Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dede Çeşme ve Ağaçlar

Status
    Çakırcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Dede Çeşme ve Ağaçlar

Selamünaleyküm herkeze iyi forumlar,

Benimde bir dede çeşme konum var, burada bu konunun detaylı incelendiğini gördüm.

Rica etsem banada bilgi verebilirmisiniz.

Bizim köy şu şekilde,

Köye virajlı bir yoldan girilir, virajda bir çeşme var,oluk kısmı batık,yani toprağa gömülü, belki sonradan dolmuştur ama,burada okuduğum ıcın bu detayı yazmak ıstedım,

Oluk kısmının içi boş, etrafı dolu yani.

Köye girdikten sonra dereye kadar bir çeşme var yol kenarında, daha sonra yeni köprü,eski köprü yok.

Dere üzerinde bilinen ve izleri duran 2 adet değirmen var, köprüye yakın olan değirmene yakın olan birde ağaç kümesi var, dut ağacı bunlar. Tek olan dut ağacına yakın birde kuyu var. İçini doldurmuşlar toprakla.

Ve 2 adette akasya ağacı var, üzerinde 1 çivi var, dereye doğru bakıyor, ayrıca aynı yönde birde dede mezarı var.kuzeyde kalıyor dede. Yani çivi kuzeye bakıyor, güney tarafında ise bir dede mezarı daha var, bölgenın en yüksek tepesi, heryere hakim.

Güney doğu tarafında ise, üçgen bir tarla var.

Burada okuduklarımdan sonra kendi köyümdede sanki burda anlatılanlar gibi bir şey olabilecegını düşündüm.

Üçgen tarla ağaçlar dedeler bunca yıl sıradan objeler gibi duruyordu, taki burda okuyup aaaa diyinceye kadar.

İyi günler.

Status
    aziha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    68
    Beğenilmiş
    34

Cevap: dede çeşme ve ağaçlar

Başım döndü kardeşim iş yorgunluğu olsa gerek bir kroki çiziversen fena olmaz diyorum.

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    144
    Beğenilmiş
    60

...Arkdaşım hoşgeldin,hayırlara vesile olursunuz inşallah,,okumaya öğrenmeye devam edin sitemizde bu konuda ustalarımızın ve arkadaşlarımızın konu ve yorumları var okudukca sizde köyünüzdeki ayrıntıları göreceksiniz karşılaştırcaksınız,,daha sonra teknik resimler nasıl çekilir..arazide nelere dikkat edeceksiniz, pusula elinizde yönleriyle ve mesafeleri ile krokisini çizip,anlatdığınız yerlerin resimleriyle paylaşırsınız.ustalarımız ve tecrübeli arkadaşlarımızın yorumlarıyla ilerler konu hakkında bilgi sahibi olursunuz,,kolay gelsin saygılar...

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Selamünaleyküm,

aziha üye krokiyi çizip arkadaşıma resmini çektiririm, bende internet yok,bılgısayar telefon yok, bir arkadaşım saolsun yardımcı olmak istedi, onun telefonunu kullanıyorum, yanımıza geldikçe.

Kurtbaba üye teşekkür ederim hoş bulduk saolun, resim çekmek ve göndermek zor olacak galiba,arkadaş herzaman gelmiyor, gelincede biraz cekınıyoruz işte, saolsun,yardımcı oluyor.tesekkur ederim size.

Omega admin sorduğunuz soruları anladığım kadarı ile cevaplayım.

3 tane dede var biri düzlükte, biri 2 tepe arasında dereye yakın biride bahsettiğim hakim tepemiz.

Düzlük olanda taşlar yok, ağaç var bodur ağaçlar serpme gibi,sağda solda.

2 dere arasında olanda ağaç yok, hep taşlık kayalık, en yakın tek ağaç evden gördüğüm kadarı ile,150 metrededir, tek ağaç, kel tepeler çünkü.

Diğer hakim tepedeki dedede hem ağaçlar var küme küme hemde kayalar, kayalar taşlar çok fazla orda.çıkmasıda zahmetli zaten. Eski türbeyi yıkıp yenisini yaptılar çok eskiden.

2 tepe arasında dereye yakın olan dedeye yakın tek ağaç, kuzeyde, güney tarafına düşen dereye yakın olan yerdeki dut ve akasya ağaçları kuş bakışı yine 150-200 metredir, değirmende böyle.

Yalağı gömük çeşmenin arka tarafında 15-20 metre adımda küçük cılız bir ağaç var, ön tarafına bakan tarafta ayrı yapılmış 3 oluklu su yalağı var, 100 metreden sonrada normal tarlalarda bulunan çitlembik palamut benzeri kucuk ağaçlar var.(yazıyı görünce gidip bakıp geldim) 500 metre ilerde dereden gecınce tepenin eteğinde 3 adet aynı hizada selvi ağacı var, bazı yerlerde kavak dıyorlar. Ve çeşme tam güneye bakıyor.bu çeşmeye sırtımı verdiğimde tam karşımda anlattığım ağaçlar, kafamı sola doğru hafif cevırdıgımde 2 kurnalı değirmen, kafamı az sağa cevırdıgımde hakim tepedeki dedeyi görüyorum. Bu 2 kurnalı degırmenin yanında bir tane mezar var, eski mezar üzerinde Osmanlıca yazılar yazıyormuş, ama hep kırmışlar, parçalar falan yok.

Kusuruma bakmayın,uzun uzun yazıyorum, sizi yoruyorum ama, hafta sonu arkadaş gelmez ise,yine yazamam,diye gözümle ne görüyorsam onu yazıyorum.detaylı yazayımki, bidaha bidaha yazma fırsatım olmaz diye.

Hayırlı cumalar olsun, bereketli ve bol nasipli olsun.

Status
    aziha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    68
    Beğenilmiş
    34

Beni boşver omega usta ne diyorsa cevap ver kardeşim.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Admin abi ben hepsini biliyorum zaten ama

Bunca zamanlar ben köyüme böyle bakmamıştım

Yani Ahmet dedemizde taşmı var ağaçmı var varsa ne olurki gibi bakmadım hiç

Bir kere şehre gitmiştim bir abi anlattı sizin köylerdeki türbeler sahte diye

Bende kızmıştım git çarpılcan diye

Bana anlattı biraz değirmen kuyu çeşme bende evet var dedim

Sen bizim köyü nerden biliyorsun diyip korkmuştum. Sonra internet cafeye gittik

Orda burayı açtı bana bak ne anlatıyorlar dedi

Ondan sonra bende araştırayım seninle konuşuruz dedim

Ama adamı bulamadım bidaha.

Köye bazen bu abim geliyor onada anlattım, oda umma bişeyler diyor ama

Oda meraklandı bana yardımcı oluyor saolsun.

Admin abi şimdi sorularını cevaplıycam

Dut ağacı 4 tane dutları tatsızdır, beyaz ve kırmızı karışık ekşilide var

Akasya ağacı 3 tane aynı hizada 2 tanesi birbirine yakın 1 tanesi uzak

Çivi olan ağaç birbirine yakın olan ağaçlardan düzlüğün bittiği yerde kalıyor en güney yönde

Çivi kuzeye bakıyor baktığı yönde uzaktaki akasya ağacından hemen sonra dere geliyor

Dereyi gecınce karşı sırtta dede türbemiz var

Kuyuya yakın ağaçta çivi yok diğerlerindede yok burda okuduktan sonra bütün ağaçlara baktım ben

Tek akasyada var

Değirmende sadece değirmen taşı var, oda yerde duruyor

Değirmenin yanında dut ağacı yok 2 tane yanyana söğüt ağacı var

Değirmenin önünde gölet var

Bu ağaçlara yakın çeşme yok admin abi

Çeşmeler 4 tane biri yeni diğerleri biri köyün ortasında biri çıkışında biride girişinde

3 selvi ağacı evet tek sırada çeşmeden bakınca dereyı gecınce karşıda tepeler başlarken hemen dibinde

Bunların dibinden derenin aşağısındaki değirmene ve bahçelere su taşınan arklar geçiyor

3 selvinin araları birbirine eşit değil

Ama bir tanesi azda olsa tek duruyor gibi

Ama admin abi, selvilere bakarken biraz daha ayrı duran sağ tarafta kalıyor ve biraz uzağında evet tek bir ağaç var

Ama sağ tarafta kalıyor ama bu selvi falan değil duta benziyor buyuk ağaç

Batık çeşmede işaret varmı ben görmedim admin abi

3 yalak tek sırada merdiven misali duruyor üçgen değiller.

Dedelerin biri çok uzak tepede çıkmakda çok yoruyor onun etrafındaki ağaçlar hep böyle mezarlardaki kara ağaçlar olur hep onlardan. Meşe gürgen de var az az. Yakın olan dede türbelerimizden biri zaten kayalık üstünde duruyor.

Diğeri düzlük yerde köyün dışında onda ne ağaç var nede taş gördüm, küçük küçük bodur ağaçlar var cılız.

Admin abi ben bildiklerimi anlattım. İnşallah belki anlatmışımdır. Yine uzun süre sonra tekrar cevap vercem sana.

Burdaki insanlara yardımcı oluyorsunuz galiba buralarıda görmeden biliyorsunuz şehirdeki adam gibi

Demekki sizin çok bilginiz var.ben şaşırıyorum siz böyle anlatınca sorunca. Birazda korktum nasıl biliyorlar diye.

Çok saolun eksik olmayın, Allah herkezin bütün dertlerine yardımcı olsun.

Bunu daha önce yazdım ama burda çıkmamış galiba. Yeniden yazıyorum.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    153
    Beğenilmiş
    168

Konu güzel konu resimlerseniz mulaka ön araştırma için faydalı olacaktır.
    Çeşmeler'den kuru olan ,yola dökülen gibi ayrıntıları unutmadan,hatta hatta tadından.
    Meyva ağaçlarından tutunda değirmen taşına kadar resimleyin ,buraya gelirken iki mezar olması lazım kolay gelsin.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Tesekkur ederim fenerbahceli ustam.
    Su resim olayını yapamıyoruz.ama dernek sitesinde resim varmış köyün ordan gonderticem . Cesmelerin suyu ayni tatda .

Omega admin abi vardı sorduklarını cevapladim ama bana cevap yazmadı.konuyu yanlış dosyaya açmışim ondanmi acaba.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)