Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dede Mezarı

Status
    nicomedia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Dede Mezarı

slm.omega ustam... Yardımına ihtiyacım ver...sitedeki dede konularını okudukça şaşırdım...bizim kaydede bir dede Mezarı var...mezarın baş tarafındaki Taşı 2m boyunda ve 1m eninde tahminen...bu taşta kare şeklinde oyma var...hani bu mahsun veya odalara giriş. Şeklinde...tahminen 80 cm 80 cm dir bu kare oyma...birde 3 lekeler dikkatimi çekti..bu dede Mezarının üst tarafında Mezarlık içinde eski bir cami var. Bu caminin Kıble yönünde 3 tane meşe ağacı..Üçgen yapçaklar şekilde...biri caminin önünde. Diğeri Çeşme'nin önünde 3 ise derenin karşı tarafında....2 ağaçın kuzey yönünde bir Çivi çakılı idi bu ağaç beş yıl önce yıkıldı...derenin karşısındaki ağaç ise yaklaşık 40 yıl evvel ist.biri gelip ağacı köylüden satın almış...yalnızca ağacın Dalı'nı kesmiş ve birdahaki adam ne gelmiş nede gören olmuş Sahası'nda ağaç kuruyunca köylüler kesmişler....2. Ağacın Batı kısmında 3 Oluklu bir Çeşme var...birden üçe doğru sırasıyla büyüyor....bu Çeşme'nin. 200 M kadar önünde Üçgen şeklinde gâvur mezarlığı varmış..yaklaşık 60 yıl önce köylüler burasını sökmüşler... Çeşme'nin 2. Basamağında bir işaret varmış..3 tane oyma ve bir çizgi şeklinde...yine aynı Çeşme L şeklinde Dönüyor...tam dönen bölümde üst taşında 1 delik vardı..onun Altın'da sandık şeklinde bi taş..üzerinde yuvarlak bir oyma..ve bi kanal şeklindeoyuk taş..varmış...ama geçen yıl kaybolmuş o taş... Omega ustam tam Senlik bi yer..yardımlarınızı bekliyorummm...saygılarımla. Ellerinden öperim...

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Dede Mezarı

Omega ustam iyide bu Üçler ne anlatıyor bana bi anlatabilirsen....oraya gittiğimde zaten diyorumki içimden. Burada bi yerde para yoksa başka hiç bi yerde olmaz bu para....ama sana zahmet ustam bi yardımcı oluver bana...ellerinden öperim...

Status
    merline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Bölge neresi acaba ?

Status
    merline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

çeşmenin resmini çekebilirmisin ?

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Değerli omega ustaM en kisa zamanda bu bölgeye gidicem ve biraz resim çekip siteye yüklemeM inşallah. ...Ayrıca boğan ustanın tariflerini göre ölçümler yapıp sitede paylaşmak gerekiyor sanırım. .Bu ölçülerde paylaşım yakinda ..inşallah devam ederiz konuya..

Status
    rainman30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

bilgiler için tsk

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Slm. Omega ustam...cesitli sebeplerden dolayi epeydir.. giremedim siteye.... su bahsettiginiz uclere basliyalimmi hocam ne dersin...once cesmeden basliyayim ...dede mezarinin guney bati kisminda yaklaşık 100m mesafede bir çesme mevcut....bu çesmede üç adet olluk ( yalak) bulunmakta ......cesme kuzey guney istikametinde...ve ön yüzü doğuya bakmaktadir.....cesmenin baş kisminda 3 adet kum kayasi mevcut.....3 oluktan 1.si kücük 2. Daha büyük 3. Dahada büyük ayrica 1. Ve 3. Olluk daha derinken 2. Olluk daha sığ seklinde..bu çesmenin yaklasik 20m dogu yönünde çivi çakılı palamut ağacı vardı...evet ustam..şimdi top sende...hayırlısı bakalım...

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    134
    Beğenilmiş
    140

Güzel yer ama resimler yok!
    Üç oyma varsa bir üçgen vardır yanında!
    Bu çeşme güzel!
    L si var mı?çeşmede?
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Fenarbahçelim ustam aynen dediğiniz gibi L si var.

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Slm omega ustam sizden cok ozur diliyorum. Gidip resim cekicem dedim ama ailemde yasanan bazi hastaliklardan sebep gidemedim..... Ben konumun arkasindayim ve yardiminizi bekliyorum.. Bu arada gecen yaz koye ist dan birileri gelmiss...vakiflarmudurlugunden geldiklerini soylemisler...soylediklerine gore tarihi camiyi onaracaklarmis...bu arada bu bolgede dozerler calismis...bizim dedeyi kazmislar.. Soylene gore yaklasik 7-8 m derine inmisler..yani anlayacaginiz Bizim dedeyi dagitmislar..sonuc varmi bilmem...sonra kapatmislar....... Omega ustam birde buraya yakin baska bir cesme yaklasik 500m mesafede varmis... Anlatilana gore bu cesmenin yaninda dikili bir tas ve uzerinde uzum salkimi varmiss..boyle bir bilgi varmi hocamm....birde caminin bati kismindan eski yol geciyormuss..bu yolun yaninda 2 adet kara agac agaci varmis kesilmis...omega ustam yardimlarini bekliyorummm..ne aramaliyim.....ayrica 3lere bakicam...tsk.ederim simdiden..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)