Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Antik Dönemden Klasik Heykeller ve Orijinal Renkleri

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,780
  Beğenmiş
  624
  Beğenilmiş
  752

  Antik Dönemden Klasik Heykeller ve Orijinal Renkleri

  Çeşitli kaynaklardan yararlanılmış olup bir araya getirilen bu görseller ve bilgilerin bir kısmı ülkemizden bazıları ise yurt dışından alınıp tarafımdan çevrilmiş bir kısmı ise yine okuyup incelediğim kaynaklardan aldığım bilgiler doğrultusundadır.

  Heykel bölümünde fazla konu olmadığını fark edip bu bölüme biraz olsun renk katmak istedim. Tabi bu rengi de oldukça renkli bir konuyla katmak gerekiyordu...

  Çoğumuz özellikle klasik eski heykelleri ve çeşitli dönemlerden günümüze kadar bir şekilde gelebilmiş ve korunabilmiş antik sanatları olduğu gibi yani renksiz ya da beyaz zannediyoruz. Yalnızca yapı olarak zarar gördükleri ve kırılan noktalar olduğunu düşünüyoruz. Oysa hepsi olmasa da birçoğu, özellikle Klasik Yunan ve Roma heykellerinin orijinal döneminde aslında renkli çalışmalar olduğunu bugün uygulanan çeşitli özel testler, çeşitli ışınlar ve ışıklar altında yapılan incelemeler kanıtlıyor.

  Hatta ışık testleri haricinde uygulanan başka metodlarla bu renk ve boyaların hangi bitki türü, deniz kabuğu ya da ne tip bir maddeden yapıldığı bile bulunabiliyor.

  Vinzenz Brinkmann adlı arkeolog da çeyrek asır gibi bir zaman dilimini bu araştırmalar üzerine yoğunlaştırmış. İlk olarak Münih’te bir müzede bazı çalışmaların döneminde uygulanmış olan ve renklendirilmiş halleri sergilenerek bu çalışmaların orijinal görüntülerinin aslında nasıl çarpıcı detaylara sahip olduğunu ve nasıl da gözlerimizin alıştığı düz formların aksine aslında bambaşka olabildiklerini de sergiliyor.
  Şimdi bunlardan bazılarını birlikte görelim…

  Prima Porta’lı Augustus:  Heykelin bronz olan orijinalinin M.Ö. 20 de Yunan bir heykeltıraş tarafından yapıldığı düşünülüyor. Heykelde ilk göze çarpan detaylardan biri olan ayakların çıplaklık vurgusu imparatorun ilahiliğine, yanında bulunan küçük Aşk Tanrısı olan Cupid heykelinin Julius ailesinin Venüs’ün soyundan gelmesine göndermedir.

  Limni’li Athena:  Bu klasik heykelin orijinali yine bronz olup yazılı kaynaklarda M.Ö. 450-440 yıllarında yapıldığı belirtilmiş. Bu arada Atina’daki Limnililer bu heykeli Akropolis’e adamış.

  (Not: heykelin orijinali kayıp)

  Lovatelli Venüs’ü:  Bu heykel ise Pompei’deki bir villada bulunmuş. Bu heykeli diğerlerinden ayırt eden birkaç önemli detay da var. Bunlardan ilki diğerlerine nazaran bu heykelde renklerin çok iyi korunmuş olması. Bir duvardaki oyuktan çıkarılan bu heykelin bulunduğu duvar da mavi renkte imiş. Ayrıca elinde elma tuttuğu dile getirilen heykelde kulakların da delik olması antik dönemlerde de küpe takıldığının bir ek göstergesidir.

  Athenos Parthenos (Parthenon Athena’sı):  Yapımına M.Ö. 447 yılında başlanmış olan bu heykelin en önemli özelliklerinden biri tabi ki ürkütücü boyutu. Heykel altın ve fildişinden oluşmaktadır. Bu önemli ve çok değerli eser Phidias imzası taşımaktadır. Hatta kendinsin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

  (Not: M.S. 5. Yüzyıldan sonra Romalılar tarafından kaldırılan bu heykelin orijinalinin bugün yeri bilinmiyor. Artık kimin gizli ve özel koleksiyonundaysa...)

  Bizans İmparatoriçesi Ariadne:

  Neyse ki o kayıp değilmiş… Yapım tarihi de M.S. 500 olarak belirtilmiş.

  Orijinali:  ve renklendirilmiş versiyonu:  Peplos Kore’si:  İlk yapılan çalışma bazı detayların abartıldığı düşünülerek tepki almış ve ardından emin olunan renklerin uygulandığı daha belirgin ve en net hali olarak bu versiyonu yapılmış.  Tarih M.Ö. 530 ve bulunduğu yer yine Akropolis…

  Bu da;

  Chios (Sakız Adası) Kore’si:  İyonya’da yapıldığı düşünülen bu heykelin başarılı ve zarif detaylardan oluşması yanında tam ismi Chiotissa.

  Aristion Steli:  Yunan savaşçı olan Aristion'a ait bu stelin net bilgi olmasa da Aristokles tarafından yapıldığı düşünülüyor ve tahmin edeceğiniz üzere savaşlardaki zaferleri simgelenmiş. Ayrıca yine gördüğümüz gibi bir steli çeşitli motiflerle süslemek; bir yandan sanatı ifade ederken diğer yandan da aynı ebattaki bir taşa belki de yazarak sığdırılamayacak kompozisyonları ufak detaylarla anlatmaktır !

  Artemis:  Yine Pompeii’de bir evde bulunmuş olan Artemis Heykel’inin tam yaşına uzmanlar emin olamamış. Çünkü hareketli görüntüsü ve elbisesi M.S. 6. Yüzyıl dönemi izlenimi verse de yüz detaylarının kesinlikle o döneme ait olamayacağına karar vermişler.

  Yine bir başarılı stel ile devam ediyoruz.

  Paramythion Steli:  Bu steldeki önemli detayların başında tabi ki ibrik formuna benzer bu vazo geliyor. Bunun özelliği ise evlenirken gelinin yıkandığı suyun bununla taşınıyor olması. Yani ola ki benzer bir motif içeren bir stele denk gelmeniz halinde bu mezarın bir bayana ait olduğuna neredeyse emin olabilirsiniz. Nasıl ki erkek mezar stellerinde de kişinin yaşadığı hayatı temsil eden ve mesleği gibi detayları betimleyen çizim ve çeşitli kabartma ya da oymalar mevcutsa bayan mezarlarında da yine onları bir şekilde anlatan öğeler seçiliyor.

  Yine bu örnek stelimizde ortadaki 2 kişinin ise gelinin babası ve damadı tokalaşırken betimlendiği düşünülüyor.

  Bu stelden yola çıkarak asıl vurgulamak isteyeceğim önemli detay ise en sağdakinin kızılötesi görüntü olması. Yani en soldaki orijinal haline bakarsak ne ortadaki 2 kişiyi seçebilme şansımız olurdu ne de önemli olabilecek başka detayları !

  Bu yüzden de arazide karşılaştığınız çeşitli işaretlerde de yerine durumuna dönemine bağlı olarak her şeyin belirgin olmasını beklemeyiniz. Belki de önemli detaylar ıslatılmalı ya da yine duruma göre ıslatmanın bile yeterli gelemeyebileceği ihtimalini de aklınızda bulundurunuz deyip yeni görselimize geçiyorum.

  Ve son olarak karışık örneklere geçmeden önce yine biraz olsun detaylı ele alacağım bir örnek de aslan.

  Loutraki Lion:

  Lutraki’de bulunan bu aslanın dönemi de M.Ö. 570-60 yılları olarak belirlenmiş. Antik Yunan Dönemi’nde sık sık mezarların üzerinde yatırılıp konumlandırıldığı görünen aslan heykellerinden bu örneğin ebatları ise 53x100 cm

  Ve aynı müzeden detaylarına girmediğim, yine orijinal renkleri ile yapılmış ve olabildiğince aslına sadık kalınmış karışık diğer eserlerden bazıları ile sizleri baş başa bırakıyorum.

  Cuirass Torso:  Aphaia Tapınağının Batı Alınlığı

  İskender Lahdinden Bir Kesit:

  Tüm Define Yolu ailesine saygılarımla

  -----------------

  Kaynaklar:

  - hyperallergic
  - nosauvelta blog
  - arkeofili
  - University of Cambridge
  - studyblue
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #2
  Status
  Çevrimiçi
  ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Mayıs 2014
  Nereden
  WAN
  Mesajlar
  2,139
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  80

  Cevap: Antik Dönemden Klasik Heykeller ve Orijinal Renkleri

  EMEğine ellerine sağlık @DOIDYE ustam, çok Harika olmuş zevkle okudum, saygılarımla

 3. #3
  Status
  Çevrimdışı
  WOLF_52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar
  585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  7

  Cevap: Antik Dönemden Klasik Heykeller ve Orijinal Renkleri

  emeğine sağlık usta,harika olmuş...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •