Sayfa 18 Toplam 18 Sayfadan BirinciBirinci ... 815161718
Toplam 180 adet sonuctan sayfa basi 171 ile 180 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ali Bey Değirmeni

Status
    hunter41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    7

Cevap: Ali Bey Değirmeni

Alibey değirmeni 3 tarafı anakayadır olluğu bile kayadandır sağında 9 basamakla savakyerine çıkılır solundan 7 basamakla savak yerinden inilir .bu değirmenin önünde ufak bi düzlük vardır.bu değirmen 2 yerden suyunu alır 1 dereden 2 ci kaynak sudan gelir su olluğa.bu değirmen dereyi görmez içerde kalır.bu değirmenin üstünde olluğunun solunda 1 metre kadar büyük bi kaya vardır değirmene dereden gelen suda tam 18 adım bi ark vardır bu arkın ucunda bi taşı delemediler suyu altından geçirilmiştir bu 18 olan arka yakın bi yerde suyun çoğalması için set vardır.buda değirmenden 35 adım ilerdedir bu ark.değirmenden çıkan suyun üzerinde 3 tane dut ağacı vardır.dere kenarında kayadan koltuk vardır koltuğun yanında balık tutup koydukları sahanlık vardır.

değirmenden 500 metre sağda dağın yarısında çatalkaya vardır.çatalın birisi uzun birisi kısadır ve çatala boynunu koyabilirsin ve etrafa bakabilirsin .değirmenden tepeye çıkarsan bi uçurumdan çıkarsın 2 kişi yanyana yürüyemez 1 kişi çıkar tepeye ali bey değirmeninin deresi aşağıda göksuya birleşir bu göksuda karadenize akar.ali bey değirmeninden tam 35 dakika çapraz aşağıda emin ağanın değirmeni vardır.örmedir ve 3 sıra kalas konmuştur emin ağa değirmeninin sağından yukarıdaki mağaraya çıkılır ve 3 basamakla mağaraya girersin mağaradan dahada yukarıya çıkarsan 2 ci mağaraya gelirsin.emin ağa değirmeninden çıkan suda göksuya akıp birleşir.ve burada kayanın kendisi ayıdır.kayayı ayı yapmışlar.ve köpeyin oturduğu gibi otorur
    izinsiz kazı suçtur

Status
    hunter41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    7

ali bey değirmenin suyu iki dereden dönmedir değirmeninki ise iki kaynaktan gelir. Bin adım mesafeden biri tatlı biri acıdır. Kaynakların birbirine uzaklığı yüz adımdır. Değirmen karşısında dört köşe bir taş vardır. Bunun içindeki meblağ hiç tükenmez Değirmenin olduğu başında bir dikili taş vardır. O taşta bir çatallı İstavroz bir de istavroz var. Üste , on adım uzaklıkta otuz okka zinet seksen santim derinliktedir. Değirmenin oluk başına beş adım mesafede bir ana taşta oyma vardır. İçinde nişan olarak istavroz ile yengeç vardır. Bunalar kapalı haldedir. Ark boyuna giderken bir ana kayada topal ayı resmi görülecek. Ayının baktığı tarafta, yirmi bir adım mesafede bir balık. Balığın kuyruğu istikametinde elli adım mesafede gidilince baltacık resmi görülecek. Bu taşın dört adım doğusunda, daire şeklinde yuvarlak bir taş var. Bunun altında mal. Değirmenin önünde ufak düzlükte, üzerinde köpek izi olan bir taş. Binek taşı. Bu taşın kıblesinde sekiz adım mesafede bir incir ağacı olacak. İncir ağacının önü kazılınca beş delikli bir ataş ve bir kazan altın. Bu değirmenin karşısında, Kara tepe üzerinde, zirvede yedi kaşık, yedi çatal, yedi ekmek dilimi, iki tabak, birinde balık üç basamak merdiveni var.Üzeri bir metre kadar çakıl taşlarla kapalı sofranın deniz tarafında yirmi bir adım mesafede, üzerinde on iki kişinin oturup yemek yiyebileceği, üzeri düzeltilmiş bir taş gömülüdür. Mahzen içindedir. Aynı tepede merbut ana kayalıkta bir direği kırılmış gemi. Kırık direkten bir karış aşağıda bir istavroz, kutu içinde mücevherat.
    izinsiz kazı suçtur

Status
    hvefam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı arcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkes Alibey değirmeni ile ilgili yazmış.

Peki arkadaşlar Ali Uzun değirmeni hakkınad nerede olduğunu bilen varmı buda anadoludaki değirmen ve diğeri gibi üç tarafı ana kayadeğil iki tarafı anakayadan oyma.

Sivas'ta olduğunu söyleyen arkadaşım,
    Eğer gerçekten varsa böyle bir şey yardımcı olayım.
    Çünkü Sivas'ta bana var dediler gittim gördüm alakası yok hemde okadar güzel söylüyorlarki iki değirmen çapraz olarak duruyorlar biri alibey değirmeni biri eminağa değirmeni diyorlar.

Yani anlayacağınız gerçeğine henüz bir bölgede hariç rastlayamadım.Onunda herşeyi alınmıştıkayıdın şu bölümünü iyi okuyun(orijinal kayıt):

Şimdi kayıttan birazda ayrıntı vereyim;

*** Alibey değirmeninin üç tarafı anakayadan oyulmuş bir tarafı örme duvardır.Değirmenin önünde 3-5 hayvan yayılacak şekilde düzlük vardır(çayırlık) vardır Bu çayırda bir binek taşı var....................bunuda sen gör söyle) değirmene suyu 90 arşın taştan kesme ark yaparak getirilmiştir.Arkın içinde bir yerde dama oyunu için çizili taş birde ayrıca..............(bunuda sen gör söyle)

Buğday dökülen yerin önünde .......(kaç basamak var sen söyle)buranın solunda ......(kaç basamak var sen söyle)

değirmen içinde ocaklık vardır..........(burada ne var sen bul söyle)

Değirmenin aşağısında derenin yanında yassı bir taş(rengini sen söyle) üstündekinide (sen söyle) Biraz daha aşağı gidersen bir ağaç yanında kaynak var.Bu suya üç kardeş denir.Buradan su içip kafanı kaldırdığında karşıda ......(sen söyle).............görürsün.

Bu değirmenin tam doğsunda 10 dakika mesafede 100 mezar vardır.Bu mezarlığa yakın bir ...(sen söyle)...........ağacı var.Üçkardeşten gelen su aşağıda birleştiği yerde üç kol yapar,üç suyun birleştiği yerde bir pınar var.Karşısında üç derenin ağzında .......(sen söyle)..............resmi var.

Ali Bey değirmeninden 1,5 saat mesafede ve değirmenin yukarısında üç küçük havuz vardır.Birinde .......(sen söyle).Suyun havuza aktığı yere hem sağına hem soluna ......(sen söyle) yaptık, ayrıca (benden olsun)iki somun ekmeğine benzer kabartma yaptık.Değirmenin üzerine çıkıp bakarsanız çatal kayayı görürsünüz.

Arka budu kesik ayı değirmenin yarım saat aşağısında.Bu derede su fazlalaşırsa su göbeğe kadar gelir.Derenin öbür yakasında taşta kabartma resim.Bu derede dokuz değirmen vardır.Yedisi suyla çalışmış ikisi taştan kesmedir.Diğer kesme taşlı değirmenin adı eminbey veya Eminağa değirmenidir.

Bu taştan kesme değirmenlerin bir tanesinde taşta yanında 99 rakamlı .......(sen söyle) vardır.

Başka bir değirmende bir taşta güneş resmi,kaplambağa resmi,dağa tırmanan asker resmi vardır.

Ayrıca bu derede kemençe,oynayan ayı mağara içinde, def çalan ayı mağara içinde, kirpi, iki aslan mağara ağzında, 7 civcivli tavuk civcivin biri sırtında,tüfek namlusu,mağarada halay çeken kızlar resimlerini yaptık.

Arkadaşlar bu kol konusu çok hassas bir konu. Yukarıda yazdıklarım orijinal kayıttır. Eğer gerçekten yazdıkalrıma rastlarsanız iş kolaydır.Hem sizin hemde benim (borcumu ödeyecek kadar fazlasına gerek yok) işimi görülecektir.

Kolay elsin ,

Selametle.
    Arcan kardeş bu belge orijinal ise hepsi bende şimdi kolay olanı görebilirmiyiz..

Status
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı koruyucu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar önce mantıklı harekaet edin kayılarda yerler dogru hemen hemen
    100de/ 90nı dogru herşeyi buldum ama inanınki paralar yok
    Koruyucu kardeşim hepiniz eşkiyanın oyununa geldiniz o yüzden son noktalarınız hep boş çıkacak, bunu kaçıncı kez yazıyorum ama nedense kimse bana inanmıyor, çünkü yanlış bölgedesiniz..

Status
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı koruyucu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar mümkün oldugu kadar müslüman kardeşlerizi saygıda ve sevgide kusur etmeyelim müslümanın dostu müslümandır unutmayın saygılarımla
    Allah razı olsun güzel kardeşim, güzel söze ne denir..

Status
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı ÇALKAYA 28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alibey değirmeninin ilk parası 20000 altındır 80 adım tünelle içine girilir içeride iki güvercin biri yalaktan su içer biri yukarı bakardır 80 adım bent denilen şey tüneldildir kayanını adını alibey diye eşkiya koymuştur çok yüksek bir kayadır burada su yoktur değirmende yoktur tabii yıllardır millet suyla çalışan değirmen arar adını alibey duydukları her yere giderler oysaki kayadadan başka bir şey değildir aranan bundan sonrada çook arayan olacak çünkü adresi yazmayan kayıtlar piyasada dolu
    Çalkaya kardeşim bu anlatdıklarında benim bölgemle uyuşuyor..

Status
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı ÇALKAYA 28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    adres belli kurt işi kolay iş
    Çalkaya usta hep şifreli konuşmuşsun, biraz daha açık konuşsan varya tadından yenmeyecek adamsın..
    DOIDYE (13.Kasım.2019) Bunu beğendi.

Status
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı hunter41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ali bey değirmenin suyu iki dereden dönmedir değirmeninki ise iki kaynaktan gelir. Bin adım mesafeden biri tatlı biri acıdır. Kaynakların birbirine uzaklığı yüz adımdır. Değirmen karşısında dört köşe bir taş vardır. Bunun içindeki meblağ hiç tükenmez Değirmenin olduğu başında bir dikili taş vardır. O taşta bir çatallı İstavroz bir de istavroz var. Üste , on adım uzaklıkta otuz okka zinet seksen santim derinliktedir. Değirmenin oluk başına beş adım mesafede bir ana taşta oyma vardır. İçinde nişan olarak istavroz ile yengeç vardır. Bunalar kapalı haldedir. Ark boyuna giderken bir ana kayada topal ayı resmi görülecek. Ayının baktığı tarafta, yirmi bir adım mesafede bir balık. Balığın kuyruğu istikametinde elli adım mesafede gidilince baltacık resmi görülecek. Bu taşın dört adım doğusunda, daire şeklinde yuvarlak bir taş var. Bunun altında mal. Değirmenin önünde ufak düzlükte, üzerinde köpek izi olan bir taş. Binek taşı. Bu taşın kıblesinde sekiz adım mesafede bir incir ağacı olacak. İncir ağacının önü kazılınca beş delikli bir ataş ve bir kazan altın. Bu değirmenin karşısında, Kara tepe üzerinde, zirvede yedi kaşık, yedi çatal, yedi ekmek dilimi, iki tabak, birinde balık üç basamak merdiveni var.Üzeri bir metre kadar çakıl taşlarla kapalı sofranın deniz tarafında yirmi bir adım mesafede, üzerinde on iki kişinin oturup yemek yiyebileceği, üzeri düzeltilmiş bir taş gömülüdür. Mahzen içindedir. Aynı tepede merbut ana kayalıkta bir direği kırılmış gemi. Kırık direkten bir karış aşağıda bir istavroz, kutu içinde mücevherat.
    Hunter kardeşim senin bu anlatımlarında benim bölgemle bire bir uyuşuyor, güzel bilgiler teşekkürler..

Status
    ahmetleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    0

kaan69 merhaba alibey degirmenini biliyorum

Status
    murat_tirebolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    fındık kenti
    Beğenmiş
    41
    Beğenilmiş
    29

Alibey değirmeni Giresun’un Tirebolu ilçesinin eğri kayasına yakın muhittedir. Başka yerde aramayın boşuna
    HERKES BİLGİSİ KADAR ÖZGÜRDÜR...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)