Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: SIGMA)

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    618

Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: SIGMA)

Merhaba Define Yolu ailesi,
    Yine bir bomba patlatıyorum ve sürpriz bir isimle karşınızdayım.

Yukarıda da gördüğünüz gibi evet konuğum SIGMA usta. Ustayı eskiden tanıyıp yıllardır burada olmadığını da bilenler yok artık daha neler diyebilirler : ) Sizler için ustamıza ne yapıp edip ulaştım ve sağ olsun o da kırmayıp incelik göstererek konuğum oldu. Umarım kendisini sorularımla bunaltarak pişman etmem.

DOIDYE: Ustam öncelikle artık burada olmadığınız zannedilse de röportaj teklifimi geri çevirmeyip sizi tanıyan bir çok isme de böyle güzel bir sürpriz imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki her ustamıza sorduğumuz gibi yine sohbetimize sizi olabildiğince ve uygun gördüğünüz kadarıyla tanıyarak başlayalım öyleyse.

Kendi cümleleri ile SIGMA kimdir ve bu işlerle ne zamandır iç içedir ?

SIGMA: SIGMA herkes gibi vatanini,bayragini ve milletini seven halktan biri.Yalani ve ikiyuzlulugu sevmeyen insana ve arkadasliga onem veren biridir.

Istanbul dogumluyum ama baba memleketi olan Ardahanli olmayi tercih ederim.1 ay 13 gun once 52 yasina bastim.Kitap okumayi spor ve
    doga yuruslerini severim.

Arastirmacilik ruhum ben cocukken kabardi.Rahmetli abim benim ilk hocam olur.Daha sonra universite arkeoloji okuyarak bu ruhu
    da akademiklestirdim Yani asagi yukari 40 yildir kanimda ve gorunen o ki olene dek devam edecek.

DOIDYE: Ustam öncelikle başınız sağ olsun diyelim. Allah kalanlara uzun ömür versin. Tabi yeni yılınızın da size güzel şeyler getirmesini dileyerek yeni sorumuza geçelim hemen.

Siz de buradaki ilk isimlerdensiniz ve o günlerden bugüne ister sanal ortamda olsun ister genel ülke çapındaki definecilik konularında gözlem sahibi olmuş birisiniz. Size göre bu süreçte ne gibi değişimler oldu ustam ve neler geriye gitti neler ileriye taşınabildi ya da ileriye taşınabilen pozitif gelişmeler oldu mu olabildi mi size göre ? Yoksa ne ileri ne geri, aynı tas aynı hamam yerinde mi sayıyor bu işler ? Bu konuda neler söylemek istersiniz ?

SIGMA: Ulkemizde bu isle ilgilenen kisilerin cogu cehaletligin esiri.Bu konu ile ilgilenen her arkadas sunu bilmeli arastirmadan incelemeden konuya sahip olmadan isaretleri,tarihi yerleri bir emareye istinaden tahrip etmek suctur,cahilliktir.

Her gorulen isaret define isareti degildir,dunyada ve ulkemizde bululan definelerin cogu tesadufen bulunmustur.%30 oraninda define arastirma ve isaretle bulunmus.Bu %30 un icinde %20 i mezarlarda cikarilandir.Geri kalan %10 profesyonel arastirmacilar tarafindan bulunmus.
    Yani define bulmak icin iyinin iyisi olmaniz gerek.Soylentilere hurafelere inanmamaniz gerek.

Ben mesela efsaneleri ve yoresel eski soylentileri cok dikkate alir bunlar uzerine inceleme yapar arastirmalarimi(teknolojik ve teorik) inceleme sonucunda baslatirim.

Gunumuzde definecilik zor olsa bile hala bulunacak cok sey olduguna inananlardanim.

DOIDYE: Çok haklısınız ustam. Benim gördüğüm de; bu işlerin de eskilerin de gerçekten çok hafife alındığı ! Hani resmen eskiler de kimmiş yahu denir gibi hareket ediliyor. Oysa gerçekten yapılmış olanların bilincinde olsalar ya biz ne yapmışsız ve yapıyoruz deyip bu işin hakkını vermeye çalışırlardı ya da tövbe edip arkalarına bile bakmadan bu işi bırakıp uzaklaşırlardı

Bu mantalite yıkılmadığı sürece de ne yazık ki kenarda köşede kalan önemli işaret ve ip uçları da yok olmaya devam edecek ve çok daha kötüsü günümüze kadar gelebilmiş çeşitli sanat örnekleri de...

Aslında bunları her fırsatta dile getiriyoruz ve bu konuda söylenecek çok şey var ama kendimizi boşa hırpalıyoruz gibi geldiğinden ve detaya indikçe canım sıkıldığı için ben de fazla bir şey diyemiyorum. Arayanlar sadece aradığıyla kalmaya devam edecek gibi görünüyor maalesef. Fakat dediğiniz gibi en azından arayanlar keşke sadece bulamasa bir de kazara bulduklarını yok etmeleri ise insanı iyice delirten bir detay.

Yine neyse deyip daha da gerilmeden yeni sorumuza geçelim en iyisi. Yoksa durum evet ortada ve kısa öz dediğiniz gibi tam anlamıyla bir "cehalet" ...

Ustam arkeoloji üzerine eğitim de almış olmanızın elbette size kattığı büyük avantajlardan da bahsetmeden olmaz : )
    Bu tabi ki herkes için aynı değildir ama özellikle ilgi duyduğu işe merakla ve özveri ile sarılan biri olduğunuz gerçeğini de ele alırsak sizin de çok faydasını gördüğünüzün altını çizmek zorundayız.

Peki müsadenizle biraz detaya inelim desek hem bu işlerle ilgili olup hem de arkeolojik eğitim almış biri olarak, bu işlerle ilgilenmesine rağmen işin arkeolojik kısmına uzak olan, özellikle genç arkadaşlara ve bu işlere gönül veren tüm dostlara nacizane tavsiyeleriniz nelerdir ? Örneğin bir yaşam alanında aranacak şeylere başlamadan önce şunları görebilmelisiniz diyebileceğiniz bir kaç püf gibi...

ve araya şöyle ek bir soru da sıkıştırmak isterim müsadenizle.

Türkiye'de arkeolojinin durumu sizce nedir ?

Hani bilinçsiz ve doğaçlama hareket eden yurdum insanını ve defineciliği bir yana alırsak bu işin akademik boyutunda izlenen çalışmalar ya da bilinç düzeyi ne durumda, ya da bu işin başındakiler ülkemizdeki her şeye gerçekten hakim mi ne bileyim yeterli donanıma sahipler mi sizce ve amaçları size göre sadece geçmişten gelebilen eserleri ayakta tutup koruyabilmek mi yoksa onların da içinde işin define boyutuna inen ve ama imkanlarını kullanabilip bu konuda gösterilen asıl amaçlar perde arkasında daha mı farklı ?

Kısacası ülkemizde arkeoloji adına yapılan çalışmaların hakkı veriliyor mu ? diyerek kimseyi de zan altında bırakmadan soruyu biraz daha değiştireyim aslında : ) yoksa soru içinde bile ayrı ayrı bir sürü soru sormuş bulundum farkındayım ustam kusura bakmayın. Fakat serzenişimden de ne demek istediğimi anladığınızı tahmin ediyorum.

SIGMA: Ne yazik ki arkeoloji ulkemizde hemen hemen yabancilarin tekeliNde. Gerek bilgi gerek kaynak olarak hala buyuk bir yuzdeyle yabanci arkeolaglara bagimliyiz.Dusunebiliyormusun? birak kazi yapmayi kendi tarihimiz olan osmanli tarihini bile yabancilardan ogrenmeye calisiyoruz.
    Son zamanlarda bazi ilerlemeler de yok degil.Ama ulkemizdeki en buyuk ve degerli kazi alanlari hala yabancilarda.
    Ne topragimizdaki zenginliklere ne de muzelerdeki eserlere sahip cikamiyoruz.Simdilerde muzeler eserlerin sahteleriyle dolu.(yurdumun eser koruyuculari gecim kaynaklarini bulmuslar.)

Bir hoyuk,tumulus veya yerlesim yeri dogal ortamdan her zaman gozle gorulen bir farklilik olusturur.
    Yani yapiacak olan ilk is gozlemdir.Daha sonra alanda yuzeysel arastirma yapilir.Bundan sonra teknolojik ogeler devreye girer.
    Gobekli tepe bu siraya iyi bir ornektir.Definecilerce delik desik edilen bu yer bugun insanlik tarihini degistiren bir bulus oldu.(sitede hatirladigim kadariyla bulunan tas diye bir konu var.Bana gore bu tasta bir hoyukten cikarilma ama yurdum insani sadece define istiyor.)
    Herkes bilmeli bulunan bu tur emareler derhal yetkililere bilidirilmeli.

DOIDYE: Yurdum insanın istekleri bitmiyor ki ustam. Ve dediğiniz gibi hemen para olsun kısa yoldan olsun, hep dediğim ve dilime dolanan laf gibi çevir taşı al parayı isteniyor. Oysa bedava peynirin de yalnızca fare kapanında olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim o düşünceye sahip olanlara !

Eser koruyucularıyla ilgili de gerekeni dobra bir şekilde söylediniz. Daha da detaya girmeyelim derim zaten, ikimiz de yeterince giydirdik diye düşünüyorum

Özellikle gözlem konusunda da size çok hak veriyorum ve buna sadece kendimden bile çok basit bir örnek verebilirim. Yıllar önce bu işlerle en ufak ilgim olmadığı dönemler tümülüsler gibi heybetli noktaları tabi ki görüp biliyordum. Fakat bugün arazi gözlemini tabir-i caizse alıcı gözüyle yapınca; daha önce hiç fark etmediğim ve yanından geçip gittiğim aslında doğal ya da doğal süsü verilmiş ya da yine doğal olup ama bir şekilde bu konulara dahil edilmiş olan ve destek olacak ne kadar çok ve çeşitli detay olduğunu fark ettim. Yani bir nevi artık bakmak yok görmek var diyelim ! Bu farkı idrak edemeyip yalnızca baktığımız sürece de bazı noktalarda sanırım sonuca yine yaklaşma şansı zaten yok.

Neyse ben direkt soruya geçeyim en iyisi çünkü her detayı dayanamayıp dallandırıp budaklandırıyorum.

Yine işlerin define tarafından devam edersek, kendinizi bir tık daha iyi bulduğunuz kısım var mı ustam ? Hani kimi kayaları belki bir nebze daha iyi okur, kimi eşkıya işlerinde uzman olabilir, kimi işaret konusunda kendine daha fazla güvenebilir ya da yine kimi arazi gözleminde tecrübelerine sığınır. Kimi ise Ermeni ve Rum sistemlerine odaklanmıştır. Hatta kilise işleri konusunda dahi birkaç cümle almak isteriz sizden hazır denk getirmişken. Yoksa bir definecide zaten her şeyden biraz olmak zorundadır mı dersiniz ? ya da sadece ilginiz adına bile ele alsak sizin için daha fazla ağır basan daha çok ilginizi çeken ve beraberinde de daha fazla üzerine yoğunlaştığınız şeyler nedir ?

Size kısa soru nasip olmuyor ustam hakkınızı helal edin

SIGMA: Ozellikle tek bir konuda uzman olmak defineciye yarar getirmez.Yani bir yer bulacaksin ve "bu yer benim uzmanlik alanimda degil"
    diyeceksin.Sence mantikli bu.

Ben munkun oldugu kadar her konuda kendimi gelistirmeye calisiyorum.Ama ozellikle ilgi duydugum alan erken hristiyanlik donemi.
    Bu doneme ait yasam,inanc v.b konular hakkinda elime gecen her seyi okumaya calisirim.

DOIDYE:

(Evet yine bir ustadan inceden kalayı yedik Tabi sorarken ben de tam izah edemedim, usta da haklı.)

