Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3 Kuyu ve Sunakları

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Cevap: 3 Kuyu ve Sunaklarý

Alıntı Alarmala^bomba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gidince pusula ile net derecelerini cizerim.
    Tamamdır, dereceleri ben de merak ettim. Detayları ölçüleri görünce yeniden bakacağım.
    Kuyuların da her bir yanından fotoğrafını da ayrıca tavsiye ediyorum ben de...

Bu arada ölçüleri kuyu merkezlerinden mi aldınız kenarlarından bilemiyorum ama şimdilik yine de size yaklaşık bir yer sormak istiyorum.

Yaklaşık olacağı için verdiğim ölçülerde hem mesafe hem yön derecesi adına mutlaka sapma olabilir. Bu yüzden dediğim yeri, varınca az geniş tutarak ele alınız.

Tam ölçü ve açıları bilmediğim için bu haliyle;

- Batı'daki kuyudan, güneye çok yakın güneydoğuda yaklaşık 17 metre ile
    - Doğu'daki kuyudan, güneybatıya yaklaşık 33 metrelerde olan noktaların kesişim alanında ne vardır ?

Yamacın eteğindeki 3 taşa vurur mu ? Sadece merak ettim.
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Alarmala^bomba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

@DOIDYE usta: not aldım hocam dereceleri ile istediklerinize tek tek bakıp geri dönüs yapacagım. @BermudA usta :

batıdan doguya gelen yol var ustam, diger dediklerinede bakıcam... resimler yetersiz gelirse daha yakında atabilirim... @amero usta : orayı bi kurcalamıslar gibi geliyor yinede kontrol etmekde yara var...
    Başlamak icin mukemmel olmak zorunda deyilsin,
    Fakat mükemmel olmak icin baslamak zorundasın.

Status
    stinger 2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    3

Cevap: 3 Kuyu ve Sunakları

üçgen yapan 2. kuyuyu kontrol et girişte farklı örme renk taş varmı

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

öncelikle herkezden özür dilerim, biz 3 tane kuyuynun yerini yanlış biliyormusuz...

@DOIDYE ustam ören yeri diye güney batı - batı gecsede arazinin her yönünde islenmiş mezar taşları ile karsılastım, tahminen arazinin her yönü tarafı mezarlık alanı.
    cesme yok yakında, agac köküne bile rastlamadım,
    1 nolu kuyuya göre 30 adım 280 derecede tümülüs var,
    1 nolu kuyudan güneye 32 adımda bahsettigimiz 3 tas var. 5, 5, 10 adım
    krokidede 2 nolu kuyunun kuzeyindede 3 taş var oda 23 adım, ayrıca tasları gösteren bir kroki atayım ustama.
    ustam bu resimdeki kuyunun yönlerini istemistiniz ama ben yönleri alırken yakın cekim yapmısım sadece.
    https://i.hizliresim.com/b6n6n0.png
    güney doguya 17 metrede düzlüge denk geliyoruz.
    - Doğu'daki kuyudan, güneybatıya yaklaşık 33 metrelerde olan noktaların kesişim alanında ne vardır ?
    ustam kuyuların 3 ününde tam olarak yerine bilemedigimiz icin bu soruya cevap veremiyorum.
    sordugunuz sorulara eksik cevabım varsa hatırlatın ustam, su anda bir kroki yapıyorum ayrıyetten 3 taslarla ilgili bir kroki daha hazırlayacagım.
    ---------------------------------------------------------------- @ArGoS ustam eski krokide 3 kuyuda belli demistim maalesef biz birinin yerini karıstırmısız, bu köy ve cevresinde kuyular hep bir izada burdada öyle diye düsünürken klavuz'u karga muhabbet hocam yerini yanlış biliyormuş, eskilerle konusunça yerini tam bilmesekde kuyunun yeri -2-3 metre sapmayla belli,

sorularına elimden geldidi kadar cevap vereyim ustam.
    1- krokide 1nolu kuyunun capı 50/70 ama zincir halkaları kuyunun agzını yıprattıgı icin net ölçü almak imkansız yuvarla degil elips seklinde kuyu agzı,
    2- kuyu hocam dibine kadar yuvarlak hatta agız tarafı geniş assagı indikce hafifden daralıyor,
    3- kuyulara inmek yada cıkmak icin nis yok hocam,
    4- krokide 1 nolu kuyunun önünde yalakların yeri oynanmıs diye düsünüyoruz, beton atılmış sonradan sunaklar onun önüne konmuş 2 tane sunak var 1 nolu kuyudan kuzey, kuzeydogu yönünde
    5- 1 nolu kuyunun tasdıgı hatırlanmıyor, 2 nolu kuyudan su bolca tasarmıs, tasdıgı zaman suyu güneye dogru akıyor, 2 nolu kuyudan 2,10 da yalagı var 2 nolu kuyunun güneyinde kalıyor bu giddigimde dikkatimi cekti batı kösesinde kare bir oyma var, resmi net cekememisim ;( resim
    6- akardan akan su yok hocam yada ne demek istediginizi ben anlamadım!!
    krokideki 2 nolu kuyuda su an su var hocam,
    1 nolu kuyu su anda susuz (eskiden bu kuyudada su varmış) derinligi 9,10 metre, 2 nolu kuyunun agzından suya olan derinligide 9,10 metre // 2,50 metrede suyun derinligi var diye ölctüm.
    1 kuzeydeki kuyuda durarak guneydogudaki kuyuya ve guneybatidaki kuyuya olan net pusula derecesi ve mesafesi
    2 guneydogudaki kuyuda durarak guneybatidaki kuyuya net derece ve mesafe
    3 kuyudan bulamadıgımız kuyu kuzeydoguda oldugu icin ben batı, kuzey batıdaki kuyudan ölcmeyi tercih ettim.
    krokide kuzeybatıdaki 1 nolu kuyudan 2 nolu kuyu tam 65 derecede 40 metrede, 3 kuyu yeri tam belli degil!! (ustam aklını karıstırmak icin yazmıyorum ama tecrübe olmadımı insan takılıyor, arazidi 65 derece cıktı 2.kuyu simdi google mapsdan bakınca 50 derecede kalıyor senide yanıltmak istemem.)

ustam kuzey batıya ayrılan yola girdik uzak mesafeyi elle ölçme imkanımız yok lakin bu yolda ilerlerken cesme ve benzeri birsey yok, 650 metrede bir sunak daha var su anda 5 yol agzı olmuş burası,
    sunagın ölcüleri 50/90
    sunagın fotosu :Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yukle - resim paylaş - Hızlı Resim
    sunagın güneyi : https://i.hizliresim.com/7Dlab5.png

ustam bazı sorularına cevap veremedim arazide her seyi oturtamadık, batıya cıkan yolda bir islenmis taş var ters kuyuya benzetilmis, birde doguya giderken sagda taş var ona bakınca bana krokideki 1 nolu kuyuya benzettim.
    eksikler varsa hatırlat ustam,
    diger ustaların sorularınıda ögleden sonra cevaplayacagım...

Status
    ArGoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    17
    Beğenilmiş
    16

Bu olcumleri gercek metre ve pusula ile yapti isen uydu fotografi uzerinde degil kagit kalem cetvel gonye kullanarak krokiye baktigimizda kuzey ustte olacak sekilde oranlayarak isle benim konularda ornek krokiler var incele yardimi olması maksadı ile sonra resim ceker ike de 1. Kuyu dediginde 2. Kuyuya bakar iken 67 drc 41 metremi teyit et ve o cepheyi goster cataldan olan olcumler onemli catala gore 13 metre demi 18 mi 24 mu kaca oturuyor mesafeleri ve yonleri araziye cikmadan neyi olcecegini neyi resimleyecegini iyice planla liste yap suranin olcumleri en fazla 45 dakkayi gecmez oda pratigin az oldugu icin mesafe olcer iken ip kullan ufak civi gibi bisi olsun yaninda kazik niyetine kullan merkezden merkeze duz hatta ayni kotta ipi cek ardindan ipi olc bazi olculer vardir 40 baska bisi der 41 baska bisi der 76 ustu baskadir alti baskadir is detayda ve resimlerde hizli resim kullanma sitenin cok guzel hazirlanmis resim yukleme kismi var oradan yukle egerki elinden geliyor isede jpeg kompres programindan boyutu kuculterek yukle
    Onceki mesajimi da bunuda degerlendirerek ve diger arkadaslarin ogrenmek istediklerini de listeleyerek genis zaman da musait zamanda bir kere git her seyi bitir gel bu git geller hep masraf
    İyi bir sunum için burayı okuyunuz : http://www.defineyolu.com/definecili...e-sonrasi.html

Nasip İse Gelir Hint 'ten Yemen 'den , Nasip Değil İse Ne Gelir Elden . . .

Tırtılın Yolun Sonu Dedigi Yere USTA Kelebek Der. . .

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

@FENERLİ ustam
    güneyi, güneybatısı, batısı hep eski mezarlık yeri lakin bu araziler simdi hep islenir olmuş, kepce ile cıkan mezar taslarını hep tarla kenarlarına atılmış,
    kuzey batıya dogru agıl yeri yok ustam ayakda eskilerdende bilen cıkmadı,
    doguda eski ibadet yerinide bilen duyan yok,
    kuyuların derinligi 9,10 birisi digeri 9,10 ve 2,50 de su var icinde krokiye göre ikinci kuyuda 2,50 su var ama eskiden 3 kuyudada su oldugu biliniyor, @prien usta
    Çevresinde değil, evveliyatı derin bir konu Kuyular için ne varsa o 2 No.lu kapatılmış dediğin Kuyunun içinde var daha önceden ellenilmediyse.
    kuyu krokisi yanlış ustam

tam 3.kuyunun yerinden emin olamasakda bu krokide oldugu gibi düsünüyoruz, evveliyatı derin derken ustam biraz acabilirmisiniz. @dedgool ustam arazinin yüzeyinde dikkade deger bulguları biraz sonra ekleyecegim.
    @aslan81 usta arazide toprakla bitisik kayalar olsada boşluk aldıgımız bir yer olmadı, isaretli bir taş yok, sadece krokideki 2 kuyunun sunagında batı tarafında kare oyma var,

bütün sorulara cevap verdigimi düsünüyorum, bazı sorulara kuyuların yerleri net olmadıgı icin cevap vermedigim oldu,,,
    arazide gezinirken gözüme carpanları yazayım,
    900 metre 65 derecede kuzeydoguda devasa büyük bir cam agacı var dede agacı diye anılıyor, yanında mezar veya baska bir emare yok, önünde simdi sadece kuru dere var.
    krokiye göre 2 nolu kuyunun 167 metre 280 derecesinde bir alıç agacı var agacın dibi daha önce kazılmıs, alıcın oldugu yerde arazi c yapıyor,
    Ccccccccccccccccc - Hızlı Resim
    2 nolu kuyudan 60 metre 290 derecede bu yontulmus sisik taş mevcut foto
    55 metre 100 derecede doguda bir islenmis kaya var bi onun fotosu yok :( ama inceledigim kadarı ile isaretde yok, oda olsa iyiydi,

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Alıntı Alarmala^bomba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle herkezden özür dilerim, biz 3 tane kuyuynun yerini yanlış biliyormusuz...

ustam kuyuların 3 ününde tam olarak yerine bilemedigimiz icin bu soruya cevap veremiyorum.

1 nolu kuyuya göre 30 adım 280 derecede tümülüs var

arazide 65 derece cıktı 2.kuyu simdi google mapsdan bakınca 50 derecede kalıyor
    Canınız sağ olsun yapacak bir şey yok.

- Kuyuların yeri yanlışsa, sorduğum noktanın da önemi kalmadı, listenizden çıkarabilirsiniz onu, kalabalık etmesin.

- Telefonla yön ölçerseniz 5 ile 25 derece aralığında fark çıkabiliyor ve başta sizi olmak üzere herkesi yanıltır. Tüm emek verdiğiniz krokiler de boşa gidebilir. Bu konuda çözümün ne olduğunu biliyorsunuz.

Diğer her şeye ve yeni eklenen tüm detaylara da sakin kafa ile bakacağım yine her fırsatta.

Zamanla kaybolan, eksilen her şey, ne yazık ki her yerde sıkıntı ve can sıkıcı tabi ki ama yine de nasip, elde ne varsa, kalan sağlarla devam... Durmayanlar için de kılavuz belli, eski topraklar...

Yeriniz gayet güzel...

Kolay gelsin selamlar
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    dedgool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6

burada bir bakın usta

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

@dedgool ustam neden olmasın yerini tam bilmedigimiz icin bütün fikirlere acıgız,
    ama bu mevkide kuyular hep düz bir sırada,
    arazide tam yerini hatırlayan var ama gidip teyit ettirmek kaldı.

Status
    ÖzgürPaşşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    449
    Beğenilmiş
    221

boşluk tespiti yapın

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler