Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaybolmuş Mezarlar Ve Defineler

Status
    tevfik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40

Kaybolmuş Mezarlar Ve Defineler

Üzerinde yaşadığımız bu topraklardan birçok medeniyet gelip geçmişti.Bu uygarlıkların bıraktığı eserlerin bir çoğu günümüze ulaşamamıştır.Bunun sebeblerini sayacak olursak;bu uygarlıkların kendi aralarında yaptığı savaşlar neticesinde yenilen tarafın topraklarının ve şehirlerinin yağmalanıp,yıkılıp yakılması,hazinelerinin savaşın galibi tarafından alınıp kendi ülkesine götürmesi bu medeniyetlerin mezarlarının yağmalanması ve soyulması zannedildiği gibi yeni bir olay değildi. Definecilik olgusu yeni bir uğraş değildir.Roma,Bizans,Osmanlı ve Selçuklu'da da defineciler vardı. Yakın tarih dediğimiz 100 Yıl geçmişe dayanan zaman dilimi içerisinde büyük bir işgal görmüş bu toraklar bu ülkeyi işgal etmiş devletler tarafından yağmalanmıştır.Bazı büyük hazineler işgal güçleri tarafından yerlerinden alınıp ülke dışarısına çıkarılmak istenmişsede bunu başaramayıp Türkiye'de belirli yerlere yeniden gömülmüştür.Savaştan sonra yıkılan ülkenin yeniden imarı gerçekleşmiş ve bu yapılanma sonuçu yapılan yollar,barajlar,yeni kurulan kasabalar ve şehirler günümüze ulaşmayı başarmış bazı eserlerinde yok edilmesinide sağlamıştır.Arkeolojik çalışmaların bir çoğu ya ilgisizlikten yada ödeneksizlikten yapılması gerektiği gibi yapılmamış ve ihmal edilmiştir. Birde bu karmaşayı fırsat bilen bazı insanlar tarafından ülkemizdeki bazı tarihi eserler yurt dışına çıkarılmıştır.Bunların en ünlüsü Zeus Sunağı'dır. Anadolu'daki bir çok tarihi mezar ( timülüs,kaya mezarı,lahitler ) ya baraj suları altında kalmış yol yapımı sırasında dağıtılmış veya insanlar tarafından kullanılmak amaçıyla sökülüp bu yapılar yok edilmiştir.Arazide halen daha bulunamamış bir çok define ve gömü mevcuttur Bu definelerin ve gömülerin bugün bulunamaması işaretinin kaybolması veya define sahibinin neslinin kesilmesinin sonucudur. Arazide bulmaya çalıştığımız birçok işaretin yerinde olmadığını gördük iki sebeple bu işaretlerin yerinde olmadığını tesbit ettik. 1)- Doğa Şartları; Kar,Yağmur,Deprem,su baskını sonucunda işaretlerin yerinden oynayıp kayması ve kaybolması. 2)-İnsan Faktörü ; İşaretin bulunduğu kayanın kah tarla açmak için yerinden sökülmesi veya bahsettiğimiz gibi kaybolması Birde cok önemli olan ülkemize dışardan gelen veya içerideki bazı guruplar tarafından parayla tutulan insanların aracılığıyla işaretlerin kırılması söz konusudur.Anadolunun bazı köylerinde Ermeni ve Rum cemaatleri adına maaşlı çalışan işaret kıran insanlar vardır. Bazı defineler ise ev temelleri ,fabrika temelleri,altında kalmıştır Gömülen definenin tekrar geri gelip almak niyetiyle gömüldüğünü herkez bilir Bu defineleri gömen insanların hiçbiri bugün hayatta değildir. Bu insanların soyundan gelen bazı kişilerin yada bu kayıtları herhangi bir sebeple eline geçiren kişilerin yılın belirli dönemlerinde ülkemize gelip alınması kolay olan defineleride aldığınıda herkez bilir Burada anlatamadığımız ülkemiz üzerinde oynanan birçok oyun mevcuttur.Bu topraklar altındaki hazineler ve definelerin çıkarılmasına izin verilmesi halinde bizim ülkemizin kendine yeter bir ülke olacağına ve bu ülkenin insanlarının içinde bulundukları maadi sıkıntıdan kurtulacağına inanıyoruz.... Saygılar....-)
    Konu tevfik tarafından (01.Ocak.2012 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    22
    Beğenilmiş
    163
    paylaşım için teşekkürler. eskiden olan olmuş. bahsettiğin gibi osmanlı zamanında kayalara para veriyolar zihniyetiyle satılan,götürülen yapılar, savaş dönemlerinde yurtdan kaçırılan heykeller, define yasasının çok hafif olduğu dönemlerde yurt dışından gelip özellikle tümülüsleri köylülerimize açtıran, çıkanlarıda 3 kuruşa satın alıp kendi yurtlarına götüren yabancılar, kendi içimizde parasının gücüyle yasayı hiçe sayıp yada saydırıp yurt dışına satılan mezar hazineleri, vs.... uzar gider böyle.
    demiştim eskiden olan oldu. halen oluyordur tabikide. önemli olan artık sahip çıkmak.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    fanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    lidya ovası
    Beğenmiş
    14
    Beğenilmiş
    4

slm

sağolasın tefik abi emeğine sağlık ...söylediğin gibi maddi sıkıntı bitecek iş te olay maddi sıkıntıyı bitirmek istemeyenler çok teşekür ederim
    BİN BİLİYORSAN BİR BİLENE DAHA SOR.....

balıkçı
    balıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

s.a

emeğine sağlık usta hepsini okumadın ama sonra okuyacam söz 2012 de okurumhehebir sene sonra
    Konu balıkçı tarafından (01.Ocak.2012 Saat 02:17 ) değiştirilmiştir.

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40
    [quote=balıkçı;362024]emeğine sağlık usta hepsini okumadın ama sonra okuyacam söz 2012 de okurumhehebir sene sonra
    -) Sayın Ustam bende şimdi farkettim benim yazmış olduğum konuda böyle birşey yok bu nasıl benim konuma girdi onu hiç anlamış değilim hmmolmazsa benim bu konumu iptal edebilirmisiniz Ayrıca benim yazımı okuduğunuz içinde size teşekkür ederim Saygılar....-)
    Konu balıkçı tarafından (01.Ocak.2012 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir.

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40
    Alıntı fanti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağolasın tefik abi emeğine sağlık ...söylediğin gibi maddi sıkıntı bitecek iş te olay maddi sıkıntıyı bitirmek istemeyenler çok teşekür ederim
    -) Sayın Fanti Ustam benim bu konumla ilgilenip okuduğuz için size Teşekkür Ederim. Saygılar..-)

Status
    AKARLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Tevfik Ustam,paylaşım için emeğinize sağlık,çok teşekkürler.-)
    Yazınızın sonunda"Bu topraklar altındaki hazineler ve definelerin çıkarılmasına izin verilmesi halinde bizim ülkemizin kendine yeter bir ülke olacağına ve bu ülkenin insanlarının içinde bulundukları maadi sıkıntıdan kurtulacağına inanıyoruz...."demişsiniz.

Ama bu ifadenizde görüyorum ki,küçük bir detayı gözden kaçırmışsınız.Çünkü ülkemiz kanunları tarihi kalıntı ve buluntu çıkmadığı sürece hazine ve define aramasına izin veriyor.
    Bizdeki asıl sıkıntı,ülkemizin taş devrinden itibaren uzakdoğu hariç,neredeyse eski dünyanın bütün kültürlerine ev sahipliği yapması yüzünden;define ihtimali olan neresi kazılırsa kazılsın bir çok yerde eski bir kalıntı yada tarihi esere tesadüf edilmesidir.Bu durumda mevcut kanunlar devreye girip,insanların elini kolunu bağlıyor.Define aramanın mali külfeti ise ayrı bir tartışma konusu.
    Çok önemli bir diğer sorun ise,define işiyle uğraşan insanlarımıza kaçakçı gözüyle bakılıp,neredeyse vatan haini muamelesi görmesidir.Gerçi bu gözle bakanların da,fırsat bulduklarında ne haltlar yediklerini medyada görüyoruz.
    Avrupa ve Amerika'da ise definecilik,yazılı ve görsel basın organlarında da gördüğümüz gibi;ülkelerinin yönetimlerinde söz sahibi olan ve aristokrat olarak tabir edilen insanlar tarafından,bilgi ve sermaye desteği verilerek profesyonel ekiplere yaptırılmaktadır.Orada tarih ve tarihi eserlerle ilgilenmek,bizdeki gibi sıradan vatandaşların rağbet etmediği,seçkinlere mahsus ve saygı gören bir uğraştır.
    Velhasılı bu mevzu derin ve öyle iki satırla ortaya konamayacak kadar karmaşık.Bu vesileyle fırsat buldukça herkes bir şeyler yazar ve daha anlaşılır bir hale gelir inşallah.
    Saygılarımla...
    Bizi Bilen Bilir,Bilmeyen de Kendisi Gibi Bilir. . . (Mevlana)

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40
    Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paylaşım için teşekkürler. eskiden olan olmuş. bahsettiğin gibi osmanlı zamanında kayalara para veriyolar zihniyetiyle satılan,götürülen yapılar, savaş dönemlerinde yurtdan kaçırılan heykeller, define yasasının çok hafif olduğu dönemlerde yurt dışından gelip özellikle tümülüsleri köylülerimize açtıran, çıkanlarıda 3 kuruşa satın alıp kendi yurtlarına götüren yabancılar, kendi içimizde parasının gücüyle yasayı hiçe sayıp yada saydırıp yurt dışına satılan mezar hazineleri, vs.... uzar gider böyle.
    demiştim eskiden olan oldu. halen oluyordur tabikide. önemli olan artık sahip çıkmak.
    -) Sayın mortal kombat Ustam benim yazmış olduğum bu konumla ilgilenip okuduğunuz için size çok Teşekkür ederim.-----Sayın balıkçı ustamızın benim yazmış olduğum konumla ilgili bir uyarıda bulundu benim bu konumla hiç alakası olmıyan bu diye bir yazı gördüm ve balıkçı ustamada aynı şeyi yazdım siz benim bu konumu iptal edebilirmisiniz bilmediğim ve yazıla hiç alaksı olmıyan bir yazı türünün ne anlama geldiğini bilmediğim halde başıma dert açmasından entişe duyarım ....Saygılar.. -)
    Konu balıkçı tarafından (01.Ocak.2012 Saat 02:22 ) değiştirilmiştir.

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40
    Alıntı AKARLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tevfik Ustam,paylaşım için emeğinize sağlık,çok teşekkürler.-)
    Yazınızın sonunda"Bu topraklar altındaki hazineler ve definelerin çıkarılmasına izin verilmesi halinde bizim ülkemizin kendine yeter bir ülke olacağına ve bu ülkenin insanlarının içinde bulundukları maadi sıkıntıdan kurtulacağına inanıyoruz...."demişsiniz.

Ama bu ifadenizde görüyorum ki,küçük bir detayı gözden kaçırmışsınız.Çünkü ülkemiz kanunları tarihi kalıntı ve buluntu çıkmadığı sürece hazine ve define aramasına izin veriyor.
    Bizdeki asıl sıkıntı,ülkemizin taş devrinden itibaren uzakdoğu hariç,neredeyse eski dünyanın bütün kültürlerine ev sahipliği yapması yüzünden;define ihtimali olan neresi kazılırsa kazılsın bir çok yerde eski bir kalıntı yada tarihi esere tesadüf edilmesidir.Bu durumda mevcut kanunlar devreye girip,insanların elini kolunu bağlıyor.Define aramanın mali külfeti ise ayrı bir tartışma konusu.
    Çok önemli bir diğer sorun ise,define işiyle uğraşan insanlarımıza kaçakçı gözüyle bakılıp,neredeyse vatan haini muamelesi görmesidir.Gerçi bu gözle bakanların da,fırsat bulduklarında ne haltlar yediklerini medyada görüyoruz.
    Avrupa ve Amerika'da ise definecilik,yazılı ve görsel basın organlarında da gördüğümüz gibi;ülkelerinin yönetimlerinde söz sahibi olan ve aristokrat olarak tabir edilen insanlar tarafından,bilgi ve sermaye desteği verilerek profesyonel ekiplere yaptırılmaktadır.Orada tarih ve tarihi eserlerle ilgilenmek,bizdeki gibi sıradan vatandaşların rağbet etmediği,seçkinlere mahsus ve saygı gören bir uğraştır.
    Velhasılı bu mevzu derin ve öyle iki satırla ortaya konamayacak kadar karmaşık.Bu vesileyle fırsat buldukça herkes bir şeyler yazar ve daha anlaşılır bir hale gelir inşallah.
    Saygılarımla...
    Sayın ustam benim yazmış olduğum konumumla ilgilenip okuduğunuz için teşekkür ederim saygılar

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    40
    -) Sayın egoist Kardeşim benim bu konumumla ilgilenip okuduğunuz için size teşekkür ederim yanlız buraya ilave edilmiş olan bu yazıyla benim konumumla hiç bir alakası yoktur ben bunu Değerli Ustalarıma bildirdim bunun ne anlamı olduğunu bilmediğim gibi'de başıma iş almıyayım diye kendilerine bildirdim,Saygılar..-)
    Konu balıkçı tarafından (01.Ocak.2012 Saat 16:15 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)