Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fethiye

Status
    tevfik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Fethiye

. Sayın Arkadaşlarım ben de biraz fethiye yi size anlatmaya calışayım. Fethiye Muğladan 125 km uzaklıta olup 50,,60 bin nüfuslu yaz ayında da 150 bin 250 bin arası turistik bir ilçe olup Bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihiyle meşhur,Ölüdenizi ile baba dağında yapılan paraşütleri ile koyları şahane bir ilçe dir. Telmessos,Kaunos,Kadyanda,Tlos,Pınara,Letoon ile Xanthos antik kentleriyle tarihiyle meşhur bir yerdir.Telmessos: Ak deniz kıyı bandında kurulduğundan günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü tek merkez konumundaki Fethiye veya Antik İsmi telmessos kentinin ğecmişi filolojikbazı tespitlere göre M.Ö. III. binlere kadar gitmesine karşın o dönemleri teyit edecek eserlere henüs rastlanmış değildir. Kaunos:Ortaca -Dalyan boğazının öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre miletosun ikiz cocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur. Kadyanda: Fethiyeye 24 km mesafede üzümlü beldesinin güney-doğusunda bir tepede kuruludur.Antik Çağda Kaunos- Araxa yolu üzerinde bulunuyordu.Kadyanda ören yerinde kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlene bilen kalıntılardır.. Tlos ;Fethiye ye 35 km mesafede yaka köyünde bulunmaktadır.. Pınara : Fethiye ye 45 km mesafede Minare köyü yakınında bulunmaktadır. Likçede Pinale veya pınara ( yuvarlak ) anl***** gelmektedir. not;yuvarlak ın anlamı yuvarlak bir tepe üstüne kurulmuş yerleşim yeridir.)) Letoon ;Fethiye -Kaş kara yolunun 65 km sinde Kumlu ova köyü yakınında bulunmaktadır. Xanthos Antik kenti; Fethiye -Kaş kara yolunun 70 km ilerisinde bulunmaktadır.Antik Çağda Likya ya başkentlik yapmıştır. Evet sayın arkadaşlar bende iyiki memleketimizi tanıtmak için az yadım nerdeyse tarihini komple yazaçaktım. Saygılar..
    Konu tevfik tarafından (04.Mart.2012 Saat 00:19 ) değiştirilmiştir.

Status
    alipasha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    xanthos bugun antalya sınırları içindedir

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı alipasha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    xanthos bugun antalya sınırları içindedir
    -) iyi günler XANTHOS ANTİK KENTİ : Fethiye-Kaş karayolunun 70 km. antik çağda Likya'ya başkentlik yapmıştır. Kentte ele gecen en eski kalıntılar M.Ö.8 nciyüzyıla kadar gitmektedir Pekçok tarihi olaylara ve savaşlara sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında Kaya mezarları, Lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları ile Likya akrapolü erken dönem esrleri arsındadır.Bir çok kez onarılmış tiyatro ve Erken hıristiyanlık Döneminde yapılmış kilise görülebilecek eserler arasındadır.1840 lı yıllarda antik kentte kazılar yapan ingiliz Fellows,*Nereidler Anıtı ile pek çok eseri British Museum'a götürmüştür. Saygılar......-)

Status
    AVCI77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    YALOVA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı tevfik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CK Sayın Arkadaşlarım ben de biraz fethiye yi size anlatmaya calışayım CK Fethiye Muğladan 125 km uzaklıta olup 50,,60 bin nüfuslu yaz ayında da 150 bin 250 bin arası turistik bir ilçe olup Bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihiyle meşhur,Ölüdenizi ile baba dağında yapılan paraşütleri ile koyları şahane bir ilçe dir. Telmessos,Kaunos,Kadyanda,Tlos,Pınara,Letoon ile Xanthos antik kentleriyle tarihiyle meşhur bir yerdir. CK Telmessos: Ak deniz kıyı bandında kurulduğundan günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü tek merkez konumundaki Fethiye veya Antik İsmi telmessos kentinin ğecmişi filolojikbazı tespitlere göre M.Ö. III. binlere kadar gitmesine karşın o dönemleri teyit edecek eserlere henüs rastlanmış değildir. CK Kaunos:Ortaca -Dalyan boğazının öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre miletosun ikiz cocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur.CK Kadyanda: Fethiyeye 24 km mesafede üzümlü beldesinin güney-doğusunda bir tepede kuruludur.Antik Çağda Kaunos- Araxa yolu üzerinde bulunuyordu.Kadyanda ören yerinde kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlene bilen kalıntılardır. CK Tlos ;Fethiye ye 35 km mesafede yaka köyünde bulunmaktadırCK Pınara : Fethiye ye 45 km mesafede Minare köyü yakınında bulunmaktadır. Likçede Pinale veya pınara ( yuvarlak ) anl***** gelmektedir. not;yuvarlak ın anlamı yuvarlak bir tepe üstüne kurulmuş yerleşim yeridir.)) CK Letoon ;Fethiye -Kaş kara yolunun 65 km sinde Kumlu ova köyü yakınında bulunmaktadır. CK Xanthos Antik kenti; Fethiye -Kaş kara yolunun 70 km ilerisinde bulunmaktadır.Antik Çağda Likya ya başkentlik yapmıştır. Evet sayın arkadaşlar bende iyiki memleketimizi tanıtmak için az yadım nerdeyse tarihini komple yazaçaktım. Saygılar CK
    Ustam emeğine sağlık. Güzel bir paylaşım olmuş.

lacivert24
    lacivert24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

selam

emeğine sağlık ustam hiç görmediğim bir yer kısmet olursa inşallah seninle bi çay içmek için gelmeyi arzu ederim ya nasip diyelim sevgiyle.

Status
    xenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı tevfik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CK Sayın Arkadaşlarım ben de biraz fethiye yi size anlatmaya calışayım CK Fethiye Muğladan 125 km uzaklıta olup 50,,60 bin nüfuslu yaz ayında da 150 bin 250 bin arası turistik bir ilçe olup Bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihiyle meşhur,Ölüdenizi ile baba dağında yapılan paraşütleri ile koyları şahane bir ilçe dir. Telmessos,Kaunos,Kadyanda,Tlos,Pınara,Letoon ile Xanthos antik kentleriyle tarihiyle meşhur bir yerdir. CK Telmessos: Ak deniz kıyı bandında kurulduğundan günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü tek merkez konumundaki Fethiye veya Antik İsmi telmessos kentinin ğecmişi filolojikbazı tespitlere göre M.Ö. III. binlere kadar gitmesine karşın o dönemleri teyit edecek eserlere henüs rastlanmış değildir. CK Kaunos:Ortaca -Dalyan boğazının öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre miletosun ikiz cocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur.CK Kadyanda: Fethiyeye 24 km mesafede üzümlü beldesinin güney-doğusunda bir tepede kuruludur.Antik Çağda Kaunos- Araxa yolu üzerinde bulunuyordu.Kadyanda ören yerinde kenti çevreleyen sur duvarının bir bölümü kaya mezarları ve Likçe kitabeler en erken döneme tarihlene bilen kalıntılardır. CK Tlos ;Fethiye ye 35 km mesafede yaka köyünde bulunmaktadırCK Pınara : Fethiye ye 45 km mesafede Minare köyü yakınında bulunmaktadır. Likçede Pinale veya pınara ( yuvarlak ) anl***** gelmektedir. not;yuvarlak ın anlamı yuvarlak bir tepe üstüne kurulmuş yerleşim yeridir.)) CK Letoon ;Fethiye -Kaş kara yolunun 65 km sinde Kumlu ova köyü yakınında bulunmaktadır. CK Xanthos Antik kenti; Fethiye -Kaş kara yolunun 70 km ilerisinde bulunmaktadır.Antik Çağda Likya ya başkentlik yapmıştır. Evet sayın arkadaşlar bende iyiki memleketimizi tanıtmak için az yadım nerdeyse tarihini komple yazaçaktım. Saygılar CK
    ustadım fethiyeye geldigimde görüşelim yaz aylarında ben ölüdenizde oluyorum evim hisarönünde yazları turizim işi yapıyorum kışlarıda ankarada oluyorum ankaralıyım ailemde burda degilse fethiye bölgesi keşif gezi ögrenim amaçlı çok güzel bir bölge özellikle taşyakayadogru inerken sol tepeler çok güzel

saygılar

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı xenon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ustadım fethiyeye geldigimde görüşelim yaz aylarında ben ölüdenizde oluyorum evim hisarönünde yazları turizim işi yapıyorum kışlarıda ankarada oluyorum ankaralıyım ailemde burda degilse fethiye bölgesi keşif gezi ögrenim amaçlı çok güzel bir bölge özellikle taşyakayadogru inerken sol tepeler çok güzel

saygılar
    -) Hayırlı Akşamlar xenon Kardeşim Evet Dediğiniz gibi fethiye'nin Her Yeri Çok güzeldir güzel olduğu kadarda her adım'da birer tarih fışkırıyor Hele ve hele Saklı kent tarafında'ki yaylada Okuduğunuz içinde size teşekkür ederim Birde hisar önünde belediyenin bulunduğu yerdeki sarraf dükkanına çok gelir giderim gündüzleri gerci incin top atar Amma geceleri'de Muhteşem olur inşallah Ben Fetiye'ye geldiğimde sizinle muhakkak görürşürüz bende işimden dolayı Manisadayım benim evde Günlük başındadır Saygılar.-)
    Konu tevfik tarafından (04.Mart.2012 Saat 00:21 ) değiştirilmiştir.
    Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

Status
    xenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    anladım ustam bende babadagından uçanlardanım 1995 den beri oralardayım ama malum cıkıp dag bayır dolaşayım desen bir sürü terelelli o yüzden yanlızca uzakdan bakınmakla yetiniyorum hisar ölüdeniz kavşagının 50 mt üstünde oturuyorum bende eski ölüdeniz belediye başkanımızın evinde geldiginizde herzaman beklerim güzdüzleri koşturmacadan daga in cıkdan fazla vaktim olmuyor ama akşamları yorgunluk duşundan sonra rahatlıyorum

saygılar

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı lacivert24 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeğine sağlık ustam hiç görmediğim bir yer kısmet olursa inşallah seninle bi çay içmek için gelmeyi arzu ederim ya nasip diyelim sevgiyle.
    -) Tabii Muhakkak Beklerim Lacivert Ustam Fethiye' gezip görünce şimdi bulunduğunuz yere gelmek istemezseniz sizinle heryeri gezer Ölü denizde bulunan Baba Dağına çıkar..hehe.. bir çay içer sonrada paraşütle atlarız Birde ufuk ustamıda davet ederiz Oooohh dokunmasınlar keyfimize Artık Oranın Yemekleri çok güzel olur heheSaygılar.

Kimbilir Ustalarımıda Davet Ederim Hebberaber gezer tarihi yerlerin her yerini gezer görürürüz çok güzel olacak İnşallah Saygılar.-)

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birkez gitmiştim fetiyeye gerçekten güzel yerdi tarihi bir yerdi egenin her yeri güzeldir aslında
    -) Hayırlı Akşamlar Ufuk Ustam Ben Kıprısı Pek Bilmem ama Siz fethiye yanıma misafirim olarak gelirseniz inanın ben çok memnun olurum birde fethiye'yi görmenizi isterim buranın havasındanmıdır Suyundanmıdır bilemicem ama buraya gelen kalıyor ne hikmetse heheheheSaygılar.-)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)