Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 20 Haziran

 1. #1
  Status
  Çevrimdışı
  DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Eylül 2016
  Mesajlar
  3,104
  Beğenmiş
  337
  Beğenilmiş
  390

  20 Haziran

  404 - Ayasofya, çıkan isyanlar sırasında yakıldı.

  Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.
  Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır.
  Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.
  Birinci kilise, İmparator Konstantios tarafından 360 yılında yapılmıştır. Üstü ahşap çatı ile örtülü, uzunluğuna gelişen (bazilikal) planlı birinci yapı, İmparator Arkadios’un karısı İmparatoriçe Eudoksia ile İstanbul Patriği İoannes Chrysostomos arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, patriğin sürgüne gönderilmesi üzerine 404 yılında çıkan halk ayaklanması sonucunda yakılıp yıkılmıştır.
  1389 - Osmanlı ordusu ile Haçlı orduları arasında bugünkü Sırbistan'da Sırp Sındığı Savaşı yapıldı. Savaşı Osmanlı ordusu kazandı. Zaferden sonra, yaralı bir Sırp askeri Sultan 1. Murat'ı savaş alanını gezerken hançerle öldürdü.

  Edirne'nin fethi Türklere Balkan fetihlerinin yolunu açtı. Lala Sahin Pasa, Bulgaristan'a girerek Filibe'yi, komutanlarından Evrenos Bey ise Serez'i aldılar. Yeni fethedilen yerlere Türkler yerleştirildi. Edirne ve Filibe'nin fethi bir haçlı seferinin düzenlenmesine neden oldu.
  Papa V. Urban'ın teşvikiyle Sırplar ve Bulgarlar basta olmak üzere Macar, Bosna ve Eflaklılar, büyük bir haçlı ordusu hazırlayarak Edirne üzerine harekete geçtiler.
  Osmanlı komutanlarından Hacı İlbey, ordusu ile beraber Meriç vadisi boyunca düzensiz bir şekilde ilerleyen düşmanların bu durumundan yararlandı.
  Kuvvetlerini üçe ayırarak bir gece baskını düzenleyen Hacı İlbey, büyük bir zafer elde etti. Tarihe 'Sırp Sındığı Savaşı' olarak geçen bu zaferle, Rumeli'deki Türk hakimiyeti kesinleşti ve ilk Haçlı Ordusu etkisiz hale getirildi.
  1481 - II. Bayezid ile Cem Sultan arasında Yenişehir Savaşı yapıldı.

  1837 - Kraliçe Viktorya 18 yaşında İngiltere tahtına çıktı.

  1884 - Mülkiye Mühendis Mektebi kuruldu.

  1926 - Mustafa Kemal'e İzmir'de suikast girişimiyle ilgili tutuklamalar devam ediyor; eski Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası lider kadrosundan Ali Fuat (Cebesoy) tutuklandı; Kazım Karabekir Paşa da 22 Haziran günü tutuklandı.

  Türkiye Büyük Meclisinin I. dönem milletvekillerinden olan Ziya Hurşit taraftarları Cumhuriyete ve bu dönemde yapılan inkılaplara tepki gösteriyorlardı.
  Ziya Hurşit ve taraftarları Batı Anadolu’yu kapsayan yurt gezisinde Mustafa Kemal’e İzmir’de suikast girişiminde bulunmayı tasarladılar. Mustafa Kemal’e, yapılan suikast girişimi, suikastçıları Yunanistan’a kaçıracak olan motorcu Giritli Şevki’nin ihbarıyla sonuçsuz kaldı.
  Suikast girişiminin öncüleri güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Bunlar İstiklal Mahkemeleri’nde yargılanarak cezalandırıldılar. Suikast girişimi bir tür tasfiye hareketinin bahanesi oldu.
  İttihat Terakki Fırkası’nın ve Terakkiperver Cumhuryet Fırkası’nın bazı taraftarları da suikast girişimi ile ilişkili oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Mustafa Kemal’e yapılan suikast girişiminin de etkisiyle 1930 yılına kadar Cumhuriyet Halk Fırkası’nın dışında başka bir parti kurulmadı.
  1933 - Komünist bir kadın hareketi yaratma mücadelesi veren, 8 Mart'ın uluslararası kadın günü olarak kabulünü sağlayan öncü Rus kadını Clara Zetkin hayatını kaybetti.

  1961 - Türkiye işgücü ihracına başladı. Almanya'ya gitmek isteyenler İş ve İşçi Bulma Kurumu önünde.

  1976 - Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde ilk kez seçim yapıldı. Rauf Denktaş devlet başkanı seçildi.

  1991 - Alman Parlementosu, ülkenin başkentini Bonn´dan tekrar Berlin´e taşıma kararı aldı.
  Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

 2. #2
  Status
  Çevrimdışı
  ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Mayıs 2014
  Nereden
  WAN
  Mesajlar
  2,088
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  23

  Cevap: 20 Haziran

  EMEğine sağlık ustam, saygılarımla
  "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •