estiğinde bir aylık mesafeden gelen rüzgarı buyruğu altına verdik. Onun için su gibi erimiş bakır akıttık. Rabbinin izniyle, yanında iş gören cinleri onun buyruğu altına verdik ki, bunlar içinde buyruğumuzdan çıkan olursa ona alevli ateşin azabını tattırırdık.
    34/13 Süleyman için, o ne dilerse, mabetler, heykeller, büyük havuzlara benzer çanaklar ve taşınması güç kazanlar yaparlardı. Ey Davud ailesi! Şükredin! Kullarımdan şükredenler pek azdır.
    34/14 Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, ancak değneğini yiyen kurt onun ölümünü cinlere fark ettirdi. O, ölü olarak yere düşünce, ortaya çıktı ki, şayet cinler gaybı bilmiş olsalardı alçak düşüren bir azap içinde kalmazlardı.
    Kur'an-ı Kerim'de bir- ikisi müstesna cinlerle ilgili ayetlerin tamamı bunlardır. Peygamberimizin önemli hadis kitaplarında bulunan cin ile ilgili hadislerinin sayısı çok az olup bir kaç tanedir ve yukarıdaki ayetlerden daha değişik bir bilgi içermezler.

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    52
    Beğenilmiş
    85
    sım bılmedığın konuları fazla karıştırma hele cınlerı sen cınler hakkında hıç bırşey bılmıyorsun cınler kaybı bılır gelecekten yalan soyler daha ıyı bılgı almak ıstersan dıyanet fetva kurulunu ara sana verılecek doğru cevabı bızımlede paylaş.ferık

Status
    sadex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

s.a

Kuran-ı Kerim inmezden evvel semadan haber alıyorlardı.Kuran inmeye başlayınca haber alamaz oldular.
    “Ölçünüz Allah rızası için olsun ,Insanoğlu bu ;bugün överler yarın söverler ..

Bişr-i Hafi Hazretleri

trakyali
    trakyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    EN'AM:59- Gaybın anahtarları O'nun katındadır, onları O'ndan başkası bilmez, karada ve denizde olanları O bilir ve bir yaprak düşmez ki, onu O bilmesin; ne toprağın karanlıklarında bir tane, ne de kuru ve yaş hiçbir şey yoktur ki, o herşeyi açıklayan Kitap'ta bulunmasın.

YUNUS:20- Bir de "Ona Rabbinden daha başka bir âyet indirilse ya!" diyorlar. De ki: "Gaybı bilmek ancak Allah'a mahsustur, bekleyiniz bakalım, ben de sizinle beraber bekleyeceğim şüphesiz."

HUD:123 - Göklerin ve yerin gaybını bilmek yalnızca Allah'a mahsustur. Her iş O'na döndürülür. Sen yalnızca O'na ibadet et ve yalnızca O'na dayan. Rabbin yaptıklarınızın hiçbirinden gafil değildir.

Ve daha bir çok ayette Allah (C.C.) gaybı kimin bildiğini açık ve net bildirmekte,farklı düşüncelere kapılmak şirke düşmektir...

Status
    sadex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

s.a

İbn Abbas'dan:
    "Allah Resulü (s.a.v.), cinlere ne (Kur'an) okumuştu, ne de onları görmüştü. Ashabından bir grup ile Ukaz çarşısına gitmek üzere yola çıktı. Bunun üzerine şeytanlarla sema haberi arasına engel çekildi. Üzerlerine ateş topları gönderildi. Şeytanlar, kavimlerine döndüklerinde onlara dediler ki: 'Ne oldu, niye boş döndünüz?' 'BizimleGök haberi arasına engel çekildi. Üzerimize ateş topları yağdırıldı' diye cevap verdiler.
    'Bu, mutlaka (olağanüstü) bir olay çıktığını gösterir, haydi yeryüzünün doğularına ve batılarına doğru gidin (sebebini öğrenin)!' Bunun üzerine Tihame'ye doğru yola çıkarak, Ukaz panayırına gitmekte olan grup, Peygamber (s.a.v.)'e hurmalıkta rastladılar. O, ashabına sabah namazını kıldırıyordu. Kur'an'ı duyduklarında onu dinlemeye koyuldular ve dediler ki: 'Demek ki sema haberi ile aramıza giren engel buymuş.' Hemen kavimlerine dönüp şöyle dediler: Doğrusu biz, doğru yola götüren, hayrete düşüren bir Kur'an dinledik. Ona inandık, biz Rabb'imize ortak koşmayacağız.' [CİN(72)/1-2] Bunun üzerine; 'Peygamber (s.a.v.) dedi ki:Cinlerden bir zümrenin (benim Kur'an okuyuşumu) dinledikleri, bana vahyolundu...' buyruğu ile başlayan 'Cin Suresi' indi."
    “Ölçünüz Allah rızası için olsun ,Insanoğlu bu ;bugün överler yarın söverler ..

Bişr-i Hafi Hazretleri

Status
    TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    1,377
    Beğenilmiş
    296
    Alıntı sadex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbn Abbas'dan:
    "Allah Resulü (s.a.v.), cinlere ne (Kur'an) okumuştu, ne de onları görmüştü. Ashabından bir grup ile Ukaz çarşısına gitmek üzere yola çıktı. Bunun üzerine şeytanlarla sema haberi arasına engel çekildi. Üzerlerine ateş topları gönderildi. Şeytanlar, kavimlerine döndüklerinde onlara dediler ki: 'Ne oldu, niye boş döndünüz?' 'BizimleGök haberi arasına engel çekildi. Üzerimize ateş topları yağdırıldı' diye cevap verdiler.
    'Bu, mutlaka (olağanüstü) bir olay çıktığını gösterir, haydi yeryüzünün doğularına ve batılarına doğru gidin (sebebini öğrenin)!' Bunun üzerine Tihame'ye doğru yola çıkarak, Ukaz panayırına gitmekte olan grup, Peygamber (s.a.v.)'e hurmalıkta rastladılar. O, ashabına sabah namazını kıldırıyordu. Kur'an'ı duyduklarında onu dinlemeye koyuldular ve dediler ki: 'Demek ki sema haberi ile aramıza giren engel buymuş.' Hemen kavimlerine dönüp şöyle dediler: Doğrusu biz, doğru yola götüren, hayrete düşüren bir Kur'an dinledik. Ona inandık, biz Rabb'imize ortak koşmayacağız.' [CİN(72)/1-2] Bunun üzerine; 'Peygamber (s.a.v.) dedi ki:Cinlerden bir zümrenin (benim Kur'an okuyuşumu) dinledikleri, bana vahyolundu...' buyruğu ile başlayan 'Cin Suresi' indi."
    -) Ustam Ellerniz Sağlık Bugünde beni şeytanmı dürt tü bilmiyorum nerden baksam bu 3 harfllileri 10 sefer okumuşumdur. bakalım bu akşam nasıl uyuyacağım bilmiyorum. Saygılar..:((

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    52
    Beğenilmiş
    85
    Alıntı sadex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kuran-ı Kerim inmezden evvel semadan haber alıyorlardı.Kuran inmeye başlayınca haber alamaz oldular.
    adem babaya ıman etmedı şeytan ve dergahtan kovulmuştur muslüman olanları çoktur tıpkı dunyada ınanan ve ınanmayan gıbı toplumumuz cınlerden fena olmuş cını okursun gıder toplumda oyle ınsan varkı okumakta fayda vermıyor bağlamak lazım herhalde.

Status
    kafkaslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    sl arkadaşlar bu konular sizleri aşar tartışmayın selametle inşallah

Status
    derinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

selamunaleykum

cinlr gaybı bılemezler blır dıyen kışı dınden cıkar tekrar ıman etsın ben kedım 28000 bın uzerınde bır kavım cınnılerle ırtıbatım var oldugu halde boyle bır şey dıyemem cunku bılselerdı suleyman aleyhısselamın oldugunu bılerdı vesselam

stphilippus
    stphilippus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    selam arkadaşlar çok tatlı bir sohbet çok ta faydalı ..
    yüz yüze olsa daha tatlı daha faydalı olur kanısındayım..bir iki cümlede ben ekleyyim..
    gaybı cinlerdeğil hiç kimse bilemez..
    fakat bu gayb nedir neleri kapsar ?
    gayb ı kayıpla karıştırmamak lazım..kayıp bulmayı makinalar bile buluyor.
    arkadaşlar düşünebiliyormusunuz hz süleyman ölüyor ve değneğin üzerinde düşmeden duruyor..ancak değneği kurt kemiriyor ve değnek zayıflıyor ve kırılıyor böylece hz süleyman yere düşüyor ve öldüğü anlaşılıyor..
    burda birinci amaç hiç kimsenin gaybı bilemeyeceği dir ve bizlere bu yolla
    bir çok mesaj iletmiş izah etmiştir ..
    fakat gayb la kayıp ı birbirinden ayırmak gerkir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)