Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Paint Programı Kullanımı: Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme ve Kroki Çizimi

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Paint Programı Kullanımı: Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme ve Kroki Çizimi

Çoğumuzun kullandığı ve hakim olduğu paint programını tabi ki hepimiz biliyor ve kullanıyoruz. Ancak yine de henüz kullanamayan ve bunu dile getiren üyeler olduğunu da gördüm. Sırf bu sebepten görsel destek sunmayan isteyip de sunamayan ya da kendi konularında kroki eklemek istese de zorlanan kişilere rastladım.

Ben de yardımcı olabilmesi ve kullanımı aslında oldukça kolay ve çok kullanışlı olan ve yine herkesin bilgisayarında standart bulunan bu programı özellikle bilmeyen ya da kullanırken zorluk çekenlere faydalı olabilmesi adına ele almak istiyorum.

Çok detaya inmeyip sık sık kullanılan ve işe yarayacak özelliklerden bahsetmekle kalacağım. Yine de kullanan, kullanamayan ve kullanırken takılan herkes bu başlık altından sorularını da sorabilir. Takılınan noktalar olması halinde yine elimden geldiğince yardımcı olmaya ve hem yazı ile hem görsel desteklerle yardımcı olmaya ve açıklamaya, izah etmeye çalışırım.

Diyelim ki "Fotoğraflı Define İşaretlerinize Yorumlar" bölümünde açılmış bir konuda dikkatinizi çeken noktalar var ve yazmak yetmiyor, işaretleme ihtiyacı duyuyorsunuz. Önce fotoğrafı bilgisayarımıza kaydetmemiz gerekiyor.

Bilgisayarınıza kaydettiğiniz fotoğrafların üzerine sağ tıkladığınızda da aşağıdaki gibi bir kutucuk çıkar ve oradan "Birlikte Aç" kısmının üzerine geldiğinizde sağındaki yeni kutucuk görünür olur ve oradan da "Paint" programını tıklamanız yeterlidir.

Kaydettiğiniz ve paint ile açmış olduğunuz resim ya da fotoğraflar üzerinde çeşitli işaretlemeler yapabilirsiniz. Bunlar ister hazır şekiller ve onları fotoğrafta doğru yerlere yerleştirmek olsun ister serbest çizimler olsun. Hatta eklemek istediğiniz ufak yazıları da yine paint programının üst kısmında geometrik şekillerin hemen solunda gözünüze çarpacak olan "A" kutucuğu ile yazabilirsiniz.

Bunun dışında özellikle kendinize ait konular varsa ve kroki çizimleri yapmak istiyorsanız da yine bilgisayarınızdan paint porgramı ile düz boş bir yeni sayfa açabilir ve üzerinde istediğiniz şekilde çizimler yapabilirsiniz. Belli noktalar arasında mesafe ölçümleri de aldıysanız bu ölçüleri de yine kolayca uygun bulduğunuz noktalarda belirtebilirsiniz.

Tabi bunun için önce biraz programın seçeneklerine bakalım ve bu basit ve kullanışlı arayüzü tanıyalım:

Bu detayları hem kroki çizimlerinde hem de paylaşılmış bir fotoğrafı kaydedip üzerinde çeşitli işaretlemeler için de kullanabilirsiniz.

Bunların yanında yine çok faydası dokunacağını düşündüğüm önemli klavyenizden müdahale edebileceğiniz kısa yolları da bilelim:

Bilgisayarınıza işaretlenmiş halini de kaydettiğiniz resim ya da fotoğrafları da yeniden mesajınızda paylaşmak için ise bildiğiniz fotoğraf yükleme seçeneklerini kullanıyorsunuz. Hepsi bu.

Başta da belirttiğim gibi aslında zaten çoğumuzun bildiği, kolayca kullanabildiği bir program ama ben şahsen bu programı bilmeyen ya da kullanamayan kişilerin kalmamasını istiyorum.

Bu sayede ister yeni üye olan biri olsun ister eski bir ustamız ya da üyemiz olsun dile getirmek istediği ya da konularda gördüğü ve dikkatini çeken noktaları işaretlemek istediği halde sırf bu sebepten sessiz kalmaması adına faydalı olabileceğini düşündüm.

Tabi özellikle konu açan herkesin fotoğraflarına sığdıramadığı ya da pek mümkün olmadığı kroki çizimlerinin de önemli olmasından dolayı bu konuda fazlasıyla faydasını görebileceklerini düşünüyorum.

Yine yukarıda belirttiğim gibi takılınan her noktayı çekinmeden sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Program üzerinde de yine çeşitli denemeler yaparak aslında ne kadar kolay ve kullanışlı bir program olduğunu görebilir ve kendinizi de kısa sürede geliştirip en azından bu program üzerinde hakim olarak hem konularınızı fotoğraflara ek olarak güzel krokilerle süsleyebilir ve çözümleri kolaylaştırma adına kendinize fayda sağlayabilirsiniz hem de konusu olan tüm üyelere yardımcı olmak istenildiğinde de yine kısa sürede ve kolayca istediğiniz desteği de verebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim özelliklerin tabi ki aslında çok daha fazlası ve detaylı seçenekleri program üzerinde mevcut olup ben daha çok sık kullanılan, kullanılabilecek kısımları ele almaya çalıştım.

Herkese faydalı olabilmesi temennisi ve saygılarımla

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    133
    Beğenilmiş
    139

Cevap: Paint Programı Kullanımı ve Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme

Eline sağlık kardeşim, Üyelerimiz'i bilinçlendirilmesi açısından çok faydalı bilgiler.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    15

Cevap: Paint Programı Kullanımı ve Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme

Elinize sağlık DOIDYE ustam, yararlı faydalı bilgiler, saygılarımla
    "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    949
    Beğenilmiş
    180

Cevap: Paint Programı Kullanımı: Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme ve Kroki Çizimi

Emeğine sağlık kardeşim, bu konu sabitlenmeli.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    aslan81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    trakya
    Beğenmiş
    243
    Beğenilmiş
    183

Cevap: Paint Programı Kullanımı: Fotoğraflar Üzerinde İşaretleme ve Kroki Çizimi

elinize sağlık master arkadaşımızda değinmiş foruma foto yükleme bölümüne sabitlense daha faydalı olur

Status
    Atif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

hocam eline sağlık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler