Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sit Alanında Yakalandık

Status
    denizsuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Sit Alanında Yakalandık

Merhaba,
    Bundan 4 ay önce biryerde define kazmışlar diye duyum aldık ve oraya gitmeye karar verdik.2 kişi gece 11 sularında 1.derece sit alanında(sit alanı olduğunu bilmiyorduk ve herhangi bir tabelada yoktu).bir aracın geldıgını gorunce ormanda kaçmaya basladık.o ara yere yattıık fakat jandarma tarafından kaçarken yakalandık.Benim üzerimde hiçbir şey yoktu,diğer arkadaşın üzerinde 2 tane fener vardı.Fakat bizi yakaladıkları alanda yeni kazılmış bir metre civarında bir çukur varmış ve 2 tanede kazma buldu jandarma.Biz ne kadar kazı yapmadık desekte jandarmayı ikna edemedik.elleri ustlerı çamurluydu fln dıye zabıt tutmus komutan.Karakolda verdiğimiz ifadelerdede aynı bu şekide bilgi verdik.Aradan 4 ay geçtikten snra mahkeme kagıdı geldı.haziran ayında mahkemeye cıkacagız.Bizim sucladıkları konu kultur varlıkları koruma kanunu izinsiz kazı ve sondaj yapmak.Daha once hiçbir sabıkamız yok.Karakola gıtmışliğimiz dahı yok.dikkatsizliğimizin kurbanı olduk.asliye ceza mahkemesınde dava gorulecek.sizce ne ceza cıkabılır?
    Bir kaç kişiye sordum 2 yıl verırler onuda sabıkanız olmadıgından hukmun acıklanmasının gerıye bırakılması kararını verir.5 sene sonra dava duşer diyorlar.Konu hakkında bilgisi olan abilerimden yardım talep ediyorum.10 gündür gözüme uyku girmiyo.
    Yardımlarınız için şimdiden allah razı olsun.

TYRIAN
    TYRIAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cevap: sit alanında yakalanmak

Alıntı TYRIAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar:
    Madde 74- (Değişik: 08/02/2008 tarih, 26781 sayılı R.G.5728 S.K./416.mad)

Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanı veya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçte biri indirilir.
    İzinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu fiillerin yurt dışına kültür varlıklarını kaçırma amacıyla veya kültür varlıklarının korunmasında görevli kişiler tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.
    Kişinin bu maddede tanımlanan suçları işlemek suretiyle bulduğu kültür varlığını soruşturma başlamadan önce mahallî mülkî amire teslim etmesi hâlinde, mahkeme verilecek cezada üçte ikisine kadar indirim yapabilir.
    İzinsiz olarak define araştıran kişinin, hakkında kovuşturma başlayıncaya kadar, kendisini bu fiili işlemeye gerekli ci ha zı temin etmek suretiyle sevk eden kişilerin kimliklerini açıklaması ve yakalanmasını sağlaması hâlinde, mahkeme verilecek cezada indirim yapabileceği gibi, ceza verilmesine yer olmadığına da karar verebilir.
    madde bu daha sonra yorum yapıcam konuna..

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

İyide ben kazı yapmadımki.Jandarma kafasına göre bir tutanak düzenlemiş.Biz merakımızdan bakmaya gittik.Nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum artık.

TYRIAN

Alıntı denizsuyu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Bundan 4 ay önce biryerde define kazmışlar diye duyum aldık ve oraya gitmeye karar verdik.2 kişi gece 11 sularında 1.derece sit alanında(sit alanı olduğunu bilmiyorduk ve herhangi bir tabelada yoktu).bir aracın geldıgını gorunce ormanda kaçmaya basladık.o ara yere yattıık fakat jandarma tarafından kaçarken yakalandık.Benim üzerimde hiçbir şey yoktu,diğer arkadaşın üzerinde 2 tane fener vardı.Fakat bizi yakaladıkları alanda yeni kazılmış bir metre civarında bir çukur varmış ve 2 tanede kazma buldu jandarma.Biz ne kadar kazı yapmadık desekte jandarmayı ikna edemedik.elleri ustlerı çamurluydu fln dıye zabıt tutmus komutan.Karakolda verdiğimiz ifadelerdede aynı bu şekide bilgi verdik.Aradan 4 ay geçtikten snra mahkeme kagıdı geldı.haziran ayında mahkemeye cıkacagız.Bizim sucladıkları konu kultur varlıkları koruma kanunu izinsiz kazı ve sondaj yapmak.Daha once hiçbir sabıkamız yok.Karakola gıtmışliğimiz dahı yok.dikkatsizliğimizin kurbanı olduk.asliye ceza mahkemesınde dava gorulecek.sizce ne ceza cıkabılır?
    Bir kaç kişiye sordum 2 yıl verırler onuda sabıkanız olmadıgından hukmun acıklanmasının gerıye bırakılması kararını verir.5 sene sonra dava duşer diyorlar.Konu hakkında bilgisi olan abilerimden yardım talep ediyorum.10 gündür gözüme uyku girmiyo.

Şimdi değişik bir örnek olmuş.Özellikle merak edenler için artık neyin ne olduğunu anlarlar.Sizin yazdıklarınızı sıra ile yorumlayalım.

Merhaba,
    Bundan 4 ay önce biryerde define kazmışlar diye duyum aldık ve oraya gitmeye karar verdik.2 kişi gece 11 sularında 1.derece sit alanında(sit alanı olduğunu bilmiyorduk ve herhangi bir tabelada yoktu)..

Şimdi şurda kazı olmuş diyip duyum alınıp hadi bakalım diyip helede bölgeye gece gidilirse birde zaten orayı ihbar sonucu önceden gözetim altında ise.İşte olay sizin anlatımınızla ihale size kalır.Ayrıca Sit alanı olan yerde bura 1.derece sit alanı diye tabelada olan yer belki vardır.Ama çoğu yerde yoktur.
    -Burda diğer acemilerde aynı sizin gibi davranırda işte ya bizim bölgede define aramışlar.Hadi bakalım neler varmış diyip bölgeye gidilirse sonuçta işin rengi değişebilir.Kabak adamın başına patlar.

bir aracın geldıgını gorunce ormanda kaçmaya basladık.o ara yere yattıık fakat jandarma tarafından kaçarken yakalandık.
    İşte diğer hatada burada yani madem kaçmayacaktınız kaçmanız tümden şüpheleri üzerinize çekmiştir.

Benim üzerimde hiçbir şey yoktu,diğer arkadaşın üzerinde 2 tane fener vardı.Fakat bizi yakaladıkları alanda yeni kazılmış bir metre civarında bir çukur varmış ve 2 tanede kazma buldu jandarma.Biz ne kadar kazı yapmadık desekte jandarmayı ikna edemedik.elleri ustlerı çamurluydu fln dıye zabıt tutmus komutan..
    İşte tutulan zabıtta mahkemeler senin dediğinden daha çok jandarma ve polisin tuttuğu zabıtı dikkate alır bilginize.

Karakolda verdiğimiz ifadelerdede aynı bu şekide bilgi verdik.Aradan 4 ay geçtikten snra mahkeme kagıdı geldı.haziran ayında mahkemeye cıkacagız.Bizim sucladıkları konu kultur varlıkları koruma kanunu izinsiz kazı ve sondaj yapmak.Daha once hiçbir sabıkamız yok.Karakola gıtmışliğimiz dahı yok.dikkatsizliğimizin kurbanı olduk.asliye ceza mahkemesınde dava gorulecek.sizce ne ceza cıkabılır?
    .

1.derece sit alanı olduğu için yukarıda kanunda 2-5 yıl hapis diyor görünen o.

İzinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar:
    Madde 74- (Değişik: 08/02/2008 tarih, 26781 sayılı R.G.5728 S.K./416.mad)

Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanı veya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçte biri indirilir. .[/SIZE][/FONT][/B]

Hukukda hükmün sonraya bırakılması olayı 5 yıl için geçerli yani misal bu davadan size 2 yıl hapis verse ve tam kanunun detayını bilmiyorum hapse eğer girmezseniz 5 sene mahkemenin verdiği karar tahininden itibaren yani diyelim 10-06-2014 de mahkeme karar vermiş olsa 10-06-2019 yılının gününe kadar 5 sene içinde hiç suç işlememen gerekir.suç İşlersen iyice işler karışır.Tabii bu en az 2 yıldan dolayı hapis ayrıca çıkarmı orayıda ceza hukukuna girer belki 2 yıl değilde daha azda yatırabilirler.
    Sonuçta sen hangi ilde isen o ilin bence barosunu bul o ilin barosuna git.Normal avukat tutayım desen dünya para isterler.baroya danış ve ordan burada anlattıklarını anlat.Ve gelen mahkeme kağıdınıda göster ona göre belki yardımcı olurlar.Ama sonuçta ceza çıkar gibime geliyor.gözüken o.
    Sonuçta dikkatli olmakta fayda var.diğer üyelerde konuyu okuyup gerekli notlarını alırlar umarım…

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    82
    Beğenilmiş
    50

büyük abileri devreye koyacan olay biter. jandarma ,kaymakam ve savcıyı gidin görün . olay biter. biraz paranız gider. insanlar konuşa konuşa anlaşır. korkmana hic gerek. üstü olandan korkma . onlar yapmazsa üstüne gidersin. dünyada işler bu şekilde yürür.

Status
    mtcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

yatacak ceza almazsın.

ceza keser +indirim yapar +tecil eder = tecil süresi 5 yıldır, bu süre içinde aynı suçu işlersen , tecil edilen ceza miktarı günleri yatarsın ve yeni işlediğin suçun cezasını yatarsın.

ceza keser + indirim yapar + paraya çevirir = parayı belirtilen sürede yatırırsın yada savcılıktan taksitlendirme talebinde bulunup , verilecek sürede yatırırsın..

ceza keser +indirim yapar+paraya çevirir+tecil eder = tecil süresi 5 yıldır, bu süre içinde aynı suçu işlersen tecil edilen para cezasını yatırırsın ve işlediğin yeni suçun cezasını alırsın.

Yada orayı kazanın siz olmadığını somut olarak ispat edersiniz..

Bu arada hakim de olduk . Geçmiş olsun .
    .

TYRIAN

Alıntı aslan2624 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    büyük abileri devreye koyacan olay biter. jandarma ,kaymakam ve savcıyı gidin görün . olay biter. biraz paranız gider. insanlar konuşa konuşa anlaşır. korkmana hic gerek. üstü olandan korkma . onlar yapmazsa üstüne gidersin. dünyada işler bu şekilde yürür.

Büyük abisi yoksa ne yapacak.
    Yani adam dağ başında gariban ise.
    Herkes gibi Koç,sabancı,ferit şahenki tanımıyor demi.
    Şahsen bu saydıklarımı ben tanımıyorum yani..

Status
    mtcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

İlave : Tüm mahkemelerine ölmediğin sürece gitmelisin.

Avukatın tümüne katılsa bile. davalar uzun yıllar sürse bile. Ülkenin uzak ucunda olsa bile.
    Her konumda + hanesini yükseltir umduğunuzdan fazla + ları görürsünüz.
    .

TYRIAN

Bazı konularda yazmıştık yine yazalım.Günümüzde define aramak demek kelleyi koltuk altına aldım.Artık ne olursa olsun demektir.İşte yukarıda örnekte olduğu gibi ya bizim bölgede birileri kazı yapmış hadi gidip bakalım denilirse ihalede size kalır.Kaldıki ben kazı yapmadım desende mahkemeler kolluk kuvvetinin zaptını dikkate alır.Sen istediğin kadar anlat.Mahkemede hakim sorar ne işin vardı gecenin saat 23 ünde diye merak ettik desen.Malum laf var sana ne niye gittin Zaten ne gelirse ya meraktan ...yada taraktan derler adama..
    Şimdi birde şöyle olay olmuş.zamanında 2000 lerde bir bölgeye bir arkadaşın arkadaşı ile gittik sonra aradan 5 sene geçti geçmedi bu bizi götüreni aradım sizin o tarafa gelmeyi düşünürüz ne dersin bir tur atalım dedim olmaz dedi.işte bu akıllıda aynı define arama olayı biz telden aradık bunu sene 2005 de buda sen 2003 de izinsiz define aramadan yakalan sen.43 gün hapis yatırmışlar mahkemem devam ediyor.birde avukat tutmuş.sonuçta yargıtay falan filan avukatta buna sakın bir daha bu işleri kovalama demiş.Sanırım oda 5 sene ötelemeli ceza almışHÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI diyorlar hukuk dilinde...

Yani işte sisteme TC kimlik geçtimi işin bitti.Bu arkadaş denizsuyu olan şunuda dikkate alsın.yarın öbürgün sizin bölgede gene define olayı olsa ilk sizi arayacaklar haberin olsun.Çünkü siz artık devlet gözünde kaçak define arayan statüsündesin.Ben ne kadar kazı yapmadım desende dinleyen olmaz..hatta aradada takip altındada tutabilirler ben demiş. olayım.zaten mahkemede itiraz edip git gel olursa yargıtay süresi ile en az 2-3 sene sürer davanız.davalarını takip et sonradan başına nahoş olaylar gelmesin diyorsan olmadı avukat tut.Ve define olayınıda 5 sene kadar uzak durmanda fayda var hele o 5 seneyi mahkeme hüküm verdikten sonra geçerli buda yaklaşık 6-7 sene eder.Gene define ararım dersen 2020 den sonra şansını dene...
    Herkese iyi forumlar.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı mtcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yatacak ceza almazsın.

ceza keser +indirim yapar +tecil eder = tecil süresi 5 yıldır, bu süre içinde aynı suçu işlersen , tecil edilen ceza miktarı günleri yatarsın ve yeni işlediğin suçun cezasını yatarsın.

ceza keser + indirim yapar + paraya çevirir = parayı belirtilen sürede yatırırsın yada savcılıktan taksitlendirme talebinde bulunup , verilecek sürede yatırırsın..

ceza keser +indirim yapar+paraya çevirir+tecil eder = tecil süresi 5 yıldır, bu süre içinde aynı suçu işlersen tecil edilen para cezasını yatırırsın ve işlediğin yeni suçun cezasını alırsın.

Yada orayı kazanın siz olmadığını somut olarak ispat edersiniz..

Bu arada hakim de olduk . Geçmiş olsun .
    mtcan,
    bende birkaç avukat ve hakimle görüştüm aynı sizin yazdığınız gibi dediler.Ceza çıkmaz fakat 5 sene içerisinde denetimli serbestlikte olabilir ertelemede olabilir dediler.

Adminin dediği gibi fazla merak....Buda bize ders oldu.
    İnşallah yara almadan atlatırız şu sıkıntıyıda.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)