Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Teklifim dir Site Yönetimindeki Degerli Arkadaşlarıma

Status
    ArGoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    21
    Beğenilmiş
    20

Teklifim dir Site Yönetimindeki Degerli Arkadaşlarıma

Fotoğrafsız define isaretleri bolumunun kaldirilması ve; Fotografsiz isaret bilgisi edinmek istemek sormak konu acmayada musaade edilmemesi

Kendimce nedenlerim ;

Define isi hazine isi basta emek isteyen kararlilik isteyen inanc isteyen bilgi detayli arastirma azim isteyen ve tecrube isteyen bir istir.

Defineden ve hazineden bahsediyoruz sonuca ulasildiginda ufak rakamlari olmayan bir sey bu

Kendim genellikle abartili sekilde pusula derecesi yon cevre resimleri cok isteyen biriyim hadi kendi isteklerimi de bos veriyorum. ben yine konu acan arkadasimdan isterim yaparsa ne ala da

Bari 1 yakin cekim 2. Uzak cekim 3 bir kactanede cevre resmi cekmek zor degil diye dusunuyorum

Bu teklifimide asirilik var ise de muhatap olarak ustune alinabilecek arkadaslara aslinda nacizane tavsiyemdir ve kesinlikle yonetimine ve isleyisine saygi duydugum site yoneticisi olan arkadaslarimda mazur gormelerini isterim
    Son zamanlarda acilan konularda artik bunaldigim icindir bu teklifi ve konuyu acmama sebep olan durum .
    İyi bir sunum için burayı okuyunuz : http://www.defineyolu.com/definecili...e-sonrasi.html

Nasip İse Gelir Hint 'ten Yemen 'den , Nasip Değil İse Ne Gelir Elden . . .

Tırtılın Yolun Sonu Dedigi Yere USTA Kelebek Der. . .

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    390
    Beğenilmiş
    436

Cevap: Teklifim dir Site Yönetimindeki Degerli Arkadaşlarıma

Bazı kısımlara katılıyorum. Fotoğrafsız bölümü geçtim, Fotoğraflı bölümde de konuların abartısız %70 den fazlası bana yetersiz içerik geliyor. Bu yalnızca derece açısı değil, en basit ana yönler bile belirlenmemesi, dediğiniz gibi 2-3 fotoğraf çekmekten bile erinmek.

Ki sadece o bile aklımın mantığımın alamadığı bir konu...

Hani sebebi ne olabilir diye çok kafa yordum ama cevabı yok... var da yok...

Dediğiniz çok doğru, hepimiz her fırsatta bunu vurguluyor ve tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Fotoğraf başına bir ücret ödemesi yok. Ne siteye ne kullanılan telefon operatörüne... Fotoğraf çekmek ormanda odun toplayıp ateş yakmak gibi bir şey değil... Her bir kare yalnızca bir kaç saniye...

Yani bırakın detayları bir ana kayanın dört yönden çekmek bile 120 saniye sürmez çoğu yerde...

Hiç bir nokta evimizin bahçesinde değil (ki öyle bile olsa yapılmaz) o kadar emek veriliyor, ama yaya ama araçla belli noktalara gidiliyor. Zaman harcanıyor, gün gidiyor, belki günlerce tekrar gidiliyor, yürünüyor tırmanılıyor vs ve bir yere gidip nasıl olur da en azından 20-30 fotoğraf hadi en kötüsü güzel 10 kare çekilmez aklım almıyor.

Nasıl olur da net olmadığı kabak gibi görünen, işaretin ne olduğu bile belli olmayan 1-2 fotoğraf ile konu açılabiliyor ? Bunlarla sıfıra yakın veri ile nasıl bir define hazine peşine düşülebiliyor aklım almıyor.

Yani sorun aslında bizde...

- Çok sabırsız bir toplumuz, hem de öyle böyle değil... (daha sarı ışık yanarken hemen öndekine korna çalan bir toplumdan bahsediyoruz burada, daha 45 dk lık uçak yolculuğunda telefonu kapatamayan bir toplumdan, uçak piste inse dahi daha durmadan emniyet kemerini sanki nefes alıp vermesini kısıtlayan bir şeymiş gibi şuursuzca hemen çıkarabilen sabırsızlık abidesi bir toplumdan bahsediyoruz )
    - Bu işleri kolay sanıyoruz. Tabir- caizse çevir taşı al parayı isteyen muazzam bir çoğunluk var maalesef. Yani bu sayı hiç de az değil maalesef.

vs vs

Ancak katılamadığım kısım bölümün kaldırılması...

Çünkü ne olursa olsun Fotoğrafsız Define İşaretlerinize Yorumlar Bölümü de her yerde olduğu gibi burada da ilk 3-5 konudan biri. Yani belki siz ben bakmıyoruz ya da sinir oluyoruz ya da ilgimizi çekse de çözüm adına yardımcı olamıyoruz ve hatta bize de zararı oluyor zaman kaybettiriyor vs doğru ama aynı şekilde onun 10 da biri bile ilgi görmeyen ama yine de isteyenin kişisel tercihi olarak kullanabileceği videolu işaretler bölümü de mevcut ve aktif şekilde de kullanılıyor yine konu sahibinin kişisel isteği doğrultusunda...

Oysa diğer yandan video çekene de özellikle ben en başta olmak üzere sürekli net fotoğraf diyorum. Oysa videoya karşı değilim. Sorun videoların olması gerektiği şekilde çekilememesi ve çekilebilse bile onun vereceği zahmete kimsenin katlanamayacağını biliyor olmam. Buna rağmen yeterli gelmeyecek olduğunu biliyor olmam. Yani hakkı verilerek çekilebilecek bir videoyu çekip youtube a vs yükleyip burada paylaşana kadar zaten 500-1000 adet fotoğraf çekilebilir hem de en sağlıklı en net halleriyle...

Fakat yine de bu bölüm de mevcut ve şu an Fotoğrafsız Bölüm kaldırılsa buraya fayda değil zarar getirebilecek bir detaydır. ya da nasılsa olmuyor olamıyor diyerek fotoğrafsız bölümden önce belki video bile kaldırılmalı diye ele alırım yine kendi adıma...

arkasından Define Kahvesine ne gerek var, zaten serbest kürsü var , video klibe ne gerek var, sağlık bölümü ne alaka vs diye bu işlerle ilgisi nedir ki vs diye başlanırsa arkası gelmez ve burası hem daha resmi bir hal almaya başlar hem de 3-5 ana forum bölümü ile kalır... ve burayı her şekilde zayıflatabilecek bir unsurdur bana göre...

Ha diğer yandan tabi ki daha da zenginleşsin diye, farklı bir amaç ile kalkıp spor araba magazin bölümü eklenmeli diyecek değilim ama sırf yanlış kullanılıyor ya da kullanılamıyor diye her şeye rağmen buradaki en aktif incelenen ilk 3 deki bir bölümü kaldırmak bize zarar verecektir.

Haklı olarak diyebilirsiniz ki iyi de ben sadece Fotoğrafsız bölümü diyorum ve ne faydası var ki bu haliyle diye düşünebilirsiniz.

Oysa çeşitli sebeplerle Fotoğraf yükleyemeyen kişiler en azından bu durumu dahi 3-5 cümle ile arazi hakkında olan biten hakkında bilgi vermesi sayesinde, herkesten bir destek alıyor ve örneğin "yeriniz güzel ama açıklama yetersiz, fotoğraf yükleyin" denebiliyor ve belki de konu açamayacak kişiler bunu görünce gidip fotoğraf çekiyor vs... yani bir şekilde yine Fotoğraflı bölüme vesile oluyor bu konular dahi... ya da öyle bir cümle kurar ki konu sahibi, önemsiz olduğu anlaşılır ve fotoğraf çekmesine bile gerek olmadığı belirtilebilir yine mesela...

Tabi ben şimdi haliyle hem bir üye hem yönetici olarak site adına da düşünüp ele almak zorundayım her detayı...

Yani arama motorlarında buraya faydası olabilecek bir makalenin bile detaylarını ele alıyorum haliyle.

Bunun da haricinde yine insanların kişisel fikri ve isteği olarak o bölümde konu açma isteklerine de saygı duymak zorundayız. Benim de hoşuma gitmiyor ama açana da neden diyemem. Sonuçta burası bir forum sitesidir ve dileyen ne kadarını uygun görürse o kadarını sunar. Ha ne olur sonuçlarına katlanır. Nedir bu sonuçlar, yerini çözemez, ilerleme sağlayamaz, istediği sonuçlara kolayca ulaşamaz vs vs

Yani orasını kaldırsak dahi, inanın bana kısa süre sonra Fotoğrafsız bölüm artık yok, e fotoğraflıya da fotoğrafsız konu açtırmayınca, gidip serbest kürsüye açmaya başlarlar, define kahvesine açarlar ama o konular illa ki yine açılır buna emin olun, sadece bölüm başlığının adı değişir ve daha da kötüsü bir de yorum yapılmaya başlandıkça, serbest kürsü vb konular da çözüm yerine dönüşmeye başlar, yani bu tip bir adım atarken ilerisini de her açıdan ele alabilmek zorundayız. Bu yalnızca bir öngörü benim için ama yine de bunun % 90 olacağına ben eminim.

Yani yine birileri fotoğrafsız çözüm arayışı adına başka bölümler altında konular açmaya başlayacak sorular sormaya başlayacak ve forum düzeni daha da bozulacak ve beraberinde taşınan konu sayısı adına da artış olacak ve yöneticilerin mesaisini de arttıracak yetmezmiş gibi...

Şimdi bir de şöyle bir detay var aslında önemli olduğunu düşündüğüm...

Sadece bir kroki çizimini de fotoğrafsız bölüme açanlar oluyor ve fotoğraf eklenmeyip kroki üzerinden yüründüğü için konu orada kalabiliyor. Yani buna bazen konu sahibi de razı oluyor. Düşününce yalnızca ölçülerin gerektiği bir yerde kroki başarılı ise, ölçüler de olması gerektiği şekilde yapılabildi ise, konu sahibi yerini göstermemek, her yerde olmasa da bazı yerlerde yerinin tanınacak bir nokta ise doğru ve ölçülü bir kroki sayesinde fotoğraf yüklemeden de yerinde başarıya ulaşma şansı olabilir.

Hani bir kroki çizerim ve sizin aradığınız görmek istediğiniz ölçüler vardır ya da bu doğrultuda bana bir nokta sorarsınız ve hatta belki de ölçülerimin doğruluğunu teyit edebiliyorsam direkt yeriniz şurası bile diyebilirsiniz kolayca... Ben de teşekkür edip o noktayı kolayca kontrol edebilirim. Fotoğrafa gerek olmadan başarıya ulaşabilirim de aslında...

ya da yine derim ki dediğiniz nokta da boşluk aldık, dediğiniz noktada bir kaya var ve onun fotoğrafını gösterebilirim en azından deyip yeni kare eklemeye başlayabilirim mesela...

Siz de evet burasıdır bile diyebilirsiniz görmek istediğiniz bir şeyi görürseniz bu yeni karede...

Örneğin her ne kadar fotoğraf ve insanın kendi gözüyle görmesi tabi ki kıyaslanamayacak bir unsur olsa da siz de ölçü ve derece ağırlıklı çalışan birisiniz. Yani size fotoğrafın alasını da göstersem mutlaka bana ölçü yön mesafe soracaksınız doğal olarak. Öyleyse ben size gereken detayı verebildikten sonra fotoğrafa illa gerek olur mu ?

Mesela kendime ait bir yerin ufak bir krokisi...

Şimdi buna her ne kadar fotoğraf daha faydalı olacak olsa da bu kadarına göre bile belki şansıma kolay bir nokta ya da noktalar verebilecek olabilirsiniz.

Ya da şu açı ve derecede şu var mı varsa noktan orası diyecek olabilirsiniz, çünkü ölçüler doğru ve size bu kadarı yeterli gelebilir.

Çevresinde de başka en ufak bir şey olmadığı için tek ekleyebileceğim detaylar ağaçlarla alakalı olabilir.

Bunu da yine fotoğrafsız izah edebilirim. İkisi de çatal değil, üzerlerinde metal aradım ama göremedim, iz de yok, elimizdeki veriler bu kadar, bu haline göre bakılabilecek nokta ya da noktalar var mıdır ? diyebilme hakkı olduğunu düşünüyorum konu sahiplerinin... Daha fazlasını da sorarsanız örneğin adım istemeyip tam cm sini sorarsanız da konu sahibi zaten bir zahmet gidip bunu yapmalı ya da fotoğraflı bölümde olsa da iki uzun kenarın arasında 5 cm fark varsa sanki kaç kişi bunu ölçüyor. Yani yine sormak zorunda kalırsınız öğrenmek isterseniz yardımcı olmak adına ve değişen bir şey olmaz...

Fotoğraflı bölümde de en az şu kadar kare ksııtlaması adına dönem dönem ele alınan bir konu oldu ama bir yandan da şunu görüyoruz.

Baştan 1 kare ama güzel bir yerde olduğunu gösterebilen bir kişiye bir çok kişi yerinin iyi oldugunu belirtince o kişi de üzerine düşüp gidip birden tek fotoğraflı konusunu coşturacak şekilde ilerletebiliyor. Birden 8-10 kare yükleyebiliyor arkasından...

Yoksa elbette haklısınız ben de doğru bulmuyorum bir kaç adet yetersiz fotoğrafı ama buna müsade etmeyip illa en az şöyle olacak tipte dayatmalar hoş karşılanmayabilir de...

Hatta bırakın bunu daha dün akşam sizin de gördüğünüz üzere bu bölümde fotoğrafsız olmasına rağmen bir şeyler denebilmesini isteyen üye sayısı da az sayılmaz aslında...

Biz bu konuda çok kez dile getirdik getiriyoruz bunu.

Sırf bunun için konu bile açtım, yeni üyelerin dikkat etmesi gerektiği detaylar ve yapılan en sık hatalar adına vs...

Yeni Üye El Kitabı (Yeni Üyelere Önemli Bilgi ve Tavsiyeler)

Siz de nasıl bir konu açılmalı nasıl bir araştırma yapılmalı örnek bir kroki ya da detaylı bir inceleme ölçüm alma vs aslında nasıl olmalı adı altında bir konu açtınız biliyorsunuz.

Sunum Öncesi ve Sonrası

Fakat ne değişiyor ? Ne kadar değişiyor ? Yani normalde üye olan biri hemen konu açmak yerine zaten önce bir forumu inceleyip, daha kimseye bir şey sormadan, nasıl fotoğraf yükleneceğini de kolayca görebilir, neler olup bittiğini de hangi konuların ilerleyemediğini ve nedenlerini de... çok daha fazlasını da... Sizin açtığınzı konuyu da görür ve daha baştan bu doğrultuda pusulasını metresini alıp da gider araziye, hemen üye olmasının 1 dakika ardından konu açıp "yrumları bekliyorum " demez bir merhaba bile demeden...

Bunların tabi ki hepimiz farkındayız...

Kısacası uzatmadan şunu demek isterim ki:

Bence bu bölümü kaldırmanın buraya getireceği olumsuz taraf, olumlu taraftan çok daha fazladır. Yani zararı olacak bir seçim olur. Faydası olabilir ama zararı daha fazla olacaktır bana göre.

Bunun yerine ise basit bir çözüm önerisi sunabilirim kişisel fikrim olarak.

Deriz ki;

madem adam kendi yerine kendi bile ilgi göstermiyor, o zaman kendi bileceği iş, neden kimse yardım etmiyor da demeyecek, ya da istediği düzeyde ilgi alaka yorum gelmeyince şaşırmayacaklar... ki zaten durum böyle... Neden her konuya aynı düzeyde yorum yapılmıyor ya da yapılamıyor, çünkü içerik ya yetersiz, ya fotoğraflar az ya da kötü vs vs

Siz de ister fotoğrafsız olsun ister dediğiniz gibi fotoğraflı ama sözde fotoğraflı bir konu, kolayca görmezden gelip geçebilirsiniz.

Nasıl ki ilgimizi çekmeyen bir her hangi bölüm altındaki konuya belki girip bakma gereği bile duymuyorsak (ben bakmak zorundayım) bu seçimi en azından Fotoğrafsız konular için de uygulayabilirsiniz. Ha ne zaman konu sahibi konusuna fotoğraf ekledi ve o bölüme aktardık, o zaman eğer ilginizi çekerse bakma gereği duyarsanız ve içerikte de yardımcı olabilmenize yetecek envanter varsa yazabilirsiniz. Sonuçta illa her konuya herkesin bakma zorunluluğu yok...

Yani kısacası bu bölümün olmasının başta site olmak üzere zararı değil her şeye rağmen faydası vardır.

Fakat dediğim gibi dediklerinizin diğerlerine de sonuna kadar katılıyorum. Çünkü sunulan şeylere konu sahiplerinin ilgi alakasına bakınca sanırsınız ki aradığı define hazine değil de mahalledeki eczane...

Bu işleri bu kadar kolaya indirgeyen, kendi yerine kendi bile emek vermeyen kişiler de mucize eseri nasibinde bir şey varsa belki bulur, aksi takdirde hiç birinin zaten hiç bir sonuca ulaşamayacağının hepimiz farkındayız.

Bunu ve benzer çok aha fazlasını da da ne yazık ki kimseye zorla öğretemiyoruz ve herkes kendi emeğinin sonucunu görebilir ancak... Yoksa güzel kareler, güzel yorumlar ardından "bugün çekeceğim, haftaya gideceğim" diyerek yıllarca geri dönüş yapmamış üye sayısı bile belki bilmem kaç yüz hatta belki bir kaç bin adettir.

Sonuç olarak benim kişisel tavsiyem, ne şekilde olursa olsun içeriğin yetersiz olduğu bir konuyu görmezden gelebilmeniz.

Yine de tabi ki fikrinizi ve pozitif eleştirinizi kayda alıp, bu konu ve detayları yönetimde de ayrıca ele alınacak ve irdelenecektir.

Burada belirttiklerim yalnızca kişisel her hangi bir üye olarak düşüncelerimdir.

Saygı ve selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    kurtbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    21

Cevap: Teklifim dir Site Yönetimindeki Degerli Arkadaşlarıma

...DOIDYE Usta,,çok yerinde ve hepimizin anlayacağı bir açıklama ile yorumlamışsınız teşekkürederim,benime düşüncelerim aynı senelerdir yazıyoruz,sitede açıklamalı konular var,okuyan yok,öğrenmek istiyen yok,uygulayan yok,emeğe saygı yok,hiçbir kimsedende beklentimiz yok,malesef senelerdir aynı bir kaç üyemiz dışında,ister istemez bizde konulardan uzaklaşıyoruz,soğuyoruz,sorularımıza cevap alamıyoruz,istediğimiz teknik resimler çekilmiyor,bölgenin ve mevkinin geçmiş tarihi araştırılmıyor konuya sunulmuyor,uyarıyoruz arkadaşlar boşa zaman harcamayın gidip geliyorsunuz emek veriyorsunuz,para harcıyorsunuz,konuları ve resimleri tam ve net olarak hazırlayın konu açın,değişen bir şey yok,ALLAH herkesin gönlüne göre versin,sabır,şükür,kolay gelsin,hayırlara vesile oluruz inşallah,saygılar...
    ...Prensibim,bildiğini paylaş,insanların ne yapacaklarına karışma!!!
    Herkes kendi aklıyla ne yapacağına karar versin,sonucunu yaşasın.

Kimsenin yorumu,hiç kimseyi bağlayıcı değildir.
    Benim yazdıklarım dahi,benim bakış açım ve yorumumdur ki kimseyi bağlamaz,
    Makul bulan paylaşır,makul bulmayanda başka bakış açılarını değerlendirir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler