Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Değerli ustalarım, tümülüs, zincirli kaya, ermeni mezarı, eski hamam vs.

Status
    alacakaranlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    6

Değerli ustalarım, tümülüs, zincirli kaya, ermeni mezarı, eski hamam vs.

ustalarım,

Burası doğu anadoluda karadenize taraf düşen bir köy,

Benim köyüm,

Köyümüz kayalığın hemen dibinde görüleceği üzere,
    eskiden ermeni köyüymüş,

kayalıkların üzerinde köyün üzerine düşüp yarısını pert edecek büyüklükde bir kaya var kayalıkdan bağımsız tek tutatn tabanı inanılıyorki bu kaya kayalığa zincirlerle bağlı. kayalığın etrafı da surları belli belirsiz görülüyor kale varmış.

Hatta eski bir zamanda köyün yaşlı 4-5 kişiye bir komutan ve kalablık bir asker topluluğu ile gelmiş köyü komple boşaltıcaz vs gibisinden köylü kabul etmemiş bunlar rivayetler sonradan bu albay askerleri ile beraber bir anda kaybolmuş.

bu köyde dedemlere ait bir merek derler vardı ben hiç içerisine girmemiştim bugün nasip oldu girdim fotolarında attım eski bir hamam dedemler merek olarak kullanmışlar. hamam içi oval 6 kurna yeri var şekil itibari ile 6 gen içeriden bakılınca bol bol resmi var.

Bu kayalık ve en sonlarda yüklediğim tümülüse benzettigim yer ile arada kalıyor bu hamam

yani zincirli kaya 150 metrede hamam 600m kadar ilerde de tümülüs var.

bu tümlüse benzettiğim yerin hemen kuzey yönünde dere akıyor.yani kayalık ile tümülüs arasında tümülüsün yanında dere var.

tümülüsün sol çarprazında köye girişte acı akan çeşme var.

Yıllar oldu gelmemiştim bir cenazeden dolayı köye gitmek zorunda kaldım fakat babam bak bu çeşmenin suyu acı dediği an beynimde şimsekler çaktı omega usta define yolu konular acı su ya nasip dedim resimledim inşallah boşa kürek sallamıyorumdur.

Varsa kayd değer şeyler araştırmamı tavsiye edeceğim yerler tekrar giderim.

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>

<br>
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Cevap: Değerli ustalarım, tümülüs, zincirli kaya, ermeni mezarı, eski hamam vs.

Kroki tavsiye ederim.

Zaten güzel yerler ama şunu görünce tamam dedim budur

Yalnızca tek başına şu bile yerin önemini anlatıyor bana !

Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    6

Doidye usta haritalardan ekledim kroki olarak

Birde bunlara ek olarak belirteyim kalenin dibinde babamların eski evi şu an harap durumda bu evin yanında ahır varmış. ahırda belli bir yerde hayvan bağladıklarında ölüyormuş hayvanlar.
    Bunlara biri burda ziyaret var oraya bağlamayın demişler. Bababm küçükmüş ozaman tabii. Nenem tam o yere duvar ördürmüş kimse girmesin hayvan denk gelmesin diye.

O duvarda şu an duruyor, gerçi babam illa üstüne çıkarıp baktırdı baba dur koca sığırlar ölmüş ben niye çıkayım da diyemedim.
    Velhasıl o duvarda duruyor.

Açıkcası Omega ustamızdan öğrendiğim duyduğum konularda bahsi geçen çoğu şeyi çağrıştırdığı için bu konuyu açma gereği duydum.
    Konu DOIDYE tarafından (11.Ağustos.2017 Saat 10:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: derenin adı gizlendi
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    LAZURAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    9

mezar kurumuştur su dökmeye gideymişin keşke..

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    368

Tüm işaretler doğru ise şimdilik belli olan noktaların ölçüleri de aşağı yukarı böyle...

Güzel yerler de sistem varsa çok çalışmak gerekiyor...

Bu arada tümülüs az daha solda ve kapısı da kuzeybatıda imiş : )
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    206
    Beğenilmiş
    39

dere s yapıyor
    kızın mezarı tepede gömülüyorsa kız rahibe olabilirmi
    zincirli kaya bunu teyit eder zincir demirmi taşta işaretmi birde halka sayısı kaçtane 7 tane olma olasılıgı yüksek birde köprü varmış eski mi yenimi araştırmakta yarar var
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    6

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm işaretler doğru ise şimdilik belli olan noktaların ölçüleri de aşağı yukarı böyle...

Güzel yerler de sistem varsa çok çalışmak gerekiyor...

Bu arada tümülüs az daha solda ve kapısı da kuzeybatıda imiş : )

hocam kroki aynen çizdiğiniz gibi kapıyı nasıl belirlediniz.

amero usta kızın mezarını eskilerin anlattıkları onlarda eskilerden duymuşlar beni ezan sesinin ulaşamayacağı bir yere gömün demiş. Rahibede olabilir bilmiyorum.

kaya gözle göeülmesi gerekki yaslandığı bir yer yok sadece zeminden tabana dayanmış allah korusun düşse aşağı mahalleyi düzler geçer.

Bu kayanın zincirli olduğu rivayet gidip birebir kimse onu göremez dediğiniz gibi oyma zincir resmi mi var yoksa gerçekten zincirlimi bakılacak gibi değil derede eski köprü yokşu an ağaç köprü varmış oda çok eski değil zaten şu an ok yerine normal köprü yapılmış.

Buzhane dediğim yeri babamda hatırlıyor.

Köylüler içine buz doldurur yazın da alıp kullanırlarmış.

Şu an kapalı o çukur.

Benim asıl sormak istediğim soru
    1) hamamda bir şeyler olabilir mi?

2) ahırın bir köşesinde bağlanan hayvanlar öldüğünden dolayı biri orada zişyaret var demiş ve taş dolgu ile kapatılmış duvar şeklinde oranın gizemi nedir.

Çünkü bu iki yerde bize ait yerler

Status
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    6

Status
    xNomerCy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

@alacakaranlik usta kayadaki zincir kaç baklalı onuda gorseydik iyi olurdu
    İlmi olmayan bir beden suyu olmayan bir şehre benzer. - Şems-i Tebrizi

Status
    LAZURAYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    9

ustam nacizane bir kaç şey var yazdıklarınızdan çıkarttığım.. yer oldukça zengin her halinden belli ki rivayetler daha bir güzel..

1-kızın mezarını eskilerin anlattıkları onlarda eskilerden duymuşlar beni ezan sesinin ulaşamayacağı bir yere gömün demiş. Rahibede olabilir bilmiyorum. dediniz.. bu mezarı kontrol edebildiniz mi

2-Bu kayanın zincirli olduğu rivayet gidip birebir kimse onu göremez dediğiniz gibi oyma zincir resmi mi var yoksa gerçekten zincirlimi bakılacak gibi değil derede eski köprü yokşu an ağaç köprü varmış oda çok eski değil zaten şu an ok yerine normal köprü yapılmış. dediniz tahta köprüler çok fazla değecek bir konu olduğunu düşünmüyorum zira taş işçiliği ile ünlüdür eskiler tahta köprü çok bir anlam ifade etmiyor zannımca ama demiş oldupunuz zincir işte o olayı karıştırıyor bulmak lazım ki kral tarzı statüsü yüksek mezarların olduğu kayalarda zincir muhabbeti dönmektedir..

3-Buzhane dediğim yeri babamda hatırlıyor mahzen aklıma geliyor bu tr bir yer vardı eskiden mahzendi ki bu da alanın eskilerdeki gücünü ve o mahzenin içinde giriş olabileceğini kafamda uyandırıyor.

4-ahırın bir köşesinde bağlanan hayvanlar öldüğünden dolayı biri orada ziyaret var demiş ve taş dolgu ile kapatılmış duvar şeklinde oranın gizemi nedir. bu tür bir alan vardı sitede ustalarımın yazdığı bilmiyorum belkide siz yazmıştınız bu zehirlenme muhabbeti oksit ile alakalı olabilir mi...

5- hamamda bir şeyler olabilir m tüm yerler dikkat edilmesi gereken zenginlikte olmasına rağmen ilk etapta asıl konu bu olmalı zira hamamların hem almak hem de boşaltmak için kuyuları olması gerekmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler