Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şelale Kaplumbağa ve Kapak

Status
    ahmet1081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Şelale Kaplumbağa ve Kapak

değerli ustalarım sizinde yorumunuzu alalım.
    Konu DOIDYE tarafından (30.Haziran.2018 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir. Sebep: Fotoğraflar yeniden yüklenmiştir.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Cevap: Þelale kaplumbaða ve kapak üstadlar bir bakýn hele

Merhaba, başlığınızı ve fotoğrafları görünecek şekilde birazdan düzenliyorum.

Yeni konu açmanıza gerek yoktur.

Hoş geldiniz.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

hoşbulduk teşekkürler bilinen üstadlarıda etiketleyebilirmisiniz

Status
    Ersan usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    5

Cevap: Şelale Kaplumbağa ve Kapak

Ustam kaplumbanin bakti yun cok unemli kaplumbanin arkasi kaya mezari kaplumbaya bakilirsa ayni kapak sekli yapilmus .

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alıntı Ersan usta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam kaplumbanin bakti yun cok unemli kaplumbanin arkasi kaya mezari kaplumbaya bakilirsa ayni kapak sekli yapilmus .
    Üstadım kapak için ne diyosun nasıl bir işlem gerekir. Kaplumbaga ve kapak için hemfikirmiyiz ben mi sadece öyle tespit ettim. Saygılar

Status
    deli_ormanli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    107
    Beğenilmiş
    39

kapak yada kaplumbağa değil düşüncesindeyim.boşluk tespiti yine de yapılmalı.
    kontrol edilmesi gereken noktalar var.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Alıntı ahmet1081 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hoşbulduk teşekkürler bilinen üstadlarıda etiketleyebilirmisiniz
    Tabi ki, hatta telefonla bile ararız : )

Şaka bir yana ve laf aramızda etiket olayına hiç girmeyelim, tüm ustalarımız ve üyelerimiz birbirinden değerli, herkes her konuyu görüyor zaten, yazmak isteyen katılım gösterecektir. Etiketleme olunca diğer isimlere hem ayıp oluyor hem de siz yazmasanız da olur denmiş olunuyor resmen ve benim de hiç tasvip etmediğim bir şey ne yazık ki.

Gelelim konumuza;

Açıkçası ben de kaplumbağa göremedim. Fakat bu orada işçilik yok demek değil tabi.

Ben sizin kaplumbağa dediğiniz kayanın tümünü bir büyük insan olarak gördüğümü düşünüyorum. Sağa bakan kocaman bir kafa... Ağız kısmında yine sağa bakan bir açık V söz konusu gibi ya da tam orada belki biraz hırpalanma olabilir. Ancak benim takıldığım şey eğer bu bir büyük kafa ise başlığı neden Şirin Baba nın başlığı gibi ?

Gibi:

Kapak dediğiniz kısmı kısıtlı karelere göre inceledim ama pek kapak diyemedim... Hatta kapak olmaması çok ağır basıyor.

Üstteki açık ağız ve V ile sadece olabilitesini göstermek istedim. Yani kapak dediğiniz kısımda bir şekilde boşluk aldı iseniz giriş olmasa bile bir şey olup kapatılıp doğala güzelce uydurulmuş olabilme ihtimali de mutlaka vardır. Yine de her detaydan emin olmak gerekir önce. Sırf andırıyor diye de hemen kapak diyemeyiz, çok fazla doğal gibi o kısım... ya da kapak dediğiniz kısım doğaldır ama çok daha düzgün görünen ve kafaya yakın tarafta bakarken daha solda asıl kapalı bir nokta olabilir !

Bir de şuna değinmek isterim ki Şirin Baba nereden çıktı, ne diyor bu diye sakın düşünmeyin. Şirinlerin başlıkları Frigyadan gelmektedir. Yani Frigya başlıklarıdır onlar ve tarihi çok eskidir !

Gibi:

Tabi Frigler ve İskitler konusunda bazı önemli farklar ve detaylar olsa da ve hatta İskitlerin Türk kavmi olduğunu söyleyenler yanında fikir farklılıkları olduğunu da dile getirenler de bulunsa da burada da bir mezar olabilir ve bu gayet bu kişilerden birine ait olabilir, neden olmasın ? (Fikir olması adına yalnızca bu dediklerim)

Bazı şeylerden emin olana dek eldeki tüm bulgular değerlendirilmelidir. Yerinizin geçmişini araştırın, hangi medeniyetler yaşamış, kimler geçmiş vs her detay yeni bir ip ucudur.

Dahası, ki benim için daha da önemli detaylardan biri de;

- Başlık diye nitelendirdiğim sağ üst çıkıntının şekli ! (sizin sanırım kaplumbağanın kafası dediğiniz nokta)
    - Hemen alt kısmı !

İşte bunlar net bir bulgudur ! ve üzerine kafa yormak gerekir.

Yani o traşlanmış ya da şekillendirilmiş kısımlarda daha yakından bakınca görünebilecek bu haliyle ise kolayca gözden kaçabilecek ufak bir sembol, işaret, yazı vs var mı ? Yoksa sadece kendi başına mı bir şeyler diyor ?

Gibi:

ve yine alt kısım yani ağız dediğim noktada kırılma kopma mı olmuş, yoksa kısmen doğala uydurup zaten bilinçli bir yan V mi verilmiş emin olun...

Her noktada hayvan olabilir ama hayvan dışında da çok şey olabilir, hiç ummadığınız bir şey de olabilir... Bu yüzden arazide illa sırf su dibi diye gözler hep balık kaplumbağa vb aramasın, bilakis ne varsa olanı görüp anlamaya çalışmalıyız.

Daha çeşitli açılardan ve suları da gösteren farklı kareler de varsa eklemenizi tavsiye ederim. Araziyi anlatmanızı tavsiye ederim, çevreyi de sunabildiğiniz kadarıyla göstermenizi tavsiye ederim, özellikle orada suların akış yönleri, ayrıldığı noktalar, birleştikleri kısımlar, havuz ya da göllenme yaptığı kısımlar gibi karelerde ucundan görünen yerleri de daha net ve güzel fotoğraflamalısınız.

Son olarak da ne Frigdir, ne İskit, ne kaplumbağadır ne adam ya da adamdır ama kimlerden olduğu belli değildir ama sağa mı sola mı yukarı mı aşağı mı yollar acaba diye düşünürken belki de zaten kendisi kısmen kapaktır, girişin önüne konmuştur, bir çekersin asıl kapak ardından çıkıverir, bilemeyiz !

Velhasıl ben de kaplumbağa değil diyorum, kapak dediğiniz kısım bana çok sıcak gelmedi ama orada bir numaralar olduğu da ortada.
    Her şeyden emin olmak ve iyi incelemek lazım, tabi zarar vermeden...

Kısıtlı karelere göre ancak bu kadar...

İyi Pazarlar

------------------

@~KAPTAN JACK~ Sana bir buçuk yıl önce uslu olursak Şirinleri bile görürüz demiştim, al gör

Status
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

@DOIDYE hocam dediklerinizi dikkate alıcam bir sonraki gidişimde daha detaylı incelicem. ben bu fotorafa çok benzettim aynı yanından şelale akıyo genişlik olarakta hemen hemen aynı üstadım. bbizimkisi sadece bir ümit napalım )

http://www.treasurenet.com/forums/at...7&d=1368157807

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Açı önemli, şüpheli bir nokta yakalasanız da sadece aynı açıdan çekmekle bırakmayın, az sağdan soldan gibi bir kaç kare daha...

Yakın inceleme önemli, Her karede mutlaka netlik önemli...

Daha geriden komple geriden bakış önemli (ki her şeyden önce orayı sizin gibi görme şansımız olabilsin)

Şunu da belirteyim ki kimse gel burada diyerek kapatmaz bir yeri, bu ister giriş olsun ister bir kasa vs... Oraya çok yaklaştıysanız ele verecek ufacık detaylar elbette olur ama kapatılmış yer doğal gibi olur. Çünkü kapatan bir dönüp ben ne yaptım diye bakar haliyle. Direkt uzaktan bile gel beni al demez.

Ayrıca ümit deyip geçmeyin, elde net veriler varsa bir şeyler de var ya da vardı demektir ! Asla diyebileceğiniz bir noktadan ufacık da olsa bir şey çıkıverir bu işlere hiiiiiç belli olmaz. Ben bir çok noktada hala bir şeyler olmasına rağmen fark edilmediği için hala yerlerinde durduğunu biliyorum. Es geçilen çok yer vardır hem de çok...

Vardır yoktur ya da vardıysa bile artık yoktur ayrı konu ama bu incelenmeyecek anlamına gelmez. Sonuçta burada işçilikler bariz önemli olan ne dediklerini anlayabilmek nokta ya da noktalar veriyorsa ve alındı ya da açıldı ise de bunları tespit edebilmek, onlar da yoksa zaten hala duruyor demektir...

Önemli olan emin olmadan yanlışlıkla bir ip ucunu bozmamak, işaret yok etmemek, hırpalamadan incelemek ve doğru açılardan güzel kareler çekebilmek, bir şey varsa ya da yakalanırsa zaten yardımcı olunur.

Yeter ki görelim, görülsün.

Suların olduğu yerler tabi ki hem güzel yerler hem de türlü sürprize de açık kısımlardır. Belki de sağda solda karelere girmemiş olan, henüz hiç görme şansımızın olmadığı, elinizin ayağınızın altında, yanından ya da üzerinden 10 kere geçtiğiniz çok daha hoş ya da ek bir nokta bile olabilir, bilemiyorum.

Eski üyelerimizden birinin imzasında bir söz vardı;

"Gerçekler baktığınız değil bakmadığınız yerdedir" gibi bir şeydi.

Güzel bir söz...

Kolay gelsin selamlar.

Status
    ~KAPTAN JACK~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    14

Alıntı DOIDYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi ki, hatta telefonla bile ararız : )

Şaka bir yana ve laf aramızda etiket olayına hiç girmeyelim, tüm ustalarımız ve üyelerimiz birbirinden değerli, herkes her konuyu görüyor zaten, yazmak isteyen katılım gösterecektir. Etiketleme olunca diğer isimlere hem ayıp oluyor hem de siz yazmasanız da olur denmiş olunuyor resmen ve benim de hiç tasvip etmediğim bir şey ne yazık ki.

Gelelim konumuza;

Açıkçası ben de kaplumbağa göremedim. Fakat bu orada işçilik yok demek değil tabi.

Ben sizin kaplumbağa dediğiniz kayanın tümünü bir büyük insan olarak gördüğümü düşünüyorum. Sağa bakan kocaman bir kafa... Ağız kısmında yine sağa bakan bir açık V söz konusu gibi ya da tam orada belki biraz hırpalanma olabilir. Ancak benim takıldığım şey eğer bu bir büyük kafa ise başlığı neden Şirin Baba nın başlığı gibi ?

Gibi:

Kapak dediğiniz kısmı kısıtlı karelere göre inceledim ama pek kapak diyemedim... Hatta kapak olmaması çok ağır basıyor.

Üstteki açık ağız ve V ile sadece olabilitesini göstermek istedim. Yani kapak dediğiniz kısımda bir şekilde boşluk aldı iseniz giriş olmasa bile bir şey olup kapatılıp doğala güzelce uydurulmuş olabilme ihtimali de mutlaka vardır. Yine de her detaydan emin olmak gerekir önce. Sırf andırıyor diye de hemen kapak diyemeyiz, çok fazla doğal gibi o kısım... ya da kapak dediğiniz kısım doğaldır ama çok daha düzgün görünen ve kafaya yakın tarafta bakarken daha solda asıl kapalı bir nokta olabilir !

Bir de şuna değinmek isterim ki Şirin Baba nereden çıktı, ne diyor bu diye sakın düşünmeyin. Şirinlerin başlıkları Frigyadan gelmektedir. Yani Frigya başlıklarıdır onlar ve tarihi çok eskidir !

Gibi:

Tabi Frigler ve İskitler konusunda bazı önemli farklar ve detaylar olsa da ve hatta İskitlerin Türk kavmi olduğunu söyleyenler yanında fikir farklılıkları olduğunu da dile getirenler de bulunsa da burada da bir mezar olabilir ve bu gayet bu kişilerden birine ait olabilir, neden olmasın ? (Fikir olması adına yalnızca bu dediklerim)

Bazı şeylerden emin olana dek eldeki tüm bulgular değerlendirilmelidir. Yerinizin geçmişini araştırın, hangi medeniyetler yaşamış, kimler geçmiş vs her detay yeni bir ip ucudur.

Dahası, ki benim için daha da önemli detaylardan biri de;

- Başlık diye nitelendirdiğim sağ üst çıkıntının şekli ! (sizin sanırım kaplumbağanın kafası dediğiniz nokta)
    - Hemen alt kısmı !

İşte bunlar net bir bulgudur ! ve üzerine kafa yormak gerekir.

Yani o traşlanmış ya da şekillendirilmiş kısımlarda daha yakından bakınca görünebilecek bu haliyle ise kolayca gözden kaçabilecek ufak bir sembol, işaret, yazı vs var mı ? Yoksa sadece kendi başına mı bir şeyler diyor ?

Gibi:

ve yine alt kısım yani ağız dediğim noktada kırılma kopma mı olmuş, yoksa kısmen doğala uydurup zaten bilinçli bir yan V mi verilmiş emin olun...

Her noktada hayvan olabilir ama hayvan dışında da çok şey olabilir, hiç ummadığınız bir şey de olabilir... Bu yüzden arazide illa sırf su dibi diye gözler hep balık kaplumbağa vb aramasın, bilakis ne varsa olanı görüp anlamaya çalışmalıyız.

Daha çeşitli açılardan ve suları da gösteren farklı kareler de varsa eklemenizi tavsiye ederim. Araziyi anlatmanızı tavsiye ederim, çevreyi de sunabildiğiniz kadarıyla göstermenizi tavsiye ederim, özellikle orada suların akış yönleri, ayrıldığı noktalar, birleştikleri kısımlar, havuz ya da göllenme yaptığı kısımlar gibi karelerde ucundan görünen yerleri de daha net ve güzel fotoğraflamalısınız.

Son olarak da ne Frigdir, ne İskit, ne kaplumbağadır ne adam ya da adamdır ama kimlerden olduğu belli değildir ama sağa mı sola mı yukarı mı aşağı mı yollar acaba diye düşünürken belki de zaten kendisi kısmen kapaktır, girişin önüne konmuştur, bir çekersin asıl kapak ardından çıkıverir, bilemeyiz !

Velhasıl ben de kaplumbağa değil diyorum, kapak dediğiniz kısım bana çok sıcak gelmedi ama orada bir numaralar olduğu da ortada.
    Her şeyden emin olmak ve iyi incelemek lazım, tabi zarar vermeden...

Kısıtlı karelere göre ancak bu kadar...

İyi Pazarlar

------------------

@~KAPTAN JACK~ Sana bir buçuk yıl önce uslu olursak Şirinleri bile görürüz demiştim, al gör
    Masallah dediğiniz çıktı, size bir kez daha hayran kaldım adminim.cok seviliyorsunuz saygılarımla
    "Göz gördü gönül sevdi ey yüzü mâhım! Kurban olayım söyle var mı bunda günâhım? "

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler