Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dede Mezarı ve 3 agaclar

Status
    Alarmala^bomba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Dede Mezarı ve 3 agaclar

http://www.youtube.com/watch?v=T1PWYmOat88

dede mezarı güney, kuzey istikametinde. tam yuvarlak yapmasada, uzunlugu 13 adım genisligi 12 adım.

dede mezarının yanında 3 ardıç agacı araları 3 er adım yok ardıç agaclarının biri kambur vazıyetde iken köy gencleri üstüne cıkarak kırmıslar.

dede mezarının kuzeydogusunda kilisenin arkasındaki eroglu mezarının hemen altında 3 mese agacı, 2 yakın 1 uzak olarak duruyor 2 yakının arası 37 adım her iki yakının uzak agaclarla arası 54 adım. erogluna yakın olan 3 agacın kiliseye yakın olan agacın gövdesi oyuk.

3.dedeyi gidip görmek var niyetimde daha önce hic görmedim.

Ustalarım yakın zamanda mevkiye tekrar gidip dolasmak var niyetimde eroglu mezarıda tam kuzey, güney istikametinde köylüler dede diyor lakin mezar normal hristiyan mezarına benziyor mezarlıgın ici asırı derecede calı cırpı ile dolmus. bu giddigimde büyük dedenin iyi bir krokisini cıkarmaktı niyet lakin imkanlar el vermedi simdi giddigimde bir aksilik olmazsa yerleri tedaylıca inceleme fırsatım olacak nelere bakmalıyım ? Yorumlar icin Simdiden cok tesekkürler.
    Başlamak icin mukemmel olmak zorunda deyilsin,
    Fakat mükemmel olmak icin baslamak zorundasın.

Status
    KIRCAALİLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Dede Mezarı ve 3 agaclar

Batıyı takip et derede önce değirmenin yıkıntısını ve şelaleyi bul bakalım resimlerine .^^^^

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Alıntı yan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Batıyı takip et derede önce değirmenin yıkıntısını ve şelaleyi bul bakalım resimlerine .^^^^
    merhaba tam batıda degirmen oldugunu ve degirmen hakkında kazan kazan altın hikayesi oldugunu duydum daha önce bu yere giddim fakat derenin karsı tarafında tepede bir kayanın üstünde bir isaret görmüstüm o isaretin anlamını ögrenmeye calısırken dede mezarlarını ve omega ustanın yazılarını takip etmeye basladım sonuc! dede mezarını sonuca baglamak, lakin dereye gelen büyük seller selale ve degirmenlerden eser bırakmamıs... cevap icin tesekkürler degirmen yerine bakmaya giddigimde cevap yazarım.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    271
    Beğenilmiş
    43

ortadaki dede dikkat edelim 2 yakın 1 uzak prensibine uyuyor yanındaki oyuk agaçta bunu destekler gibi bir arkadaşımızın signatürü çivi varsa ben yokum du burda çivi yok ama sanki çivi varmış gibi davranılmalı çeşme veya kuyu varmı
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    hızlıtürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

tamamen sistem işi güzelmiş...2 yakın 1 uzak olan da cesme kaynak su var mı... ortadaki agacın dibinde sabit kaya aramalısın.agaclardan birinde tılsım çivisi var ise hangı yöne cakılı? cakılı oldugu yöne 7 m ye bakman gerekir kuyu bulacaksın. mezarı yıgma seklınde olan dedenin mezarıyla ilgilen bolsans

Status
    ÇALKAYA 28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul pendik
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

gürünen dede kılavuz istemez kendi kılavuzdur temel işarettir o mezarlıkta sarıklımezar varmı

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

dede mezarının kuzeyinde 3 ardıç (ardıçlar köy halkınca diken "ardıç dikeni" olarak geciyor)
    dede mezarının güneyinde 3 ardıç (dedeye yakın olan yerde kalmıs büyümemis)

dede mezarının icinin fotografı.

1. resim : http://u1310.hizliresim.com/1g/m/tr1ym.jpg
    2. resim : http://k1310.hizliresim.com/1g/m/tr2ds.png

dede mezarının etrafında emin olmamakla beraber 82 mese agacı 6 cınar agacı
    emin olmamamın nedeni bazı kökler birlesmis gibi geldi bazı agaclar catal agac, bir taneside tek kök 5 agac, bir agacda daha önce kesilmis, kesilmis mese agacı ile toplam mese sayısı 82 agac saydım. bir dahaki giddigimde hava güzel olursa dede mezarındaki agacların durusunu etrafdaki mezarları ve agacları %100 emin bir sekilde krokilemek elimde A4 kagıdına cizdigim kroki yagmurda cizdigim icin biraz sekil bozukluguna ugramıs.
    Bu dede mezarını Allah nasip ederse sonuca ulastırmak bu bulgular eksik olabilir giddigimde nelere dikkat etmeliyim...
    dede mezarının solundaki yoldan devam edip yolun ayrılıp tekrar birlestigi yerde yılan ve kılınc aradım ama kayalarda sadece assagıdaki resmi buldum.

http://u1310.hizliresim.com/1g/m/tr4xf.jpg

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Alıntı amero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ortadaki dede dikkat edelim 2 yakın 1 uzak prensibine uyuyor yanındaki oyuk agaçta bunu destekler gibi bir arkadaşımızın signatürü çivi varsa ben yokum du burda çivi yok ama sanki çivi varmış gibi davranılmalı çeşme veya kuyu varmı
    degerli amero ustam evet bu dede ortadaki büyük dede, yanında oyuk agac var, 2 tane eski cesme var birinin icinden yol calısması sırasında mal alınmıs digeride benim cesmedeki tas konumdaki cesmem, lakin bilinen bu köyde tek bir kuyu var daha gidip görmek nasip olmadı.

kuyu kuzey istikametinde mesafe tahmini 1 km.

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Alıntı hızlıtürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamamen sistem işi güzelmiş...2 yakın 1 uzak olan da cesme kaynak su var mı... ortadaki agacın dibinde sabit kaya aramalısın.agaclardan birinde tılsım çivisi var ise hangı yöne cakılı? cakılı oldugu yöne 7 m ye bakman gerekir kuyu bulacaksın. mezarı yıgma seklınde olan dedenin mezarıyla ilgilen bolsans
    degerli ustam dede'den kuzey doguya baktıgında dere omega yapıyor kilisenin yanındaki pınara yukardan pınarların ve cesmenin suyu karısıyor, ortadaki pınarın suyu ekşi yanında ardıc agacı ve koca bir kaya (gidip bakmak nasip olmadı ona)
    dedeye yakın duran pınarın suyu daha önce kayadan cıkıyormus su anda bir boru uzatmıslar normal cesmeye dönmus. cakılı civiye ilk giddigimde bakarım.
    bizim bu dedelerin hic birinde yakında yıgma yok diye biliyorum. Allah razı olsun.

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Alıntı ÇALKAYA 28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gürünen dede kılavuz istemez kendi kılavuzdur temel işarettir o mezarlıkta sarıklımezar varmı
    Degerli Çalkaya ustam mezartaslarının hic birinde sarık yok uzun uzun taslar var sadece.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)