Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yuvarlak Oymalar

Status
    ikizceli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    5

selamünaleyküm,

Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bozkurt ustam bu oymaların çözümünü elbet bulabiliriz ama bunu bu başlıkta yapmayalım. resimlerin burası için örnek olarak kalması iyi olur. yarın öbürgün çözümü oluşursa konu daha iyi anlaşılabilir.

ikizceli ustam, seni yormak istemem. dediğin gibi çok karmaşık ve detaylıdır yuvarlak oymalar. verdiğin bilgiler altın değerindedir bence.
    kare oyma konusunda 4 köşeli 4 ü ve 4 de mezarı verir demiştin. aynı şekilde yuvarlak oyma için daha başka açıklama yapılabilirmi ?

yorum yapan arkadaşlara teşekkür eder katılımları beklerim.
    dediğinizi çok iyi anlıyorumda ,onlarca asırlardır kullanılan işaretleme sistemi ,medeniyetlere ve bölgelere göre mutlak değişkenlik arz eder.
    asl olan arazi yapısıyla bütünleştirerek çözüme kavuşturmaktır.arazi yapısı bilhassa giriş yönlerini birebir değiştirir.küçük bir örnekleme,bir yapıda ;g.doğu ,k.batı direk giriş yönüdür denirya ,bu değişmez bir kural değildir.
    bir kaya üzerinde ,bir sürü oyma görüldüğünde,bunlar arazi üzerinde farklı noktalarda olabileceği gibi,bir ailenin bir kavmin ,kayaya bağlantılı oda veya odalar içinde mezarlarını verir.BALIKÇI USTA bu örneği iyi bilir.
    bu tür oymaların bir hesaplama sistemi barındırdığınıda bilmeliyiz.
    bir kayanın duvar kısmında ikili oyma görürüz.bazen biri mihraba benzerdir. bazen yukardan zemine doğru sıralıdır. bu tür yerler yine bir oda veya odalar vermekle birlikte yine kaya ile bağlantılı olup üzerindeki bulgulardan girişinden derinliğine kadar hesabını verir.
    bazen uzunlamasına üçgenimsi görebiliriz. bununda uzunluk boyu dar kısmına ,gideceğimiz mesafeyi ,yanındaki bulgularda olayın yapılış amacını ve diğer sistemleri verir.
    bazı oymalarda yönüde vereceğini unutmamak gerekir.hiç bir yön veren bulgu olmadığı zaman ,sayısal değerler kullanılması gerekir.çok yerde karşımıza çıkar.
    bir kaç tüyo yazalım.1ve 8 direk doğu.. 6 güney 36 batı. 31 kuzey.bir kaç ta ara yönlerden :4-9 k.b.3 -g.d. 18 g.b.gibi.hiç bir yerde bulamazsiniz ama kullanmasını çok iyi bilmek gerekir.
    sevgili kardeşim bunlar bu tür oymalarda sistemin değişkenliğini açıkça gösterecektir. bunların içinden D OYMAYI ayırmalıyız.
    kare ve dikdörtgen gibi D de bir kaç metre içinde girişi olan mezar odasını verir,değişmez sistemdir.
    sevgiyle ALLAHa emanet olunuz.

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305
    bilgiler için saol ustam. D oymada olmak kaydıyla bu bölümde birçok işaretin konusunu açıcam. inşallah onlardada engin bilgilerinden faydalanırız.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    muakkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Selamünaleyküm hayırlı geceler değerli muhteremler...

Yukarıda resmini verdiğiniz oymalar dan buralarda da var ama biz onları

Kar suyu dolup yazıda yabanda ki kuşlar kurtlar su içsin diye bilirdik..

Demek mezar işareti miymiş.??

Status
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305
    a.slm,
    dediğiniz oymalar doğal değilse mezar oymaları olasılığı yüksektir. eski ve yeni dönem mezarların yakınına hayvanların su içmesi için oymalar yapılmıştır.
    ama sadece yaban hayvanlarının su içebilmesi için bu tip oyma yapılmasını bilmiyorum. hiç görmedim.

Status
    TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    2,851
    Beğenilmiş
    699
    a.slm,
    dediğiniz oymalar doğal değilse mezar oymaları olasılığı yüksektir. eski ve yeni dönem mezarların yakınına hayvanların su içmesi için oymalar yapılmıştır.
    ama sadece yaban hayvanlarının su içebilmesi için bu tip oyma yapılmasını bilmiyorum. hiç görmedim.
    Hayırlı Akşamlar Sayın Mortal Kombat Ustam Ben Bu Gibi Oymalrın Fethiye/Antalya İl sınırlarında Çok Denk Gilmişidir Bir Kare oymanın hemen önündeki Mezar la birlikte benim bile rahatlıkla içine oturacak kadar oymaları gördüm ve banada yaban hayvanların sulanması ile buradan gecen sürülerin'de su içmesi için yapılmış olabileceğini söylemişlerdi.Saygılar.
    Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

Status
    ahal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

selamlar

Alıntı asiavcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BENDE BÖYLE BİR KATKIDA BULUNAYIM ARKADAŞLARA
    YATAY OYMA--(yuvarlak) mezarı simgeler yön vermiyosa ön tarafı araştırılır
    ---------------(yuvarlak)Dibe doğru daralıyor vede eyriliyorsa höyük işaretidir
    İÇİ TIRTIRLI--(yuvarlak)oyma kuyu anlamı taşır
    İÇİ CİLALI GİBİ(puruzsüz) oyma mezar anlamı taşır
    OYMANIN İÇİNDE-hilal gibi murç izi gibi mesafe vede yön veren oyma define işaretidir K.GELSİN
    Değerli ustaların tecrübe paylaşımları çok güzel. sayın asiavcı ustam verdiğiniz 4 numaralı ağzı yatay aşağıya bakar oyma çizimdeki örnek böyle bir şeymi ?
    4cm civarı genişlikte 20 cmye yakın derinlikte ve kuzey yönünde.

Tüm ustalara saygılarımla.

Status
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305
    ahal usam , sen bu oymayı fotoğraflı işaretler bölümüne konu açarsan güzel olur.
    oymanın baktığı yönle kendi bulunduğu kayanında resimlerini eklemeye çalış.

Status
    ahal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Selamlar

ahal usam , sen bu oymayı fotoğraflı işaretler bölümüne konu açarsan güzel olur.
    oymanın baktığı yönle kendi bulunduğu kayanında resimlerini eklemeye çalış.
    Sayın mortal kombat ustam ;

Nacizane bilgiyi görünce heyecanlanıp konuya destek olurmu? diye arazide gezerken tesadüfen çektiğim fotoğrafı ekledim.Tek kare bu Baharda köye gittiğimde tekrar dediğiniz gibi detaylı foto çekeyim,konu açayım. Cevabınıza teşekkür ederim .Tüm ustalarıma
    Saygılarımla

Status
    Çöltilkisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yasaklanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Cevap: Yuvarlak Oymalar

Slm ustam kayada tepsi oyma adli konu actim size zahmet bakarsaniz deyerli yorumlariniz bekliyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)