Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Osmanlıca Yazı

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2,820
    Beğenilmiş
    671

Osmanlıca Yazı

s.aleyküm hayırlı ramazanlar ustalar arkadaşlar...emekli defineci dayımızın evrakları içerisinden çıkan Osmanlıca yazıyı türkçeye çevirebilirmiyiz ...aklımızda merak ve soru işareti kalmaması için bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum..teşekkür ederim..saygılar..

Status
    turkoglu_75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Osmanlıca yazı

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    s.aleyküm hayırlı ramazanlar ustalar arkadaşlar...emekli defineci dayımızın evrakları içerisinden çıkan Osmanlıca yazıyı türkçeye çevirebilirmiyiz ...aklımızda merak ve soru işareti kalmaması için bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum..teşekkür ederim..saygılar..http://p1307.hizliresim.com/1c/d/q6j2j.jpg ...
    gl

yazmiş - bizim kahveci ibrahim

Status
    Beğenmiş
    2,820
    Beğenilmiş
    671

teşekkürederim arkadaşım ilgilendiğin ve okuduğun için ...bu yazıda emekli dayımızın evrakları içinden bir fotokopi yazıların arkasında yazıyordu..anlamış olduk demekki bir not alınmış ve okunmamış veya çözülmemiş ..belki gerçek değil sahte ve dayımıza kim ne zaman vermiş bilmiyorum...

Status
    muzucocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

paylaşım için tşk ler

Status
    Beğenmiş
    2,820
    Beğenilmiş
    671

...Selamunaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,Hayırlı cumalar olur inşallah,Osmanlıca yazı konusuyla ilgili fotokopi evrakın arkasında yazan bizim kahveci emekli İBRAHİM dayımız geçen hafta mübarek cuma günü ani geçirdiği rahatsızlığından dolayı hastanede yapılan müdahaleye rağmen Hakkın RAHMETİNE kavuşmuşdur,bugün yedisi mevlüdü okunmuştur,ailesi ve yakınlarıyla beraber cnb.ALLAH RAHMET eyler,taksiratını af eyler,kabul eyler inşallah,,,üzüldüm vefatı çok ani oldu,dayımızdan öğreneceğimiz geçmiş tarih vardı doğrularıyla.. son günlerinde yanında olmayı çok isterdim takdiri ilahi nasip-kısmet,,teşekkürederim saygılar...

Status
    Lefkeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Rabbim taksiratını afvetsin...

Status
    Beğenmiş
    2,820
    Beğenilmiş
    671

...Bizim kahveci emekli defineci RAHMETLİ İBRAHİM dayımız ege bölgesinde çerkez köyünde doğmuş,nufüslu bir aileden,askerliğinden sonra 1960 lı senelerde istanbula kahve ve nargile ustalığı üzerine istanbul surları içerisine işe başlıyor çalışıyor dayımız çerkez, egeli, sert karakterli,çalışkan,haddini bilen,sırcı,doğrucu,sözüne güvenilir,saygılı,gönül insanıydı kendi yerinde emekli olana kadar istanbulun en saygın,en güzel efendi insanlarına hizmet etdi dostluğunu kazandı,emekli olduktan sonra ilçesine ve köyüne ailesiyle beraber akrabalarının yanına dönüş yapmıştı,günlerini bahçesinde ,emeklilerle,ailesiyle ,torunlarıyla ilgilenmekle geçiriyordu ,,her hafta mutlaka cuma günleri arar konuşurdum,zaman buldukca yanına gider sohbet ederdim,nerden nereye bir hayel gibi,dayımızla çok anılarım,beraberliğim oldu şükürler olsun,,,
    ...istanbuldayım benimde geçlik yıllarım kahvede bahçede oturuyoruz hafta sonu hazırlan karadenize köye ziyaretimiz var cumartesi akşamdan yola çıktık ilçeye geldik dayımızın tanıdığı bizi aldı dağ köyüne götürdü,köylü eşi ve ailesiyle küçük baş hayvancılıkla geçiniyorlar,köyün dışında köyüde görcek şekilde bir tepeye yerleşmişler yeni ev yapmış yakınında da ker*** tuğladan yapılmış, yıkılmış 5 e 5 ancak vardır bina kalıntısı var,çoban köylü burayı karıştırmış bir bronz haç bulmuş bu bina anakayanın üzerine yapılmış alt katı temizlemiş alt katdada mahzen oda içinde taştan oturma yerinde de bir bronz kapaklı haç bulmuş,çıkardı bize gösterdi öğlen oldu sofra kuruldu eşi bize hizmet ediyor çoban köylümüz ecevit affından çıkmış,içkici alemci anlatıyor defineyi bulursam ilkköyde biri var onu vurcam,başka karı alcam tam o sırada eşine baktım hayatımda öyle bir anlamlı bakış görmedim oda bize bakıyormuş ekmek yerken etkilendim boğazım düğümlendi,dayımın moreli bozuldu sustu,yemekden sonra dışarı çıktık,köylü binanın krşısında yaşlı ağaçların ön tarafına hayvanların kalması için çittle yer çevirmiş,dayımbana hayvanlra bak oralarda gez ağaçların önünde kayalarda haç varmı bak dedi,giddim gerçekten taşta iki tane oyma istavroz var küçük dikkat edersen görürsünüz yanlarınageldim kafamı salladım hadi hayırlısı yolcu yoluna gerek dedi çıktık yola istanbuladönüyoruz ne oldu dayı köyde orda sordun haçda vardı,cevaben yeğenim çoban mezarların üzerine hayvanlara dam yapmış bu çobanın niyeti kötü biz vesile olmayalım parasını verdim haçları aldım yine kazançlıyız demişdi,,dayımız sırcıydı,çok konuşmazdı,sertdi,haksızlığı sevmezdi,doğrucuydu,ALLAH razı olsun ALLAH rahmet eylesin çok güzel insanlar tanıdım,hayat bilgisi öğrendim kendisinden ve dostlarından sizlelede paylaşmak nasip oldu teşekkürederim saygılar...

Status
    Beğenmiş
    2,820
    Beğenilmiş
    671

...AMİN İNŞALLAH,, teşekkürederim Lefkeli ustam cnb.ALLAH gönlünüze göre verir inşallah saygılar...

Status
    kekerler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

ALLAH rahmet eylesin taksiratlarını affetsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)