Aslında bu konuda affınıza sığınarak detaya girip ne demek istediğimi izah etmek isterim ama hem kısa tutamayabilirim hem de farkında olmadan ve istemeden size bir saygısızlık yapmaktan korkuyorum ustam. Sadece herkes illa her konuda iyi olamaz ama bazıları bazı konularda çok iyi olabilir demek istedim. Tabi bunu da sağlayan aslında yine o konuya duyulan merak, ilgi ve üzerine çok daha fazla gidilmesi diye düşünüyorum. Benim de kendi adıma amacım her şeyden bilmenin elbette mutlaka gerektiği ama en az 1 konuda da en iyisi olmaya çalışmaktır diyeyim en azından. Evet ustam hedefler büyük…

ve elbette dediğiniz gibi gönül ister ki her şeyi bilelim ama "her şeyi sığdırabileceğimiz kaç ömür lazım ? " sorusundan dolayı da ben yine her şeyden olabildiği kadar ama bazı şeylerde ise sonuna kadar diyorum. Tabi yine imkanlar dahilinde ve olabildiği kadar…

Üzerine düştüğüm konularda daha fazla yol kat ederken haliyle başka konularda da ödün vermek durumunda kalmaya devam edeceğim ustam ister istemez. Bu da bana göre maalesef kaçınılmaz bir gerçek.

Peki yeni sorumuza geçelim ustam müsadenizle. Ünlü tılsım sorumuzu size de sormak isterim. Bu işlerde tılsım olduğuna inanıyor musunuz ? Sizin ya da çevrenizde birilerinin başına gelen şeyler duydunuz mu ya da bizzat yaşadığınız örnekler oldu mu? Yani bu bu işlerin büyü vb detayları üzerine düşünceleriniz nedir tam olarak ?

SIGMA: Tilsim,buyu v.b seylerle definecilik yapilmaz.Bolyle cok soylenti duydum.Hepsi korku ve depresyon sonucu meydana gelen seyler.
    Yapilan is asiri stresli oldugundan.kanuna aykiri oldugundan kisiler stres altinda kalir.Boyle durumlarda ozellikle karanligin
    etkisiyle hayal urunu zihinsel olayalar olusur.

Kisiler zinsel bir stres altindayken belleklerine yerlesmis "uc harfliler" icine dustukleri durumu(korku) ortmek icin kullanirlar.
    Tilsim ve buyu olayini ise:gecirdikleri hayal kirkligini(kazida bir sey cikmazsa) bastirmak ve olani izah etmek icin kullanirlar.Bir nevi olaya,doga
    ustu seyler ekleyerek kendilerini hakli cikarmaya calisirlar.

Onemli olan korku,stes ve ortaya cikan deprasyonu kontrol etmektir.O zaman bu tur hurafeler arastirmalarda sizi rahatsiz etmez.
    Dikkat edilmesi gereken,kapali yerlerdeki sikismis gaz ve basit duzenekli tuzaklardir.

DOIDYE:

Ustam sizin de yeterince vaktinizi aldık ve bize zaman ayırdığınız ve düşüncelerinizi paylaştığınız için de yeniden teşekkür ederim.

Son olarak yine Define Yolu ailesine ve sizi tanıyan isimlere yollamak istediğiniz bir selam ya da söylemek istediğiniz şeyler varsa söz sizindir ustam, buyrun.

SIGMA: Bende tsk.ederim DOIDYE'

Beni taniyan ve seven arkadaslara selamlarimi,sevgilerimi ve saygilarimi gonderiyor ve basarilar temenni ediyorum.

Define Yolu ailesi, yine eski isimlerden değerli bir ismi konuk ettik ve özellikle kendisini hatırlayan ve tanıyan isimlerin de mutlu olduğunu düşünüyorum.

Usta da bu işlerin zorluğuna değindi ve define bulmak için iyi olmak yeterli değildir, iyinin iyisi olmak gerekiyor dedi. Tabi ki bu öyleyse ilgilenmeyelim anlamına gelmiyor. Yalnızca bu işleri basite indirgememek gerektiğine dair çok önemli bir vurgudur. Hep altını çizdiğimiz gibi sırf teknoloji yoktu diye eski günleri hafife almak, eski insanların zekasını ve becerisini hafife almak bu işte yapılabilecek ilk ve en büyük hatalardan biridir bence de...

Tabi bu kimsenin şevkini de kırmasın, bilakis bu işlerin hakkının verilerek yapılabilmesi adına yalnızca yolun güzel ama çetin olduğunun mesajıdır.

İrlandalı yazar Bernard Show un sözüyle bitirelim öyleyse bu sefer de…

"Eğer yürüdüğünüz yolda hiçbir engel yoksa o yol sizi hiçbir yere g.ötürmez."

Yollarınızın olabildiğince aydınlık ve düzgün olmasını temenni eder bir başka röportajda görüşmek üzere tüm Define Yolu ailesine saygı ve selamlarımı iletirim.
    Asla (01.Mayıs.2020), ONÜÇ-13 (06.Mayıs.2020), raslanti (02.Mayıs.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    MaSTeR™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Beğenmiş
    1,147
    Beğenilmiş
    297

Cevap: Üye Tanıtım Röportajı (Konuğumuz: SIGMA)

Emeğinize sağlık kardeşim..
    Sigma ustayı eskiler tanıyacaktır, biz yeni nesiliz
    NoBody Can Stop Me.!!!!!

Status
    deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    117
    Beğenilmiş
    59

DOIDYE usta eline,diline allah zeval vermesin.
    Eskilere gitmiş oldum sayenizde. SIGMA ustaya saygılar

Status
    Abcde420 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    6

Bu ise ilk merak saldigimda sigma ve OMEGA ustalar çok emek verirdiler foruma. Sonra sigma ustayı kırdık ve ustamda tepkisini gösterip, tüm mesajlarını da silip gitmişti. Şimdi okuyunca sanki yıllardır görmediğim bir dostumu görmüş gibi sevindim, Allah razı olsun. Bu arada söylemeden edemiycem "Keşke sigma usta boş zamanlarinda tekrar forum ile ilgilenmeye baslasa "
    light_celal1 (07.Mayıs.2020) Bunu beğendi.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    471
    Beğenilmiş
    618

Alıntı Abcde420 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ise ilk merak saldigimda sigma ve OMEGA ustalar çok emek verirdiler foruma. Sonra sigma ustayı kırdık ve ustamda tepkisini gösterip, tüm mesajlarını da silip gitmişti. Şimdi okuyunca sanki yıllardır görmediğim bir dostumu görmüş gibi sevindim, Allah razı olsun. Bu arada söylemeden edemiycem "Keşke sigma usta boş zamanlarinda tekrar forum ile ilgilenmeye baslasa "
    Teşekkürler,

SIGMA ustayı sizler kadar tanımıyorum elbette fakat çok yazısını okumuştum ve burada yine herkes gibi bildiğim bir isimdi geldiğim dönemde de... Bir kırgınlık olduğunu biliyorum ama detaylarından haberim yok ona da sormadım, konusunu açmadım. Kendisiyle röportajımızı bu hesap üzerinden yapmadık. 2. bir hesabı var : ) Fakat röportajda eskilerin tanıyabilmesi adına özellikle bu isimle röportaja katılmak isteyip istemediğini sordum ve bu hesabını tercih etti, bunu belirtti ki sağ olsun geldiği dönemde beni de kırmayıp röportajı kabul etmişti.

SIGMA adlı hesabına senelerdir giriş yapmadığı gibi kullanmak da istemiyor zaten. Bu isimle mesajları silinmiş durumda değildir ayrıca. 614 mesajı mevcut forumda. Ancak buradaki geçmişine saygımdan dolayı ve hesabı da kullanmadığı için inisiyatif uygulayarak ustanın eski hesabını bilerek kapatmadım ya da yeni hesabıyla birleştirmedim ve olduğu haliyle bıraktım görenlerin tanıyanların eski dostlarının nostalji yaşayabilmesi adına... Onun yeni adını da sanırım sadece ben biliyorum burada.

Gerçi 2. hesabıyla da yine bir kaç senedir yok aramızda ama bir kaç sene öncesine kadar 2. hesabıyla da biraz katılım göstermişti yine de. Ben röportaj ardından aktif olmasını rica ettiğimi ve bir süre olsun yazdığını hatırlıyorum. Sonra yine gitti sessizce... Şu an zaten burada aramızda diyebilmek isterdim ama ne yazık ki 2 senedir yok. Ancak yeni kullanıcı adı da bende kalacaktır, ona da sözüm var. Kendisinin de iyi olmasını temenni ediyorum anarken...

Malum hayatın kanunu ve hepimiz sırayla yaşlanıyor yoruluyoruz. Haliyle 2008-2009 gibi ilk üyelerin birçoğunu bugün aramızda görebilme lüksümüz olamıyor. Kimileri belki hasta kimileri belki yalnızca yorgun ve dinlenmeye çekilmiş ya da kimileri ise çok aktif olmadığından tanımadığımız ve isimlerini bilmesek bile belki kimileri ise aramızdan ayrılmış olabilir eski üyelerin. Yine de umarım kendisi iyidir ve yine gelir. Geldiğini görürsem sizin dileğinizi de ayrıca ona iletirim.

Durum böyledir.

Selamlar
    light_celal1 (07.Mayıs.2020) Bunu beğendi.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Abcde420 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    6

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler,

SIGMA ustayı sizler kadar tanımıyorum elbette fakat çok yazısını okumuştum ve burada yine herkes gibi bildiğim bir isimdi geldiğim dönemde de... Bir kırgınlık olduğunu biliyorum ama detaylarından haberim yok ona da sormadım, konusunu açmadım. Kendisiyle röportajımızı bu hesap üzerinden yapmadık. 2. bir hesabı var : ) Fakat röportajda eskilerin tanıyabilmesi adına özellikle bu isimle röportaja katılmak isteyip istemediğini sordum ve bu hesabını tercih etti, bunu belirtti ki sağ olsun geldiği dönemde beni de kırmayıp röportajı kabul etmişti.

SIGMA adlı hesabına senelerdir giriş yapmadığı gibi kullanmak da istemiyor zaten. Bu isimle mesajları silinmiş durumda değildir ayrıca. 614 mesajı mevcut forumda. Ancak buradaki geçmişine saygımdan dolayı ve hesabı da kullanmadığı için inisiyatif uygulayarak ustanın eski hesabını bilerek kapatmadım ya da yeni hesabıyla birleştirmedim ve olduğu haliyle bıraktım görenlerin tanıyanların eski dostlarının nostalji yaşayabilmesi adına... Onun yeni adını da sanırım sadece ben biliyorum burada.

Gerçi 2. hesabıyla da yine bir kaç senedir yok aramızda ama bir kaç sene öncesine kadar 2. hesabıyla da biraz katılım göstermişti yine de. Ben röportaj ardından aktif olmasını rica ettiğimi ve bir süre olsun yazdığını hatırlıyorum. Sonra yine gitti sessizce... Şu an zaten burada aramızda diyebilmek isterdim ama ne yazık ki 2 senedir yok. Ancak yeni kullanıcı adı da bende kalacaktır, ona da sözüm var. Kendisinin de iyi olmasını temenni ediyorum anarken...

Malum hayatın kanunu ve hepimiz sırayla yaşlanıyor yoruluyoruz. Haliyle 2008-2009 gibi ilk üyelerin birçoğunu bugün aramızda görebilme lüksümüz olamıyor. Kimileri belki hasta kimileri belki yalnızca yorgun ve dinlenmeye çekilmiş ya da kimileri ise çok aktif olmadığından tanımadığımız ve isimlerini bilmesek bile belki kimileri ise aramızdan ayrılmış olabilir eski üyelerin. Yine de umarım kendisi iyidir ve yine gelir. Geldiğini görürsem sizin dileğinizi de ayrıca ona iletirim.

Durum böyledir.

Selamlar
    Eyvallah ustam, beraberinde iyi dileklerimizi de iletirseniz sevinirim. Sağlıcakla kalın

Status
    light_celal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    26
    Beğenilmiş
    3

selam olsun sıgma ustama
    emegıne saglık doıdye ustam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler