Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Merdivenler

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305

Merdivenler

eski bina ve tiyatro gibi kullanım yapılarının merdivenleri hariç arazide tek bir kayadan oluşan yada büyük kayalıklarda basamak sayısı değişen merdivenler görüyoruz. çoğunluk mezar bölgesinde oluyor ama merdivenleri sadece mezar için kullanılmış dersek yanılıyor olabilirmiyiz ?
    arazide gezerken kayalıkta bulduğumuz bir merdiven sadece inip çıkmayamı yarıyor ?
    alt yada üst basamakları kırılmış merdivenlerde oluyor. neden kırıyorlar ?
    merdivenler bir mezar için kullanılmışsa, mezarla ne gibi ilgisi olabilir ?
    bazen yerli bir kayada çok küçük boyutlarda birkaç basamaktan oluşan merdiven görüyoruz. bunlarn anlamı ne olabilir ?

merdivenler konusunda her türlü bilgisi, düşüncesi ve tecrübesi olan arkadaşlar konuya yorum yapabilirler.
    Konu DOIDYE tarafından (05.Mayıs.2017 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: silinen fotolar temizlendi
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    fanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    lidya ovası
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    15

slm

hayırlı akşamlar sayın ustam elleriniz dert görmesin ...aklınızda kaldı ise bende bir konu açmıştım 2 basamaklı merdiven diye ...fakat daha önemlisi birde 7 basamaklısı varmış aynı bölgede biz ulaşamadık daha...7 basamaklının malı alınmış ustam 7 inci basamakta çekiçle 2 defa vurularak baya yüklü sarı lirası alınmış ...bilginize......sağlıcakla kalın....
    BİN BİLİYORSAN BİR BİLENE DAHA SOR.....

Status
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305
    yorumun için saol. güzel bir bilgi sunmuşsun. demekki merdivenlerde hediye veya emanet bölümü oluyormuş.
    resimlerle yada düşüncelerinizle konuya katkıda bulunabilirsiniz arkadaşlar.

Status
    TEVFİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    2,851
    Beğenilmiş
    699
    Hayırlı Akşamlar Sayın Mortal Kombat Ustam Sizin bilgilerinizin yanında bizim bildiklerim bir hiç dir ancak siz,sizler söylerseniz ancak öğrenme mertebesine ulaşmış olurum bundan dolayı Size Teşekkür Ederim benim bildiğim ancak ve ancak 3,5,7,9,11,ila 40,70 basamaklı olan merdivenlerin genelde Tapınaklarda olduğunu sağ Ayakla başlayıp sağ ayakla bittiğini ve ölmüş kişiye ait mezarın olduğunu ile 3,5,7,basamaklarının yanında bulunan kanal olsun oyuk olsun oturak olsun yönünün güney doğu tarafında ilk basamak veya en son basamakta müjdesinin olduğunu ayrıca çıkılan merdivenin üst tarafında kayalıktada kaya mezarı olduğunu biliyorum Peki Sizce Doğrumudur Saygılar.-)
    Lütfen izinsiz Kazı Yapmıyalım Yapanları Uyaralım.

Status
    Beğenmiş
    34
    Beğenilmiş
    305
    merdivenlerin genellikle mezarlar için yapıldığını gördüm. merdivenle mezar neden bağlantılı .. amacım bunu araştırmaktır.
    büyük kayalıktaki merdivenlerin yüksekteki mezar odasına veya mezara ulaşım için yapıldığını, sonrasındada ölü ritüelleri için kullanıldığını biliyorum. mezara veya gömü bölgesine ulaşımı engellemek için baş yada son basamakların veya tüm basamakların kırıldığını biliyorum.
    bir mezarın yakınında mezarla, ona ulaşımla ilgisi olmayan merdivenler var. bu merdivenler ölüm sonrası onu anmak için kullanılmış olabilir. bunun dışında m.ö ve hristiyanlık dönemlerinde ölüyle ruhani ilgisi oluyor merdivenlerin.
    ruhun gökyüzüne çıkışı, meleklerin gökten inmesi ve birde Hz. İsa ile bağdaşlaştırılan inanışlar vardır.
    verdiğin bilgilere katılıyorum.

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    2,851
    Beğenilmiş
    699
    Alıntı mortal kombat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merdivenlerin genellikle mezarlar için yapıldığını gördüm. merdivenle mezar neden bağlantılı .. amacım bunu araştırmaktır.
    büyük kayalıktaki merdivenlerin yüksekteki mezar odasına veya mezara ulaşım için yapıldığını, sonrasındada ölü ritüelleri için kullanıldığını biliyorum. mezara veya gömü bölgesine ulaşımı engellemek için baş yada son basamakların veya tüm basamakların kırıldığını biliyorum.
    bir mezarın yakınında mezarla, ona ulaşımla ilgisi olmayan merdivenler var. bu merdivenler ölüm sonrası onu anmak için kullanılmış olabilir. bunun dışında m.ö ve hristiyanlık dönemlerinde ölüyle ruhani ilgisi oluyor merdivenlerin.
    ruhun gökyüzüne çıkışı, meleklerin gökten inmesi ve birde Hz. İsa ile bağdaşlaştırılan inanışlar vardır.
    -) Teşekkür ederim Ustam Herşey için size çok teşekkür eder.bilgilerinizden daha çok yararlanmak isterim Saygılar.-)

Sayın Ustam Benim msn geldimi
    Konu TEVFİK tarafından (02.Mart.2012 Saat 22:59 ) değiştirilmiştir.

kürebeli
    kürebeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merdivenler herhangi bir yere çıkmak için yapılmışlardır.öncelik çıkıştır. buralar bir EV YERİ olabilir, STATÜLÜ VATANDAŞLARIN MEZARI olabilir,TAPINAĞA çıkabilir.... sonuç olarak merdivenler ÖNEMLİ BİR YERE çıkar......

Status
    AKARLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    66
    Beğenilmiş
    24
    Alıntı kürebeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merdivenler herhangi bir yere çıkmak için yapılmışlardır.öncelik çıkıştır. buralar bir EV YERİ olabilir, STATÜLÜ VATANDAŞLARIN MEZARI olabilir,TAPINAĞA çıkabilir.... sonuç olarak merdivenler ÖNEMLİ BİR YERE çıkar......
    Kürebeli Ustam çok haklı.Arazideki ana kayalıklara yapılmış olan merdivenler daima önemli bir yere çıkarlar.
    Anadolu'nun bir çok yerinde görülen bu merdivenler neolitik dönemden itibaren Ana Tanrıça Kybele'ye adanmış kutsal alanlardaki KAYA TAHTLARI 'na çıkmak amacıyla yapılmıştır.
    Sonraki dönemde ise paganların OLYMPOSLULAR yani gök tanrıları için düzenledikleri kutsal alanlarda görülürler.İnançları gereği tapınım ritüellerini yerine getirmek için,sunu yaptıkları platformlara çıkmak için kullanılmışlardır ve hristiyanlıkta görülmezler.
    Dönemin yöneticilerinin (ki bunlar aynı zamanda dini rahiptirler) bu kutsal alanda mezarları da bulunur.Çünkü önemli kişileri Allah'ın evi olarak kabul edilen ibadethanelerin yakınlarına gömmek çok eski bir gelenektir.
    Yaşı müsait olanlar Hafize ve Yusuf Bozkurt Özal'ın BAKANLAR KURULU KARARIYLA Süleymaniye Cami'sinin haziresine defnedildiğini hatırlayacaktır.Aynı uygulama hristiyanlarda da kiliselerin bahçesine hatta içine gömülmek suretiyle daha halen sürmektedir.
    Bizi Bilen Bilir,Bilmeyen de Kendisi Gibi Bilir. . . (Mevlana)

Status
    Bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    38
    Beğenilmiş
    21
    Alıntı tevfik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı Akşamlar Sayın Mortal Kombat Ustam Sizin bilgilerinizin yanında bizim bildiklerim bir hiç dir ancak siz,sizler söylerseniz ancak öğrenme mertebesine ulaşmış olurum bundan dolayı Size Teşekkür Ederim benim bildiğim ancak ve ancak 3,5,7,9,11,ila 40,70 basamaklı olan merdivenlerin genelde Tapınaklarda olduğunu sağ Ayakla başlayıp sağ ayakla bittiğini ve ölmüş kişiye ait mezarın olduğunu ile 3,5,7,basamaklarının yanında bulunan kanal olsun oyuk olsun oturak olsun yönünün güney doğu tarafında ilk basamak veya en son basamakta müjdesinin olduğunu ayrıca çıkılan merdivenin üst tarafında kayalıktada kaya mezarı olduğunu biliyorum Peki Sizce Doğrumudur Saygılar.-)

selamunaleykum,

faydalı olur düşüncesiyle bende elimde olan bir işareti paylaşmak istedim.tevfik abi renklerdiğim yere aynen uyuyor,tek uymayan şey burada merdivenden inince mezara iniyor.merdivenden cıkınca 50x50 ye sunak ve ıkı koltuk göze carpıyor.

ustam eklediğim resımlerdeki 50x50 havuz veya sunak bahsettıgınız yorumu andıryor sanırım,doğrumudur.merdivenler mezar tarafına değil kapı girişinin sağ tarafında kalıyor.inş konunuz için yardımcı olacak işaretlerdir.
    “Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder.”

Status
    Nereden
    FETHİYE,İZMİR,MANİSA.
    Beğenmiş
    2,851
    Beğenilmiş
    699
    -) Hayırlı Günler Bozkurt Ustam Paylaşım İçin Teşekkür ederim Evet Doğrudur Saygılar.-)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)