Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bașı kesik bir șehit mezarı

Status
    bozkurt26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Bașı kesik bir șehit mezarı

Saygı deger ustalarim ve arkadaslarim, oncelikle gecmis bayraminizi tebrik ediyorum ve lafi cok uzatmadan konuma girmek istiyorum.
    Bolgenin cok eski tarihlerini bilmiyorum ama cok yakinlarinda Bizans tekfurlugu oldugunu biliyorum. Harmankaya tekfurlugu diye bilinen bolgeye yakin bir yer. Bu kisa tarihi bilgiden sonra mevkimize gelelim.
    Rivayete gore, burada basi kesik bir sehit varmis ve orada dusup kalmis bir mezar yapilmis daha onceleri sade bir mezar iken sonrasinda mermerli bir mezara donusmus ve bir de etrafini ev orerek turbe denilmis buraya.
    Koyun en uc kismi ve hakim bir tepe, adini sanini sordum bilen yok sadece kesik basli bir sehit mezari olarak biliniyor. Mezar dogu-bati uzantili yani Musluman mezari gorunumunde. Ve mezara yakin 3 adet ulu cam agaci bulunmakta, tepe oldugu icin arazi meyilli. 1 yakin, 2 uzak seklinde konumlanmis agaclar. 2-3 insan boyu yukseklige kadar dal yok, ust kismi kasket gibi ve mezara bakar sekilde. Agaclarda cakili bir civi veya demir baktim, goremedim.
    Simdi biliyorum soru yagmurlari dalga dalga gelecek o nedenle onceden soyleyeyim, köyün damadiyim o nedenle arastirip sorusturmak biraz zaman alacaktir
    Bir de bolge tam zirve oldugu icin agaclarin hepsini bir arada fotograflayamadim, elimizdekilerle baslayalim ve "ya nasip, bismillah" diyelim
    Ilk resim; turbe arkada, cam agaclarini cekmeye calistim

Ikinci resim; mezara yakin olan 1 nolu agac

Ucuncu resim; 1 nolu agactan turbeye dogru

Dorduncu; 1 ve 2 nolu agac, bu agaclar turbeyle ayni dogrultuda veya cok az bir sapma olabilir

Son resim; 3 nolu agac, digerinden ayri bir dogrultuda

Bir de uydu gorunumunu ekleyelim tam olsun;

Status
    Esteban74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Banlanmış Üye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Cevap: Bașı kesik bir șehit mezarı

Allah kolaylık versin usta...
    2. resimdeki 1 nolu ağaca bak , vay be... kesik başlı şehitin mezarı burda der gibi...

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Sagolasin Esteban74 ustam.. enteresan bir sekilde agaclar hep mezara dogru egilmis farkettiyseniz.. bir de aklima gelmisken buraya koy halki "belen" demekte

Status
    deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    108
    Beğenilmiş
    39

ağacın dalı kesik.önündedir mezar.
    şehide allah rahmet eylesin.
    Ben olsan manzarası için oraya çıkarım ancak

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

deli_ormanli77 ustam ben de cikmisken biraz seyrettim manzarayi, guzel de esiyor pufur pufur

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Saygi deger ustalarim, bir de buraya bir goz atabilir misiniz? @DOIDYE ustam, @amero ustam, sistem de mahir @OMEGA ustam ve aklima gelmeyen diger ustalarim... sizlerden gelecek yorum ve oneriler dogrultusunda ilerlemek istiyorum

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

@DOIDYE ustam, resimdeki yesil boyali bina tek oda icerisinde bahsi gecen sehit mezari bulunmakta ve dediginiz gibi turbe orasi.. uydu goruntusunde de turbe olarak isaretlediginiz yer dogrudur.
    Agaclarin arasinda bulunan taslarla yuvarlak yapilan yerde sanirim gencler ates yakmis cunku tek sira tugla ebatinda taslar vardi o nedenle onemsememistim orayi.. sormus oldugunuz diger yigmayi farketmemistim ve ne oldugu hakkinda bir fikir veya bilgim yok gittigimde incelerim.. yamulmus veya yamultulmus agacin farkli bir acidan goruntusu suan elimde yok, gun batimina yakin cekmistim resimleri o nedenle golgelenmis ustam.. insallah yakin bir zamanda gittigimde fotograflarim oralari da.. ozel mesajlarinizin birisin de gozunuze carpan birseyler oldugunu soylemistiniz uydu goruntusunu incelediginizde, arastirmami veya bakmami istediginiz bir yerler var mi? Bolgeye gitmeden birkac gun once tekrar sorarim sizlere ona gore arastirma yaparim zaten, agaclara da tekrar bakmayi dusunuyorum goremedigim cakili birsey var mi diye

Status
    amero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    268
    Beğenilmiş
    43

başka dedeler olması lazım birde çeşmeler varmı
    Haksızlık yapmayın .Haksızlığada boyun eğmeyin hz Muhammed (s.a.s)
    Kime Nazar Ona Azar (şeyh taktuk emre)

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Hayirli Cumalar ustalarim ve arkadaslar.
    Yorumlariniz icin tesekkur ediyorum @DOIDYE ve @amero ustalarim.. o koyde bildigim ve duydugum baska bir dede mezari yok @amero ustam.. buradaki koyler birbirlerine cok yakin 3-5 km falan aralari ve diger koylerde dede mezari veya mezarlari var midir bilmiyorum.. cesme konusuna gelince, su yonunden biraz sanssiz bir yer koy icinde bir kurumus cesme var o da cok eski midir bilemiyorum ama yaninda kadinlarin camasir yikadigi bir bolumu var suan yikilmis cogu yeri. Diger su kaynaklarini da arastiririm ustam
    @DOIDYE ustam siz de koyun mezarligini sormustunuz google earth'tan bulup resmini yukleyecegim ustam, hazirlamis oldugum temel kroki ile birlikte.. Allah'a emanet olun selametle

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler