Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: Tahterevalli)

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: Tahterevalli)

Merhaba Define Yolu ailesi, röportajlar ve ustalarımızla sohbet köşemizde arayı yine açtık değil mi ? Bir süredir ben de oldukça yoğunum, bu yüzden de pek fırsat olmadı desem yalan olmaz.

O zaman kaldığımız yerden devam edelim hemen hiç oyalanmadan…

Bu seferki konuğumuz yine çoğunuzun tanıdığını düşündüğüm bir isim. Arazi incelemesinde özellikle yalnız başına olması yanında aramızdaki yaş ortalamasına da bağlı belki de en genç kardeşlerimizden biri… Tahterevalli…

Şimdi müsadenizle bu genç kardeşimizi biraz daha yakından tanımaya çalışalım diyor hemen röportaja geçiyoruz.

DOIDYE: Merhaba sayın Tahterevalli, köşemize konuk olarak siz de renk kattınız ve öncelikle yine bunun için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Ben nereli olduğunuzu biliyorum ama bunu demek bana düşmez tabi. Siz münasip görürseniz, ya da daha da doğrusu sizin uygun görebildiğiniz kadarıyla sizi biraz daha yakından tanıyarak başlamak isteriz sohbetimize.

Tahterevalli kardeşimizin çok genç olduğunu ve yaşına rağmen, tek başına olmasına rağmen bu işlerde yer yer büyük çabalar verdiğini, elinden geldiğince imkanları dahilinde koşturduğunu söylesem yalan olmaz sanırım.

Peki sizi sizden öğrenelim desek, bize neler diyerek başlamak istersiniz ?

Neler yaparsınız, bu işlerle yolunuz ne zaman nerede ve nasıl kesişti, sizi de içine çeken o ilk kıvılcım ne zaman nerede nasıl parladı ?

Tahterevalli: Merhaba ustam siz girisi yapmisiniz bile bana da devam etmek duser, oncelikle beni takip etmeniz ve tanimaniz beni mutlu etti, konuk aldiginiz icin de tesekkurler

Yurtdisinda yasiyorum 21 yasindayim ve Afyonkarahisarliyim bu define isleriyle yazlari koye gittigimizde ailemden akrabalardan koylulerden define hikayeleri dinlerdim bizzat kendi koyumuzle ilgili zaten koyumuzun yakinlari tarihi guzel yerler oldugunu gorebiliyodum boyle boyle merak basladi, tabi sonra babaminda bu islerle ilgilendigini ogrenince kapildim gittim

Sonra arastirmaya basladim dinlediklerimi ve DefineYoluna denk geldim forumdaki konulari okumaya basladim okudukca daha cok kapildim hele ki basta OMEGA ustamin sayesinde bu siteye uye oldum onun yorumlari ve sistemlerini okuyunca pek anlamasamda tabi zamaninda etkileyiciydi ve diger ustalarimin da yorumlari beni bu sitede 2-3 sene sadece takip etmeme sebep oldu

DOIDYE: Rica ederim, elimden geldiğinde herkesi takip ediyorum, etmeye çalışıyorum elbette ama daha aktif olan kişiler, daha ön planda olanlar da haliyle daha fazla dikkat çekiyor tabi.

Yine aileden gelen bir hobi diyelim öyleyse, bu detaydan haberim yoktu işte, ben de şimdi öğrenmiş oldum herkesle birlikte
    Dediğiniz 2-3 yıl, daha aktif olduğunuz dönem olsa gerek malum 6 yıldır aramızdasınız.
    Peki avatarınızda da gördüğümüz üzere neden Tahterevalli desem özel bir soru olur mu sizin için ?
    Denge sağlamaya bir gönderme midir bu isim yoksa daha farklı bir anlamı mı var sizin için ?

