Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 30 Mayıs

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,070
  Beğenmiş
  320
  Beğenilmiş
  371

  30 Mayıs

  1453 - Fatih Sultan Mehmet, Hızır Bey'i (Çelebi) İstanbul'a ilk belediye başkanı olarak atadı.

  Hızır Çelebi (Hızır Bey) Hazretleri, Osmanlı döneminin meşhur alimlerindendi. Aynı zamanda bir veliydi. 1407 yılında Eskişehir’de doğup 1458 yılında İstanbul’da öldü. Ancak 51 yıllık dünya yolculuğunda pek çok şeye imza attı.
  Meşhur Nasrettin Hoca’nın torunu olan Hızır Bey, zekâsı ve çalışkanlığıyla kısa zamanda birçok dini ve fenni ilimde âlim oldu. Molla Yegân’ın talebesi ve damadıydı. Rahledaşı Molla Fenari’den sonra eşi yoktu. Bursa’daki Bayezid Medresesi’de görev yaptıktan sonra İnegöl Kadılığı’na tayin oldu.
  Daha sonra Edirne’ye gelerek müderrislik çalışmalarına devam etti. Bu arada Yanbolu Kadılığı’nda da bulundu.
  Hızır Çelebi’nin İstanbul’daki görevi daha fetih gerçekleşmeden belli olmuştu. Fâtih Sultan Mehmed, İstanbul’un fethine hazırlanırken fetihle ilgili son bilgileri alıp gerekli emir ve fermanları verdikten sonra, Hızır Çelebi’ye dönerek; “İstanbul kâdısına hüküm odur ki…” dedi.
  Bu fermanla Fâtih, Hızır Beyi, imparatorluğun en önemli vazîfelerinden birine tâyin ediyor ve ona olan güvenini en üst derecede göstermiş oldu.
  O zamanda kadılar bugünkü belediye reislerinin yaptıkları işleri de yaparlardı. Çünkü o zamanlar, nüfus ne kadar kalabalık olursa olsun, insanların mahkeme ile işleri az olurdu.
  Fatih’in, İstanbul’un fethinden önce tebdil-i kıyafetle Edirne bedesteninde dolaşırken başından geçen hâdise meşhurdur. Fatih Sultan Mehmed Han, bir sabah vakti, tebdil-i kıyafetle alışverişe çıktı. Yanında halk kıyafetindeki vezirinden başka kimse yoktu. Girdiği dükkândan iki okka yağ istedi.
  Onu aldıktan sonra, beş okka da bal vermesini söyledi. Dükkân sahibi; “Efendim, ben siftahımı yaptım, balı da komşudan alın, o da siftah etsin.” dedi. Öbür dükkâna gittiler. Böyle kaç dükkânı dolaştılar, hiçbirinden ikinci bir şey alamadılar. Hızır Bey, komşunun değil hakkına, komşuya karşı ihsana bu kadar riayetkâr olan böyle bir milletin kadısı olarak İstanbul’u yönetmeye talip olanlara da örnek olmalı.
  Hızır Bey’e memuriyeti sırasında bugünkü Kadıköy bölgesi geçimi için tahsis edildi. Zamanla bölgenin adı Kadı Köyü ve Kadıköy oldu. 1458 yılına kadar İstanbul kadılığı yapan, birçok talebe yetiştiren, adaleti en güzel şekilde icra ettiren Hızır Bey, bu tarihte vefat etti. Güzel ahlâkı, takva sahibi örnek bir insan olarak hayatını tamamladı. Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde önemli bir birikime sahipti.
  Aynı zamanda şairdi. Ünlü eseri Kaside-i Nuniyye’yi manzum olarak ele aldı. Bunun dışında da bazı eserleri kaleme aldı. Ancak, yazdıklarından sadece bir kısmı günümüze kadar ulaşabildi. Hızır Bey’in mezarı halen İMÇ bloklarının içerisinde yer alıyor.
  1453 - Fatih Sultan Mehmet, İstanbul Üniversitesi'ni kurdu.

  1740 - Osmanlı Devleti Fransa ile kapitülasyon antlaşması yaptı.

  1806 - Andrew Jackson, Charles Dickinson adında birini, karısına hakaret ettiği için yaptıkları düelloda öldürdü. Andrew Jackson o tarihte henüz ABD başkanı olmamıştı.

  Andrew Jackson ırkçı ve maçoydu. Dünyanın yuvarlak değil, düz olduğuna inanırdı. Trene binen ilk Amerikan Başkanı oldu.
  1835'te akıl hastası Richard Lawrence'ın suikast girişimine uğradı. Lawrence'ın elindeki iki silahda ateş almayınca hayatı kurtuldu. Uzmanlar böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalinin 125 binde 1 olduğunu hesaplıyorlar. Jackson daha sonra Lawrence'ı yakalayarak bastonuyla dövdü.
  1836'da karısı hakkında konuşan Charles Dickonson'la düello yaptı. İlk ateş eden Dickinson oldu ve Jackson'ı göğsünden vurdu. Buna rağmen silahını çekerek Dickinson'ı öldürdü. Göğsüne isabet eden kurşun kalbine çok yakın olduğu için çıkarılamadı. Ömrü boyunca kurşunla biryikte yaşadı.
  Cenaze töreninde papağanı Cumhuriyetçilere sürekli küfür ettiği için tören alanından uzaklaştırıldı.
  1876 - Osmanlı Padişahı Abdülaziz, 30 Mayıs 1876 Darbesi ile tahttan indirildi. Yerine yeğeni V. Murat geçti.

  1913 - I. Balkan Savaşı sona erdi.

  1921 - Çankaya Köşkü, Mustafa Kemal'e armağan edildi. Atatürk, köşkü bir yazı ile Ordu'ya bağışladı.

  1929 - Kibrit ve Çakmak Tekeli Kanunu TBMM'de kabul edildi.

  1954 - Demokrat Parti iktidarı, Kırşehir'i ilçe yaptı. Kırşehir üç yıl sonra yeniden il oldu.

  1974 - Cumartesi günlerinin tam gün tatil olması kararı alındı.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #2
  Status
  Çevrimiçi
  ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Mayıs 2014
  Nereden
  WAN
  Mesajlar
  2,088
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  22

  Cevap: 30 Mayıs

  EMEğine sağlık ustam, saygılarımla
  "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •