Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir Tepede Geziyorsunuz Ve Jandarma Geliyor

Status
    Tatlarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Başkent
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Bir Tepede Geziyorsunuz Ve Jandarma Geliyor

Okumanızın yararlı olacağı başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. il dışı seyahat yaparken Dağlık bi alan dikkatimi çekti. Köy yoluna doğru döndüm. Topraklı bir yolda giderken dürbünle sol tarafımda 500-600 mt kadar ileride kurumuş bir dere ve zarar görmeyecek cinsten taşlar gördüm bir gideyim bakayım dedim. 2 kişi geziniyorduk arazide işaretler bulacağıma emin gibiydim şehir olarak eski romalıların yaşadığı bir şehir ve birkaç ilçesinden de roma adına çıkarılan eserler olduğunu biliyordum ve eski ticaret yolu üzerindeydi. Sadece işaret arama fikrindeydim. açıkcası çevre koşulları yeterliydi bu fikire varmama ancak herhangi bir sit alanı falan değildi.
    Yola arabayı bıraktığımız için jandarma geçerken durmuş. bizi gördüler ve yanımıza geldiler
    Elleri kaldırdık yattık derken direk üstümüzü aradılar. Zaten arabayıda aramışlar haberimiz sonradan oldu. Hiçbir malzeme yoktu aradığmıza dair

Jandarma sordu ne yapıyorsunuz? diye. O an aklıma hiçbirşey gelmedi adamın yüzüne baktım. Bizi yaka paça alıp karakola götürdüler ve define aradığımızı düşünmüşler bize bunu söyletmek için ellerinden geleni yaptılar
    sonradan baktımki 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve para cezası varmış iyiki söylememişiz. ancak biz gezmek için gittiğimizi söylesekte inandırmak zor oldu ve bizi bıraktılar ancak bir daha yakın çevrede gördüklerinde sahi işlem uygulayacaklarını söylediler.

Bunu paylaşmak istedim Başınıza gelirse eğer jandarma sorduğunda vereceğimiz cevabı birde biz düşünelim arkadaşlar. Ne Dememizin bizim için en doğru olacağı hakkında fikri olanlarda çıkacaktır elbet.

Status
    Nereden
    Başkent
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    açıkcası bizde şaşırmadık değil hocam arabada bi plastik çekic bi dürbün bide fotoraf makinesi vardı aklımdan geçen başka bir fikirde sanki o tarafla kendileri ilgileniyor gibi geldi bana.ama tabi sesimizi çıkaramadık.

Status
    derekyus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    böyle birşeyden göz altına alınmanız biraz saçma olmuş tabikide.. güzel vatanımın, güzel topraklarında, dağlarında, tepelerinde, denizlerinde, göllerinde gezmiyeceğimde nerede gezeceğim deseydiniz ne cevap vereceklerdi merak ettim.. saygılar..
    İZİN ALMADAN ARAŞTIRMA, ARAŞTIRMA YAPMADAN TAHRİBAT YAPMAYALIM..!

Status
    light_celal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    18
    Beğenilmiş
    3
    yok yok onlar oranın askeri değil dayısı galiba
    işte defineci olmak hakketen zor
    tarih bilecen arkeoloji bilecen medeniyetlri bilecen hukuk bilecen işaretleri tecrübe ederek bilecen
    oooooo bide içeri girecen varmı öle ya
    zor bi hobi beyaYEEES

Status
    EZELDEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

s.a

Guzel bir konu olmuş ,herkezin ilgisini çekecek cinsten .Bu konuda hukuki bilgisi olan veya basına gelip tecrube edenler bizlerle paylaşırsa forumdaki birçok arkadaş için faydalı olacağına inaıyorum.Saygılar...
    Konu EZELDEN tarafından (01.Temmuz.2012 Saat 19:47 ) değiştirilmiştir.
    DEV ESERLERİ TAŞLAR DEĞİL, ONLARI İŞLEYENLER MEYDANA GETİRİR !!!....

Status
    Nereden
    Başkent
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı EZEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guzel bir konu olmuş ,herkezin ilgisini çekecek cinsten .Bu konuda hukuki bilgisi olan veya basına gelip tecrube edenler bizlerle paylaşırsa forumdaki birçok arkadaş için faydalı olacağına inaıyorum.Saygılar...
    teşekkürler. bende bu yüzden paylaşmak istedim heryerin jandarması bir değildir elbet tecrübeli olmakta fayda var başına gelenler oldukça konuya ekleyeceklerdir eminim...

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    16
    Beğenilmiş
    124
    oldukça şüpheli bir pozisyondaymışsınız. asker elbette sizi sorgulayacak. niyetiniz kötü olmayabilir ama bu alnınızda yazmaz. jandarma karşısında ne yapıyorsunuz sorusuna cevap verememişsin , onlar hadi iyi günler deyip sizi bırakamazlar.
    bilmediğimiz,yabancısı olduğumuz bir arazide bu tip gezilerimizde oranın halkından biriyle dolaşmak en iyisidir. sadece asker değil köylü bir vatandaşda bizlere zorluk çıkartabilir.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    lazoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    misir ve karalahana diyarindan
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

slm

enteresan bizim eleman eselenirken yakalaniyor , allahtan elinde keser ne yapiyorsun diyorlar sifali bitki koku topluyorum diyor allahta hakikaten dag yabani zambak kokude varmis yaninda hanimda ve bende bulasici mayasir egzema var demis kiminle tokalassam dahi bulasiyor deyince ikimetreden konusmaya baslamislar , hic islem yapmadan gitmisler bizimkide keserle harbi agac kokleri toplamis , biri gene eselenirken 95 senesinde yakalandi agac dikiyorum kelebek topluyorum desede sity alani diye iceri girdi , ziyaretine gittim komik ama dedim yahu kureklemi kelebek avliyorsun. siz siz olun takim taklavati uzerinizde bulunmdurmayin atin kacak kazi daima zararlidir yapmayin tavsiyede etmeyin.

TYRIAN
    TYRIAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı EZEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konular açıyoruz merak edip okuyan bişeyler kapıyor.Tabii biz okumayı sevmeyen millet oluncada arazide tufaya düşen çok olur.Arkadaşın bahsettiği olaya ben inanırım.ihbar oldu ise üstünüzde arabada hiç bir şey olmasa gene karakola götürürler.ve ne yapıyordunuz ne arıyordunuz derler.)(Çünkü ihbar edenler defineci var geziyor dedi ise sen defineci olmasan arazide armut armut gezsen artık o ihbara göre potansiyel definecisindir.heheYEEES
    -Geçen sene tv de bir programda adamın biri anlattı vatandaş tarih ve doğa dergisi için fotoğraf çeken bir eleman günlerden bir gün bu gene arazide bir yerde fotoğraf çekerken ihbar olmuş jandarma gelmiş bunun yanına demişler buna ne yapıyon.hehehehe
    -Bu tabii önce afallamış.Sonra toparlanmış.Fotoğraf çekiyorum tabii bunun üstü başı arayıp haydi yavrum karakola diyor.Arkadaş diyor adamları ikna edene kadar akla karayı seçtim.hehehehe
    -En sonunda dergiyi aradılar görüşüldüde beni bıraktılar yoksa işim zordu diyor....:((,Bunu arazide adam var define arıyor diye ihbar etmişler...:()
    -Evet define aramak artık zaten ciha zla bile yasak.Yani yasak dedikse izin alıp arayacan öyle arazide izinsiz gezdirmek yasak.YEEESYEEES

İlgili bilgiler imzamda olan kanun maddelerini okuyun detayını öğrenebilirsiniz.
    KOLAY GELSİN...

TYRIAN
    TYRIAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı lastdemo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Jandarma sordu ne yapıyorsunuz? diye. O an aklıma hiçbirşey gelmedi adamın yüzüne baktım. Bizi yaka paça alıp karakola götürdüler ve define aradığımızı düşünmüşler bize bunu söyletmek için ellerinden geleni yaptılar
    sonradan baktımki 3 aydan 1 yıla kadar hapis ve para cezası varmış iyiki söylememişiz. .

Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İzinsiz olarak define araştıranlar üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

http://www.kultur.gov.tr/TR/belge/1-88906/tarihi-eserlere-iliskin-cezai-islemler-nelerdir.html

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)