Sayfa 4 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: hüdavendiğar

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    317
    Beğenilmiş
    222

Cevap: hüdavendiğar

Usdam Alibey degirmenin suyu Kirazli yayladan gelir diye bahsetmişsiniz ,Seytan deredeki Alibey degirmenin suyuda SAZLI GOLDEN gelir ama oraya gelecekkadar su yok sazli golun suyu kumda kaybolur vede çok azbir su , Işde alibeylerden biriside bu ,Dahada alibey degirmenleri var ,Mesela bir bâska degirmenden bahsederken osmanlınin en zengin degirmenlerinden 2 ncisi bu degirmen der,Bu degirmen calışmış ,,,
    Mesela Dagarcık degirmenin bir diger adida yine alibey degirmeni ,, Bunları yazmamdaki maksadım artik bu eskiyanin sifresini çözelim bitirelim.. SAYGILAR arkadaşlar

Status
    birisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    13

Eskiyalarin sifreleri bitmez. Mesela bayburtta nal isareti vardi acmislar nal isareti genelde duz kayanin yere paralel kayanin ustune yapilir ama adam gitmis buyuk kayanin 5 metre ustune yapmis ilk mujde hemen nalin yanindan alinmis buyuk malda kayanin arkasindan 2 bolmeden alinmis eskiyanin işine kafa yetmez. Ama gelen adam nokta atiş yapmiş
    balkaya34 (17.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    waldner10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    67
    Beğenilmiş
    63

Şimdi konu çok başka yerlere gidecek belki ama ben tecrübe olarak değil bilgi olarak konuşuyorum. Mesela değirmen uygurca dan tegir kelimesinden gelir. Tegir döndürmek demektir. Şaman kültüründen tütün bir çok gelenek ve dinde değirmen cinlerin mekanı kabul edilir. Bu yüzden şamanlar 7 değirmen den un alip tedavi ederlermiş. Yedi dereye bırakırlarmış. Yani hep 7. Demek istediğim bide bu acıdan bakmak lazım. Şimdi mantıken düşünelim. Bir bilgim var. Kime bırakırım? Torun çocuk vs. Yazdıklarım birinin eline geçer mi? Geçebilir. O yüzden şifreli yazarim. Belge de ne mesafe ne yön ne adres var. Yani değirmen bile bir inanç sembolü ise değirmencinin parası da eskiya nin parası da bir sembol den inanç dan gelir. Yani bence her değirmen paradır ve sistemdir. Misal kartal yada kaplumbağa. Bunlar roma işaretleri. Kutsal sayılır. Nerde görsel aynı şeyleri ararız sistemin tamamlayicilari olarak.
    kurtbaba (20.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    67
    Beğenilmiş
    63

O yüzden bence orjinali asli falan yok. Tarih inançlar ve kültür. Hepsi bu. Efsaneler rivayetler çok yorar adami. Eğer ile meger evlenmiş keşke diye çocukları olmuş. Ben balık işareti var diye bi adamın lafına bakıp 190 km patika yol gittim. Herşeyi herşey e benzetebiliriz. Net işaret olmadiktan sonra benim için hayal gücüdür. Başka birşey degil
    balkaya34 (18.Ekim.2020), kurtbaba (20.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,252
    Beğenilmiş
    302

Alıntı birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kurtbaba ayi konusunda mesele sadece tilsim degilki mesele bir adamjn iş bozmasi ama devam edilecek insALLAH sana illegal is yapsan buraya koyarmisin. degirmene gelince ben abrahamin talebesinden unlu işaret bilen ermeni abrahamin talebesi bana bizzat dedi. 2 cisi o belgelerin hepsi volçana ait.degildir. maalesef burda anlasasamiyoruz her belge her rskiya volcan degildi. Volcan seleflerini taklit etmistie. Ayi isaretini ermenilerde kullandi? Tavuk civciv sari hasan denilen .eskiyaya aittir ama volcan kullandi. Kisacasi eskiyalar her zaman seleflerini taklit ettiler. Evet volcanda ayinin anlami farklidir ermenide farklidir. Buna bi sey demem her belge her eskiya gomusu volçana ait.degildir saygilar
    ...Arkadaşım şuan yaşamayan Mudanyadaki Abrahamdan bahsediyorsan kendisi görevli bir papazdı,ölünün arkasından kötü konuşmak istemiyorum,tanıyanlar bilir,kendisinin ne olduğunu talebesi ne olur sen düşün.İranda bu eşkiya bölgesinin içinde olduğunu yazdım,senin gerçek Alibey değirmeni burda diğerleri sahte dersen kabul etmemiz mümkün değil,,12 bölgede ve mühitlerinde farklı işçilik ve özelliklerde olabilir,,Bunu nasıl anlıyoruz ANADOLU,nun değişik bölgelerinden defineci insanlarımızın paylaşımından biliyoruz herkesin biz gördük ALİBEY değirmeni burda diyenleri çok biliyoruz.Definecilikde Mantık çok önemli,,Bu sistem Osmanlı zamanında faliyet göstermiş nerdeyse 200 sene olmuş bunun değişmeyen kuralları vardır,tabiki bu volçandan sonra gelenler yerleri arayanlar,yerlerini değiştirenler,mallarını götürenler ve yeni mühitler oluşturup aynı namlı isimleri kullananlar,Anadolu,nun işgali sırasında yağmalananlar vardır.Eşkiyalarda bu şekilde karıştırılır bizler tartışırız işi bilenler,Ruslar,Almanlar,İngilizler,Yahudiler,Yuna nlar yani kısaca 7 Düvel dediğimiz devletler,,ermeniler,bulgarlar,vs.vs.ADDAA,ya giderler,kimsenin haberi olmaz olsada seyrederiz vesselam,saygılar,eyvallah...
    waldner10 (18.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    Beğenmiş
    317
    Beğenilmiş
    222

Ardıç Ağacı Fidanı Köklendirmesi Üretimi Çoğaltımı Nasıl Yapılır Hızlı ve Kolay Yöntem - YouTube
    Selam ,, waldner10

Ardıç ekilmez demiş siniz demekki ekilirmiş, Belgelerde bu işaretler o bölgenin digerinden ayrilmasını saglar, Mesela şeytan deredeki SAZLI gölün oldugu toprak rengi dağın rengi,oradaki çukurluklar vede Olmazsa olmazlarından AHLAT agacı ni belirtir Sazlı gölün oldugu alan ahlat ağaçlık dır der ,Yani bu işleri yapan eşgiya öyle sıradan bir belgeyi rasgele yapmamış vede ,Oranın özelliğini bir bir anlatarak bu belgelerı yapmış,Suyun tadına kadar derenin güneş almasına kadar ,Derenin girişi çıkışına kadar hepsini bir bir anlatmış , bu bir belge haline bu sekilde gelir zaten..arkadaşlar bu eskiyaları siradan birileri sanmayin ,bunlar çok kültürlü kişiler ve ne yaptığını neyapacagını çok iyi bilen kişiler ,Çok acımasız çok kurnaz ,Ayni zamanda cani ve işi iyi bilen kişilerdi,
    kurtbaba (20.Ekim.2020), waldner10 (18.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1,252
    Beğenilmiş
    302

Alıntı balkaya34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usdam Alibey degirmenin suyu Kirazli yayladan gelir diye bahsetmişsiniz ,Seytan deredeki Alibey degirmenin suyuda SAZLI GOLDEN gelir ama oraya gelecekkadar su yok sazli golun suyu kumda kaybolur vede çok azbir su , Işde alibeylerden biriside bu ,Dahada alibey degirmenleri var ,Mesela bir bâska degirmenden bahsederken osmanlınin en zengin degirmenlerinden 2 ncisi bu degirmen der,Bu degirmen calışmış ,,,
    Mesela Dagarcık degirmenin bir diger adida yine alibey degirmeni ,, Bunları yazmamdaki maksadım artik bu eskiyanin sifresini çözelim bitirelim.. SAYGILAR arkadaşlar
    ...Arkadaşım Balkaya34,,Alibeyin değirmene gelen su yazdım ERİK,li yayaladan gelir kaynak suyudur,,Değirmenleri hep karıştırır dururuz,Değirmen dere vardır 7 değirmen vardır ve çalışmış durumdaydı,Uzunali değirmenleri vardır,Karahasan değirmenleri vardır,Eminağanın değirmenleri vardır,bunun yanında çalışır vaziyetdeyken eşkiyaların gasp etdiği değirmenlerde vardır,bunlarıda kullanmışlardır,Arkacık değirmeni ile dağarcıklı değirmen aynıdır dışarda gözle görülen böyle bir değirmen yoktur,arkları gizlidir.Bu değirmende mutlaka kazanderede olmalı,Kumpanya birlik değirmeni buda eşkiyaların ANADOLU,da biraraya geldikleri istişare ve iş yaptıkları yerdir her bölgede yoktur.ANADOLU,nun kurtuluş savaşı öncesinde gelen faliyet gösteren bu eşkiyalarda malların yerlerini ve isimlerini değiştirmişler buda bilinmesi gereken ayrı bir konu,,Saygılar,eyvallah...
    balkaya34 (18.Ekim.2020), waldner10 (18.Ekim.2020) Bunu beğendi.
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    Beğenmiş
    317
    Beğenilmiş
    222

Alıntı waldner10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O yüzden bence orjinali asli falan yok. Tarih inançlar ve kültür. Hepsi bu. Efsaneler rivayetler çok yorar adami. Eğer ile meger evlenmiş keşke diye çocukları olmuş. Ben balık işareti var diye bi adamın lafına bakıp 190 km patika yol gittim. Herşeyi herşey e benzetebiliriz. Net işaret olmadiktan sonra benim için hayal gücüdür. Başka birşey degil

Slm ,, @waldner10
    Siz kısa gitmişsiniz 190 klm çok az bana göre, Ben ankaradan VAN ÇALDIRAN ın bir köyüne gittim 1000 gidiş 1000 geliş olmak üzere 2000.klm gittim yıl 1982 ., Kişi ben TENDÜREK Dağında cobanlık yaparken orda Topal ayı gördüm dedi evi buldum nihayeti adam gerçekten bir canlı ayıyı görmüş ayı topalliyormuş ,Ayı çobandan çoban ayıdan korkmuş olay bu fazla uzatmaya gerek yok, Ben kimseyi inandirmak zorunda degilim inanan inanir inamayan inanmaz , Ben ne yazdiysam arkasındayım ve halende yeni bilgi yeni işaretler bulurum kendimi böyle rahatlatırım ,Üşenmem azim ederim ve bunları kim isderse bir bir gösterebilirim.
    kurtbaba (20.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    317
    Beğenilmiş
    222

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Arkadaşım Balkaya34,,Alibeyin değirmene gelen su yazdım ERİK,li yayaladan gelir kaynak suyudur,,Değirmenleri hep karıştırır dururuz,Değirmen dere vardır 7 değirmen vardır ve çalışmış durumdaydı,Uzunali değirmenleri vardır,Karahasan değirmenleri vardır,Eminağanın değirmenleri vardır,bunun yanında çalışır vaziyetdeyken eşkiyaların gasp etdiği değirmenlerde vardır,bunlarıda kullanmışlardır,Arkacık değirmeni ile dağarcıklı değirmen aynıdır dışarda gözle görülen böyle bir değirmen yoktur,arkları gizlidir.Bu değirmende mutlaka kazanderede olmalı,Kumpanya birlik değirmeni buda eşkiyaların ANADOLU,da biraraya geldikleri istişare ve iş yaptıkları yerdir her bölgede yoktur.ANADOLU,nun kurtuluş savaşı öncesinde gelen faliyet gösteren bu eşkiyalarda malların yerlerini ve isimlerini değiştirmişler buda bilinmesi gereken ayrı bir konu,,Saygılar,eyvallah...

@kurtbaba selam usdad ,, Arkacik degirmeni ve dagarcik degirmeni aynıdır ,Ve su argı cok güzel dir ve tam 200 adimdan gelir bu ark , Burda degirmenin yeri de var çukurdur,benbu degirmenin basindaki Musga tasin resmini bu siteye yıllar evvel koydum ve halen duruyor bu sitede , burayi bir yazıda arkacik vdya dagarcik diye anlatır, Bir evvelki eskiya belgelerinde buraya BAŞ tarafinda bir.kayalikda KÖPEK BUDU VARDIR DER ve Bu ÇOK degerli alibey degirmenimizdir der, Zaman zaman eskiyalar tekrar toremisler bir nin anlattığını digeri bir değişik versiyonda anlatır. Siz veya baska bir kardesimiz bu degirmen hakkinda ne soruyorsa sorsun cevaplayım,

Gelelim KUMPANYA DEGIRMENINE Siz sorun ben cevaplayim ,Bu degirmen BELGELERİN ana nokdasidir bu degirmenin olmadigi yer gercek yerdegildir ,Sorun bunlari ben anlatiyim isderseniz gelin gösteriyim SAYGILAR tum arkadaşlara
    kurtbaba (20.Ekim.2020), waldner10 (18.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    67
    Beğenilmiş
    63

@balkaya34 ustam bazı konularda yanlış anlaşılmasın. Ben ardıç dedim siz ahlat demissiniz. Siz zaten fotoğraf attınız bazı konular da ve gördük. Ben sizi eleştirmedim. Misal derviş kaya diye attınız muhteşemdi. Ki zaten yorum da yaptım. Böyle net şeyler görmek önemli diye düşünüyorum dedim. Ardıç ağacı ekebilmek için sülfirik asitte 4 saat tohumunu bekletmek gerekir. Bağ bahçe işlerin den anlarım. Ası nasıl yapılır ağaca göz aşısı kalem aşısı bilirim. Ben şunu demek istedim. Bahsedilen yıl 19. Yüzyıl. Yani mümkün değil dedim. Fikrinize saygı duyarım benim fikrim bu. Misal ben bir sazlı gol sarı gol var diyorum birisi aynısını bulmuş. Senin ki sahte diyor sadece gole bakıp. Yani o yüzden @kurtbaba ustaya katılıyorum. Orjinali şu demek yıllarca gezmiş görmüş insanlara da saygısızlık. Yine yanlış anladıysanız özür dilerim. Niyetim kimseyi kırmak değil-dir ustam
    balkaya34 (18.Ekim.2020), kurtbaba (20.Ekim.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)