Tahterevalli: Tahterevalli benim 2. Nickim ilk nickimi degistirmem lazimdi yonetim tarafindan kisa bir sure icinde, benim de aklima Tahterevalli geldi guzel bir nickname olur diye, sizce de degil mi ? Bir de cocuksu bir nick oldugundan yaptigim yorumlarin karsi taraf icin bir caylak tarafindan yapildigini anlamasi icin

DOIDYE: Açıkçası yeni geldiğim zamanlarda nedense biraz garip geliyordu ama sonra alıştım. Hani şu an değiştireyim deseniz de kabul etmem
    Tahterevalli aslında oldukça da eski bir oyuncaktır ve yer yer yöresel farklar vs derken yaklaşık 30 farklı şekilde de söylenebilen bir kelime… Fazlası vardır eksiği yoktur…

Mesela gıncırak, çöğüncek bunlardan yalnızca iki örnek…

Hem farkında olmadan güzel mesajlar da veriyor aslında ! Böyle iyi diyelim… Gayet güzel.

Yeniden aileye dönelim müsadenizle. Babanızın bu işlerle uğraştığını öğrendikten sonra katılımınız oldu mu peki ? Yani “baba ben de ilgilenmek istiyorum” deyip birlikte arazi incelemeniz oldu mu yoksa yollarınız kısmen paralel ama aslında ayrı şekilde mi ilerlemeye devam ettiniz ?

Tahterevalli: Evet tabiiki araziye ciktik cogu kez birlikte, gordugunde isaretleri zamaninda bu islerden haberi yoktu, gordugu isaretleri bana gosterdi ve gostermeye calisti, bazilari kirilmisti gemi isareti gibi,gunlerce aramamiza ragmen bulamamistik 30 yil once bu islerden haberi yokken dagda gordugu civcivli tavuk isareti gibi, toprak altinda kalan 3 kirec kuyulari gibi, simdi de cubuk aldik bakalim bu yaz cubukla tecrube edincez yerlerimizde

DOIDYE: Ne güzel bir şans diyelim, baba oğul birlikte incelemek şahsen bana nasip olmadı ama olmasını isterdim. Kıymetini bilin diyorum bu anların…

Unutmadan şu 3 kireç kuyusunun yerlerini biliyorsanız üstünde durun derim ! Önemlidir…

Çubuk konusuna gelince benim de çok tecrübem var diyemem aslında ama değerliden ziyade boşluk adına kullanmasını bilenin çok faydasını gördüğü aşikar. İlk denemelerimde ben de hemen pozitif sonucunu gördüm desem yalan olmaz, tabi yine dediğim gibi ben şahsen yalnızca boşluk adına güvenirim onlara ki bu da oldukça önemli bir detay aslında…

Bu arada aslına bakarsanız güzel ve yerine göre büyük de yerlere göz kestiriyorsunuz. Kah bakıyorum medeniyet işi içindesiniz kah birden eşkıya yerleri ve önemli noktalar derken zor yerlerde dolaşıyorsunuz. Fakat sisteme de yakınsınız hep yer yer ! Neyse yurt dışından geldiğinizde yine detaylara ineriz konularda diyelim…

Sahi yurt dışı demişken , orada neler yapıyorsunuz özel olmazsa ? Yaşınızdan dolayı da soruyorum biraz aslında, hani aile işi ile mi ilgili yoksa eğitim amaçlı mı oradasınız ?

Tahterevalli: Aynen dediginiz gibi guzel ve buyuk isler, insallah bu yaz gittigimde guzel video cekimlerimle yerlerimi daha net ustalarima sunmayi dusunuyorum, kucuk isler degil resimler bile yetersiz kaliyor genis alani kapsadigi icin

Ben burada dogup buyudum 6 sene elektrik okudum son senemde ise girdim ve okulu aksatmaya basladim ikisi bir arada zor geldi okulu biraktim para tatli geldi suan posthanede calisiyorum.

DOIDYE: Video ek olarak ve doğru şekilde çekilebilirse tabi ki faydası olur ama siz yine de videoya çekiyorum deyip sakın fotoğrafları eksik etmeyin diyorum.

Paraya gelince, para tatlıdır evet ülkemizdeki eğitim öğretim durumunu da ele alırsak 3 tane üniversite de bitirilse bazen manası olmadığı için ben sizi destekliyorum bu konuda da. Yani işinizden ve hayatınızdan memnunsanız gerisi yalnızca teferruat diyelim. Hayırlısı böyle imiş demek ki…

Rutin sorularımızdan devam edelim öyleyse, tılsımlar hakkında neler düşünüyorsunuz ? Bizzat yaşadığınız bir tecrübe oldu mu ya da siz yaşamadıysanız bile babanızdan ya da yine eskilerden duyduğunuz gizemli olaylar var mı ?

Tahterevalli: Tilsima inanirim benim basimdan boyle bi durum gecmedi fakat koylulerimizin cokca anlatiklari bi olay var, koye yakin magaralar var (yerlesim yeri) 15-20dakika yurume mesafesinde buradan bebek aglama sesleri duyuluyormus ve bir de kadin gozukuyormus diye anlatirlar. Bir de dedemin yasadigi olay var birgun koyun guderken bu taraflarda bir magara onun de yesil mi yesil kucuk bir kiz oturuyomus o sira 50 metre uzak olan cesmeden su iciyormus hayret etmis bu kizin burada ne isi var diye gitmis yanina kiz yok bulamamis. Bir de bu ayni magara da bir koylum eline deynek alip bir takim seyler okuyup deynegi yere vurarak define ararken basina talihsiz olay gelmis, deynegi cocuk cine denk gelmis gunlerce rahatsiz edilkten sonra bir hocaya basvurarak, hoca ona cinler seni mahkemeye cikardi ve affedildin seni rahatsiz etmicekler diyip bana bu olayi anlatmisti bizzat kendisi, cinlerin de mahkemesi falan oluyor sanirim. Bir de bu magaraya bir hoca burada define var ama tilsimlidir demis, bu magara da cok gezindim ne define gordum ne de cin

DOIDYE: Sebep illa şu diyemedim, illa defineyle de ilgisi olmak zorunda değil hepsinin. Evet define olan yerlerde yerine göre oluyorlar doğrudur ama olmayan her hangi bir yerde de olmaları gayet normal bir durum. Ne de olsa bu dünyada yalnızca biz insanların olduğunu düşünmek büyük bencillik bana göre…

Benim de bildiğim bir yerde sık sık görünen bir gelin ve bunun yanında ayrıca bir de eskilerden birçok kişinin düğün gördüğünü duydum.

Gerçi 5 harflilerle uğraşmaktan 3 harflilere sıra da gelmiyor ya neyse diyerek yeni sorumuza geçelim

Yaşadığınız yerde definecilik nasıl ? Oradaki sistemi, yasaları ve işleyişi takip edebiliyor musunuz hiç ? Yurt dışında da bu işlerle ilgilenen birileriyle tanışıp fikir alışverişi yapabilme ya da sohbet edebilme şansınız oldu mu ?

Tahterevalli: Belçika'da ne yazık ki definecilik yok ustam.

DOIDYE: Peki size aslında en başta sormam gereken şöyle bir soru da sormak istiyorum sona yaklaşırken. Sizce definecilik nedir ?

Tahterevalli: Definecilik bir tutkudur, hastalıktır !

DOIDYE: Evet içine hiç anlamadan çeken bir olgu olduğu ortada diyerek öyleyse hepimize geçmiş olsun diyelim

Çünkü bu bir hastalık ise böyle hastalığa aslında can kurban diyerek benim de ne derece vahim bir durumda olduğumu belli edeyim diyorum son soruya geçerken

Tabi bu işin esprisi, yoksa gerçekten muazzam bir kültüre ev sahipliği yapan konular ve hep vurgulamaya çalıştığım gibi tek bir konu ya da detay üzerine olmayıp Tarihten Matematiğe, Coğrafyadan kadim kültürlere kadar uzanan müthiş bir kültür ile ilgileniyoruz. Bunun da kolay olması da beklenemez cazip olmaması da…

Bu sohbet ile ben çok keyif aldım yine. Umarım siz de keyif almışsınızdır. Son olarak yine adeti bozmuyoruz ve ustalarımıza, ailemizi oluşturan tüm değerli üyelerimize ve hatta yine her gün aramıza katılan tüm arkadaşlarımıza söylemek istediğiniz, vermek istediğiniz mesajlar varsa mikrofon sizindir diyor ve vedalaşırken sözü size bırakıyoruz.

Tahterevalli: Bende cok keyif aldim ustam ben definecilige bu forum da basladim herseyi burdan ogrendim ogrenmeye de devam ediyorum, soyliyecegim fazla birsey yok, define umuttur. Bir de emek veren tum DefineYolu ustalarima tesekkur ediyorum bu siteye katki sagladiklari icin ve size de tesekkur ediyorum bu soylesi icin.

Evet Define Yolu ailesi, bir kardeşimizi daha tanımaya çalıştık, kendisiyle sohbet ettik. Başta da belirttiğim gibi o da bu işlere gönülden bağlanmış ve kendi tabiriyle pozitif anlamda hastalık bu iş diyen güzel bir kardeşimiz.

Yine eskilerin dediği gibi “Hastaya döşek sorulmaz.” misali bu uğurda gönül vermiş herkesin kendisine çizdiği rotada rüzgarın arkadan esmesini, rotasının şaşmamasını ve muvaffak olabilmesini temenni eder bir sonraki röportajımızda görüşmek üzere huzurlarınızdan yine ayrılırız.

Tüm Define Yolu ailesine saygı ve selamlar.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    948
    Beğenilmiş
    179

Cevap: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: Tahterevalli)

Emeğinize sağlık. @Tahterevalli kardeşimizi de tanımış olduk.
    Tahterevalli (29.Temmuz.2019) Bunu beğendi.
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    gezgin_99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    bursa
    Beğenmiş
    318
    Beğenilmiş
    73

Emeğinize sağlık...
    Çok güzel bir sohbet olmuş...
    Tahterevelli niki ...
    Neşeli şakacı birini canlandırıyorum ...
    Kolay gelsin...
    Selam ve dua ile...
    Bin kere ölç, Bir kere biç...
    İZİNSİZ KAZI, VE ARAŞTIRMA YAPMAYINIZ.....

Status
    lg_e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklar Makamı
    Beğenmiş
    38
    Beğenilmiş
    10

Ellerinize sağlık, keyifli bir muhabbet olmuş : )
    “Kırk ulu Çınar geliriz bir gece, Kırkımız da Kırklar yaşında, Kırkımız Kırk sancak taşırız, Kırk sancakta Kırk Püsküllü Kırk Zillidir,
    Kırk Akıllıyız Kırk Deliyiz, Kırk söyleriz Kırk susarız. Görmek istersen bizi Kırkımız da varda yokuz, yokta varız”

YORUMLARIM SADECE BİLGİ AMAÇLIDIR. KAÇAK KAZI KANUNEN SUÇDUR...lg_e

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    60
    Beğenilmiş
    35

bayatlı kardeşim.kara indemi görülürmüş gelin çocuk.baraj yaninda mi.yayladami

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    174
    Beğenilmiş
    17

@Hadid 57 Koye yakin kara in de ustam

Status
    Deathless01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    18

Emeginize saglik guzel bir sohbet olmus. Seni daha yakindan tanidigima memnun oldum @Tahterevalli kardesim.

Status
    Hadid 57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    60
    Beğenilmiş
    35

mezarliktakinimi dersin

Status
    Tahterevalli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    174
    Beğenilmiş
    17

Bende size tesekkur ediyorum ustalarim bende memnuniyet duyarim sizleri tanidigim icin
    Evet @Hadid 57usta dedigin gibi

Status
    FENERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    istanbul
    Beğenmiş
    133
    Beğenilmiş
    139

Güzel röportaj olmuş elinize sağlık teşekkürler.
    ♥Biz sevdiklerimize; GÜL vermesini de biliriz, GÖNÜL vermesini de..Yeter ki; "Kıymet" bilsinler..
    "İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAKTIR"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler