Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Define Arama Ruhsatı Nasıl Alınır

Status
    Zifir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Nereden
    antalya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Define Arama Ruhsatı Nasıl Alınır

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

DEFİNE ARAMA RUHSATI

............... ili, ................. ilçesi,................ Bucağı,.............. .....köyü,................. yöresinde kroki ve fotoğraflarla belirtilen yerde define aramak isteyen ........................ 'na 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 6. ve 50. maddeleri uyarınca aşağıdaki koşullara uyulmak kaydı ile define arama ruhsatı verilmiştir.

1- Define araması, define aranacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük
    ve İçişleri Bakardan temsilcisi gözetiminde yapılır.

2- Define aranacak yeri incelemeye gelecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük ve
    İçişleri Bakanları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri, define arayıcısı
    tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.

3- Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masrafların tahmini tutan, ilgili
    müze müdürlüğünce tespit edilir.

4- Define arama ruhsatı, başkasına devredilemez. Bu iş için bir başkası tevkil olunamaz. Ruhsatname bir yıl sürelidir. Aynı şahsa aynı süre içinde birden fazla yerde define arama izni verilmez. Define araması, aralıksız en çok bir ay devam eder. Hava muhalefeti veya tabi afetlerden dolayı, bu süre içinde arama bitirilmezse, ruhsatname süresi, bir defaya mahsus olmak üzere, mülki amirce, en çok bir ay daha uzatılır.

5- Define aramasının, kanun ve yönetmelik hükümlerine göre, ilgililerce durdurulması halinde; arayıcı hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.

7- Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve durum Bakanlığı'nca geçer akçe
    olarak değeri tespit edilir.

8- Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca geçer akçe olarak değeri tespit edilir.

a) Define hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si arayıcıya,

b) özel ya da tüzel kişilere ait yerde bulunmuşsa %40'ı arayıcıya, %10'nu ise mülk sahibine verilir.

9- Define arama çalışmaları görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihavi tutanak Bakanlığa gönderilir.

Madde 11- Define araması, define aranacak yere en yalcın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlarının mahalli birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

DİĞER HÜKÜMLER

Madde 12- Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.

Madde 13- Define aramasından doğacak zara ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutan ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.

Madde 14- Define arama yerini incelemeye gidecek Müze ihtisas elemanının harcırahı önceden 12. ve 13. Maddelerde yazılı diğer harcamalar ise arama başlamadan öce arayıcı tarafından bir devlet bankasına müze müdürlüğü adına yatırılır. Müze müdürü aramadan önce görevlilere avans öder.

Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilerin verecekleri hakediş belgelerine göre kesin hesap yapılır. Artan para arayıcıya iade edilir.

Madde 15- -Çalışmalar, görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak Bakanlığa gönderilir.

Madde 16- Define aramasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde arayıcı hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz. Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve Bakanlığa bildirilir. Arayıcı bulunan kültür ve tabiat varlıkları üzerinde hiçbir hak iddia edemez.

Madde 17- Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az üç kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Maliye ve Gümrük Bakanlığına teslim edilir. Madde 18- Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa %40'ı arayıcıya, %10'u ise mülk sahibine verilir.

KALDIRILAN HÜKÜMLER:

Madde 19- 14 Eylül 1973 gün ve 14655 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Define araştırılması ile ilgili yönetmelik" yürürlükten kaldırılmıştır.

YÜRÜRLÜK

Madde 20- Bu yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

YÜRÜTME: Madde 21- Bu yönetmeliği Kültür ve Turizm Bakanı ve Maliye ve Gümrük Bakanı yürütür...

Status
    MOLLAVELİOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    akdeniz
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

selamünaleyküm

bu dediklerini yaptım dostum.geldiler baktılar.ve arazimi sit ilan ettiler.şimdi kimse o bölgeye ev dahi yapamiyor.hergün kulaklarım çınlıyor:((

TYRIAN
    TYRIAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MOLLAVELİOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu dediklerini yaptım dostum.geldiler baktılar.ve arazimi sit ilan ettiler.şimdi kimse o bölgeye ev dahi yapamiyor.hergün kulaklarım çınlıyor:((
    ne diyelim.-()-:()(())

TYRIAN
    Alıntı kartal837 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bilmem olamaz gibi ikonlar kullanmıssın usta ama oluyor nedenmi.

yere gelip bakıyorlar kültürel kaya resmı muhru yada resimleri yasantı alanı izleri buldukları anda o yer yasantı alanı denılıyor ve kazı izni verilmemişken yerin sahıbıne zimbetlenip koruması altına verılıyor. ordaki dogacak sıkıntıların hesabıda yine yer sahibine soruluyor..

kazı yapışacak alanda kültürel izler ve yasantı izleri olmamalı.

peki biz neye göre define arayacagız.??

sorulması gereken bu sanırım.

örnek yönetmelıkde derki.

magara cesme kuyu ev kulturel izlerın oldugu alanlar mezarlıkler kılıseler kalller hanlar saraylar ibadathaneler kaya mezarları tümülüslerde kazı yapılamaz dogal yada resmi sit alanlarıdır.

şimdi kendime soruyorum.

ben o devirde yasasam ve mal varlıklarımı saklamak zorunda kalsam nereye koyardım.

tabıkı asla kayıp olmayak yerlerı kendıme başlangıç noktası secer ona göre işaretimi yapıp defın ederdım.

kayıp olmayacak yerlerde yukarıda yasak dıye gecen yerlerdir.

var sen düşün gerisini.
    Devlet sit alanı ilan ettiği ne kadar yer varsa malzame zaten ordan çıkar ve çıkacaktır.Devlet bildiği için sit alanı yapıyor kazılmasın diye.(())(())
    Geriye kalan yerde dağ başı yerler adam işi gücü yok bundan 1000-2000 sene evvel evden çıkacak ata binecek 3-5 saat yol yapacak Allahın dağın başına gidecek oraya bir küp altın gömecek sonra hehehehehehe
    sonra 3-5 saatde eve dönecek.Derken altın lazım olacak yada ticaret yapan biri ise haftada 1-2 kere küpü kasa gibi kullanıyorsa dağ başına gidip gelecek.-()--()-
    Tabii bu arada yollarda çapulcular yollarda o dönemde zaten insanın değeri yok bıçağı kamayı kılıcı adamın münasip yerine sokmayacaklar.hmmhmm
    Yani aranılan küp nerdedir sit alanının içinde adamın yaşadığı yerdedir.Adam küpü ya evin içine yada evin bahçesine gömer mantıken ben olsam öyle yapardım.Alakasız yere adamın küp gömecek hali yok.
    Burdan şu anlaşılıyor.Devlet derki zaten ben çıkacak yerleri 3 aşağı 5 yukarı biliyorum oralar sit alanı kalan yerleride resmi kazı ile kazdırım ordanda 1-2 parça taş çanak çömlek çıkarsa hemen sit alanı yapar.Sizin resmi kazı izninizi iptal eder kazıyı durdurur.
    Harcadığınız parayıda iç ederim.Sizede SİTİ veririm.:():():()

EVET MAALESEF GERÇEK BU.

Status
    cenkeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    selam herkeze,vallahi tyrian -)kardeşim benim yaa, bir konu en usturuplu ve cesurca anca böyle hissettirilir insana.her kelimenin her harfine katılıyorum çok doğru-) aynen sadece siti vermeyi boşver birde ruhsat sahibine kooll saati hediye ediyorlarmışhehe bunlar malesef gerçek tirajıkomik,saçmalar ALLAH sonumuzu hayretsin....saygılar...

Status
    cenkeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    YA ARKADAŞLAR AFFINIZA,BEN DAYANAMAYIP KONUYA KATILDIM AMA SÖZ MECLİSTEN DIŞARI TABİKİ.AMA İNSAN BİRİSİNİN BÖYLE SAÇMA UYGULAMALARA MARUZ BIRAKILDIĞINI DUYUNCA İSTER İSTEMEZ TEPKİ VERİYOR.SAYGILAR...hmm

TYRIAN
    Biz doğruları yazalım.Zaten yazacak olana kimse itiraz edemez.Herşey kanunlara uygun yaparsan yukarıdaki olaylar oluyor ve kazıda herkes kol saati alıyor.yesyes
    Çünkü geçen bir araştırma yayınlanmış son 20 yılda resmi kazıda sadece 3-5 adet çanak çömlek onlarda kültür varlığı o kadar kazı masrafınıda vatandaşa saplamışlar.Çıkan bir nane yok.:((:((:((Vatandaş itiraz etse yapmasaydın kardeş diyecekler.Bizmi sana dedik kazı işine gir diye...(())(())

TYRIAN
    Elimde Mayıs 2009, 185 sayılı TOPLUMSAL TARİH NÜMİZMATİK VE TARİH konulu dergi mevcut bu dergide 1989, 2009 yılları arasında yapılmış resmi kazıları kısaca yazayım KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ verilerine göre 1989,2009 yılları arasında izinle yapılan define kazısı 3643 tür. 3643 girişimden sadece 15 inde arkeolojik nitelikte ve çoğu taşınmaz kültür varlığı olan buluntu ortaya çıkartılmıştır. Yani definecilik faaliyeti açısından yapılan onca harcamaya karşın herhangi bir define bulunamamıştır. KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ verilerine göre iller bazınada en fazla izinli kazı yapan illerimiz 354 kazı ile SAMSUN, 274 kazı ile BURSA, 222 kazı ile EDİRNE, 195 kazı ile KOCAELİ dir. JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI verilerine göre1998-2007 yılları arasında eski eser kanununa dair suçların yoğun olarak işlendiği iller İSTANBUL, BURSA, İZMİR, MUĞLA, DENİZLİ, AFYON, ANTALYA, MERSİN, ADANA, RİZE dir. Türkiye genelinde meydana gelen olay sayısı 7144 bu on ilde meydana gelen olay sayısı 3071 tir suçların %43 nü oluşturmaktadır

Status
    yavuzhan0614 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    balıkesir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    teşekkürler.

Status
    muhafiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Define Arama Ruhsatı Nasıl Alınır

teşekkürler paylaşım için

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)