Sayfa 10 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 78910
Toplam 96 adet sonuctan sayfa basi 91 ile 96 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sarıgöl..

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    27

Cevap: sarı göl..

Alıntı FENERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SARI GÖL

Sarı göle gelince bu gölün doğu kısmı yarıktır, bu yarık kanalda kırk adet kaldırım halinde taşlar dizilidir, bu taşlara çeşitli işaretler yapılmıştır, onuncu taşta oyuk işareti yapılmıştır, bu taşın altına bin beş yüz okka gizledik, bu gölün yakınındaki bir yığmanın altına da, bir kazan paramızı gizledik. Bu göl o zaman sazlı göl idi, ben ise adını Sarıgöl koydum, sarı gölün doğu tarafında bir yeni çeri askeri kayaya tırmanır vaziyette resim edildi, kütüklüğü boş değildir doludur. Askerin üzerinden bir yılan sarkar vaziyettedir, bu taşın altında bir teneke altın paramız gizlidir. Askerin üst tarafında tepede siyah taşın altında ana mahzen girişi bulunmakta olup kapatılmıştır. Askerin baktığı yerde ( yönde ) omzunda su bakırları ile bir kız askere bakar. …..
    Selam FENERLİ ustam: Sizin yazdığınız sazlı göl işde asıl sazlı göl budur.Ve bunu ben siz bire bir gösterebilirim buyrun benim misafirim olun siz bunu ve Bunun üzerinde tam tepede yani kel tepe ( Şuan adı kabak tepedir) İSTİKAMETİNDE TAM TEPENİN KELTEPE istikametinde sırtta Tam zirvede ki oraya çıkınca rüzgar başlıyor öyle yüksek nokdada ve ogemiden başkada oarad kaya yok GEMİ KAYA SANKİ ÜSTÜNE GELECEK GİBİve aşağıda sazlı göl Bu gölün suyu kendinden çıkıyor Ve tok sakin bir su yani az akıyor ama devamlı akıyor.Bu gölün tam ortasında büküy bir kaya var Etrafı çok ürkütücü bir sazlık dır Sazlı gölün olduğun tepe ne hikmetse siyahdır Suyun akdıgı yer kil topraktır çok kısa mesafedende dereye yani şeytan dereye dökülüyor.Bu gölün gemi tarafına doğru 9 ( dokuz) Adım yarık var .Bu yarık kazma kürekle yapılmış yarıkdır oturdum oraya neden bu yarık gemiye dönük diye düşündüm Çünki rampa yukarı yarmışlar.Yanımda adamlar vardı ancak bu değirmen arkı gibi kanalın bitiş nokdasına elimdeki sopayı batırdım taş olduğu belliydi Ve biraz elimle açdım evet taş döşeli olduğunu anladım ve bırakdım.Şimdi eger bilgili olan arkadaşlar varsa bunu yazarlar diye ben fazla yazmadım Sizlerin yazdıklarını okudum ve bu konuda yazan arkadaşların bir çoklarının bu konuda bildiği farklıdır.Birdefa burası AHLAT AGAÇLIŞ ve yerler meteor çukurları gibi oyuk oyukdur İşde asıl yer bu olacak arkadaşlar.İkincisi Sazlı gölün kanalı olacak Hatırladıgım kadarıyla çok eskilerden dinlediğim hikayelerde Aslında alibey değirmeni diye bir değirmen yok Bu sadece sazlı gölün ucundaki 9 adım uzunluğundaki değirmen arkı asıl alibey değirmeni derlerdi.Bu kanal hiç bir yörede yok 3 ncüsü kirpi kayada bu derede ve bu kayanın yüzünede beyaz asla çıkmayan bir boya işe şerit yapmışlar 4 ncüsü minare kaya ki bunu yazdım bu minare kayayada 2 adet Beyaz boyayla zik zaklı ( hani canlı hayvan yürürke işerya oda saga sola zikzak yapar) bunada sığır sidiği derler bunu yapmış nekadar uzakdan bakarsan bunu heme görürsün ve bu minare kayada tek bir kaya yakınında veya yanında başka kaya yok ve burada 2 adet TEKABÜL arabası var biri kırık birisi çok güzel ,Ve işde bunlar hep aynı nokdadalar ve hepside içiçedir. Benimle görüşmek isterseniz ben bu yazdıklarımı sizlere tek tek gösterebilirim.Dereye devamda selale var orada balık var bir değirmene giden su arkı var filan ,Sazlı gölden aşağısını daha evvel ALİ BEY DEGİRMENİNE YAZDIM orası bununla aynı derede ve bağlantılıdır.SAYGILAR
    aslan81 (31.Ocak.2020) Bunu beğendi.

Status
    Megamoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Alıntı balkaya34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam FENERLİ ustam: Sizin yazdığınız sazlı göl işde asıl sazlı göl budur.Ve bunu ben siz bire bir gösterebilirim buyrun benim misafirim olun siz bunu ve Bunun üzerinde tam tepede yani kel tepe ( Şuan adı kabak tepedir) İSTİKAMETİNDE TAM TEPENİN KELTEPE istikametinde sırtta Tam zirvede ki oraya çıkınca rüzgar başlıyor öyle yüksek nokdada ve ogemiden başkada oarad kaya yok GEMİ KAYA SANKİ ÜSTÜNE GELECEK GİBİve aşağıda sazlı göl Bu gölün suyu kendinden çıkıyor Ve tok sakin bir su yani az akıyor ama devamlı akıyor.Bu gölün tam ortasında büküy bir kaya var Etrafı çok ürkütücü bir sazlık dır Sazlı gölün olduğun tepe ne hikmetse siyahdır Suyun akdıgı yer kil topraktır çok kısa mesafedende dereye yani şeytan dereye dökülüyor.Bu gölün gemi tarafına doğru 9 ( dokuz) Adım yarık var .Bu yarık kazma kürekle yapılmış yarıkdır oturdum oraya neden bu yarık gemiye dönük diye düşündüm Çünki rampa yukarı yarmışlar.Yanımda adamlar vardı ancak bu değirmen arkı gibi kanalın bitiş nokdasına elimdeki sopayı batırdım taş olduğu belliydi Ve biraz elimle açdım evet taş döşeli olduğunu anladım ve bırakdım.Şimdi eger bilgili olan arkadaşlar varsa bunu yazarlar diye ben fazla yazmadım Sizlerin yazdıklarını okudum ve bu konuda yazan arkadaşların bir çoklarının bu konuda bildiği farklıdır.Birdefa burası AHLAT AGAÇLIŞ ve yerler meteor çukurları gibi oyuk oyukdur İşde asıl yer bu olacak arkadaşlar.İkincisi Sazlı gölün kanalı olacak Hatırladıgım kadarıyla çok eskilerden dinlediğim hikayelerde Aslında alibey değirmeni diye bir değirmen yok Bu sadece sazlı gölün ucundaki 9 adım uzunluğundaki değirmen arkı asıl alibey değirmeni derlerdi.Bu kanal hiç bir yörede yok 3 ncüsü kirpi kayada bu derede ve bu kayanın yüzünede beyaz asla çıkmayan bir boya işe şerit yapmışlar 4 ncüsü minare kaya ki bunu yazdım bu minare kayayada 2 adet Beyaz boyayla zik zaklı ( hani canlı hayvan yürürke işerya oda saga sola zikzak yapar) bunada sığır sidiği derler bunu yapmış nekadar uzakdan bakarsan bunu heme görürsün ve bu minare kayada tek bir kaya yakınında veya yanında başka kaya yok ve burada 2 adet TEKABÜL arabası var biri kırık birisi çok güzel ,Ve işde bunlar hep aynı nokdadalar ve hepside içiçedir. Benimle görüşmek isterseniz ben bu yazdıklarımı sizlere tek tek gösterebilirim.Dereye devamda selale var orada balık var bir değirmene giden su arkı var filan ,Sazlı gölden aşağısını daha evvel ALİ BEY DEGİRMENİNE YAZDIM orası bununla aynı derede ve bağlantılıdır.SAYGILAR
    Beyler sarıgöl kaç yerden besleniyor?

Status
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    27

Alıntı Megamoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler sarıgöl kaç yerden besleniyor?
    Selam Ustam: Sazlı göl ( SARI ) Asıl adı sazlı göl idi biz ona sarı göl adını koyduk der Belgelerde. Sazlı göl ,dağın tananında değil tabana yakın eteğinde ve Suyu kendinden çıkar,Dagın Rengi siyahdır.Sazlı gölden güney doğuya doğru bakdıgında Sarı meşeliği görüyorsun.Zaten belgelerde ( Biz iki öküz yapıyorduk Oraya önden gidenlerden biri geri dönüp geldi Bize dediki Biz ilerde bir sazlı göl bulduk dedi Bizde hemen bir at arabası na binip oraya vardıkki bir sazlı göl var) Diyor .Sarı meşeliğin ucundan harami dere başlar.Sazlı gölün olduğu dere ilerisinde fakat ileride yani kapı kayaya yakın yerde emin aga değirmeni ve ( Çok önemli olan 3 mezar ki bunlardan birisinin başındaki taşın başı imam sarıklı) der ve aynen öyle .İlerisindede kapı kaya var.Sazlı gölün olduğu derede bir tek değirmen var zaten oda hiç çalışmamaış ve buraya su sazlı gölden gelen suyun şelalesinden gelir Dah önce bunu anlattım yinede hatırlatıyım .Şelaleden su ÖNCE 2 KABA DÖKÜLÜYOR sonra o iki kabdanda bu iki kabın altında ki 3ncü kaba dökülüyor.İşde önceki 2 kabın arasında 2 balık var birisi sadece balık iskeletidir.öyle büyük değil balıklar parmak kadar balıklar.Ama çok güzel yapılmış ki zaten orası mermer.Hani derya o yerde neot biter ne diken der .işde o öyle bir kayalık mermer kayalık ve tek parça.BU ŞELALENİN ÜSTÜNE 3 ADET KİREÇ KUYUSU yapmış.Bu kuyular şuanda çıkdadır.Bilinçli aranmış demekki.Bu kuyular önce yer kazılmış kum yerin içine toplama taşlarla ve horasan la çok muntazam örmüş kuyular kıtılmadan çıkarılmışdı bunları gördüm.Vel hasıl Aradıgımız bütün olay burası .Burada Sofra kayayı aradım Bir ihtimal Bir KURBANLIK DANA büyüklüğünde MOR bir kaya vardı o havalede öyle bir kaya daha yok o renk farklı bir rekn.bu kayanın altına biraz ayağımla hafif deşdim tamamen kül çıkdı.Sofra taşın bu taşın altında olduğunu düşündüm.Dogrusunu ALLAH bilir.Benim anlattığım bu yerler bir müze gibidir.Bir belge varsa al eline tek tek işaretin başındasın.Öküzlere gidemedim kısmet olmadı KANAMALI KIRIM KANGO KENESİ çıkdı o sebepden gitmekden vaz geçdimAslında ilaç filan aldım tam hazırlanmışdım arkadaşlar vaz geçdi bende tek başıma girmek istemedim.Eger gitsem Çok kısa bir aramada öküzlere ulaşırım sanıyorum.Çünki sazlı göl bunu bulmak için bize yol gösteriyor.yazıyı al eline hepsini bulursun.kusura bakmayın yazmaya başladığım zaman gevezeliğimiz tutuyor. Saygılar. SORUNUZUNCEVABI SAZLI GÖLÜN SUY TEK SU VE KENDİNDEN DİR

Status
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    27

Cevap: Sarıgöl..

Selam Arkadaşlar: Hatırlatmak istedim, Asıl sarı göl Açıkda değil Açıkda olan sazlı göldür.Sarı göl Kapalıdır Açıkda değil.

mesela Gerçek Öküzler açıda değil Kapalıdır .Açıkda olan öküzer Kars dadır bunu gören arkadaşlar var,Mesela Asıl Sofra Kaya kapalıdır Açıkda olan sofra aranayan sofra kayadır

Status
    toninio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    0

behzat 75 abi bu yerleri billiyorum garantisi yuzde yuz bin sadece yanlis para yerleri nisanlar cok az var sari golu emin aga degirmeni kirk at yeri geneviz kaleyi koutret kaleyi karahasan kioprusunden bise kalmanti kapi kayayi bunlari evet yedi sene var billiyorum ama bise da cikarmadim

Status
    Murat mmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ....sarı gölün özellikleri ...küçük bir göl olup etrafı ve tabanı taş döşemedir,,etrafındaki taş döşemeler 41 adetdir bu gölün halk dilindeki adı şifalı pınar veya su diye geçer,,suyunun geldiği yer ve aktığı yer belli değildir suyu hep aynı seviyede durur ve sarıdır ,,beyaz mendilini içine atsan çıkarsan sapsarı olur,,bu gölün 41 metre batısında harami dere vardır ve bu gölün suyu harami dereye akar,,
    ...sarı gölün doğu üstü kel tepedir yani vezir tepedir..saygılar...
    Bu dediklerin vardir sari gölün üstünde keltepe ve ardinda vezir tepe

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)