Sayfa 1 Toplam 19 Sayfadan 123411 ... SonuncuSonuncu
Toplam 183 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 500 Senelik İki Çınarın Ortasında Garip Dede

Status
    ubeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

500 Senelik İki Çınarın Ortasında Garip Dede

selamünaleyküm ustalarım.yaşadığım bölgede mazisini dedelerin bile bilmediği iki çınar ağaçların ortasında bir tane mezar var.ağaçların batı tarafındaki yol çalışması nedeniyle kesildi.doğu tarafındaki duruyor.mezarın güneyinde harmanlık ve eskiden köyün ker***lerin karıldığı(saman-çamur)köyün arazisi mevcut.buraya kadar her şey normal.1 sene önce gençliğinde İstanbul kapalı çarşıda çalışan 65-75yaşlarında birisiyle tanışana kadar.tanıştığım kişi ya Yahudi yada ermeni ama Müslüman kesinlikle değil.ağaçları ve mezarı sordu.ağaca sırtını daya güneşin doğduğu tarafa 7 adım,oraya bak dedi.mezar harici fır etrafına baktık ama hiçbir şey yok.adam bizim köye hiç gelmemesine rağmen birkaç yer daha söyledi.İncir ağaçlarına kadar ayrıntılı biliyor.ona da gençliğinde kuyumcu ustası söylemiş.bu garip dede mezarı gerçek midir.mezara bakma yada korkuyoruz.bir kere gittik kollarımızdaki kıllar korktuğumuzdan yunan süngüsü gibi dimdik ayağa kalktı. ne yapmamı önerirsiniz dua ve selametle....

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 2

Cevap: 500 Senelik iki çınarın ortasında garip dede

selam kardeş kendı gozunlan gordunmu mezarsa başlığında ve dıplığınde buyuk taş varmı bırde başlık taşı osmanlı sarığı tıpımı varsa dokunma hele bu yerı ermenı soyledı dıyorsun vallahı ermenı boyle bır şehıt mezarını bıze açtırdı bır kup altın vardıye aman dıkkat et yatır mezar olabılır yatır mezar ıse sızı kendıne dokundurmaz.ferık.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

ferik ustam hayırlı akşamlar.mezarı defalarca gördüm. bundan beş sene öncesine kadar mezarın etrafı 20-25 kg lık taşlarla çevrili birazda tümsek lik vardı.başlık taşı,Osmanlı sarığı yoktu. tarla sahibi etrafını mermer ile çevirip günümüzün mermer mezarlarına benzetti.
    anlatılanlara göre,köyün çıkışındaki hana gece dinlenmek için birisi geliyor.gece kalıp sabah yola çıkıyor.yaklaşık 300 metre sonra da ölüsünü buluyorlar.buldukları yere de gömüp,yaklaşık 20(adım) arayla 2 tane çınar ağacı dikiyorlar.ölüyü bulan,gömen,ağaçları eken belli değil. yaşlı insanların hiçbirisi bilmiyor.ama herkesin anlattığı rivayet aynı bu şekilde...dua ve selametle...

Status
    ferık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 2

selam ubeyd kardeş senın yapacağın tek bır iş var kafandan sılmek için çınarlar duruyormu duruyorsa guneş doğudan doğuyor ayarlamanı yaparsın ıkıncısı .2.m.gosteren bır cıaz bulup bakmalısın bırde sekıden sıtma ve veba hastalığından elenlerın baş ve dıb uçlarında çıar ve sedır ağacı dıkerlerdı hastalıkları bulaşıcı olduğu için mezara kımse yanaşmasındıye yınede sen bılırsın korkmayacaksan kazacaksın korkuyorsan ıkı tane mezarcı bulacaksın .15.dakıkada halledersın.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Omega ustam yorum yaptığın için teşekkürler.ALLAH sağlık ve sıhhat versin.ustam bugün kar kış demedim dediğin yerleri bulmaya çalıştım.1200 adım normal yürüyüşle doğuda yaz kış akan eski fakat tamir gören bir çeşme var.çeşmenin etrafında asırlık kesilmiş telli kavak,bunların kökünden patlayan genç ağaçlar var. herhangi bir işaret göremedim.
    Asırlık çınarın 300 adım doğusunda (birazda güney-doğu tarafında)diğer ağaçtan küçük bir çınar ağacı var.
    asırlık çınarın 120 adım kuzeyinde 50-60 sene öncesine kadar yaz kış kurumayan bataklık varmış. köyün ev duvar yapımında kullanılan ker*** karılıyormuş.

mavran
    mavran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili kardeşim birde büyükçe bir düz taş olacak tapi duruyorsa. Şu yunan süngüsü nereden hatırına geldi halen gülüyorum. hehehehehehe Saygılar Çırak.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Omega ustam dediğiniz gibi 3 tepe var.ama toprak renklerini hatırlayamadım. Yerde de kar var.kuzeyinde ise bizim köy var köyün ortasında 5 adet sıradan dizilmiş asırlık çınar vardı. kökleri kaldırım taşlarını bozup çatlattığı için kestiler. bu çınarların önünde camimiz var.cami 1965 te yapılmış.babamın anlattığına göre temelini kazarken küp içinde mezarlar ve büyük taşlar çıkmış. caminin olduğu yer üçgen şeklinde.
    köye gelirken 3 tane çeşme var.ama bakım ve tadilat görmüş.yaz kış akıyor.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı mavran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili kardeşim birde büyükçe bir düz taş olacak tapi duruyorsa. Şu yunan süngüsü nereden hatırına geldi halen gülüyorum. hehehehehehe Saygılar Çırak.
    Mavran ustam herhangi çıkmış büyük taş göremedim.yalnız ağacın dibinde 40-35 cm uzunluğunda 7-8 cm genişliğinde zımpara yapılmış gibi pürüzsüz bir tane taş var. dua ve selametle...

Status
    oğuzlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trabzon
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Omega ustam döktürüyprsun maşallah cam kürenmi var Allah aşkına teneke kadar taşı atlamışım diyorsun yav.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı OMEGA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin taş,yüzün doğuya dönükken soldaki ağacın dibindedir.
    Ağacın mezar tarafındamı,yoksa yol tarafındamı bu taş.
    Yani iki ağacın arasındamı kalır (Ağaç,taş,mezar,ağaç) yoksa dıştamı.
    Hayret, onu nasıl atlamışım.Teneke gibi bi taştır.
    Omega ustam 16/00 vardiyasında çalıştığım için son mesajını 00:40'da gördüm.ustacığım yanlış anlamaya ve anlaşılmaya meydan vermemek için hemen anlatayım.bu mezar yaklaşık 20 adım ara olan iki asırlık ağacın arasında. mezar tam ortada.yola yakın olan ağacın dalları yola sarktığı için kesilmiş.kesilen ağaç mezarın batısında şu an duran ise tam doğusunda.mezar kıbleye göre duruyor.yani tam Müslüman mezarı gibi.Ama ağaçların 20 adım gibi büyük bir aralıkla olması içimde bir şüphe uyandırıyor. taş ise toprağa veya bir yere sabit değil.sanki oraya emaneten bırakılmış gibi.yani yeri değiştirilebilinir bir taş.hatta bende alt üst yaptım.taşa ellediğim de içimdeki his,ellerimde kadife yumuşak bir şey varmış gibiydi. Dua ve selametle....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)