Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Değerli ustalarım, tümülüs, zincirli kaya, ermeni mezarı, eski hamam vs.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    543

Cevap: Değerli ustalarım, tümülüs, zincirli kaya, ermeni mezarı, eski hamam vs.

Alıntı alacakaranlik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok ustam tümülüs sağlam duruyor.

Diyorsunuz

Yoldan arabayla geçerken görünen güney-güneydoğu cephesi değil de bir de yaya olarak, üstten geçen dere tarafından bakın bakalım bu tümülüse !
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    alacakaranlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    7

Saygıdeğer ustlarım,

Omega ustamın dediklerine de, @DOIDYE usta tümülüse de bakacağım.

Hemen hemen yorumlardan o kayanın yanına çıkmamın farz olduğu anlaşıldı.
    Oraya da çıkacam.
    Kaleye de çıkacam.
    Kayanın üzerine denk gelen tek mezara da çıkacam.
    Hamamın etrafını da gezip ateş yakılan yeri suyun tahliye edildiği yeride fotolayacam.
    Cenevizlilerin belirtilen mekana da bakacam hikayesini tam olarak öğrenicem sayın @LAZURAYY usta.

Acı suyun çıkış noktasını da kaybolduğu yeride akış yöününüde resimleyecem.

Sayın ustalarım başka şuraya bak burayı ölç diyeceğiniz yerler varmı malum oradan direkt siteye atamayabilirm atsamda siz ustlaraı burada bulamayabilirim.

mesela @amero usta kayaya çıkınca zincir sayısına bak dediniz farzedelim zincir yok başka neye bakayım veya tepedeki mezarda.
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    483
    Beğenilmiş
    67

@alacakaranlık ustam kaleye çıkacaksan zincir durmuyorsa gören bilenden hikayesini ögren hikasinde birşeyler saklı olabilir
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    bozkurt26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Tesekkurler @DOIDYE ustam.. diger ustalarimiz da sizin kadar yüce gönüllüler, yaptiklari bilgi paylasimdan boyle bir sonuc cikardim o nedenle kizmayacaklarini umuyorum.. cok fazla da mesaj kirliligi yapmadan arkadasimizin konusunda, simdiden tesekkur ediyorum ustam musait zamaniniz da bu sembolle ilgili bilgilendirme yapacaginiz icin.. Allah'a emanet olun

Status
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    543

Estağfurullah kardeşim, ustalarımız, büyüklerimizle bir olamayız asla, onlar her anlamda bizden kat be kat ilerideler.

Gelelim konumuza, sözümü tutayım ...

O sembolün adı Kadüse dir ! Aslında kadüse kelimesi bile oradaki sadece bir detay olup her kısmın bir adı vardır vs.

Orijinal adı Caduceus olup tam da benzettiğiniz gibi tıp sembolü de buradan gelmektedir zaten !

Yani benzerlik değildir, direkt odur aynı zamanda.

Bakın ne güzel saklamışlar değil mi ?

Fakat hem geçmişi hem hikayesi ve hem de medeniyetlerine göre yer yer farkları da olup anlamları da değişkenlik göstermektedir.

Kadüse ve detayları hakkında sayfalarca şey yazabilirim ama hem kafa karıştırmaya gerek yok hem de o kadar spesifik detaylar şu an bize lazım değil.

Size şu kadarını söyleyeyim sadece. Onun o duvarda olması ne yalnızca bir süsleme ve motif ne de tesadüf !

Sağlı sollu iki yılanı da , ortadaki asayı da, hatta tepedeki Aküşe yi de profesyonelce gizlemişler orada !

Tabi amero ustamızın dediği gibi oranın 6 gen olması bile tesadüf değil...

Geçmişi de çok çok eski olup antik dönemlere dayanıyor.

E madem konu açıldı biraz da tıp kısmından bahsedelim...

Dünya sağlık örgütü de dahil ve hatta şu an ülkemizde kullanılan çeşitli sağlık örgütü ya da oluşumları dahi yine bazı farklılıklar gösterse de logo olarak hala bunu kullanmaktadır. Yani yılan ve asa...

Gibi:

Peki sağlık ile asa ve yılan ne alaka ?

Yine hikayesi antik döneme uzanır ve hatta Asklepios un kulaklarını bile çınlatırız ! Tabi bu sadece Yunan mitolojisi kısmı : ) oysa sembolün çıkışı çok daha gerilere dayanıyor. Neyse...

Tıptaki kısmında asa nın bile kendi başına bir sürü anlamı varken o kanatlar da aslında bir puhu kuşuna aittir mesela...

Diyorum ya çok detay var ve medeniyete göre de farklılık gösteriyor.

Gelelim konumuza, peki buradaki nedir ?

Net bir şekilde Ermeni imzasıdır !

Yani tabiri caizse "Armenian was here..." diyen bir sembol. Tabi aynı zamanda bulunduğu yer de oldukça manidar : )

Hamam deyince insanın aklına hemen lüks bir keyif, hatta saltanat geliyor ama bileceğiniz üzere aslında hamamlar modern kaplıca dediğimiz yerler gibi sıcak suyun tedavi etkisi ve amacı taşıyan oluşumlardır.

Yani diyorum ya tam da yerine koymuşlar , şifa niyetine

Velhasıl % 1 ini anlatmış olsam da adı ve kimliği budur.

Eski stellerde yalnızca bir kaç motifle anlattıkları kompozisyonlar gibi bu sembol ile de yine medeniyetine bağlı olarak çok derin ve önemli manalar da vermektedir.

Çok şey verir, görene bilene anlatır da anlatır...

Kısacası önemlidir ! deyip toparlayayım daha fazla bir sıkıntı çıkarmadan...

Saygı ve selamlar.

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    483
    Beğenilmiş
    67

@Doıdye teşekkürler iyi bir çalışma olmuş bende hayalet olarak düşünmüştüm
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    alacakaranlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    7

DOIDYE usta her köşesinde aynı işaret yok aslında hata ettim tüm köşeleri resimlemedim.

yazı var değişik şekiller var diğer köşelerde.
    Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Status
    ommo4141 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

DOIDYE ustam Çok güzel bilgiler, hayranlıkla okudum. Aydınlattığınız için teşekkürler

Status
    Beğenmiş
    423
    Beğenilmiş
    543

Alıntı alacakaranlik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

DOIDYE usta her köşesinde aynı işaret yok aslında hata ettim tüm köşeleri resimlemedim.

yazı var değişik şekiller var diğer köşelerde.
    Doğrudur, vardır...

Siz ustamızın dediklerine yoğunlaşın, oldukça bonkör davranmış yine...

Dediğim gibi güzel yerler de sıkı çalışmak lazım işte, cidden zor işler...

Kolay gelsin selamlar.

Status
    bozkurt26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Tesekkuru bir borc bilirim @DOIDYE ustam.. siz kaduse sembolunu ilk soylediginizde kemerin orada bulunan baklavalardan yapilmis altigen benim de dikkatimi cekmisti.. ee hamamda altigen formunda olduguna gore bize susleme ve motif gibi gelen seylere acaba ne sirlar gizlendi, insanin aklina bu soru geliyor.. coz altigenin sirrini ye baklavayi, acaba boyle mi demek istediler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Konu için Etiketler