Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sıralı Oymalar ve Çizgiler

Status
    mortal kombat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    56

Sıralı Oymalar ve Çizgiler

belkide bizleri en çok oyalayan ve yanlış yönlendiren işaretlerdir. sebebiyse taş kesim izleriyle çok benzer olması. ayırt edilemicek şekilde benzerler. 2 den başlayıp onlarcaya kadar ulaşır. diğer oymalar gibi kayanın üst yada yan kısımlarında görüyoruz. ufak dikdörtgen,elips yada kare tipi oymalardır. derinlik uzunluk gibi farklı ölçülerde görüyoruz.
    taş kesim izi olup olmadığı çok iyi bir gözlemle anlaşılabilir. tabi anlamak için kayalık bölgeninde bizlere ipucu vermesi lazım. bu konuda elimde yüzlerce resim mevcut. açılmış olanları - açılmamış olanları - yarıda bırakılmışları ve taş kesimse taş kesim izlerinin olduğunun kanıtları vs.. inşallah internet sorunum düzelirse resimleri zamanla eklerim.
    sıralı oymalar gibi dikey ve yatay çizgilerde arazide görüyoruz. bunlarda taş kesimde yada tıraşlanmış bir kayada kullanılan murç izleriyle benzerler. ama bunları daha iyi ayırt edebiliyoruz. bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
    amero (23.Mayıs.2019), Asla (15.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    KESİNLİKLE KAÇAK KAZIDAN UZAK DURALIM. YASALARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Status
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    56

Cevap: sıralı oymalar ve çizgiler

Alıntı balıkçı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok basit görünen bazılarının taş kesim izi dediği bir işareti pointe çizdim .birebir kendi tespitimdir .sıralı beş adet kanal yerden 80 cm yüksekliğinde aşağı yukarı bir metreye bir metre gibi yerli kütle bir kayayı işlemişler .kayanın tepesine yapılmış bu işaretler.şemadada belirttiğim gibi kanalların birisi diğerlerinden farklılığını gördüm içini temizleyince ,ufak bir nokta koymuş sanki cin parmağını dokunmuş gibi .bu bir ayrıntıdır işarette ölçümüde bu kanaldan aldım çünki hem başta hem ufak hemde mini bir oyma koymuş kanal 11 cm tam güney.baktım yakınında bir şey yok komplesinin toplamı olan 75 metreye gittim.zaten yaklaştığımda ufak tepenin sonradan yapıldığını fark ettim .tabi ortada bir tepeden başka hiç bir envare yok .bilgide bir yere kadar teknoloji devreye girdiğinde 75 metre kapalı kuyunun üstü kuyudan tünel odaya odadan odaya bir metre bir tünel mutlu sona .birde şu var bu tür sıralı kanalların hep aynı sistemde aynı odalar çıkacak diyede bir kaide yoktur .mesela aynı kanallardan başka bir yerde gördüm 7 adet vardı fakat kanallarda ayrıntı göremedim ve kayanın yan yüzeyindeydi bu işaretinde karşılığı tam karşısında harman yeri gibi bir yerin tam ucunda sıralanmış yanyana mezarları mevcuttu tabi hepside boş .umarım arazide bu tür işaretleri gördüğünüzde faydası olur.
    .....................
    Asla (15.Temmuz.2019) Bunu beğendi.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    155
    Beğenilmiş
    33

benim bildigim ufak oyma yön verici işaret yönünde 75 adım veya metre gitmek gerekirdi burda ise ters yönde gidilmiş acaba hedefler 2 tanemidir veya kavimden kavime bu kadar keskin dönüş olmşsa ermeni işaretidir diye aklıma geliyor
    Asla (15.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    155
    Beğenilmiş
    33

amero senin bildiğin ufak oyma yön verir demişsin doğru zaten ufak oyma yön verdi .ama senin bildiğin işaret karşısı yanlıştır .işaretler ölçülerine göre yönlerini belirler sistem budur .11 güneydir 6 rakamıda güneydir .mesela 1 ve 8 doğudur her yönün bir sayısı rakamı vardır bu değişmez benim yazdığım yazıyı tekrar okursan daha iyi anlarsın
    teşekkür ustam aydınlandım
    Asla (15.Temmuz.2019), Tekboy (27.Mayıs.2019) Bunu beğendi.
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    mataraxs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

mortul kobbat kardeşim işini yarım bırakmışsın kırokin güzel ve doğru ama iki odan daha var açılıcak kare oymaların 5 tane yanlış görmediysem bunlardan biri yada 2 si değerlii dir neyse arkadadaşlar sıralı kare oyma yada dikdörtgen oymalar sayısınca o kayalıkta oda mezar verir ve bu oymaların arasında kanal varsa birbirine geçişi temsil eder içerden neyse kolay gelsin bişet daha murç izi sırralı oymalarda admı temsil eder

Status
    Beğenmiş
    8
    Beğenilmiş
    56

mataraxs kardeş o çizim balıkçı ustaya ait. açıklama yapar inşallah. bu arada balıkçı usta bende de yanh yana 3 sıralı oyma sağ ikisinin tam ortasında çok güzel bir murç var. onu çözemedim. bi bakarız olur mu ?

Status
    mataraxs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

balıkçı kardeşim oda kre oymanın yanında demiyorum ki zaten bu sol tarafın da sagında yani bu kayalıktadır ama uzak olmaz zaten artı bazılarına yön verilmiştir mur izi gibi değil mi kardeşimm ytada mezarın üst kısmına su kanalı yapılarak yeri belirtilmiştir değil mi yoksa yanlış mı biliyorummm kardeşim

Status
    Orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    56
    Beğenilmiş
    20

balıkçı ustam çok güzel bir paylaşım olmuş ellerine sağlık.

Status
    MaRCuSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

amero senin bildiğin ufak oyma yön verir demişsin doğru zaten ufak oyma yön verdi .ama senin bildiğin işaret karşısı yanlıştır .işaretler ölçülerine göre yönlerini belirler sistem budur .11 güneydir 6 rakamıda güneydir .mesela 1 ve 8 doğudur her yönün bir sayısı rakamı vardır bu değişmez benim yazdığım yazıyı tekrar okursan daha iyi anlarsın
    balıkcı usta senın dedıgıne gore bır oymanın yanındakı kucuk oyma yon vermez aradakı olcu yonu verir kucuk oymanın ne yone vuruldugu onemlı degıl yanlışmı anlamısım neden pekı kucuk oymayı hedefe dogru vurmuyor bu bır aldatmacamı sence.
    Issız sabahlarda bol güneşler dilerim.

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    225
    Beğenilmiş
    169

bende sıralı oymaları işaret olarak düşünüyordum o yüzden kaya kesim izi diye değil işaret olarak değerlendirdim hep ama sayısınca mezar yada oda olduğu yönünde araştırmadım sadece mezar verdiğini örneklerle gördüm ,bu izleri ben sayısınca yönlerden hariç, büyükten küçüğe küçükten büyüğe istikametinde de tüfek gezi yada delikli kaya gibi de yön olarak baz aldım dediğim türlüde değerlendirilip araştırılması uygundur bilginize

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)