Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karahasan köprüsü

Status
    LAZURAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    14

Cevap: Karahasan köprüsü

ustalarım benim fikrim bu yazılan isimlerden 1-2 tanesi doğrudur diğerleri yalan fikrimce keza işaretler için de aynısı geçerli olabilir. zira şu anki teknoloji ile bulunmayacak bir şey değil bu bahsedildiği kadar sarı.. kaldı ki işaret de net bir şekilde yok..
    bir hikayede sarı gölün içine yüklü bir miktar döktüklerini çıkartmaya çalıştıklarını yazmışlar ne alaka diyorum.. tezatlar çok tıpkı sonradan yazılan inciller gibi. içinde gerçek olsa da gerçek hikayeyle alakası yok. hali ile bana çok mantıklı gelmiyor bu bahsedilenler.
    bunun yanında 1800 lü yılların sonu 1900 yılları başında yurt dışından arkeolog adı altında ülkemize gelip çokça tarihi eser ve altın çalındığını ki bunların içinde padişahlara ait özel eşyaların olduğunu da bilen ustalarım mevcut.
    diyeceğim o dur ki soygunlar yapıldı saklandı ve işaretli krokiler gerekli mercilere iletildi ve o kişiler gelip temizledi. biz ise arıyoruz işaret var mı yok mu diye..

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    2,805
    Beğenilmiş
    648

...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,hayırlara vesile oluruz inşallah,,
    arkadaşım LAZURAYY,bu konuda yanlış düşünüyorsun,ANADOLU küçük asya,ANA bereket,doğurgan anlamında düşünürsek ve medeniyetlerin beşiği,aklına ne gelirse var,DOLU yani,bu eşkiyalar 7 bölge 21 mühitde faliyet göstermişler,senelerce sürmüş bu işler,ikamet etdiğiniz yer eşkiya mühitinin dışında olabilir,krallığa başkentlik yapmış,senelerce ne papazı bitmiş nede pontus faliyetleri,diyeceğim bölgenizi geniş araştırın,benim yakın araştırmam olmadı,bildiğim kadarıyla örneğin maçkada kurtbaba yatırı var,orda şu anda yaşayanların demesi geldiklerinde varmış bu mezar,gerçekde kurtbaba,nın saygı ve dua mezarı olabilir,değilse sistemin içindedir yakınlarında yığma tepeler olcak,,bir mühit artvin ilindedir,bir mühit gümüşhane,bayburt bölgesindedir,eşkiyanın namlı isimlerini,işaretlerini bulan ve bilenler vardır,,saygılar...

Status
    hvefam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    5

Alıntı FENERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hepsi bilmesekte içinde bildiklerimiz var ama arkadaşım sen daha yolun başındasın ve kendini çook geliştirmen gerekiyor! El elden üstündür bunu hiç bir zaman için unutma!
    Şimdi biraz konuya soruya gelelim?
    Soruyu çözmek için veri lazım ama sizin verileriniz maalesef yetersiz ustam.
    Tahterevalli ustam sizede katılıyorum kardeşim alıntıyı sizden yaptım.
    Eyvallah fenerli kardeşim, teşekkür ederim olumlu olumsuz tüm görüşere ihhtiyacım var ki bu sayede doğruyu bulalım..

Status
    LAZURAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    14

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,hayırlara vesile oluruz inşallah,,
    arkadaşım LAZURAYY,bu konuda yanlış düşünüyorsun,ANADOLU küçük asya,ANA bereket,doğurgan anlamında düşünürsek ve medeniyetlerin beşiği,aklına ne gelirse var,DOLU yani,bu eşkiyalar 7 bölge 21 mühitde faliyet göstermişler,senelerce sürmüş bu işler,ikamet etdiğiniz yer eşkiya mühitinin dışında olabilir,krallığa başkentlik yapmış,senelerce ne papazı bitmiş nede pontus faliyetleri,diyeceğim bölgenizi geniş araştırın,benim yakın araştırmam olmadı,bildiğim kadarıyla örneğin maçkada kurtbaba yatırı var,orda şu anda yaşayanların demesi geldiklerinde varmış bu mezar,gerçekde kurtbaba,nın saygı ve dua mezarı olabilir,değilse sistemin içindedir yakınlarında yığma tepeler olcak,,bir mühit artvin ilindedir,bir mühit gümüşhane,bayburt bölgesindedir,eşkiyanın namlı isimlerini,işaretlerini bulan ve bilenler vardır,,saygılar...

ustam sizin de demiş olduğunuz üzere o kadar kültür yaşadı ki memleketimde. bunların yanında bir de ticaret yolu da var... çok söylenti de mevcut.. her yerin ayrı bir hikayesi var ama bir türlü sonuca ulaşamıyorum nasip diyorum rızıksız lokma yenmez.. maçka tarafını çok fazla inceleme imkanım olmadı açıkçası daha çok sözlere söylemlere göre gidip kontrol etmeye çalışıyorum ama hep dediğim gibi zaman bende ciddi sıkıntı.. sadece pazar tatil o da her zaman olmaz evde hanım ve çocuk hatfa içi desen sabah 8 akşam 8-9 nereye ne zaman gideceğim.. anlatım duydukça gitmeye bakmaya veya gelen resimlerden işaret görecek olur isem kontrol etmeye çalışıyorum.. 2 alanıma cihaz ile gittik boş çıktı gerçi cihazın sahibi de farklı telden çalıyordu.
    gümüşhane- bayburt illerine gelecek olur isek evet o alanda benim de kafamı karıştıran durumlar mevcut.. soru işaretleri var. gitmek görmek nasip olmadı ki bu seneden de geçti. nasip olur ise ileriki gün-ay veya yıllarda gideceğim artık. ama o bölge muallakta..

Status
    40lar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 2

Alıntı ÇALKAYA 28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sukemeri olan ayrı normal köprü ayrı su kemeri olan istanbulda
    slm a çalkaya bu kapalı su kemeri toprak altında olabilir mi derenin batısında

Status
    Beğenmiş
    2,805
    Beğenilmiş
    648

...Siteye yeni üye olan arkadaşlarımız için güncellenmiştir,hayırlara vesile oluruz inşallah,teşekkürederim,,saygılar...
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    400
    Beğenilmiş
    293

Selam Arkadaşlar: Karahasan köprüsünü bulmak için önce KARA HASAN kim ve nerelidir ve işi neydi ,Neden bu köprülere kara hasan köprüsü adı konuldu.Konuyu incelersek bahsi geçen köprünün yan yüzeyinde hem suyun giriş hem çıkış tarfında kitabesi ,Kuzu başı, ve eski rakam 78 ( düz v harfi ters v harfi) olacak bu harflerin Türkçe anlamı 78 rakamıdır.Bu rakam KARA HASAN ın okuma yazması olmadığında eli böyle bir yazıyı becere biliyor.O sebepdende İmzası 78 dir.İşde Karahasan bu köprüleri ,SAAT kulelerini, çeşmeleri,köprüleri ve su kanallarını ki ozanın fabrikası değirmenlere su kanalları kayaları keserek açılmış bunların yapımında kara hasanın rolü çok büyükdür.

1- Şimdi düşünelim Su kemeri olan kara hasan köprüsü HANGİ DEGİRMENE su taşıyor ? önce bunu bulmak gerekir.Bu köprü gelip geçilecek köprü değil ,Bu köprü bir yamaçdan diğer yamaca su taşıyor.Bunun nedenide yaz aylarında değirmene giden su azalıyor,İşde o zanam bu köprü değirmenin suyunu tamamlıyor.Bu köprü tuğlayla yapılmış kemerdir.
    2- Gelgeç yapan ve 2 at arabasının yan yana veya karşılıklı geçişini yapan diğer bir köprüdür Bu köprü AKSU üzerindedir,Bu köprünün iki yüzündede kuzu başı ve 78 rakamı vardır ve 2 göz ve özel kesme taşlarla yapılmış bir köprüdür. İşde şimdi ne arıyacagız bunu bilinçli olarak incelemek gerekmekdedir. Aklınızdan geçeni tahmin etmiş gibiyim.Kara hasan bir paşadır Sultan ABDUL HAMİT HAN, zamanında bir ayaklanmayı bastırır Ayaklanmayı planlayan gazeteci göstericilerin en önünden giderken Kara hasan eline geçirdiği bir odunla o gazeteciye bir tane vuruyor ve gazeteci ölüyor ve göstericiler dağılıyor,Bunu öğrenen ABDULHAMİTHAN kara hasanı kendi yöresine paşa olarak tayin ediyor, Kara hasan paşa bu paşadır Yöresine çok güzel ve kalıcı hizmetler veriyor.SAAT KULLERİ,KÖPRÜLER, DEGİRMENLER ,SU KANALLARI VE YAŞLI İNSANLAR İÇİN AŞ EVLERİ ,MEDRESELER GİBİ BİR ÇOK Kalıcı ve faydalı eserler yapıyor.Daha da önemlisi kendi yöresindeki eşkıyalara güçlü mukavemette bulunuyor.Herkese saygılar değerli arkadaşlar.

Status
    Beğenmiş
    2,805
    Beğenilmiş
    648

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,,,karahasan köprüsü osmanlı toprakları içerisinde 12 bölgede 36 mühitde 36 adet vardır,,
    ...karahasan köprüsünün özellikleri,,

..karahasan köprüsü denizden yaya olarak 6 saat mesafededir,,
    ..karahasan köprüsü 3 kemerli 2 ayaklıdır,,
    ..karahasan köprüsü nün batı başı anakaya,ya,,doğu başı yapma duvarda,dır,,
    ..karahasan köprüsü,nün doğu kemerin kenarında karaca kafası resmi vardır,,
    ..karahasan köprüsüne (......) köyüne 5 dakikadır,,bu köprü karahasan köyüne yarım saat,dir,,
    ..karahasan köprüsü,nün doğusu kayalıktır,yokuş yukarı çıkar,,batısı düzlüktür,,
    ..karahasan köprüsü dar ve uzundur,uzunluğu 36 adımdır,,
    ..karahasan köprüsünü tanıyabilmek için batı ayağı yüzünde EL HASANATİ VEL HAYRATİ yazar,,
    ..hayırlara vesile oluruz inşallah saygılar...
    ...Selamünaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,günaydın,hayırlı sabahlar,sağlıklı,mutlu günler dilerim,,

Bu konuyla ilgili araştırma yaptığımız bölgede bu köprünün mevki olarak yeri belli fakat hiç bir kalıntı iz kalmamış,,bu konu hakkında en yakın yorum ''doğrular''isimli arkadaşımızdan gelmiş,kendisine başarılar dilerim,,sitemize teni üye olan arkadaşlarımız için güncellenmiştir,,saygılar,eyvallah..

Status
    Dogrular - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    64

Kurt Baba ustam.hoşgeldiniz tekrardan umarim.saglik.sihhatiniz iyidir.Arastirmalariniz umarim faydali olmustur.Yorumlarinizda ismim gecince ufak not dusmek.istedim.Karahasan ve burdan yukari 9 dk mesafede 2.ci karahasan koprusu yani 2 kopru agac sal kopruler.Ikinci kopru karaca basi. karaca izleri putu olan kopru.Orta kemerin akarindaki suyun akis noktasindan emaneti alinmis malesef.Daha ayrinti.bilgisi olan ustalarim.detayina girebilir.Ve bu kopru 1ci dogu ucu duvarla yapilan kopruden 50.adim.asagida catili kayada ibrikten su doken kol.resmi yani.ibrikten su doken kiz.ibrik ucundan alinant paradan baska parasi varmi.bunun bir magarasi olmali nasil.bir magaradir.saygilarimla.

Status
    Beğenmiş
    2,805
    Beğenilmiş
    648

...Arkadaşım Doğrular,,sizde hoşgeldiniz hayatdayız,yaşamaya çalışıyoruz çok şükür,sizinde sağlığınız iyi olduğuna sevindim,kendine iyi bak,dikkat et,tedbirini al zor ve sıkıntılı bit süreçden geçiyoruz,,sizin kafa hala köprüde soru üzerine soru,,
    Arkadaşım en on ne zaman gitdin bu mevkiye,bu su döken kolla su döken kız aynı kayadamı,mağrası olduğunu nerden kaanat getirdiniz,buranın son durumu nedir o kadar çok insan çağırdınki,bugünkü durumunu biliyormusun ne var ne yok ne kalmış geriye bi de bakim,resimlerini sormuyorum olsada paylaşmıyonuz,saygılar,eyvallah...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)