Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kumpanya birlik değirmeni

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20

Kumpanya birlik değirmeni

...Selamunaleyküm ustalarım ve arkadaşlar hayırlı ramazanlar,,volçan ve eşkiyalarıyla ilgili olan bu değirmen faliyetleri sırasında ve anadoludan gidecekleri zaman bir araya geldikleri yani toplandıkları değirmendir bu sebeple adı kumpanya birlik değirmenidir,bu değirmenin özellikleri,,
    ...kumpanya birlik değirmenin önünde dama taşı oyun masası ve koltukları vardır,,
    ...kumpanya birlik değirmen çift taşlı ve çift olukludur,,
    ...kumpanya birlik değirmenin kanallarına gelen su kaynak sudan gelir,,
    ...kumpanya birlik değirmeni osmanlı topraklarında iki yerde vardır,,
    ...hayırlara vesile oluruz inşallah,saygılar..

Status
    derter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Kumpanya birlik değirmeni

Kumpanya birlik değirmeni hangi tepenin eteklerinde. Z çizen dereden yukarı çıksam. Bir tane değirmene gelirim. Dere içinde 3 basamak. Birde duvar var burda. dere içinde. Böyle biryermi. yoksa daha yukarıdaki değirmenmi

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    134
    Beğenilmiş
    144

KUMPANYA BİRLİK DEĞİRMENİ

ARKACIK DEĞİRMENİ

Değirmende dört adet kiriş delikleri vardır. Bu değirmene üç basamakla girilir, birici basamakta bir bakraç paramız altın vardır, değirmenin sağ duvarında yedi adet elbise asacak delikler vardır. Bu deliklerde üç adet para var, değirmenin sol duvarında yedi adet ters sekiz rakamları altında, bir ocak yeri ocağın altında yine bir bakraç paramız gizlidir. Değirmenin ortasında ise yerde, bir üçgen yani muska bu taşın altında yedi kulplu bir kazan altınımızı sakladık. Bu kazandaki para otuz ton civarındadır, altı metre derinlikte taş kılavuzludur. Kapının önünde binek taşının ön cephesinde, kaya üzerinde çapraz tüfek resmi gözümüze çarpar, bu taşın altında da yine bir bakraç paramız gizlidir. Değirmenin arkasında beş metre yüksekte bir köpek budunu görebiliriz, bu resimde yedi adet Kibriya mevcuttur. Bu taşın az önünde bir el kahve çekme değirmenin de de bir miktar paramız gizlidir. Bu taşta bulunan köpek budunda on dakika çalışan on dakika duran çark sesini dinleriz. Duyduğumuz bu ses altı metre derinlikten gelen değirmenin sesidir. Bu değirmen benim özellikle ve de son derece zarif ve büyük dikkatle kendim için yaptırdığım ve sade som altından olan değirmenimdir.

Bu değirmene köpek budunun altında bir çark çanak taşından girilir. Değirmenin üzerinde iki buçuk basamakla çıkılan on kişinin oturabileceği bir sofra taşı var, yarım basamağın altına bir bakraç paramız gizlenmiştir, sofranın kendisine yedi kat horasanla tamı t***** eksiksiz fazlasız on dört ton altın para defnedilmiştir. Bu değirmenden on dakika aşağıda kükürtlü pınar diye anılan pınarın atmış santim altında som altından tüfek harbisi gömülmüştür. KUMPANYA değirmeninin argı bin adım olup ana kayadan kesilmiştir, suyunu ise kuru dere ile sulu dereden alır.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20

...Selamunaleyküm ustalarım ve arkadaşlar,hayırlı ve huzurlu günler dilerim,,hayırlara vesile oluruz inşallah,konumuz siteye yeni üye olan arkadaşlarımız için okusunlar,bilgilensinler niyeti ile güncellenmiştir,,teşekkürederim,saygılar...
    **gezgin** (15.Eylül.2019) Bunu beğendi.

Status
    hvefam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Alıntı FENERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KUMPANYA BİRLİK DEĞİRMENİ

ARKACIK DEĞİRMENİ

Değirmende dört adet kiriş delikleri vardır. Bu değirmene üç basamakla girilir, birici basamakta bir bakraç paramız altın vardır, değirmenin sağ duvarında yedi adet elbise asacak delikler vardır. Bu deliklerde üç adet para var, değirmenin sol duvarında yedi adet ters sekiz rakamları altında, bir ocak yeri ocağın altında yine bir bakraç paramız gizlidir. Değirmenin ortasında ise yerde, bir üçgen yani muska bu taşın altında yedi kulplu bir kazan altınımızı sakladık. Bu kazandaki para otuz ton civarındadır, altı metre derinlikte taş kılavuzludur. Kapının önünde binek taşının ön cephesinde, kaya üzerinde çapraz tüfek resmi gözümüze çarpar, bu taşın altında da yine bir bakraç paramız gizlidir. Değirmenin arkasında beş metre yüksekte bir köpek budunu görebiliriz, bu resimde yedi adet Kibriya mevcuttur. Bu taşın az önünde bir el kahve çekme değirmenin de de bir miktar paramız gizlidir. Bu taşta bulunan köpek budunda on dakika çalışan on dakika duran çark sesini dinleriz. Duyduğumuz bu ses altı metre derinlikten gelen değirmenin sesidir. Bu değirmen benim özellikle ve de son derece zarif ve büyük dikkatle kendim için yaptırdığım ve sade som altından olan değirmenimdir.

Bu değirmene köpek budunun altında bir çark çanak taşından girilir. Değirmenin üzerinde iki buçuk basamakla çıkılan on kişinin oturabileceği bir sofra taşı var, yarım basamağın altına bir bakraç paramız gizlenmiştir, sofranın kendisine yedi kat horasanla tamı t***** eksiksiz fazlasız on dört ton altın para defnedilmiştir. Bu değirmenden on dakika aşağıda kükürtlü pınar diye anılan pınarın atmış santim altında som altından tüfek harbisi gömülmüştür. KUMPANYA değirmeninin argı bin adım olup ana kayadan kesilmiştir, suyunu ise kuru dere ile sulu dereden alır.
    Fenerli kardeş üzgünüm, bu belgeye bir resim yakışırdı ( köpeğin arka budu ) ama artık resim paylaşmıyacam maalesef..

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20

...Siteye yeni üye olan arkadaşlarımız için güncellenmiştir,hayırlara vesile oluruz inşallah,teşekkürederim,,saygılar...
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Status
    balkaya34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    25

Alıntı kurtbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Siteye yeni üye olan arkadaşlarımız için güncellenmiştir,hayırlara vesile oluruz inşallah,teşekkürederim,,saygılar...
    Selam Ustam: Acaba benmi yanılıyorum.Kumpanya birlik değirmeni biçatakda dır Bu değirmene suyu getirmek için bir kayayı deldik geçirdik diğerini delemedik etrafını dolandık dermiydi .Yoksa benmi karışdırdım.

Status
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    25

Selam arkadaşlar: Benim bildiğim ve arşdırdıgım tesbit ettiğim KUMPANYA BİRLİK değirmeni şöyledir.Öncelikle ben hiç bir arkadaşı elşdirmek veya bir arkadaşın yazdığını hor hakir görmek asla değil.Bu tamamen benim elime geçen Fotokopi belgelerle ve USTATLARDAN MEHMET ALİ MESTAN ın çizdiği hayali belgelerle ve Yine istanbuldan SN AHMET AYDINLI ustanın ban verdiği fotokopilerle araşdırdıgım ve bulduğumu sandığım bu işaretlere istinaden yazıyorum Amacım sitenize ve arkadaşlara katkı saglamakdır.

Gelelim Kumpanya birlik değirmenine : Bu değirmen Belgelerde geçen KARACALAR köyünün olduğu derededir.Yani dernin ucu karacalar köyüdür.Bu dere aşağıda balkayanın alttarafında dağarcık değirmeni olduğu dereile birleşip Başı kesik kaynın önünden geçer ve ASynı zamanda Baş Degirmeninde suyunu temin eden deredir. Kumpanya birlik değirmeni güney den SARI MEŞELİK tarafından gelen arazının ve derelerin suyu bu dereye gelir başka şansı yok.Ve dereye geldiğinde Bent engine düşer yani dere enginde kalır .O zaman kanalın çıkışını yüksek tutacakki suyun akıntı kodunu yakalaya bilsin .Onlarda bunu yapmışlar.Tepenin yüzünden su kanalı açmışlar ve dağın bir yerine gelmişler ki bu yerden Yan yüzü çok dik ve buradan kanal geçirmek için büyük boy ağaçlardan iskele yapıp orada n bu ana kayayı oymak suretiyle ark yapmaları gerekiyordu Fakat bunun işinin bir hayli çok zaman alacağını ,Bunun yerine bu çıkıntıyı delmenin daha uygun ve daha az zaman alacağını ve de işçilik daha az olacağını hesap etmişler bu kayayı delmişler ve suyu yolunu açmışlar.Measfe 4veya 5 metre kadar bir delikdir.Sonra çıkışda yine kayaya denk geliyor bu seferde delmeye elverişli değil yani kaya engindir ve etrafında iskele kurmadan çalışma yapılabilir olduğu için bu kayanında etrafından dolanıp kanalı değirmene çıkışını sağlamış olmuşlar.Ondan sonrası arazidir yani klolayişdir.kanalı yapmışlar devam etmiş değirmene kadar.Burada bu dereyi kanal terk edip araziye çıkıyor.Şimdi dereyi biz takip edelim dersek ( Z) çizdiği dönemeçde 2 adet Araba gibi kaya var 4 köşe ve geriden bakdıgınızda Payton Veya At arabası görünümündedir.İşde at koşulu payton şifresi ve ya bu yazıları çoğaltanların abarması budur.Sonra değirmene varırsın ve bir harabe dir zaten değirmenler çukurda olur Burasıda birçukurdur.Belgelerde derki bu değirmenin ilerisinde bir sag tarafa dere girerer bu dereden ilerlersin epeyce gidersin sonra hiç bir yöne çıkış yokdur geri döner gelirsin der .Gerçekde öyle aynen sonuna kadar gittim ve hiç bir yöne çıkış yok geri dönüp değinmenin önün egeldim.Arkadaşlar Bir işaret bulup belgelerindekini uyguladığında bir birinden çok farklı ve çok ayrıntılı bir işareti verdır .Bu çok önemli bu ayrıntılar diğerindeki ayrıntıya uymaz .Dah yazacak ayrıntılar çıkabilir....Özeti şudur Bir kumpanya birlik değirmeni yapdık Bu değirmene suyu bir kayayı deldik geçirdik Digerini delemedik etrafını dolandık burada bir payton yapdık der Saygılar. Olay budur.

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    134
    Beğenilmiş
    144

Bence en son terkedilmiş bölge...
    Maden çalışılmış, maden curufları olan değirmen...
    Anlatılan külçeler bu değirmenden çıkar..!
    Ayı'yı burada görürsünüz eğer gördüyseniz değirmene mesafe ne kadar?
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    25

Selam ustam. Ben maden ocağı ola bir değirmeni ilk şuan sizlerden duydum.Aslında minare kaya,ve Balkaya maden işletme yeri bunu biliyorum.Degirmenlerde maden işleme yerini hiç duymadım. Saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)