Alıntı balkaya34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@Bilge dede ,Selam usdadım ,, SARI diye gercekde bir göl yok usdam , Sarı diye bahsettigi mevzuuyu biliyorum ,Ancak bunları ben tam olarak anlatabilecek bilgiye sahip degilim ,
Ancak ,Belgelerde Şöyle bahseder ,, " Biz iki öküzleri yaparken bir atli haberci geldi ,Ilerde bir SAZLI göl bulduk dedi ,Ben hemen bir araba hazirlatıp derhal.oraya vardım ,orda bir SAZLI göl vardı Ben buraya SARI GÖL adını koydum "" Der ,
Usdadım bazı konular , var gibi anlatılmış ama , aslında öyle anlatıldığı gibi degil ,
Aslında bir SARI göl yok , sadece adı var ,,
Ben yaklaşık 48 yıl bu konuda. sadece bu konuda ugraş verdim , Asıl olayı bu son iki yıl içinde anladım ,,
Malesef işler farklı .
Tüm arkadaşlara SAYGILAR.
...Balkaya34 bu yorumunda sarıgöl diye birşey yok derken arkadaşlarımız yanlış algılar,sizin araştırma yaptığınız yerde göl sazlı olabilir lakin unutmayalım ANADOLU,da 7 bölge var hepsinin sizin anlatdığınız gibi olması mümkün değil,,Aranılan bu Sarıgölün konumu Keltepenin yamacında ve tepeye göre kuzeydoğu,ve doğusunda kalır,burdan akan su dere yoluyla doğuya akar ve EMİNAGA değirmenine gelir.ALBEY değirmeni başka bir mevkidedir.Ayrıca SARIMEŞELİK buraya uzak olup KARAORMAN,KARADAĞ ve bölgelerine göre başka isimlerle anılan dağdadır bu SARIMEŞELİKTE SIRT SIRTA yatan öküzleri buluruz.
...Bugüne kadar paylaşılmış gerçek olmayan,yanlış tercüme edilmiş ve ilave yapılmış belgelere göre bu yerleri karşılaştırma yaparsak yanılırız hata yaparız.Zamanınız boşa geçer.Kendi bölgenizde veya mühitinizde bu eşkiyanın namlı yerlerini anlatırken başka bölgelerde e farklı olabileceğini unutmayın vesselam.Eyvallah..