Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mesajlardan Alıntı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bir Detay

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Mesajlardan Alıntı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bir Detay

Aslında Ar-Ge ye mi yoksa daha başka bir yere mi açsam tam emin olamadım ama burası uygun gibi geldi yine de.

Arkadaşlar yine dikkatimi çeken ve zaman zaman çok önemli olduğunu düşündüğüm bir detayı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Biliyorsunuz ki hepimizin sık sık kullandığı "Alıntı ile Cevapla" butonu mevcut. Oldukça da faydalı bir buton. Fakat alıntı yaparken dikkat edilmesinin çok önemli olduğuna inandığım ufak bir detay var. Bu da fotoğraflı mesajların alıntısı ! Evet her zaman yapılmıyor ve her geçen gün bilmeyenlerin de artık öğrenip uyguladığını görüyorum ama hala yapıldığı da oluyor ve bu hata yapıldığında da hiç iyi olmuyor açıkçası diye düşünüyorum.

Aslında bu konuda MaSTeR ustamız bir çözüm üretmiş yakaladığım kadarıyla ve alıntı yapılmış bir mesajı yeniden alıntı yaparken fotoğraf linkleri otomatik olarak siliniyor. Süper düşünülmüş bir detay olmuş açıkçası.

Fakat özellikle ilk alıntı yapılması durumunda fotolar hala görünüyor. Şimdi yalnızca tek bir foto olması durumunda belki o derece önemli olmayabilir ya da duruma göre alıntıda fotoğraf olması gerekebilir de elbette ama fotoğraf sayısının 3 ve üzeri olduğu durumlarda beraberinde getirdiği iki önemli sorun oluşuyor.

1) Görsel kirlilik ve sayfada ilerlerken eksrtra zaman kaybı
    2) Aynı fotoğrafların tekrar tekrar sayfalarda paylaşılması ve gereksiz yere fotoğraf alanımızdan tüketmek !

Bunun için de ufacık bir püf noktası var. Yani buna dikkat edilmesi durumunda bu sorun da komple ve kalıcı olarak ortadan kalkabilir.

Bu örnekte bir mesajı alıntı yaparak cevapla butonunu kullandım ve karşıma otomatik bu halini aldı haliyle. Ancak bu mesajın alt kısmına kendi mesajımı yazıp fikrimi, belirterek paylaşsa idim konudaki 5 fotoğrafı yeniden göz önüne getirecektim. Hem de gerekmediği halde ve komple sayfayı yeniden aynı karelerle doldurmuş olurdum.

Bunun yerine böyle fotoğraf linkleri de olan konu ve mesajlardan alıntı yaparken en azından 3-4 ve daha fazla fotoğraf olması durumunda bu kolay link silme detayı uygulanırsa aynı fotoğraflar sırf alıntı yapıyoruz diye tekrar tekrar sayfaları doldurmamış olacaktır.

Aynı şekilde konuda ya da mesajda 3-4 fotoğraf varsa ve sizin özellikle vurgulamak istediğiniz fotoğraf da mevcut olup örneğin yukarıdaki alıntıda özellikle amacımız yalnızca 2. fotoğrafı vurgulamak ise yalnızca onu yerinde bırakıp diğer linkleri silip mesajınızı da sağ alttaki "ön izleme" butonu ile yeniden bir kontrol de edebilirsiniz.

Herkese faydalı olması dileğimle, saygılar.
    aslan81 (02.Mart.2019) Bunu beğendi.

Status
    ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Cevap: Mesajlardan Alıntı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Bir Detay

Çok Harika bir paylaşım olmuş, yararlı ve faydalı bilgi, elinize dağlık, saygılarımla
    "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Değerli Define yolu ailesi,

bu konuyu güncelleme zorunluluğu hissettim.

Yukarıdaki açıklamalar karışık gelebilir ise kısa öz direkt konuya gireyim.

Konu içerisinde yoğun fotoğraflar olabiliyor ve sürekli her fırsatta hem de hiç bir şey işaretlemeden direkt "Alıntı ile Cevapla" butonunu kullandığımız sürece;

aynı fotoğrafları sayfalarda tekrar tekrar görüyoruz.

Oysa işaretleyeceğiniz bir fotoğraf yoksa ve alıntı yapmak istediğiniz mesaj fotoğraflar içeriyorsa "Alıntı ile Cevapla" butonu yerine hemen yanındaki "Cevapla" butonunu kullanmalısınız.

Ya da 2. alternatif seçenek olarak direkt sayfa en altındaki yazım penceresine belirtmek istediklerinizi yazıp yine hemen onun altındaki "Cevapla" kutucuğunu tıklayabilirsiniz.

Yazdığımız cevaplar konu sahibine yazıldığına göre zaten görecekler, görmemeleri mümkün değil ki.

Özellikle son dönemlerde bazı mesajları sık sık düzenlemek durumunda kalmaya başladım.

Konuda 10-15 fotoğraf olup (2 adet bile olsa gerek yok) tekrar tekrar yapılan alıntılı cevaplarda bir şey de işaretlenmediği için sürekli kaldırmak zorunda kalıyorum.

Hele bazı mesajlar 20 fotoğraf ile alıntı yapılmış el insaf yahu

Aile olduğumuz için açık ve samimi bir dil ile yazdım, bu yüzden kesinlikle kırılmanızı gerektirecek bir durum yoktur.

Yoğun fotoğraf alıntıları hem karmaşa yaratıyor, hem konuları incelerken zaman kaybettiriyor, hem görsel anlamda olumsuz bir görünüş sağlıyor hem de fotoğraf hafızamızı da şu an olmasa bile uzun vadede boşa tüketiyor. Yani full zarar

Bu negatif sonuçlar hepimiz için nihayetinde.

Bu konuda hassasiyet göstermenizi önemle rica ederim.

Saygı ve selamlar.

Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Navaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nordatlantik
    Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş
    65

Bu önemli hususa bir kaç gün içerisinde ben değinmeyi düşünüyordum @DOIDYE kardeşim .. Konu başlığında'ki fotolarla birlikte yazılan kısa mesaj yazısına veya Fotoğraflı önce'ki bir mesaja ''Alıntı'' yaparken, Resim Linklerini yazacağımız mesajdan çıkaralım ki, boşuna forum kirliliği yaratmasın ..
    Aksi takdirde 2 satırlık mesaja Fotolarla birlikte ''komple Alıntı'' ile cevap vermeye kalkarsak, aynı Fotoğraf sayısı x2 katı oluyor ve bu çok gereksiz .. Hem Konu dağılıyor, hem'de sayfaların açılma hızı aşırı sayı'da resim olmasından sebep çok uzun sürüyor ve Konu'da sayfalarca boş yere uzuyor ve uzadıkça'da dağılıyor ..
    by Nava®one

Status
    Yücetepe28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    GÖNÜL DAĞI
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    24

Değerli ustalarımızın dikkate alması gereken önemli bir ayrıntı.Temiz bir forum sayfası için lütfen daha dikkat edelim...
    "HER NASİP VAKTİNE ESİRDİR"

Status
    Nereden
    İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Önceleri çok alıntı yaparak cevaplayan biri olarak size katılıyorum. Saygılarımla
    "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Değerli arkadaşlar, alıntı yapmayalım, yapılmasın gibi algılanmasın kesinlikle. Alıntı tabi ki yapılacak gerektiği yerde, yapılmalı da. Burada en çok alıntı yapanların liste başı benim bir kere. Önemli olan alıntı yaparken dikkat etmek ve görsel kirlilik yanında boşa vakit kaybı vermemek adına gerekli olmayan kısımları alıntıdan daima ayıklayabilmek, tümü gereksiz ise de zaten alıntı yapmayıp normal cevaplamak, hepsi bu.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Nereden
    İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli arkadaşlar, alıntı yapmayalım, yapılmasın gibi algılanmasın kesinlikle. Alıntı tabi ki yapılacak gerektiği yerde, yapılmalı da. Burada en çok alıntı yapanların liste başı benim bir kere. Önemli olan alıntı yaparken dikkat etmek ve görsel kirlilik yanında boşa vakit kaybı vermemek adına gerekli olmayan kısımları alıntıdan daima ayıklayabilmek, tümü gereksiz ise de zaten alıntı yapmayıp normal cevaplamak, hepsi bu.
    Anlaşılmıştır Adminim...Saygılarımla

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    167
    Beğenilmiş
    17

Bence alintiyla cevaba hic gerek yok profilde yazan nicki kopyalayip boyle yapistirip @DOIDYE kime hitap ediyorsaniz yazmaniz

Zaten yorumlari okuyup cevap veriyoruz konunun ve sayfanin uzamasina hic gerek yok insani yoruyor bos yere ayni seyleri okumak alintininda bi faydasi yok benim acimdan dedigimi gibi nickini yazip hitap ederek karsi tarafi ilgiyle cevaplamis oluyorsun

Dediginiz gibi konu sahibi zaten her yorumu okuyor, bu durum aslinda konu sahibi kisiler icin onemli her yoruma alinti ile karisilik vermesin, @nick ile yorumlamak en iyisi
    aslan81 (02.Mart.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler