Sayfa 19 Toplam 20 Sayfadan BirinciBirinci ... 9151617181920 SonuncuSonuncu
Toplam 192 adet sonuctan sayfa basi 181 ile 190 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ali Bey Değirmeni

Status
    Bilge dede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    30
    Beğenilmiş
    85

Cevap: Ali Bey Değirmeni

alibey degirmeni 7 sirali degirmen olacak..bu degirmen iki su birlesimin ortasinda olacak...bundegirmenin karsi duvarinda ana kaya sarmasikli olacak..bu degirmene yakin aci ve tatli su kacinilmaz..zemin de ana kaya olacak...kapi kayaya yakin hakim tepe noktasinda..
    amero (16.Nisan.2021) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2,629
    Beğenilmiş
    565

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Bu konuyu ilk sayfasından sonuna kadar okudum,değişik bölgelerden ve illerden arkadaşlarımız alibey değirmenini bulduklarını iddaa etmişler,benzerliklerini yazmışlar,hatdaa paranın yerini bilen varsa gelsin göstereyim,buyursun alsın gibi,yazılar var,bir resim yok,kanıt yok,ispat yok,daha sonra gelişen olaylardan bilgi yok,,dikkat ederseniz yorum yapan kişilerden birkaç arkadaşımız hariç,iddaa eden kişiler sitede yoklar veya başka isimle devam ediyorlar,,yorum yapan kişiler doğru yazmışlar,heryerde,bölgede bu değirmenler var,, değirmeni bulup malı almışlarki bu işleri bırakmışlar,sitede niye yoklar,nerde bu iddaa eden arkadaşlar,bilen varmı,holdingmi oldular,profesyonelmi bu işlere devam ediyorlar,ömürlerimi bitdi,ALLAH bilir,bilen varsa yazsın başarılı oldularsa seviniriz,mutlu oluruz,volçanın yerini kimse bulamaz,parasını alamaz diye iddaa edenlere örnek olurdu,heyecan olurdu,arayan kişilerede cesaret gelir,ilham olurdu,ifade etmek istediğim,bu eşkiya belgelerinde alibey değirmeni tek değil,ANADOLU da 7 bölgede 21 mühitde yapılmış,vardır,bazıları bölgelerine göre farklı özelliklerde olabilir,bölge insanlarımız tarafından başka isimlerle anılıyor olabilir,, saygılar...
    ...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,günaydın,hayırlı sabahlar,sağlıklı,mutlu,başarılı günler dilerim,,

Araştırma yaptığımız bölgede ve mühitde Alibey değirmenini gezmek,görmek nasip olmadı,ilerde zamanımız olur inşallah,tabi değirmenden bir taş,bir iz bulabilirsek,çevresindeki emarelere göre değirmeni mutlaka tanırız,,saygılar,eyvallah..
    balkaya34 (04.Mayıs.2021), gezgin_99 (02.Mayıs.2021) Bunu beğendi.
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    Selcuk2828 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    15
    Beğenilmiş
    9

Cevap: gençler

Status
    benyamin-34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6

Merhaba.
    Para yerlerini biliyorsan konuşalım
    Kuru dere acı su tatlı su kurtkaya
    Zincirler 21 tane .
    Kurtkaya degirmene bakar vaziyette.ve 2 ci kurt var karpuz gibi yarık taşın üzerinde.
    Kurtun 30 adım arkasında oturak taşı
    Resimleri de var

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    405
    Beğenilmiş
    369

Alıntı benyamin-34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.
    Para yerlerini biliyorsan konuşalım
    Kuru dere acı su tatlı su kurtkaya
    Zincirler 21 tane .
    Kurtkaya degirmene bakar vaziyette.ve 2 ci kurt var karpuz gibi yarık taşın üzerinde.
    Kurtun 30 adım arkasında oturak taşı
    Resimleri de var
    Köprü'de olması lazım...
    4LF4 (19.Nisan.2021), kurtbaba (19.Nisan.2021) Bunu beğendi.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Serhat4573 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı Melankolik_dfn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alibey değirmeninin yan tarafında 7 basamak olacakn 3ncu basamak farklı taş ön tarafında nuska biçiminde harman olacak bunlar varsa devamını yazarım
    Var ben biliyorum resim de atabilirim

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı koruyucu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm sislere yazmış oldugum deirmenin karşısındaki duvar 4 tane oymaları olan duvarın üst sag ve sol köşelerinde birer tane deirmen carkı var minare kaya buraya 300 metredir minare kayanın güney tarafında bir tane istavroz var bu bir tane tahta köprü 5 tane köpru var 4 tanasi 3gözlü birtanesi büyük tek gözlü taş köbrüdür arazi çok dalgalıdır bundan sonra hiç kimse bu yerleri bulamaz nişanların kini kasıtlı hepsini kırdırdılar nişanlar yerleri teyit eder gönül isterki allah herkezin gönlüne göre versin
    bilgin varsa numara at sana resimlerinatıyım

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı melikhaN-21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değirmene Ulaşıpta Malını Alamayan Varsa Bana Aktarılan Bilgi önemli Ve Kesin Sadece 1,5 Saate Malı çıkar Bulan Varsa Malı çıkartamaz Elimdeki Bilgiye Göre 10 Dakıkalık ölçümden Sonra Malın Yeri Belli Lutfen Yerini Bilen Varsa Irtibata Geçsin 5 Yıldır Bu Değirmeni Arıyorum.yalnız üç Tarafı Kaya Parçası Olması Lazım önemli önemli önemli.....
    Nasıl iletişime geçebilirsiniz

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    415
    Beğenilmiş
    287

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,günaydın,hayırlı sabahlar,sağlıklı,mutlu,başarılı günler dilerim,,

Araştırma yaptığımız bölgede ve mühitde Alibey değirmenini gezmek,görmek nasip olmadı,ilerde zamanımız olur inşallah,tabi değirmenden bir taş,bir iz bulabilirsek,çevresindeki emarelere göre değirmeni mutlaka tanırız,,saygılar,eyvallah..
    @kurtbaba Selam usdam ,, Konu Ali bey değirmeni olunca bir şeylerde ben yazmak is dedim .
    Ali bey değirmeni , iyi de hangi alibey degirmenden bahsedelim ,
    Mesela bir takım yazılarda DAGARCIK degirmenini Ali bey değirmeni diye tarif eder , Bir diğerinde SARI MEŞELİKDE SAZLI GÖLÜN olduğu derede yani şeytan derede olan Değirmenede Ali bey değirmeni demiş Ama her ikisini de Çok açık seçik bütün ayrıntılarıyla anlatmıştır .
    DAGARCIK degirmeninin olduğu dere sözüm ona KAZAN deredir ,Bu derede birden fazla degirmen var , Var ama bu degirmenin bir takım özellikleri var yani dış görünüşe Yüzeyde bir çok işaretleri var Ama nedense Buraya da Ali bey değirmeni demiş .
    ŞEYTAN derede tek değirmen var bu değirmeni çalıştıracak su yok , orda su çok az ve Sazlı gölden biraz akar Kum olan alana girince de kayıp olur ,bu değirmen hiç çalışmamış, Burada 3 kireç kuyusu ve bir çok güzel olmak üzere affını ama metmer kayadan kesmiş orada Çorba taşı ev aylarında 3 adet Havuz yapmış ilk 2 havuzun arasina da 2 balık yapmış balığın birisi iskelet Yani sadece kılçıkdır Daha bazı ayrıntılarda var.
    Arkadaşlar sanıyorum biz varacağız orda bir gerçek değirmen bulacağız hemen bu değirmen çalışacak gibi olmalı sanıyorlar Hatta 7 basamakla o bilir 9 basamakla çıkılır filan , Yani bir değirmen var sanıyorlar.
    Bu degirmenleri bir çukür arkadaşlar.
    Benim 20 yıl önceki gördüğüm yerlerde yaklaşık 80 cm kadar yer üstüne dağdan , rüzgardan, selden , yer sarsintisi gibi doğal olaylardan yüksek neler olmuş ki bazında defineciler karışdırmışlar .Yani eğer daha önceden tanımamış olsanız inanamazsınız.
    Bu açıdan bakacak olursak 1) akibet değirmeni Sarı MEŞELİKDE , Bunun yakınında SAZLI göl Kıraç kuyuları tepede GEMI kaya Zaten olduğunu dere şeytan der ordasın Sarı meşelikdesin, Güney tarafın Harami dere dir Ve bu iki derenin daraldığı bol da KAPI karadır buraya yakında yine bir değirmen Ve Biri İMAM sarıklı 3 mezar ve daha bir çok işaret var.
    Demem oki ben bir değirmen gördüm herhalde bu alibey değirmeni olsa gerek diye düşünmeyin.Bu yanlış olur
    Saygılar arkadaşlar
    kurtbaba (04.Mayıs.2021) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2,629
    Beğenilmiş
    565

...Aleykümselam Balkaya34,,Yaşca büyüğümüzsün senin gördüklerini bugün gençlerimizin görmesi mümkün değildir,ANADOLU da sadece biz definecilermi var bu konuların peşinde değil tabiki bu eşkiya bölgelerinde çalışmalar uzun bir geçmişi vardır,kesin bir tarih veremem lakin Rahmetli Menderes zamanında daha yoğun arama ve çalışmalar başlamıştır.Değirmenlerdeki isimler kafanızı karıştırmasın değişik isimler olabilir önemli olan mühitdeki konumu ve özellikleri,bunlarıda ayrı ayrı Eşkiya belgelerinde bölümde yazdım,,artık bu konuya bir son noktayı koyalım herkes gördüğü ve bildiği gibi değerlendirsin.
    ...Eminağa değirmeni sarıgölden gelen dereden alır suyunu,bu dere ikiye ayrılır,yön olarak batıdan doğuya veya kuzey doğuya akan deredir.burda bir gizli gölden bahseder bu göl dedikleri manda gölüdür üzeri kapalıdır bu göl gerçekte suyun biriktiği bir havuzdur.üzeri açılmışsa bu havuzun daha önceden birileri tarafından açılmıştır.Bu değirmen konum olarak her bölgede aynı yerdedir lakin işçilik ve özelliklerinde farklılık vardır.Ayrıntılarını yazdım Eşkiya belgelerinde yazmadığım mesela bu değirmenden yukarı doğuya doğru 40 adım çıkarsak bir ağaç topluluğu vardır bu ağaçlar bazı bölgelerde kızılcık ağacıdır başka yerde farklı ağaçdır bu ağaçların ortasında düz ufak bir harman yeri olcak.Bu mevkide iki değirmen daha vardır.Eminağa değirmeninin Başka özellikleri daha vardır...
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)