Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: aslan81)

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    362

Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: aslan81)

Merhaba Define Yolu ailesi,

Bir süredir üyelerimizle sohbet edemedik ve yeni bir söyleşimizin zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum. Bu haftaki konuğumuz da renkli bir kişilik. Vip üyelerimizden aslan81 ustamız. Kendisi de görebildiğiniz gibi buranın ilk üyelerinden. Bunun dışında da lafını esirgemeyen dobra biri. Sert gibi görünen ama aslında sıcak kanlı, samimi yorumları ile de dikkatimi çeken bir ustamızdır.

Hemen sohbetimize geçip kendisini daha da yakından tanımaya başlayalım birlikte.

DOIDYE: Ustam tabi ki yine önce sizi biraz daha tanıyarak başlayabilmek istiyoruz. Kullanıcı adı yanındaki sayının doğum tarihi mi yoksa plaka mı olup olmadığını tam kestiremediğim kişilerdensiniz : ) En iyisi siz bahsediniz, aslan81 kimdir ve ne yapar ?

aslan81: aslan81 aslanı sever hem sahada- hem tarihte ,81i de sever hem beyninde hem kalbinde iz bıraktığı için devresidir 81, arkadaşları yoldaşları candaşları dır 81 göreve başlama tarihidir,asker kökenliyim diyelim ,aslen trakyalıyım (babaeski) emekli çalışanım.

DOIDYE: Evet 81 i de öğrendiğimize göre sohbetimize tüm hızıyla devam edebiliriz. Tabi tüm vatani görevini yerine getiren kardeşlerimize evlatlarımıza da kolaylıklar dilemeden geçmeyelim.

İlk geldiğimde mizacınız bana biraz sert gelmişti ustam. Hatta bir konuda kulağınızı da çınlatmıştım konuda bir yorum yaparak ama gezgin ustayı da konuya davet ederken sizi özellikle bildirim gelmesin diye etiketlemedim ve demiştim ki "aslan ustamı bilerek etiketlemiyorum, kendisinin mizacı biraz sert, bana kızma ihtimali var, fırçalamasın şimdi" diye : )

Tabi biraz zaman geçince anladım ki zaten öyle hemen kızacak biri değilmişsiniz. O an bana öyle gelmiş sadece. Yaptığım yorum da biraz sizlerinki ile ters düşünce çekindim tabi ne yalan söyleyeyim. Yoksa sizin de ne kadar iyi ve kalbi temiz biri olduğunuzu gayet iyi biliyorum. Zaten bu yüzden ifadeleriniz kısmen sert gibi görünse de aslında bu tamamen içten ve doğal tavrınızdan kaynaklanıyor. Hani bilmeyenler için bu detayı da vermek isterim.

Ustam gelelim definelere;

Sizin bu işlerle hikayeniz ne zaman nasıl başladı öğrenebilir miyiz ?

aslan81: bir arkadaşım yüzünden ilgilenmek zorunda kaldım diyelim,arkadaş meraklıymış meğer bu işlere ,bende emekli olunca öğrendim yada ilgisiz kalıp derin sorular sormayınca oda açmamış meseleyi zaten gizemli bir hobi bu merak ,birkaç kez yer göstermek bahanesiyle para kaptırmış,ordan döküldü zaten şunda param var alalım bunda param var alalım borç aldı dönmüyor deyince çıktı ortaya birde eski yunanca yazılar vardı bunu okuyan bulabilirmiyiz diye edirnede var tanıdıklarımız yunanlılar alışverişe gelir haftasonları esnaf hep bilir ama uzmanı olmak lazım sonradan anladım mevzuyu ,yunandan dnme bir avukat var ona sordum orro falan yazıyor böyle böyle beraber takılırken bu işin ilmi olması lazım dedim ve define sitelerine okuluna müracat ettim yani böylece bir hobi dir başladı gitti ,biraz sahada biraz buralarda ve devam ,

DOIDYE: Teşekkür ederiz yine oldukça samimi bir cevap verdiniz. Ustam peki kendinizi bir tık dahi olsa şu alanda daha tecrübeliyim diyebileceğiniz bir kısım var mıdır ? Ya da daha fazla üzerine düştüğünüz bir alan diyeyim. Ayrıca her türlü tavsiyeleri de dinlemek isteriz. bir kaç tavsiye bile olsa bilgi bilgidir. Arazide inceleme yaparken özellikle bu işe yeni başlamış kişilerin gözden kaçırmaması gereken detaylar adına sizden de bir kaç püf noktası alabilirsek çok mutlu oluruz.

aslan81: -öyle aman aman bir uzmanlığım yok sadece cazibe meselesi neresi benim ilgimi cezbediyorsa oraya yönelirim ,zrluk derecesi arttıkça ilgim de artar diyelim,benim bakış açım arazide doğala aykırı yerlere takılırım ,doğaya müdehale edilmiş yerler orada farklılık oluşturur ,tabii özellikle kayalık bölgeler dikkat çeker,kayaya müdehale orada yosun varsa eskisi koyu müdehale edilen ter açık renk kalır ,bitki yapısı farklılaşır ya olmaz yada daha gür olur,birde asil kişilerle eşkiya gömülerinde uzaktan oraya dikkat çeken bir emare illaki bulunur örnek:yüksek yerlerde ilginç kayalar ile hayvan -insan figürleri gibi

DOIDYE: Dün forumda okuduğum bir haberde de vardı benzer bir detay ustam. Bir evin altında mağara söylentileri olmasına rağmen ev sahipleri ya arayamamış ya bulamamış ve evi satıyorlar. Evin yeni sahibine de böyle böyle bir durum var bahçede bir noktada kar erken eriyor o kısımdan çok şüphe ediyoruz gibi bir cümle de kuruyor ve evin yeni sahibi de tam da o bölümün altında oldukça eski dönem bir mağaraya ulaşıyor.

Yani dediğiniz çok doğru. elbette işin çok püf noktası ve öğrenilmesi gereken ilmi var ama bunların haricinde doğayı tanıyıp bilmek ve gerçekten iyi gözlemleyebilmek de yolun belki de % 20 si diye düşünüyorum.

Tekrar size dönersek ustam arazide sık sık inceleme yapabiliyor musunuz ? ve sizin de define işlerinde birebir yaşadığınız gizemli bir olay oldu mu bunu da merak ettik.

aslan81: araziye çok sık çıkamıyorum eskisi gibi,annem diyaliz hastası ve onunla ilgilenmem gerekiyor haftada 3 gün diyalize giriyor ,biraz rahatsızdı 2 gün telaşımız vardı ,

-konuya gelirsek ilginç bir kaç olay yaşadık,bir köy yakınlarında bi işlem esnasında arkadaşlar bir yerde ateş-işık çıkışı gibi bir şey görmüşler ben çok istememe rağmen şahit olamadım kesin yeri de tesbit edemedik mesafe uzaktı ,bize uzak köye yakın ,köyden tanıdıklarla görüşmelerim neticesinde oralarda şehit mezarı olduğunu yılın belli zamanı bu ateşlerin oluştuğunu söylediler köye yakın olunca girişimde bulunamadı.

yeri hala biliyorum aynı köy yakınlarında yağmurlu havada bir yere yıldırım düştü ,düştüğü yer elektrik direginede eski değirmen yıkıntısınada yakın ,yine soruşturmamda o bölgeye çok yıldırım düştüğünü öğrendim işlem yapamadım hala ,bu arada köy eski rum köyü ,yazları dedelerimizin köyü diye yunanlılar tur düzenliyorlar ,büyük bahçeli bir evin ( eski kiliseye ,papazın evine ve ana yola yakın)mübadeleden önce dedesinin olduuğunu söyleyen yunanlı evin sahibine burada gömü var ama yarı yarıya dedi evsahibi kabul etmedi kendi aradı bikaç yeri izinli dozerle sonuç yok eski ev yıkılmış eski ağaçları yakmak için kesmişler kuyu falan doldurulmuş aptallığına doyma dedim ne diyeyim ,hikaye çok sonuç yok bikaç obje bikaç bakır bronz karışımı para ,bi hikaye daha var ama uzun neyse sonraya kalsın

DOIDYE: Öncelikle geçmiş olsun ustam ve Allah sağlık sıhhat versin demek dışında elimizden bir şey gelemiyor ne yazık ki. Umarım her geçen gün daha da iyiye gider anneniz. Yine de yapabileceğimiz bir şey olursa da çekinmeden her zaman ulaşabilirsiniz ustam.

Aslında diğer hikayeyi de merak etmedik desek yalan olur ama haklısınız. Hikayeler bitmez, önemli olan bunlardan gereken dersleri çıkarabilmemiz.

Ustam üyelik tarihinize bakıyorum da sizin de maşallahınız var. Dile kolay siz de birçok ustamız gibi burada 8 yıldır varsınız. Peki sizinle yeniden 8 yıl öncesine gidelim desek; siz nasıl tanıştınız Define Yolu ile ?

aslan81: Dediğim gibi o dönem bu işin ilmi için araştırmaya başladım ve bir arkadaşım sayesinde Define yolu ile tanıştım. Omega üstadımız da faal olarak buradaydı o zaman, yıllar akıp gidiyor.

DOIDYE: Evet ustam maalesef kimsenin karşı koyamadığı en önemli kavramlardan biri zaman… Hani şu an düşünüyorum da ben de 2008-2009 da üye olan kişilerden olsaydım bu zaman içine kim bilir neler sığardı… Sizler için de yıllardır bir arada olabilmek tabi ki çok güzel bir şey ama bir yandan da zamanın akıp gittiğini düşündükçe insanı biraz hüzün de kaplıyordur mutlaka, hak veriyorum ve anlıyorum.

Neyse ustam bu kadar dram yeter : ) hemen enerjiyi yukarı taşıyalım.

Yine de her dönemin kendine has bir güzelliği var ve yeni geldiğimde Fenerli ustamın dediği geldi aklıma. “Biz de bayrağı gençlere teslim etmek istiyoruz” demişti. Hoş kendisi de bence yaşlı değil ama verdiği mesaj çok güzeldi. Allah ömür verir nasip ederse yıllar geçmeye devam eder ve nasip olursa bizler de usta oluruz ve bugünkü ustalarımız kadar belki olamaz ama yine de o günkü şartlara göre de sonrakilere elimizden geldiğince ışık tutmaya çalışırız biz de…

Benim için hobinin de çok ötesinde muhteşem bir ilim ve bu işlere gönül verip olayın mantığından ve raconundan sapmadan yüründüğü sürece çok kaliteli ve dolu dolu bir yaşam tarzı bence definecilik. Hatta definecilik bile demek istemiyorum. Çünkü bu ilim o kadar basit değil. Tarih de var içinde, matematik de var, coğrafya da var, hayatın gerçekleri ve kendisi de var, her şey var… bir meslek değil, bir yaşam tarzı bir yaşam felsefesi belki de…

Ne güzel yıllarca bir arada bulunan Türkiye’nin dört bir yanından çoğu birbirini tanımayan bilmeyen kişilerin oluşturduğu güzel bir aile olunmuş ve büyümeye de devam ediyor. Daha ne isteyelim ne mutlu hepimize.

Ustam eski isimlerden olduğunuz için sizin de eskiye göre bir kıyaslama yapmanızı rica edeceğim. Sadece son 10 yılı bile değerlendirsek sizce neler değişti ve gidişat hangi yöne doğru ? Yani defineciler kendilerini sizce gerçekten geliştiriyor ve emin adımlarla bu işi doğru yaparak mı gidiyor yoksa eskiden neyse yine her şey aşağı yukarı aynı mı ? Yoksa 3. bir seçenek olarak eskiden daha bile iyi miydi dersiniz ?

aslan81: eskiye rağbet olsa demiş atalarımız ama teknoloji hariç iyi yolda değiliz tarihe saygımız yok ve daha bir hoyrat dashabir acımasız davranıyoruz benim görüşüm bu , boynuz kulağı geçemiyor ,yükleniyorlar tekno aletlere bakalım bekliyorum volcan ın gömdüklerini bulacak akılda birisi çıkacakmı diye ,haliçi bile halledemedik daha ustaların ustası varmıdır göreceğiz ,

DOIDYE: Atalarımız hep olduğu gibi bu konuda da haklı. Fakat özellikle işaretlerin kalıcılığının garantisinin olmaması bence büyük bir sıkıntı ustam. Yani doğa olayları bile kim bilir ne işaretleri yok etti ve sakladı. E bu yetmezmiş gibi bilinçli dışarıdan gelip yok edenler üstüne bilinçsiz bu işi yapıp işaretleri kırıp dökenler de tuzu biberi olunca da haliyle sıkıntı her geçen gün büyüyor gibi. Tabi bunlar yalnızca bir kaç örnek...

Yine de nasip ustam belli de olmaz hiç bu işlere. Hani dediğiniz çok doğru boynuzun kulağı geçebilmesi ve ustaların da öğrencisi ile gurur duyabilmesi gerekir ama ya çıraklar gereken emeği vermiyor ya da ustalarını ezip geçmeye çalışanlar oluyor öyle ya da böyle derken de elde var yine sıfır gibi bir durum ne yazık ki.

Tabi bunların yanında basit işler de olmaması, ekonomik gücün de gerekmesi ve zaten detaylı ve geniş konular da olması… kısacası zor olanı daha da zorlaştırmayı başarıyoruz sanırım. Tabi ki daha çok detay var da o konulara hiç girmiyorum bile.

Ne diyebilirim ki ustam her şeyin hayırlısı… Umarım bulan da hak ediyordur, bu işleri öğrenip çıkarabilen de… ve çıkaran da umarım hayırlı işlerde kullanıyordur. Ne olursa olsun dünya malı dünyada ve en değerli hazinelere de ulaşılsa ulaştıktan sonrası hayır getirmediği sürece ya da kalkıp ustalar ezilmeye çalıştığı sürece benim için hiçbir definenin zerre önemi kalmıyor ne yazık ki zaten. Benim için temel prensiplerden biri bu.

Neyse ustam ben de bayağı sitem ettim.

Sohbetimiz aslında çok keyifli geçiyor sizi de daha fazla tanımak isteriz tabi ki ama vaktinizi de yine çok almak istemiyorum ve üzülerek sona geliyoruz yine yavaş yavaş. Sizin söylemek istedikleriniz varsa ve sormayı unuttuğumuz şeyler olduysa söz sizdedir yine ustam. İster vermek istediğiniz bir püf noktası olsun, ister kişisel bir tavsiye olsun ister yasalar olsun paylaşmak istediğiniz ne varsa sözü son kez yine size bırakıyoruz ustam ve güzel sohbetimizi sonlandırıyoruz. Geri çevirmediğiniz için de ayrıca çok teşekkür ederim.

aslan81: Burada hobi den ziyade hoş vakit geçiriyoruz birbirimizi tanımasakta güzel bir arkadaşlık ortamı var zamana bırakarak tanışmalarda olacaktır ,buradaki arkadaşlarımdan yolu mevkime düşen olursa görüşmek isterim konumuza dönersek arkadaşlarım dağıtmadan incitmeden tarihe gerekli saygıyı ve özeni göstermesini diliyorum,saygılarımla

DOIDYE: Söyleşimize katıldığınız için çok teşekkürler ustam. Sizinle de çok keyifli bir sohbete imza attığımızı düşünüyorum. Ben şahsen yine çok keyif aldım. Umarım siz de keyif almışsınızdır. Size de hayatınızda ve işlerinizde başarılar dileriz.

Evet Define Yolu ailesi, yine bir söyleşimizin sonu ve yine ailemizi oluşturan değerli bir ustamızı da daha tanıma şansına sahip olduk. En kısa sürede yeni sohbetlerimizde görüşmek üzere, herkese saygı ve selamlarımla.

Status
    WOLF_52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Cevap: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: aslan81)

bu güzel sohbet için ve ayrıca aslan 81 ustamız kendini tanıtdığı için teşekürler...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    876
    Beğenilmiş
    140

Bu benim en sevdiğim bölüm, bayadır bekliyordum sıradaki kim diye.
    Teşekkürler @aslan81 ustam ve @DOIDYE kardeşim.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    maXishow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

Emeğinize yürenize sağlık, @aslan81 ustamızı da tanımış olduk. Usta seni hep 81 den ötürü Düzce'li sanıyordum Meğer hemşeriymişiz
    Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde.. Vaad etmeseydi Allah cenneti, O'na bile etmezlerdi secde!..

Gâh eserim yeller gibi , Gâh tozarım yollar gibi, Gâh akarım seller gibi, Gel gör beni aşk neyledi..

Status
    lg_e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklar Makamı
    Beğenmiş
    37
    Beğenilmiş
    8

Allah razı olsun kardeşim, sayende @aslan81 ustamızı da tanıdık. Edirne tarafında olup ta define işine meraklı olmayan 1 kişi bulamayız sanırım
    “Kırk ulu Çınar geliriz bir gece, Kırkımız da Kırklar yaşında, Kırkımız Kırk sancak taşırız, Kırk sancakta Kırk Püsküllü Kırk Zillidir,
    Kırk Akıllıyız Kırk Deliyiz, Kırk söyleriz Kırk susarız. Görmek istersen bizi Kırkımız da varda yokuz, yokta varız”

YORUMLARIM SADECE BİLGİ AMAÇLIDIR. KAÇAK KAZI KANUNEN SUÇDUR...lg_e

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    146
    Beğenilmiş
    31

yine güzelolmuş Aslan 81 ustamı dahada yakından tanımak güzel oldu
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    113
    Beğenilmiş
    107

Bu söyleşi hem DOIDYE nin samimi konuları ve bir o kadar da aslan 81 ustamızın samimi cevaplar 'ı ile baya bir fark yarattı bilmem nedendir? Edirne'ye giden arkadaşlar aç gitsinler, aslan usta ciğer ısmarlıyacak. Şaka tabikii arkadaşlar burada sanal ortamda olsak bile doğru adamlar ile doğru işler yapılır. Menfaat ilişkisi olmayan ve menfaat gütmeyen arkadaşların buluşma noktası olsun diyorum.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    362

Alıntı FENERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu söyleşi hem DOIDYE nin samimi konuları ve bir o kadar da aslan 81 ustamızın samimi cevaplar 'ı ile baya bir fark yarattı bilmem nedendir? Edirne'ye giden arkadaşlar aç gitsinler, aslan usta ciğer ısmarlıyacak. Şaka tabikii arkadaşlar burada sanal ortamda olsak bile doğru adamlar ile doğru işler yapılır. Menfaat ilişkisi olmayan ve menfaat gütmeyen arkadaşların buluşma noktası olsun diyorum.
    Çok teşekkür ederim ustam, utandırdınız beni. Çok sağ olun saygılarımla.

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    113
    Beğenilmiş
    107

Alıntı amero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yine güzelolmuş Aslan 81 ustamı dahada yakından tanımak güzel oldu
    Ustam sen ser verip sır vermedin!
    Ben DOIDYE söyliyeceğim seninle bir röportaj daha yapsın.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    146
    Beğenilmiş
    31

Alıntı FENERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam sen ser verip sır vermedin!
    Ben DOIDYE söyliyeceğim seninle bir röportaj daha yapsın.

Fenerli ustam defineci sırlı olur
    Doidye ustama sor bakalım benle röportaj yapınca sabır sınırlarını nasır zorlamışım anlatıversin
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler