Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dede mezarı

Status
    Alarmala^bomba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Cevap: Dede mezarı

Merhaba doidye ustam yazını daha öncede okudum pc servisten gelsin diye bekliyorum ortada bir yanlış var buda benden kaynaklı. 2 dede mezarı arası 380 metre ölçü doğru 3.dede benim dede çamı var dediğim seninde bunlarin arası 380 metre değildir dediğin değil 3.dede dede biraz tepedeki su deposunun güney doğusunda kalıyor. Hepsini bilgisayar basında krokilendirip atarim ustam. İmlâ hatası varsa affola
    Başlamak icin mukemmel olmak zorunda deyilsin,
    Fakat mükemmel olmak icin baslamak zorundasın.

Status
    DOIDYE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Merhaba, aynen dediğiniz gibi 380 2 yakın arası oluyor. Yani Renault olan fotodaki yol dibi dede ile su deposu oldu dediğiniz dedeler. 3. çam dede diye işaretlediğiniz yer de krokide işaretlemişsiniz uydu görselinde. Ancak deponun gd su değil de kb sında değil mi o tepe ? Eğer gd sunda ise; kb daki uydu görselinde işaretlediğiniz nokta nedir ?
    Görünene göre karar verenler ne kadar az şey gördüğünü bilmeyenlerdir...

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Ustam şu deposu tepede zirvede. 380 metre renault diye bahsettiğimiz dede güneybatı da 3.dedemiz tam doğu değil hafif güneydoğuda, kuzey batıda işaretlediğim yeri göremedim ama ben orada dede çamı var diye işaretlediğim düşünüyorum umarim sorulara doğru cevapları vermişimdir. İşaretlediğim yeri bir zahmet gösterirmişim. Allaha emanet ol yakın zamanda daha tedayli yazarim

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Tabi ki:

İlK sayfada 10. yani sayfanın son mesajında "Dede ve Uzak dede" adında tıklanabilen bir cümleniz var link şeklinde. Yani şu:

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Tamam ustam bende sıkıntı dede çamı o uzaktaki, giddim gördüm sadece tek asırlık bir çam ağacı etrafında ağaçlandırma yapıldığı için göze çarpan birşey görmedim ama eskiden bu çam ağacının altından akan dere bizim 3 kuyu konusundaki gelen suyla birleşip cesmeler konusu varya bu şu iki çeşmenin arasından geçiyor pc gelsin kroki yapayım ustam.

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8
    su deposundan 3.nolu dede 91 derece 865 metre
    su deposundan reanult dede 211 derece 388 metre
    renault dededen 3.dede 73 derece 1.115 metre (3.dede nin yeri haritadan tam belli degil yönler dereceler aynı ama 5-10 metre sapma olabilir)
    su deposundan dede çamı 1140 metre 306 derecede

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Reno Dedemizin oradaki kesilen iki ağaçla bademin, pusula ölçüleri gerekiyor değerli kardeşim.
    Kesilenlere A ve B ağaçları diyelim.

Sırtını bademe verdiğinde biri kd diğeri kb gibi sanki ama teyit edelim yine de, A kaç derecede ve dediğin mesafelerden hangi mesafe, B kaç derecede ve hangi mesafede olan ağaç ? Aynı şekilde A ve B dediğimiz kesilen ağaçlardan da birbirine pusula tut lütfen.

Mesafeleri yazmışsın elbette gördüm ama hangisinden hangisine o mesafeler ? Mesafeleri ise yeniden ölçmene gerek yok, sadece (manyetik) pusula derecelerini istiyorum, ve tabi aldığın mesafe ölçülerinin de hangisinden hangisine olduklarını.

Yön derecelerini uydudan yapamazsın, mesafe çok yakın, o yüzden oraya gidip ağaçtan ağaca bizzat ölçmen gerekecek.
    eski (09.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Alarmala kardeşim 3 ağacın ölçüleri alamadınız mı henüz ? Çok detaya gerek yok en azından sadece bademden kesilenlere 2 adet yön ve cm li mesafesi hepsi bu... Ekstra gitmişken bir şeyler ekleyeyim dersen, o fotoğrafta ucu havaya kalkmış oymalı taşı fotoğrafta da belli olan topraktaki yerine oturtun. Yerini de sabitleyin onun dibine az toprak atın gerekirse. Sonra size zahmet o oymanın da tam baktığı yönü de derece cinsinden... Yani 3 ağaç ve mezarın konumu + o oymalı taş, o da olamıyorsa sadece 3 ağaç...

Kolay gelsin
    eski (09.Şubat.2019), gezgin_99 (30.Ocak.2019), MaSTeR™ (30.Ocak.2019) Bunu beğendi.

Status
    Nereden
    Uşak
    Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    8

Sy: @DOIDYE usta hem hava sartları el vermiyor hemde vakit darlıgı var, yakın zamanda alacagım ölcüleri, tedaylı bir sekilde kroki atacagım sana

Status
    Beğenmiş
    320
    Beğenilmiş
    371

Tamam kardeşim kolay gelsin.

Bu arada delikli taş ve deliği (foto da aldatıyor olabilir elbette ama) sanki batıya değil de KB ya doğru biraz. İşte o yüzden ölçümler önemli.

O deliğin en doğru, 3 derece bile kaçırmadan doğru ölçümü için sana tavsiyem:

Taşı toprakta yerine düzgünce oturttuktan sonra 10-15 cm civarına deliğe girip kendi başına durabilecek bir ince dal, çubuk bir şey tak... (hatta zaten yanına alacağın kalemi tak o durur orada, dal bile yamugu denk gelir yanıltır)

ve kalem tam delik gibi karşıya bakarken, taşın üstünde durup pusulanın hizasını deliğin dışında kalan kısımdan al ; )

Ha bu kadar detaya gerek var mı bunlarla uğraşılır mı der misin ?

Eğer bir şeyler gerçekten bulunmak isteniyorsa evet uğraşılır. Bunlar bir kere yapılır bir daha yıllarca gerek olmaz. Tekrar tekrar gitmeye gerek bırakmadığı gibi bir de şu var şimdi açıkçası:

Kendi yerim de olsa, ben ölçüleri her anlamda doğru alıp, gerçekten orada olanı doğru aktarayım da varsın buna rağmen bulamayayım. En azından çözemedim derim, bilmediğim bir şey derim. Fakat çözülme ihtimali bilgiler doğru olduğu sürece daima olacaktır. Bu ölçüleri bir kez olsun sağlam şekilde alırsam, arşivimde durduğu sürece canımın istediği zaman oturup kafa yorarım.

Ancak arazide/evde ölçümler yanlış olursa, bir şey bilsen de anlamı yok, bulma şansın da zaten yok ve dahası tüm uğraşlar daima boşa gider. emek boşa, zaman kaybının ise haddi hesabı yok...

Bu her yer için geçerli ve tabi ki hepimiz için geçerli...

Neyse detay çok ve hepsi önemli aslında da kafa karıştırmayayım.

Gitmişken yine daha iyi bir makineyle de yine çekersiniz size zahmet mezarı da yine sağını solunu, bademin kuzeye bakan deliğini vs.

Ne kadar bol ve çeşitli ve net fotoğraf, ne kadar doğru ve aynı zamanda bol bilgi, o kadar konuya hakimiyet...

Hedefe ya da hedeflere de o kadar doğru bir yaklaşım.

Yani başlangıcımız doğru olduğu sürece yolun uzunluğu ya da çetinliği benim umrumda bile olmaz. Fakat başlangıç bir kere yanlış olursa, ömrümüz boyunca koşsak boşa koşarız.

Yeriniz de gerçekten güzel ve madem ama yaşadığınız yer ama çok yakın, uğraşmanızı istiyorum. Duruyordur ya da durmuyordur ayrı konu ama bakalım, emin olalım, nasipten öte yok ama nasip de çalışandan yana ve dahası doğru çalışandan yana olur.

ya da beni aşar, bilmediğim yerden gelir, zor olur, ben göremem ama başkası bir şey yakalar görür. Amaç benim bilmem de değil zaten, sizin hedef vurmanızdır.

Daha diğer dedeleri gezeceğiz oradaki ağaçlara da bakacağız yerinde duran varsa neler yapabiliriz diye...

Yeter ki boşa uğraşmayalım başka bir temennim yoktur.

Çünkü hatalı ölçü, hiç ölçüden daha da kötü ne yazık ki...

Çok selamlar
    eski (09.Şubat.2019) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler