Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yunanca Bir Yazı

Status
    zazako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Yunanca Bir Yazı

PMIII KΛNC ΛNΛNP Pİ II OΛHZИAK KΔOPO ICNNCΣHZ (bu kelimedeki ilk C ters)

CANAKCH (C ler ters) - OPOC KEΣTCΛCK ANT, HAT ( A nın üstünde çizgi var) KAV - ΔΔΣTIP AΠШKAΔ

TINIMΠAPΛOMOZ KAMCPH ΣΠAPΛ ΣAVU ΣAMHMAΠOAIΣC CAΠIPM CNΦH (C ters ) Ш ΓAΛШ ( baştaki Ш nun sol ucu çizik -)

MHVH ( V nin altı ve uçları çizili) POCANAШ (Ш üstünde çizgi var) AVPO ( V nin altı ve uçları çizili)

AΛШΠCAH ( C ters) ΓΛΛ TΔШΛK OPKAPH OMNAKAHCH (C ters)

CNCPШ HΣШΔOΣ ΠATATΠATMOZ CNCΠOΛIVATIKA ( V nin altı ve uçları çizili)

arkadaşlar yazıyı temize çektim nerdeyse yunancayı öğrencem artık bunu çevirebilmek için o kdr uğraştım olmuyor yunanca bilen arkadaşa gösterdim oda bazı kısaltmalar var çok karışık diyor ermeni vardı bir tane bi çok dil bilen ona gösterdim okuyor ama söylemiyor şu dilen bir türk varsa ne mutlu türküm diye şimdiden teşekkür ederim her hangi bir cümle oluşturmaya gerek yok parça parça yazılmış kelimelerin yarıdan sonrası tek bir kelime bile benim için önenmi arkadaşlar resim yükleyemedim bunuda 3 saat uğraştım anca oldu
    benim gömdüğüm parayı bulacak adamın sansar avcısı olması gerek...(manol)

Status
    arifbey1328 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    2

Cevap: yunanca bilen bile okuyamadı

Zazako ben bu seri haritalardan bir zamanlar birkaç tane okudum ama çok zamanımı aldı Ancak sonradan anladım ki bunlar bir zamanlar İzmir Torbalıdan piyasaya dağıtılan sahte haritalardan ondan sonra uğraşmayı bıraktım merak edersen sana bir ip ucu harita Türkçe ama grek harfleriyle yazılmış Başka bir ifadeyle Türkçenin bir zamanlar arap harfleriyle yazıldığı gibi onun için yunanlı veya ermeni okuyamaz.Umarım yardımcı olmuşumdur.
    http://hizliresim.com/aBQnzd

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

kim okuyabilir biri yardımcı olsun lütfen boşta olsa bunu çevirmek istiyorum her akşam davinci şifresi gibi boş kaldım mı kafa yoruyorum devreler yancak

Status
    AKARLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Bu yazıyı (grekçe-latince ya da ermenice gibi eski dillerdeki kısaltma yazılar konusunda gerçek bir uzman olan) sitemizin ustalarından Bahtiyar41 ustamız okuyabilir.
    Bizi Bilen Bilir,Bilmeyen de Kendisi Gibi Bilir. . . (Mevlana)

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

rica etsek okurmu bahtiyar usta nsl haber edicez

msftdftr
    msftdftr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu haritaylami ilgili ?

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

bunu bir ermeniye okuttum tesadüfen çok dil biliyorum dediği için bölgeyide bilmiyordu papaz falanda değildi bir kere tekledi sadece okurken oda son noktada kaya ismi pınar ismi herşeyi takır takır otutturdum okumasına göre aramaya değer bir bilgi bir anda o kadar şeyi yalan söylemiş olamaz ama öyle garip bi bilgi ki okumayı bilen bi türk bulamadım okuyabilen varsa hemen iş yapalım başkada diyecek bişy yok sadece okuması yeterli

msftdftr

Alıntı zazako;504*** Nickli Üyeden Alıntı
    bunu bir ermeniye okuttum tesadüfen çok dil biliyorum dediği için bölgeyide bilmiyordu papaz falanda değildi bir kere tekledi sadece okurken oda son noktada kaya ismi pınar ismi herşeyi takır takır otutturdum okumasına göre aramaya değer bir bilgi bir anda o kadar şeyi yalan söylemiş olamaz ama öyle garip bi bilgi ki okumayı bilen bi türk bulamadım okuyabilen varsa hemen iş yapalım başkada diyecek bişy yok sadece okuması yeterli
    yazı ermeni yazısı değil.... yani bunu ermeni okuyamaz .... bu haritaları 1980 li yıllarda White's in sponsorluk yaptığı dergiler yayınladı , Avrupa da basılan hazine avı treasure hunter adli aylık mecmualar çıkartıldı birçok elden ele gezen harita, bu dergilerde her ay bir bolumu verilerek tamamlanmıştı... bu senin haritada iki ayrı parçadan dik ortadan ikiye ayrı bir şekilde verildi .... birileri bunları birleştirmiş internete vermiş ... senin harita Mustafakemalpaşa'da bursada çok aranıyordu kestelek köyünde ..... tamamı efsane düzmece ..... simdik deceksiniz yukarda benim yazılar ve sizin yayınladığınız silik harita ne alaka birebir sizin yazılar bu haritadan alıntıdır :D

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

yunanca bilen arkadaşta okudu sadece kestelek kısmını ve oda senin gibi dedi kemalpaşada evet bu belge aynı ben resmini atamadım yazdım ermeni 8 tane dil biliyordu bu şekilde okudu ben daha bunu tercüme edecek birini görmedim yanlız ermenin okuduğu herşey nasıl desem postacı bi adres ararya okar açık ve netti ve kemalpaşa değil burası ben bu belge nerde yayınlanmış bilmem bana geliş tarzıda 15 yıl önce kırtasiyede bir yunan fotokopi çektirirken çift kopya yapılması ve elden ele geçmesi kopya yapan arkadaş yakındır haa daha öncede başka yerlerde çıkmış olabilir bilemem bildiğim tek birşey var bu bir resimli haritadır ve bu bölgeyi biliyorum okuyabilen varsa bakarız kestelek demekle iş bitmiyor eminmisin ne yazıyor bu kağıtta diğer kelimeler nedir manastırdan bahsediyor başka okunan birşey yok belkide sen doğru söylüyorsundur bunu sadece okuyunca o bölgeyi bilenler haka vericektir bu bilginin bu kdr reklam olup önemsiz hale gelmesi elden ele gezmezi başka birşey dğeil biri bunun ne olduğunu okusa peşine düşerdi

msftdftr

Alıntı zazako Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yunanca bilen arkadaşta okudu sadece kestelek kısmını ve oda senin gibi dedi kemalpaşada evet bu belge aynı ben resmini atamadım yazdım ermeni 8 tane dil biliyordu bu şekilde okudu ben daha bunu tercüme edecek birini görmedim yanlız ermenin okuduğu herşey nasıl desem postacı bi adres ararya okar açık ve netti ve kemalpaşa değil burası ben bu belge nerde yayınlanmış bilmem bana geliş tarzıda 15 yıl önce kırtasiyede bir yunan fotokopi çektirirken çift kopya yapılması ve elden ele geçmesi kopya yapan arkadaş yakındır haa daha öncede başka yerlerde çıkmış olabilir bilemem bildiğim tek birşey var bu bir resimli haritadır ve bu bölgeyi biliyorum okuyabilen varsa bakarız kestelek demekle iş bitmiyor eminmisin ne yazıyor bu kağıtta diğer kelimeler nedir manastırdan bahsediyor başka okunan birşey yok belkide sen doğru söylüyorsundur bunu sadece okuyunca o bölgeyi bilenler haka vericektir bu bilginin bu kdr reklam olup önemsiz hale gelmesi elden ele gezmezi başka birşey dğeil biri bunun ne olduğunu okusa peşine düşerdi
    guzel kardesim ben size haritanin yapilis sebebini anlattim (reklam) amacli haritalar bunlar .....varsa okuyabilen okutunuz iyi calismalar .....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)