Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 3456
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 58 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Otuz Üç - 33

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    501
    Beğenilmiş
    640

Cevap: otuz uc

Alıntı safrane54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet 2 yerden su akıyor.Çanağın içinde canlısı olması lazım derken put var.Tam olarak anlayamadım omega ustam.
    Alıntı Leksey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OMEGA´isimli üyeden Alıntı

Çocuk mezarları önemlidir.
    İçinde put olan çanağın içinde,canlısı olması lazım.
    Bu şelalede su 2 yerden mi akar.?

''içinde put olan çanağın içinde,canlısı olması laızm'' ne demek.ben de anlayamadım''
    Sikke yani... canlı, para anlamına gelir.

Bu arada usta bahsetmiştir belki o dönem bilemiyorum ama kireç kuyuları da çok önemlidir.

Sayin ustalarim.33 eskiya 33 gunde 33 ton parayi tasin icini oyup koydu.Anlatilmak istenilen sifrelimidir.
    Tabi ki şifreli...

Ayrıca saydıklarınızın olması normal çünkü bölgedesiniz. Dedikleriniz bunu doğruluyor. Fazlası vardır eksiği yoktur.
    mezarcı13 (15.Mart.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    647
    Beğenilmiş
    99

Cevap: Otuz Üç - 33

güzel konu katılımlarla devam etse çok faydalı olur
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    safrane54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Dediğim yer vadinin içinde
    En son şarlak ,tahmini yüksekliği 18 metre. Yukardan bakınca yüksek aşağıdan bakınca alçak.
    Bu şarlaktan hemen önce sol tarafta yarısı toprağa gömülü yani yamacta yuvarlak kenar kesmeleri olan sofra taşı var.
    Tam bunun karşısında köpek budu işareti.
    Ve hemen şarlagin sağ tarafında hafif düzlük bı yerde bir kapının yada buzdolabının gireceği şekilde mihrap gibi bir yer taşlarla örülü.
    Bu konuda bahsi geçen yer ise iki şarlak üstü ama onlar öyle büyük değil 5.6. metrelik

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    1,246
    Beğenilmiş
    321

Dediğim yer vadinin içinde
    En son şarlak ,tahmini yüksekliği 18 metre. Yukardan bakınca yüksek aşağıdan bakınca alçak.
    Bu şarlaktan hemen önce sol tarafta yarısı toprağa gömülü yani yamacta yuvarlak kenar kesmeleri olan sofra taşı var.
    Tam bunun karşısında köpek budu işareti.
    Ve hemen şarlagin sağ tarafında hafif düzlük bı yerde bir kapının yada buzdolabının gireceği şekilde mihrap gibi bir yer taşlarla örülü.
    Bu konuda bahsi geçen yer ise iki şarlak üstü ama onlar öyle büyük değil 5.6. metrelik
    Odak noktan suyu iki yerden akan olsun ustam şimdilik. Diğerlerine sonra da bakarsın.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    Beğenmiş
    501
    Beğenilmiş
    640

@safrane54

Değirmenler, manastırın hangi yönüne düşüyor ?

Status
    safrane54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @safrane54

Değirmenler, manastırın hangi yönüne düşüyor ?
    Kuzey kuzeybatı yonune

Status
    Beğenmiş
    501
    Beğenilmiş
    640

Manastıra yakın ama genel muhite göre ele alınca kısmen sote denebilecek bir noktada duruyorsa bir çeşme ya da kaynak olmalı. Aslında orada birden fazla kaynak olur bunlardan biri çok tatlıdır misal... Çeşme yapılmış olabilir, zamanında kırılmış dağıtılmış olabilir ya da hiç çeşme yapılmamış da olabilir.

Yere göre yönler ve duruma göre mesafeler de değişebilse dahi sizin burada ben bu çeşmelerden birini manastıra göre ele alırsam 300-350 metreyi bile bulmayacak mesafede arardım ama önceliğim şu 2 yön olurdu. Önce oralara bakar bir dolaşırdım.

1) Batıya çok çok yakın kuzeybatı
    2) Doğuya yine çok yakın ama güneydoğu tarafı

Bunlar harici alakasız bir yön çıkma ihtimali var aslında ama ben yine de bu 2 yönden birinde olacağına inanıyorum.

Bir kaç yüz metre içinde zaten ya görürsünüz ya da eser kalmamıştır. Bir gün bir yerde çeşme buldum çeşme demeye şahit lazım. Lahitin taban kısmı kalıp kalanı komple yok edilmiş gibiydi. Çeşme yalağının alt tabakası olduğunu bile zor anladık. Kimi yerde o kadarı bile olmayabiliyor.

Kimi yerlerde bazı kaynakların kendileri bile kuruyor.

Bu dediğim çeşme acı suya da uzak olmaz. Fakat değirmenleri görmez burası, araya o tepelerden biri düşebilir ya da yamacı kenarı kıyısı köşesi ya da başka sebeplerden görünmez bu normal. Zaten mesafe de vardır değirmenlere biraz. Fakat tepeden dürbünle ya da çıplak gözle hem çeşme/çeşmeler/kaynaklar yani kısacası sular hem de değirmenler görünür. Tepe zaten hakimdir çoğu yere...

Orada çok detay var da bu çeşme duruyorsa oradan da bakılabilecek türlü şey çıkabilir.

Dediğim şeylerin bazılarını belki çoğunu biliyor da olabilirsiniz. Misal acı su dediğimiz yerin yerine göre adı farklı olsa bile, ot sarar saklar vs ama duruma göre gidilen mevsime bile bağlı yerini belli eder. Mesela buraya yakın patikalardan birinde ilerlerken çürük yumurta gibi keskin bir koku alırsanız durun sağı solu iyi inceleyin çünkü acı suların çoğu böyle kokar. Kükürttendir. Çıktığı yerde belli belirsiz bile çıksa fark etmez otları bile sarartır misal...

Bunu ya da tatlı çeşmeyi ya da bir başka suyu bulmanıza bağlı ayrı ayrı bakılacak noktaları ve işleri vardır.

Yine bir detay vereyim oralardayken gözünüze takılabilir. Bu sulardan birine yakın birine ise çok daha yakın noktada sarmaşıklı bir duvar aklınızda olsun yine. O noktayı bulursanız oradan değirmenlere doğru yüzünüzü dönerseniz duvar sağınızda da kalsa solunuzda da kalsa fark etmez değirmenlerin tarafına bakarken çatal tek ağaç göreceksiniz. 100 metre bile yoktur. Ayrıca bu sarmaşıklı duvarın önünde de sizi ayrıca tek bir dikili ağaç da bekler kesilmediyse...

Burayı es geçip değirmenlere gitsek orada da bir sürü detay vardır. Yerine göre üçgen çizen ağaçlar tek sıra ağaçlar ve başka şeyler...

Bu manastırın önüne yol iki yerden gelip ayrılır çataldır orası ileride yine birleşirler... vs vs O muhitte çok şey var...

Bunlardan hangileri ayaktaysa bir araya getirilip güzelce fotoğraflanıp ölçekli krokileştirilebilirse bu alan ben elimden geleni yaparım yapmaya çalışırım.

Yine yakınlarınızda kendini arazide saklasa bile sağlam bir yığma da vardır mutlaka... düz ayaktayken görmezseniz bile tepeye çıkınca her yöne bakınca görmeniz gerekir.
    amero (21.Haziran.2020) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    501
    Beğenilmiş
    640

Bir tüyo daha...

Dediğim çeşme yolun/patikanın tatlı kıvrım yaptığı yerdedir. Yolu bulur çeşmeyi göremezseniz ama taş kaya kalıntıları denk gelirse ya da patikanın bir yanında minik bir araba kadar kaya kütlesi yolun/patikanın diğer tarafında ise omuz hizası, bel hizası ot grubu vs görürseniz bilin ki o çeşme eskiden tam oradaymış...

Selamlar
    amero (21.Haziran.2020) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)