Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Saat İşareti

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,780
  Beğenmiş
  624
  Beğenilmiş
  754

  Saat İşareti

  Not: Bölümün kullanım amacına da uygun olarak bu konu altında seviyeli bir şekilde tartışmak istediğim bir işarettir.

  Not: Aşağıda okuyacağınız tüm detaylar tarafımın fikirleri ve yalnızca teori olup kesinlikle net bilgi ve bulgu sunmamaktadır !

  Not: Bu işarete sahip olanlar ya da örnek fotoğraflara sahip olanlar da fotoğraflarını burada ekleyebilir ve özellikle 10:10 denilen bu saatleri karşılaştırabiliriz de fikir vermesi adına. Büyük memnuniyet duyarım.

  Dün bir konuda tesadüf olarak karşılaştığım ve özellikle bu gördüğümüz ve saat olduğu belirtilen işareti belirtmekle başlayalım.
  Ustalarımızdan da yorum yapanlar olmuş ve saatin 10:10 olduğu belirtlilmiş. Ben de fikrimi belirttim konuda fakat biraz daha araştırmak istedim bunu ve karşıma çıkan çeşitli detaylardan da bazı teoriler sunmak istiyorum. Elbette katılan olabilir, saçma bulan olabilir, tüm fikirlere saygılıyım. Fakat özellikle bu işaretin birçok yerde çıktığını ve hepsinde de sorulduğunda saatin 10:10 olduğunu da belirtmiş bir ustamız.

  Önemli not:
  mevzu bahis konudaki yorum yapan ustalarımıza da saygım sonsuzdur. Kendileri ya da konuyu gören bilenler de burayı görüp o ustalarımıza karşı bir saygısızlık yaptığımı da sakın düşünmesin. Elbette dedikleri doğrudur, elbette bildikleri vardır, benimkiler yalnızca fikir ve pozitif eleştiridir. Şüpheyle bakış açıcısıdır, hepsi bu. @gezgin_99 ustama ve aslan ustama saygılarımla... (aslan ustayı etiketlemiyorum, onun mizacı biraz sert fırçalama ihtimali mevcut )

  Çoğu yerde aynı göstergeye ait olması da ilgimi çekti tabi ki ve bir yandan düşünürken bir yandan da araştırmaya başladım.

  Şimdi konudaki bir diğer önemli detay da aynı zamanda yunanca harflerin de olduğu bir yazının da olması. Tabi bu alanı biraz daralttı elbette ve araştırmamı da Antik Yunanca dahil çeşitli Yunanca türleri üzerine yoğunlaştırdım yalnızca.

  Öncelikle saatimizin kadranındaki sayıların o dönemdeki karşılığını düşündüm ve elbette gözümde canlanan saat kadranı bu kadar modern olmasa da üzerindeki sayılar bu şekildeydi en başta:  ve ben de saati 10:10 kabul ederek nelere karşılık geldiğine baktım elbette.  Ardından da bu sayılar ile neler yapabileceğime:  Düz mantık ile direkt X ve II olarak da ele alınabilir daha eski Yunancadan örnekler de tabi ki. Her biri de farklı yöne çekip farklı sonuçlar da doğuracaktır mutlaka.

  Derken bir detay gözüme takıldı. O dönem her şeyi bu kadar detaylı ve başarılı yapan bu adamlar hele hele işçiliği de güzel olan şeyleri yapan taş ustaları (ilk fotodaki yan detaylardaki işlemeler gibi) nasıl oldu da bu saati düzgün yapamadı diye düşündüm. düzgün değil diyorum çünkü bir tuhaflık var şeklinde:

  Daire gibi görünmesine rağmen alt kısımda eksiklik mevcut ve aynı zamanda akrep ile yelkovanın kesişim noktası sanki kadranın tam ortasında değil gibi duruyor.

  Bir yandan başka şeyler de düşünürken aklıma bir saat üzerinde hangi medeniyet kullanırsa kullansın 12 adet zaman dilimi olması ve buna bağlı olarak çeşitli teoriler üretmeye başladım.

  Neler olabilir acaba diyerek.

  önce burçlar geldi aklıma ve malum zodyak

  onlar da 12 taneydi ve bu saat 10:10 ise ve roma rakamı ile X:II şeklinde ele alsam bunlara karşılık burçlar var mı acaba diye düşündüm ve karşıma bu çıktı:  Teori bu ya neden olmasın dedim bir bağlantısı olabilir belki. Burçlar da bildiğim kadarıyla zaten yunan mitolojisinden geliyor yanlış hatırlamıyorsam.

  Sonra birden Büyük Yunan Tanrıları geldi aklıma tam sayılarını hatırlayamadım ama belki dedim 12 tane olabilir mi ?

  İlginç bir şekilde 13 tane olduklarını ama 1 tanesinin yer değiştirip insana dönüştüğünü ve sayının değişmemesi için eskisi gibi 12 adet olması için bile çaba verdiklerini ve kısaca toplam gerçekten 12 tane olduğunu gördüm.  Burada da yine 10 ve yelkovanın da 2 üzerinde olduğunu varsaymaya devam ederek 2. ve 10. Tanrılara baktım. 2 de Tanrılar Kraliçesi ve 10 da da Ateş Tanrısı çıktı karşıma.

  Tabi diğer ihtimal e aklımda hala. Yani saat 10:10 ise aslında iki taraf da Ateş Tanrısı olabilir şeklinde.

  Yukarıda ufak bir yerde de ulaştığımız gibi eski yunancada 10 sayısı aynı zamanda üçgen işareti.  ve bu saatimizde 10:10 aynı zamanda X:X aynı zamanda X:II ve aynı zamanda Δ:II (üçgen sembolü:II) (sembol çıkmadı) olabilir mi ki dedim.


  derken ardından karşıma şu çıktı:  işaretlediğim nokta burçlardan oğlak ve mitolojiden de Zeus un kızkardeşi Hestia dikkatimi çeken detay aslında en sağdaki sembol oldu. Sanki yukarıdaki saat örneklerinden olan Δ:II (sembol görünmedi) bu işaretlerden oluşmuş. (üçgen ve 2 adet I dan)

  Bu arada bu 12 Tanrının dekor amaçlı duvar saati de mevcut:  Saatimiz 10:10 ise bu akrep ve yelkovana karşılık gelen kişiler kim ? Emin değilim.

  Sonra yeniden ilk fotoğraftaki gerçek işaretimiz geldi aklıma. Acaba dedim bu saat olmayabilir mi ?

  Hem dairenin istediğim gibi olmaması, hem daireyi tamamlayınca akrep ile yelkovanın dibi dairenin ortasına düşmemesi hem akrep ile yelkovanın aynı uzunlukta olması vs.  Sonra birden aklıma her zaman önemli olan yönler geldi ! Ya dedim bunlar acaba yön olabilir mi ve çok enteresan detaylar gördüm. Bu arada ilk fotoğraftaki 10:10 kabul edilen ve bilinen saatin 10:10 olma ihtimali de bana zor görünüyor biraz. Çünkü 10:10 birazdan örneklerde de görüleceği üzere daha kapalı bir açıya sahip.

  ve bu şekilde bir teori daha ürettim:  ve acaba dedim saat değil de bunlar yön verip bu yönler de Kuzeydoğu ile doğunun tam ortası ve kuzeybatı ile batının tam orta noktası mı ?

  Fakat ne yapsam ilk fotodaki akrep ve yelkovanı saat kadranı içinde düzgün oturtamadığım için de içime hiç bir fikir sinmedi.

  Sonra aklıma bambaşka bir şey geldi.

  Acaba dedim olabilir mi ?  acaba bu yüzden mi her detayı güzel bir işçilik ile sunarken akrep ve yelkovan sandığımız kısımlar olması gerektiği yerde değil. Daha doğrusu zaten olması gerektiği yerdeler ama saat tahmin ettiğimiz gibi bir analog saat mi değil acaba ve yine acaba bu yüzden mi tam düzgün bir daire değil o şekil ?

  ve acaba aslında 10:10 dediğimiz, gördüğümüz, sandığımız, kabul ettiğimiz saat işaretleri aslında güneş saati olup 2:11 ya da 11:2 yi mi temsil ediyor ?

  Elbette başta da belirttiğim gibi net bir bilgim yok fakat her saat işareti aynı olmayabileceği gibi ben şahsen kendi adıma ilk fotoğraftaki saatin analog bir saat olmadığını ve 10:10 olmadığını düşünmeye başladım.

  Yine başta belirttiğim gibi saat işaretine sahip olanlar da örneklerini burada ekleyerek paylaşabilir ve bu saat işaretlerini bu başlık altında tartışabiliriz mantık çerçevesinde.

  Amacım bir yandan bir şeyler öğrenmek iken diğer yandan da fikir alışverişi yapmaktır ve ustalarımızın da katkılarını isterim. Çözülmüş saat işareti örneklerinde neler ile karşılaşıldı ne detaylar vardı bu saat örneği ile direkt aynı mıydı gibi çeşitli fikirleri tartışabiliriz.

  Ayrıca doğruluğunu dediğim gibi net kabul etmediğim ya da net bilgidir diyemediğim gibi yine de bu işaret ile karşılaşanların bu örneklerden de yola çıkıp arama ve çözümlemelerinde değişik ve farklı metodlar deneyip bu doğrultuda da sonuca ulaşmaya çalışabileceği örnekler olarak da kabul edilebilir.

  Saat işareti olup hala çözüme ulaşamadıysanız denemekten zarar gelmez diyorum. Elbette yukarıdakilerin beraberinde mesafe verecek detaylar da çıkarmak gerekecektir ve belki de türlü varyasyonlar denemek gerekebilir.

  Faydası olabilmesi umudu ve hem tüm ustalara hem de tüm DefineYolu ailesine, saygılarımla

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  LAZURAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02 Nisan 2016
  Mesajlar
  963
  Beğenmiş
  5
  Beğenilmiş
  14

  Cevap: Saat İşareti

  beynim error vermeye başladı

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  lg_e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Aralık 2009
  Nereden
  Kırklar Makamı
  Mesajlar
  1,509
  Beğenmiş
  67
  Beğenilmiş
  22

  Cevap: Saat İşareti

  Güzel bir çalışma, ilmine kuvvet kardeşim
  “Kırk ulu Çınar geliriz bir gece, Kırkımız da Kırklar yaşında, Kırkımız Kırk sancak taşırız, Kırk sancakta Kırk Püsküllü Kırk Zillidir,
  Kırk Akıllıyız Kırk Deliyiz, Kırk söyleriz Kırk susarız. Görmek istersen bizi Kırkımız da varda yokuz, yokta varız”

  YORUMLARIM SADECE BİLGİ AMAÇLIDIR. KAÇAK KAZI KANUNEN SUÇDUR...lg_e

 4. #4
  Status
  Çevrimiçi
  MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19 Ekim 2013
  Nereden
  Aksaray
  Mesajlar
  3,165
  Beğenmiş
  1,350
  Beğenilmiş
  369

  Cevap: Saat İşareti

  Emeğine sağlık hocam, bilgilendirici bir yazı olmuş, bütün arkadaşlara tavsiye ederim.
  NoBody Can Stop Me.!!!!!

 5. #5
  Status
  Çevrimdışı
  amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30 Aralık 2011
  Mesajlar
  3,229
  Beğenmiş
  922
  Beğenilmiş
  180

  Cevap: Saat İşareti

  10:10 akrep ve yelkovanin birlesme yerindei aci nedir astronomik olarak 10:10 gunes isiginin ozellikleri nedir ve isaret hangi kavmin zeminde neler var
  Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
  Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

 6. #6
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,780
  Beğenmiş
  624
  Beğenilmiş
  754

  Cevap: Saat İşareti

  Alıntı amero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  10:10 akrep ve yelkovanin birlesme yerindei aci nedir astronomik olarak 10:10 gunes isiginin ozellikleri nedir ve isaret hangi kavmin zeminde neler var
  Ustam şimdi öncelikle şöyle bir detay var.

  normalde saat 10:10 iken akrep tam 10 üzerinde yelkovan da tam 2 üzerinde zannedilir ve ufak hesaplarda böyle kabul edilir. Fakat yelkovanın vardığı noktaya göre akrep de daha ağır şekilde hareket eder ve örneğin saat 10:10 iken evet yelkovan tam 2 üzerindedir ama akrep tam 10 üzerinde değildir. Çok çok az milimetrik ileridedir.

  Aynı şekilde saat 9:15 iken aslında tam 180 derecelik bir açı ile ile akrep ve yelkovanın tam karşı karşıya olmadığı gibi.
  Ancak bu örnekte de genelde saat 9:15 denince akrep tam 9 üzerinde yelkovan da tam 3 üzerinde ve kadranda dümdüz bir çizgi hayal edilir ve hatta kabul edilir.

  Fakat yine de neredeyse her genel hesapta akrep ve yelkovan tam sayılar üzerinde kabul edilir.

  Yani bu yüzden saat 10:10 iken de dediğiniz birleşme yerlerindeki açı 120 derecedir ve aynı zamanda tüm saati oluşturan dairenin 360 derecesinin tam 3 de 1 lik bir dilimini oluşturur bu alan. Bu ufak detayı dün mevzu bahis konuda da belirttim.

  İkinci ve üçüncü sorularınızı araştıracağım ustam şu an bilgim yok maalesef, saygılarımla

 7. #7
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,780
  Beğenmiş
  624
  Beğenilmiş
  754

  Cevap: Saat İşareti

  ikinci sorunuza en azından şöyle ufak bir şey sunabilirim. Saat 10 da güneş ışığı yeryüzüne bu açıyla geliyor:


 8. #8
  Status
  Çevrimdışı
  kartal837 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Ekim 2008
  Mesajlar
  792
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  15

  Cevap: Saat İşareti

  emegıne saglık
  .. BİLGİ PAYLAŞDIKCA ÇOĞALIR ..

  Verilen tüm bilgiler ön araştırma amaçlıdır. Ön araştırma yapacak kişi MÜLKİ amir'den izin almak zorundadır.
  Kaçak kazı yapmayalım yapanları uyaralım.

 9. #9
  Status
  Çevrimdışı
  RuHuMaAsLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Aralık 2013
  Nereden
  Istıranca
  Mesajlar
  669
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0

  Cevap: Saat İşareti

  Emeğine Sağlık Çok Güzel Bi Çalışma Olmus.
  Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.(Kasas 77)

 10. #10
  Status
  Çevrimdışı
  FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21 Kasım 2010
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  4,348
  Beğenmiş
  243
  Beğenilmiş
  237

  Cevap: Saat İşareti

  Alıntı OMEGA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok uğraşmışsın kardeşim, keşke daha önce bu konuya bişeyler yazsaymışım, Olsun en azından güzel bir araştırma yapmış oldun.
  Toprak, su, hava , ateş.
  Bu arada aslında yakalamaya çok yaklaşmıştın. 10 Delta bunu üçgen olarak yerine oturtsaydın ... neyse.
  Fotoğrafı incelerseniz üçgenleri görebilirsiniz. Büyüteç ve metamorfoz bakış şart.

  Ayrıca, orada daire, çember vs olmayıp, omega var. Bu anlam olarak, son der ve, tüm bilgileri içine kapsar.


  Omega ustamız yine kıyamamış, nasıl?
  Şimşekler çakmaya başladı mı?
  Paylaşım için teşekkürler, kolay gelsin.
  ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
  "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •